onderzoek als waarschijnlijk is gebleken door vuur uit voorbijrijdende treinen op door de zonnehitte verschroeide beplanting of begroeijing van den spoorweg gevallen. De te nemen maatregelen zullen bestaan in het graven van slootenhet omspitten of het bedekken met onbrandbare stoffen van eene doorgaande strook gronds, of in eenig ander middel, waardoor het spoorwegterrein, naar het oordeel van het staatstoezigtvoor dat doel op voldoende Wijze van de aangrenzende eigendommen wordt afgescheiden. Bij zjjne memorie van antwoord handhaaft de minister van binnenl. zaken het wets-ontwerp tot wjjziging van art. 11 en 12 der wet tol rege ling van het hooger onderwijs als noodwendig, daar, zouder wetswijziging, de door art. 11 verlangde gecommitteerden niet, althans niet in voldoenden getale, zullen te vinden zijn, en het gevolg daarvan zou wezen, dat de eindexamens niet overeenkomstig de wet kunnen worden afgenomen. Met het denkbeeld om het stelsel van gecommitteerden geheel los te laten zou de regering in geen geval mogen medegaan. Toezigt van regeringswege op de eindexamens blijft onmisbaar. Aan curatoren, de ervaring leert het, mag geen toezigt op hel eindexamen worden toevertrouwd. Bij nota van wjjzi ging is uit het ontwerp weggelaten, dat curatoren worden uitgenoodigd het -examen bij te wonen en dat de gecommitteerde, na overleg met den rec tor, de onderwerpen vaststelt, waarover liet mondeling en schriftelijk examen zal loopen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat gedurende het jaar 1880 aan 's rijks munt vervaardigd en afgeleverd zijn: a. voor reke ning van den staat: 1 000.000 tiencentslukken4.000,000 2% censiukkeu, ■20000.000 centen; 6. voor rekening van particulieren: 50100 tiengulden stukken. 25372 gouden dukaten, ongerekend de gouden dukaten, eene no minale waarde uitmakende van /901.000. Door den gouverneur-generaal van Nedcrl. Iudië is bepaalddat voor een tijdvak, van 75 jaren in eifpacht zullen worden aangeboden drie per- ceelen woeste gronden, elk groot ongeveer 500 bouws (van 500 vierkante Kijnlandsche roeden), gelegen in het district Goudanglegi (afdceling Malan; residentie Pasoeroean). buiten het gedeelte, hetwelk voor de uitbreiding der op hoog gezag ingevoerde koffijcultuur gereserveerd is. Voor de acte als ouderwijzers zijn gisteren 14 candidaten geëxami neerd. 1 trok zich terug, 8 zijn afgewezen en 5 toegelaten: N. 11. Bever sluis, uit Geervliet; M. Blok, uit llillegersbcrg; A. F. B. Dulfes, A. van Dijk en G H. Harting, uit Schiedam. De 32 algemeene vergadering van de »Xederlandsche maatschappij lot bevordering der geneeskunst" zal dit jaar te Zwolle gehouden worden op 12, 13 en 14 Julij. In het indruk verschenen tiende jaarverslag der stoomvaart-maatschappij «Nederland" verklaart de directie, met vreugde op gunstiger resultaten te kunnen wijzen dan tot nu toe eenig boekjaar opleverde. Het jaar 1880 was het eerste jaar van de volledig georganiseerde veerliendaagsehe'diensl, en ongestoorde reizen, bij eene tamelijk vaste vrachtmarkt, hebben instaat gesteld eindelijk weder een voldoend dividend te verdienen, liet winstsaldo is 390.011.89% en daarvan kan 8S pGt. dividend aan aandeelhouders worden uitgekeerd, terwijl na aftrek van tantièmes, na dotatie van reserve- en ondersteuningsfonds en reservering der patentbelasting over de uit- dceling, een saldo van 3529.2314 op nieuwe rekening wordt overgeboekt. In overleg met commissarissen is besloten tot den aanbouw van een nieuw stoomschip, om nog meerdere zekerheid te geven aan de ongestoorde veer- liendaagsche dienst, ook bij mogeljjk uitvallen van een der schepen, bjj averijen of langdurige herstellingen. Dit nieuwe stoomschip zal ook wor den gebouwd bij de firma John Elder C'. te Glasgow, van ruim 3000 tonnen met 2000 effective paardenkracht, en zal in den nazomer worden afgeleverd. Het zal den naam dragen van Prins Alexander. Te Vlaardingen is eergisteren de eerste vergadering in dit jaar gehou den van reeders en