BUIT EN LAN DSC HE BERIGTEN. werd geval. Het schijnt dat deze diefstal niet de eerste moet zjjn waaraan de aangehoudene zich schuldig heeft gemaakt, maar dat zy verdacht is van zich in vroegere diensten arglistig zilver te hebben toegeëigend, hetgeen nu mede aan den dag moet zjjn gekomen. De kans wordt verlevendigd dat men in de residentie, volkomen in het centrum en op het mooiste punt der gemeente, een passage zal zien verrijzen, die volgens eene aandachtige beschouwing van de teekening zal kunnen wedijveren met het beste der bestaande. De passage zal van liet Buitenhof, tusschen de sociëteit "de Eendracht" en het hoekgebouw van hel kadaster in, ongeveer 25 meter breed zjjn weg banen, regt door, met een uitgang op de Plaats, waardoor het huis van den Caron en het café Buwaldamet aangrenzende panden, moeten worden afgebroken. Dit plan kan dan alleen worden uitgevoerd als het rijk de terreinen van het voor malig Valkenhof, onlangs nog in gebruik voor de kon. stallen, zal willen verkoopen aan de ondernemingdie deze verfraaijing beoogt. Den 9rD April jl. heeft zich hij den timmerman V., te Scheveningen vervoegd een flink gezet manspersoonhet voorkomen hebbende van een schipper, naar gissing 56 jaren oud. Hij gaf o. a. voor oom van V Jacob Blauwpaard te zijn, uit Australië te komen, schatrijk te zijn, den broeder der vrouw van V., die te Melbourne woont, goed te kennen, en eene kist met goudstukken van deze voor hare moeder medegebragt te hebben, die een zandschipper van Delft naar Scheveuingen zou vervoeren. Daar V. zijn oom B.die vóór jaren naar Amerika ging, niet persoonlijk kent, en de voorgewende ooin volkomen op de hoogte was van familiegebeurtenissen en andere omstandigheden, vonden zijne bevestigingen ingang. Den volgenden dag heeft hy de vrouw van V. opgeligt voor/10, onder voorgeven even naar Delft te moeten, reisgeld te kort te komen, en na verloop van eenige uren te zullen terugkeeren. Sedert is hy spoorloos verdwenen. BELG IE. Van wege het gemeentebestuur zjjn te Brussel overal groote billetten aangeplakt, waarin overeenkomstig het verlangen des konings der bevol king wordt verkondigd dat H. K. (1. prinses Stéfanie, alvorens Brussel te verlaten, afscheid weuschl te nemen van de hoofdstad, en dat zij dienten gevolge den l>lr" Mei a. s.in een open rijtuig gezeten, langs de boulevards zal rijden. Den bewoners der hoofdstad wordt verzocht zich langs dezen weg te scharen, en door versiering der huizen en het uitsteken der vlag, en 's avonds door illuminatie van hunne belangstelling Ie doen blijken. liet correctionele hof te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak van een Eugelsch minderjarig meisje, dat naar Brussel was gelokt met onzedelijke onemerkeii. De bordeelhouder en zijne vrouw werden veroor deeld tol twee jaren gevangenisstral en 500 fr. boete elk, en de ellendeling, die het meisje uit Londen gelokt had onder voorgeven haar eene betrekking in een hotel te zullen bezorgenkreeg zes jaren en 500 fr. boete. KltGKLAK I». LONDEN. 18 April Op Witten Donderdag werden wederom de gebruikelijke Paaschgaven der koningin uitgereikt aan 62 oude vrouwen en 62 oude mannen, welk aantal steeds overeenkomt met den leeftijd der koningin. De bedeeling had plaats in de kapel van While-hall, nadat eerst door de oudjes eene plegtige godsdienstoefening was bijgewoond, die geleid werd door den groot-aalmoe- zenier der koningin Behalve nieuwe kleedingstukken ontving ieder oudje een roode beurs niet 2 t 10 sh. in goud en een witte beurs met 62 pennies in zilvermunt. In Ierland worden nog steeds krachtens de dwang-wet personen ge arresteerd, die door hun opruiende taal, zoo in geschrift als in woord, de orde verstoren. Te Caslebar werd in hechtenis genomen de uitgever van the Connaught Telegraph en te West-Cork een der meest beruchte leden van de Land-league. Beiden werden in de stads gevangenis te Galway op gesloten. Naar men thans uit Athene meldt