LE10SCHE COIIRANT. a I8SI. IV0. 91 ZATURDAG 23 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. 'etrej in lit i spot 'an^ti s, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. f2,- Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prrjs der Adverlenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN22 April. Gisteren avond verdrongen zich jong en oud letterlijk in de beneden lokalen der Stads-zaal om de fraaije en uitgebreide collectie teekeningen, zoowel op het gebied der bouwkunde als op dat van de methode Dupuis, \o en de talrijke en schoone producten van boetseerkunst, afkomstig van de mil leerlingen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix, als om strijd te bewonderen. Dat het zich echter slechts tot eene oppervlakkige kennisue- ming moest bepalen, en men hoogstens enkele oogenblikken, bij wat door zuiverheid van Ijjnen of breede behandeling bijzonder de aandacht trok. kon blijven stilstaan, zal men bevroeden als wjj de cijfers der ten toongestelde kunstvoortbrengselen noemen. Er waren toch niet minder dan 3952 teekeningen naar voorbeelden en der methode Dupuis, 2054 bouwkundige teekeningen en 67 boetseerwerken. Al de benedenzalen waren dan ook, niet alleen rondom behangen, maar een groot deel der teekeningen waren bovendien klas-gewijze op tal van tafels geëtaleerd. Hier en daar prijkte het bewijs der zilveren of bronzen bekrooning, en om die punten waren dan ook steeds de meeste belangstel lenden gegroepeerd. Terwijl menigeen nog beneden bleef genieten, spoedden zich de raeeslen tegen 7 ure naar boven, waar door den voorzitter, prof. Bierens de Haan, namens het bestuur, verslag over de lotgevallen des genootschaps in de jongst veiloopen anderhalfjaar zou worden gedaan, en de prijzen aan de bekroonden, ol de diplomata aan hen die eervol hel genootschap verlieten, zouden worden uitgereikt. Daar spreker nu door bijzondere omstandigheden twee keeren achtereen voor deze taak was aangewezen, en laatstmaal een blik had geworpen op het «voorheen" en «thans" van het genootschap, zou hij zich voor heden tot de mededeeling van eenige statistische bijzonderheden bepalen. Daaruit bleek dat, hoewel sommige omstandigheden niet altijd buiten invloed bleven op eene fluctuatie in het getal der leerlingen, en de mutatiën in hel onder wijzend personeel nu en dan den geregelden gang van het onderwijs dreig den te verstoren, de toestand over hel algemeen niet alleen bevredigend was, maar. dank zij de onvermoeide zorgen van den directeur, den heer Diksltoorn, en den voorldurendcn ijver der onderwijzers, het genootschap zich in toenemenden bloei mogt verheugen. Hij vergat daarbij niet te her inneren wat vooral de heer Schaap, èn als onderwijzer èn als bestuurder, nu 48 jaren voor hel genootschap was geweest en bragt hem, hoewel afwe zig, daarvoor, onder luide teekenen van bijval der aanwezigen, waaronder zich ook de wethouders de Fremery en Librecht Lezwijn bevonden, een warm woord van hartelijkcn dank. Hierna werden door den secretaris, den heer Giezen, aan hen. die over winnaars in den kampstrijd waren geweest, de volgende bekrooningen uit gereikt: Bouwkunde. 1. Copiëring van een vorstelijk verblijf op dubbele grootte: W. Fontein, kleine zilveren medaille; J. N. Doornherg, groote bronzen med.: N. Piket, idem. 2. Copiëring van eene kapel op eene brgraalplaats op driemaal grooter schaal: A. H. Romer, kleine bronzen med.; P de Wilde, boekgeschenk. Uandteekenschool. 1. Pleister-ornament. Italiaansclte renaissance: W. van Schaik, kleine zilv. med.; A. F. Verhoog, groote br. med.; W. van Steenbergen, idem. 2. Pleisterkop: de Spion: H J. Valk, kleine zilv. med. accessit niet toegekend. Boetseerklasse. Ornament in renaissance-stjjl: H. .1. Valk, kleine zilv. med A. F. Verhoog, groote br. med.; G. de Blauw, idem. Diploma's voor het eind-examen verkregen: T. Los, W. van Schaik. W. C. la Feber, A. Koorenhoff en A. A. Schreuder. Eervol werden vermeld de navolgende leerlingen, als: le klasse AII. N. van der Waals, G. de Koning, J. H. Teeuwcn, p. Kloots. J. A. Hageman. H. de Lange. F. Klein, H. J. Mes. J. W. klinken1® kl. B, G Groe nendijk, ,1. Sclier, W. de Just, J. Cbristiaanse, H. D. J. Cornielje, F. H. Kriek, W. P. J. Britiijn. A. J P. Hoovers, F. A. Wentpe; 2' klasse A, G. C. Rietbergen. J. C. Kooreman, J. H. Rozier, M. W. Karstens, P. 0. Schreu- der. A. van As; 2e klasse B, F. 11. I'. Boom. C. II van der Drift, O. C. van Ingen, J. P. J. van Ewjjk; 3® klasse^, A. J. Gooszen, 11. C. Klinket'! A. H. Römer, P. Dee, .1. J. Brouwer, M- de Mey, J. Hoeks, W. .longencel, J- Jongencel, H. Siitlertand. L. van den Berg; 