boekhouders van haringschepen in Nederland, ter be spreking van de vraag, of er dit jaar wederom eene algemeene haringjagerjj zal plaats vinden. Alle aanwezigen traden voorloopig tot eene jagerijge- meenschap toe, terwijl aan de niel-aanwezige reeders zal gevraagd worden ook toe te treden, waaraan men echter geenszins twijfelt. De conditiën zullen ongeveer dezelfde zjjn als in het vorige jaar; alleen zullen dit jaar, in plaats van 6, slechts 5 jagerschepen gehuurd worden, daar de quantiteit jaagharing, met 5 schepen aanggbragt, reeds groot genoeg geoordeeld werd. Door wijlen den heer G. C. Gies, te Amsterdam, is een legaat van ƒ5000 vermaakt aan de armen der Nederd. herv. gemeente aldaar. De brand, die Dingsdag avond te Amsterdam aan de Baangracht uit barstte had, volgens het Hbl, nog bijna de aanleiding geworden van een tweede onheil, waarbjj vele menschenlevens op het spel stonden. Spoedig was de mare namelijk doorgedrongen tot den schouwburg van den heer van tier, en, vermoedelijk onder den indruk der laatste schouwburgbranden in het buitenland, lieten de bezoekers zich door den schrik medeslepen. Een 7eonwtoeval van eene dame in het parterre vermeerderde de vrij algemeene verwarring, die gelukkig, vóór het gedrang naar de uitgangen slagtoffere had gemaakt, ten einde liep. Van hoogerhand - uit den engelenbak werd men gerustgesteld, en eer een der bestuurders op het denkbeeld kwam om het scherm op te laten halen en den bezoekers Ie beduiden dal er niets aan de hand was, eischte men, ook alweer van boven. muziek. Het orchest nam dien Wenk ter harte, en zoo eindigde deze dreigende opschud ding met een deuntje. Te Arnhem is een persoon aangehouden, die, in een koffijhuis een öogcnbtik alleen zijnde, de buffetlade in zijne zakken ledigde. Te Drogcham is dezer dagen een boom, bij het omkappen, op eene boerenwoning gevallen, waardoor deze bijna in een puinhoop werd herscha pen, terwijl gedeeltelijk de huismeubels en vele gereedschappen werden ver nield. De bewoner der boerderij, die in huis was, werd als door een won der gespaard. Tc Oude Pekela ontstond Dingsdag morgen brand in de behuizing van den herbergier Piepenbroek. Door den feilen wind aangewakkerd, brt» den achtereenvolgens af de behuizingen van Bloem, Schuur, J. Frans, R» sema, de beide laatste op de Compagniesche wijk, en F. Drenth. ZesR huizingen lagen nu reeds in asch. doch ook eene zevende vatte vlamen» de behuizing van de wed. Zegelkes, doch door de krachtige hulp van brandspuit kon men hier het woedende element in zijne vaart sluiten. Uit Aardenburg wordt gemelddat men Woensdag morgen een m van omstreeks 60 jaren dood vond liggen langs den Middelburgschen dj| in de onmiddellijke nabijheid der Belgische grenzen. Naast hem stond mandje met eenige aardappelen, en lag eene spade. Bij onderzoek bl« het een arbeider uit Middelburg, in Vlaanderen, te zijn. Teekenen van geweldigen dood zjjn aan het Ijjk niet te ontdekken. 'sGKAVENHAGE22 April. De officier van gezondheid l,l« kl. P. C. Bujze. behoorende lol de van het wachtschip te llellevoelsluis en gedetacheerd aan boord van t kostschip /imatei, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door 1- officier van gezondheid l',e kl. B. H. Thomson, die tevens belast blijft t de waarneming der geneeskundige dienst aan boord van het opleidingsei Anna Pnulowna. Door den minister van koloniën zijn de hh. II. Kleyn van de Poi oud-resident op Java, te Utrecht, en J. Spanjaard, hoogleeraar aan de stelling van ouderwjjs iu de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Bu te Delft, benoemd respectivelyk tot lid en voorzitter, en tot lid en sett taris, der commissie, welke dit jaar in Nederland hel zoogenaamde groe ambtenaars-examen zal afnemen. IIH. KK. 1111. prins en prinses von Wied met hunne kinderen zullt morgen ten 5 ure in de residentie aankomen. Gelijk men weet had de bekende G. Nicolahandelende onder firma Abercrombie C".ook magazijnen te Amsterdam. Ten behoti zijner onroerende goederen