zou de Grieksche regering, met het oog op de heerschende ontevredenheid, bekend hebben gemaakt, dat haar iinlwootd op de collective nota geenszins beteekent aanneming van de voor stellen der groote mogendheden. Griekenland verlangde enkel omschrijving dier voorstellen, en eischte bovendien waarborgen voor de uitvoering van Turkije's beloften. De Grieksche regering neemt zich voor eene circulaire te rigten tot de mogendheden, waarin zij het bovenstaande uiteenzet. Een correspondent van de Standard meldt, dal de aanvoerders der Boeren eenige bezorgdheid openbaren nopens de plannen der commissie. Zij wezen de aantijgingen betreffende slavernij terug, alsook de beschuldiging van hardvochtige bejegening der Zulus. Tusschen Boeren en Zulus bestond' een 30-jarige vrede, die onverstoord zou zijn gebleven, indien niet de Engels schen ttisschenbeideu waren gekomen. Bovendien konden de Boeren zich- zeiven verdedigen tegen de Zulus. De correspondent zegt, dat de Boeren aanvoerders de suzereiniteitsreglen der Britsche kroon beschouwen als bloot nominaal. De Times verneemt uit Durban, dat de Boeren in de commissie vertegen woordigd zullen worden door drie leden. Men noemt Jouberl en Jorissen. Aan de kust van Nortjmmberland is het tot eene botsing gekomen tusschen de Engelsche schroef booten sdndalusian en James Harris, waarbij liet laatste schip onmiddellijk zonk en veertien lieden der equipage in de golven omkwamen. Beide booten waren met ruw jjzer bevracht. Op het eiland St. Helena rigten de mieren tegenwoordig zulke ver woestingen aan, dat zij een ware landplaag zijn geworden. Vooral te James town vernielen ze tot zelfs het hout in de huizen. EHANHRIJK. Het jaarlijksch feest ter herinnering aan de afschaffing der slavernjj de begrt gissakofl te zakkt blik de N. leden ve - Ze van naa den, di vrrj gr< Het the vuur ve van hei zermoo wordt wordet physiel Christt redena willen Victor Schoelcher. Ggmbelta zal eene rede houden. Voor de tentoonstelling van toepassingen der electriciteit, die 1 Augustus e. k. in het n|jverheidspaleis te Parijs geopend wordt, wordej groote toebereidselen gemaakt. Aan het begin der Champs-Elysées eeu electrische spoorweg (van Siemens), die over een viaduct de bezoeken tot midden in hel gebouw brengt. Daar wordt een vjjver aangelegd tn(| een miniatuur stoombootje, om te toonen hoe electrische kabels in worden neergelaten. Een kolossale vuurtoren zal de toepassing van el» trisch licht volgens de nieuwste vinding doen zien. Des avonds zal on vonnis v de verschillende stelsels van electrische verlichting kunnen vergeljjkeu, geconstat waartoe werktuigen van te zamen 1500 paardenkracht in werking komen De toepassingen ten behoeve van brandweer, politie, spoorwegsignalen enz zullen natuurlijk niet ontbreken. Te Parijs wil men een zeker getal werkplaatsen aan de openbare schud verbinden om de jongens practisch en theoretisch onderwijs in de hand- werken te gevenzoodat zy in staat zijn bij het verlaten der school hm brood te verdienen47600 kinderen zullen van dit onderwijs kunnen bruik maken. Te Caen is zekere Louis Desjardins in de gevangenis gestorven in dn ouderdom van 87 jaren waarvan hy er 57 in den kerker had doorgebrag en nog had hij een dozjjn jaren gevangenschap te zijnen laste. Van I» jaar 1820 af had hy zich doen kennen als een behrndigen opligter en otl als een inbreker, waartoe hij, naar hij zcide, slechts uit nood zjjn toevlug had genomen. Hij zeide eens, hel te betreuren, dat hjj zijne gedenkschril ten niet op papier had gebrast. Die cipiers zouden, naar hjj verklaarde, vet daaruit hebben kunnen leerenhoe zich in acht te nemen voor de gevai genen, die hen zoeken te verschalken, om den slaat te ontheffen van et kostganger. Havas deelt een telegram mede, waarin als gerucht gemeldt vtordij dat de hoofden der Khroumirs en verscheidene hoofden der naburige stam! men eene bijeenkomst hebben gehadom over den toestand te raadplegen ging Eenige