3® klasse B, W. II. van der i Nat, H. J. Belterman, C. J. van Beukering, D. H. Terburg li, M. D. N. van Hesl, J. Koorenhoff, F. N. Schaap. J. van den Berg; 4® klasse, 11. J. Sloos, J. de Nie, J. A. Verhoog, P. de Wilde, A. Best, A. Rettier, E. van Rij; 5® klasse, K. Verloop, J. Cbristiaanse, J. N. Hoornberg. B. tl. W. Wtlle- brands, G. de Blauw, B. E. Spijker, H. J. Planjer, W. Fontein, N. Piket, P. N. Kriek; 6® klasse, VV. C. la Feber, A. Koorenhoff, A. F. Verhoog, W. van Schaik, A. A. Schreuder, H. J. Brouwer. T. Los, J. de Vink. Voorts nog: H. J. Valk, W. van Steenbergen, J. Vlaanderen, J. Koudijs, H, M. Klaver, G. Heenk. J. Vreugdenburg. De uitslag der overgangs-examens was dat bevorderd zijn: naar de 2® klasse 39 leerlingen, naar de 3® kl. 18 leerl.naar de 4®kl. 29 leerl., naar de 5e kl. 11 leerl., naar de 6® kl. 9 leerl. In eene daarop gevolgde vergadering der leden deed de penningmeester, de heer Bemand, rekening en verantwoording van zjjn gehouden beheer over de laatste anderhalljaar, aiadat de voorzitter er op gewezen had, dal, wanneer straks zou bljjken, dat deze ditmaal met een niet onbelangrijk nadeelig saldo sloot, dit echter geene bijzonder groote ongerustheid be hoefde te barendaar dit toch in verband met de administratie van vorige jaren voor een deel meer schijn dan werkelijkheid was, en het bestuur reeds naar middelen had omgezien om dit tekort (e dekken. Uit de nu overgelegde rekening, waarvan de bescheiden door de heereu J. J. llasselbach en P. Marks werden geverifieerd, bleek, dat bij een voor- deelig saldo der vorige van ƒ148.59, de volgende ontvangsten konden worden v-rmeld, als: contribuliën ƒ946.50; schoolgelden ƒ1402.25; contribution van 20 Sept. 79Dec. 80 2000; rente van kapitalen 329.67; gillen 360; subsidie provinciale stalen 1000; id. gemeente Leiden /4400; restitutie gazverbruik ƒ466.56; totaal der ontvangsten 11053 57. Hiertegen waren gedaan de volgende uitgaven: tractementen aan onder wijzers ƒ9734. Onkosten bij het onderwijs in de natuur- en werktuigkunde t 174.06%; bij dat van hel handteekenen en boetseren ƒ183,87; id. bouw kundig teekenen ƒ106.85; id. bibliotheek ƒ55.09; druk- en schrijfwerk ƒ393.04; vuur en licht ƒ1398.80; salarissen van bedienden ƒ562.50; brand- I assurantie Z9.52%; vergaderingkosten 35.65: benoodigdheden voor onder wijs 18926onvoorziene uitgaven ƒ98.19: totaal der uitgaven 12940.84; nadeelig saldo dus ƒ1887.27. Bij de daarna plaats hebbende keuze van nieuwe bestuurders, in plaats van de periodiek aftredeude heeren prof. Franchimon, d®. Kroon en K. de Boer, die djtmaal niet herkiesbaar waren, benoemde de vergadering uit de door het bestuur aangeboden dubbeltallen, de heeren A. L. de Slurler. L. G. Le Poole en W. Kok. Hierna begaven de aanwezigen zich naar de benedenzalen waar de meesten nog geruimen tijd in het beschouwen der tentoongestelde teekeningen en boetseerwerken doorbragten en het aan welgemeende blijken van bewonde ring niet ontbrak. Gisteren namiddag omstreeks 5 ure heeft de 82 jarige invalide P. de G. op het Plantsoen een aanval van beroerte gehad. Nadat hij was bijgekomen, is hij door de politie naar zijne woonplaats overgebragt. Ongeveer terzelfder tijd zijn twee Jongens, genaamd J. M. en H. Z., oud 9 eu 10 jaar, in een sloot aan den Plantsoen-singel te water geraakt. Zij wer den ongedeerd daaruit gehaalddoor zekere vrouw van K. De commissaris des konings in Zuidholland heeft bepaalddat de eindexamens der hoogere burgerscholen in dat gewest voor dit jaar zullen gehouden worden te Schiedam, en benoemd: tot lid en voorzitter den heer J. Steynis Gz., directeur der hoogere burgerschool te Schiedam, tot leden de leeraren: C. F. Koelt en J. v. d. Bruyn te Schiedam, dr. E. II. Groen man, d®. J. ten Brink en M. Salverda de Grave te 's Gravenhagc, d®. S. Hoo- gewerff en C. Schepp le Rotterdam, J. II. Djjkman en A. L. .1. Bouten te Dordrecht, d®. A. Brester J®. en d'. C. A. Schelietna te Delft, P. van Zutphen en H. L. Heykoop te Gorinchem. Bij schrjjven van 20 April aan den voorzitter der tweede kamer heelt de minister van financiën kennis gegeven: «dat het aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krachtens 's konings magtiging wordt ingetrokken". Bij de tweede kamer is ingekomen een wets-ontwerp strekkende om door aanvulling van de wet van 9 April 1875 tot regeling van de dienst en het gebruik der spoorwegen aan de bestuurders van sproorwegdiensten de verpligting op te leggen lol het nemen van maatregelen tegen voortplan ting van heide- en boschbranden ontslaande meestal geljjk hij ingesteld

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1