aldaar, waren eenigen tijd voor het failliss ment door den heer van B. aldaar werkzaamheden verrigl tot een bedrt van bijna ƒ10000. De heer van B. liet zich in hel faillissement voor di bedrag verifiëren, daarbij regl van preferentie sustinerende. Er kwam accoord lot stand, waarin de regten der preferente crediteuren niet jui- geregeld werden en zoowel de curator, die over den veroordeelden gefai leerde benoemd werd, als de commissie, die ingevolge hel accoord de zaai voortzette, weigerden den heer van B. zijne volle vordering te betalen hoewel niet ontkennende dat hij preferent was. Hierop dagvaardde de tien van B. zoowel den curator als de voormelde commissie lot betaling zijuei geheeie vordering, concluderende, dat het vonnis uitvoerbaar zou zijn o| alle goederen van den getailleerdedie onder het beheer dier comohssit waren. Deze vordering werd heden voor de regthank gepleit, namens d« eischer door den advocaat mr. A. F. k. Ilartogh van Amsterdam en nament de gedaagde door een lid der commissie, namelijk door den advocai mr. W. Thorbecke. Theod. Schiffel, opperman, en de beruchte Maria Christina de l.ecu» hondenscheerster, werden gisteren door den kautonregter alhier wegens dronkenschap veroordeeld, de eerste voor de 71' eu de andere voor dt 77' maal. Na afloop der voorstelling in den Franschen schouwburg liet de direc teur gisteren avond, tot groote verrassing van de talrijke bezoekers, het terrein voor het gebouw electrisch verlichten, nadat liet licht op het too- neel gebruikt was lot het te weeg brengen van een schitterend zon-efletl in de opera "le Prophéte". De daartoe beuoodigde stoomkracht werd gele verd dior een toestel, in de nabijheid van liet gebouw geplaatst. «SS. maat bD 1 het verk tivis scha de i brar BU1TENLAN USC1IE BER1GTEN. BELG I E. Betreffende de afscheidsfeestenwelke de stad Brussel het vorstelijk bruidspaar zal aanbieden, verneemt men het volgende: Den 1" Mei zal dt hoofdstad schitterend worden geïllumineerd Bij dag zullen volksfeesten ei bals plaats hebben op de openbare pleinen. De feestdag zal besloten wor den met een vuurwerk bij de Porie du Hal. Den volgenden middag ten half 2 ure verlaten de koning, de koningin, prinses Stéfanie en haar brui degom het kasteel van Laeken in open gala-rijtuigenen rijden langs dt Allee Verte over den boulevard d'Anvers en den boulevard du Nord naar het Beursplein. Voor de poort bij de Allee Verte zullen zich aan beide kan ten van den weg groeperen de verschillende vereenigingen met hare vaandels en muziekcorpsen en voorts deptitatiën van jonge meisjes van al de scho len. Bij de Beurs aangekomenverlaten de vorstelijke personen hunne rij tuigen en plaatsen zich op eene tribune, die smaakvol zal worden ingerigf. Zoodra de koninklijke familie zal hebben plaats genomen, treedt het bestuur der gemeente, met den waarnemenden burgemeester aan het hoofd, naar voren om de prinses een adres aan te bicden, met een boujuct Na afloop van dit officiële gedeelte van het feest begint hel défilé van al de vereeni gingen voor de koninklijke familie. Elke deputatie zal, voorbijtrekkende, bloemen aanbieden aan de heldin van het feest. Te Antwerpen is Zondag en Maandag hel jaarlijksche socialisten-congres gehouden. Als staaltjes van het daarin verhandelde wordt het volgende medegedeeld: Zekere Goedschalk, van den moord op den Czaar gewagende, verklaarde, onder de toejuichingen der aanwezigen, dat daarin eene daad van de geregtigheid des volks moest gezien worden. In België, zeide hij, was het niet noodig Leopold van kant te maken men was hier te lande tamelijk vrij; in Busland echter is dooden ren middel van regtmatige zelf verdediging, en de tijd zou kunnen aanbreken, dat men ook in België daartoe zijne loevlugt zon moeten nemen, maar zoover was het nu nog niet. Zekere Anseele, eene schets gevende van den waren socialist, zeide. dat hjj niet moest trouwen, aangezien de vrouw een "reactionair schepsel"

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2