der hoofden meenden dat de Khroumirs onmogeljjk aan de aanzien zou z lijke Fransche strijdmagl het hoofd konden bieden. Zij stelden mitsdien ker vi voor eene deputatie te zenden aan Frankrijk, met aanbod om alle noodi' was g geachte vergoeding te geven. Eene heftige discussie is hierop gevolgdwaarbj' eenige andere hoofden de verzekering gaven, dat de Bey en Italië mei Óen r hunne troepen de Khroumirs zullen Ie hulp snellen, zoodat niet tdegegevej de ee mogt worden. In dien zin werd dan ook besloten. nu d< Uit Bona wordt gemeld dat de kanonneerboot llyène Zondag, terwjjl zij de kust van Tubarka onderzocht, op veertig geweerschoten vaneent schans op het eiland Tubarka is onthaald. Niemand der bemanning werd getroffen. Men weet niet, of de schans bezet is door Khroumirs of door Tunesische troepen. Aan de Londensche Standard wordt gemeld dat 2000 Tunesische troe- pen Zaturdag grenswaarts vertrokken, met 500 man cavalerie en zes kanon- jnen. Gaandeweg zal deze magt aangroeijen lol 7000, hetwelk ruimschoots voldoende zou wezen om den vrede op de grens te handhaven. Mogten nogtans de Franschen over de grens dringen, dan zullen de Tunesische troe pen teruggaan, de Franschen aansprakeljjk stellende voor de gevolgen. DB1T8CIILAND, Ten gevolge van de vermeerdering der bevolking in Duitschland sedert 1875 kan de regering, zonder wijziging der muntwet, bjjna 25 millioen mark zilveren munt doen slaan hoven het reeds in omloop gebragte zilver geld. De rjjks-kanselier stelt aan den bondsraad <oor lot de aanmuntin; over te gaan. voorshands van éenmark stukken, tol eeu bedrag van 15 mil lioen, uit de baren zilver, die het rjjk nog ter beschikking heeft. De keizerin heeft in het jaar 1879 een prjjs van 2000 M. voor het beste werk over diphteritis uitgeloofd. De toewijzing zou deze maand ge schieden. Er waren 9 geschrilten ingekomen, maar geen van deze beant woordde aan de eischen. Er is thans eene nieuwe prjjsvraag uitgeschreven, maar niet zoo ruim geformuleerd, nameljjk: "Exprimentele onderzoekingen omtrent het wezen van diphteritis en de daaruit af te leiden praclische gevolgen". De termijn van inzending is bepaald op 31 Maart 1882. RUSLAND Dat na den dood van den Czaar op zjjne schrijftafel het gereed ge maakte en reeds onderteckende ontwerp voor eene constitutie gevonden is. wordt thans door den Sl. Petersburgschen correspondent der Aöl». Zeil, bevestigd. Men zegt, dat in de inleiding van het ontwerp er op werd ge wezen, dat nu een jaar sedert den moordaanslag in het winterpaleis was verstreken en dat blijkbaar de booze geesten waren verbannen, die hel vredeswerk van Alexander 11 tracht ten te sloren; dal nu de tijd gekomen was, waarop dat vredeswerk verder kon worden voortgezet. De executie der vjjf ter dood veroordeelde mi-dadigers, die aan den moord van keizer Alexander schuldig of medepligtig bevonden zijn, heeft, zoo als reeds gemeld is, Vrjjdag ochtend omstreeks 9 uur op het Semenofl- plein plaats gehad. Duizenden personen stonden in de aangrenzende straten opeengepakt om getuigen van dit vreeseljjk schouwspel te zijn, hoewel door niet minder dan omstreeks 10000 man troepen het geheele plein was afgezet, Up twee karren, met gebonden handen, met den rug naar de paarden ge keerd gezeten, werden de misdadigers naar het executie-plein gereden, om stuwd door infanterie en kozakkenterwijl tamboers en pijpers voortdurend zulk een geraas maakten, dat hun het spreken tol het publiek en zelfi bjjna met elkaar onmogeljjk werd gemaakt. Het schavot was vau ruw, zwart geverfd hout opgetrokken en bestond slechts uit eene vierkante verhoogiug, waarboven 3 palen uitstaken, onderling door een dwarsbalk verbonden, waaraan vjjf ringen, waardoor de strop getrokken werd. Voor het schavot was een lagere vierkante houten platform, waarop de autoriteiten en de vertegenwoordigers der pers stonden. Een oogenblik zwegen de trommen,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2