LEIDSCHE COURANT, WOENSDAG 20 APRIL. STADS-BE RICHTEN. Stedelijk Museum in de Lakenhal. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I8K1. IT. or De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uilgesonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars /1.50, franco p. p. 2.— Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 6 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat het Museumwegens een geval van mazelen ten huize van den Concierge, tot nadere aankondiging zal CtESI.OTEW zjjn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leides, 16 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 19 April Heden werd alhier de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de naatnlooze vennootschap /'de Leidsche llouwverceniging" gehouden. Uit de rapporten van het bestuur en de gecommitteerden bleek, dat de vereeni- ging in bloeijenden toestand blijft verkeeren Het altredend lid van het bestuur, de heer dr. A. Heynsius, werd herkozen en lot gecommitteerden voor het nazien der rekening in het volgende jaar werden de heeren dr. P. van Geer en mr. 11. L. A. Obreen aangewezen. Door de politie alhier is gisteren in hechtenis genomen zekere J. T die zich in deze gemeente aan bedelarij schuldig maakte, en heden is de persoon van S. S. aangehouden, die een paar bottines ontvreemdde, welke voor den winkel van den schoenmaker P. waren uitgestald. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bjj partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, 20, ƒ4 en 2, de laagste f 38. /20, 4 en f2. Hel studenten-muziekgezelschap «Sempre Crescendo" alhier is voorne mens op 19, 20 en 21 Mei aanst. zijn vjjltigjarig bestaan te vieren Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, en de Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrokken op 17 April van Suez, Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (Koningskade 5 te 's Hage) is nog voor de Transvaalsche Boeren ingekomen 97.15. Naar men verneemt zijn er valsche bankbilletten (ditmaal geen siga- renbons) in omloop en wel zoo kunstig nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, bezwaarlijk van de echte Ie onderscheiden zijn. Gelukkig dat reeds een exemplaar door de politie aan de Nieuwe Haven te 's Hage in het laatst der vorige week is in beslag genomen van iemand, die het ter goeder trouw voor een echt bankbillet had ontvangen. Voorzigtigheid zij dus aanbevolen. De commissaris des konings in N.-Holland heeft bepaald, dat de eind examens der hoogere burgerscholen in die provincie zullen worden gehou den te Haarlem, en benoemd: tot lid en voorzitter der commissie den heer d'. Brongersma, directeur der hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Haarlemen lot leden dier commissie o. a. de hh. dr. D. de Loosdirecteur der hoogere burgerschool te Leiden, en dp. J. Camperl en P. Werkman, leeraren aan die school. Door het Nederlandsche dierkundig genootschap is in de oesterputten van de heeren de Meulemeesier en C».te Bergen-op-Zoom, een gebouw ge plaatst ter waarneming van de levenswijze, voortteling enz. van schelp dieren; in het bjjzonder voor oesters en mosselen met hunne vijanden. Op 11 Junrj e. k. zal, bjj gelegenheid der jaarlijksche vergadering van de Nederlaudsche toonkunstenaars vereenigingte Arnhem een muziekfeest gegeven worden, bestaande uit eene groote uitvoering, waarop zullen wor den ten gehoore gebragt: eene ouverture van Maurice Hagcmande «Rubens- cantate" van Peter Benoit en «Alkmaars Ontzet" van H. A. Meyroos. De componisten hebben de leiding hunner muziekwerken op zich genomen. Het feest zal den 12'1'» door eene matinee gevolgd worden. Volgens particuliere berigten uit Penang, is de luit.-kolonel J. F. •Haus bevorderd tot kolonel en belast met het bevel over de troepen in Aljeh. (y. D. C.) Te Rotterdam is Zaturdag morgen 11. op de Koninginnebrug eene Duitsche vrouw van een welgeschapen zoon bevallen. Zij was met hare familie op weg om als landverhuizer aan boord te gaan van hel stoomschip Schiedam, hetwelk naar Amerika vertrekt. De kraamvrouw en de jong geborene zjjn in eene nabijzijnde herberg gebragten ontvingen daar genees kundige hulp. Op den tramweg tusschen Rotterdam en Delfshaven is Vrjjdag 11. een persoon van een der wagens gevallen en onder de wielen geraakt. Men heeft hem een arm en een been moeten afzetten, zoodal men veel vrees voor zijn leven had. De man heeft eene vrouw en zes kinderen. De Ulrechtsche studenten-vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, onder beschermheerschap van Z. M. den koning, zal van 15 tot 20 Junij een nationalen schietwedstrijd houden ter gelegenheid van haar 15 jarig bestaan. Schutterijleger en wecrbaartieidsvereenigingen zullen tot deelneming worden uitgenoodigd. In den nacht van Zaturdag op Zondag ontspoorde een goederentrein bij Wollhezen. Beide sporen werden versperddoch met kracht heeft men de hinderpalen uit den weg geruimd, zoodat alle treinen Zondag weder ge regeld hebben geloopen. Op het spoorweg-station te Zwolle beeft men een veiligheidsmaatregel ingevoerd, die ieders aandacht trekt. De locomotieven, die onder door dc overkapping langs het station rijden, om op de draaischijf te wenden of om gerangeerd te worden, rijden thans niet harder dan stapvoets eu worden bovendien vergezeld cf voorafgegaan door een manvoorzien van een hel- derklinkende schel, die deze aanhoudend in beweging brengt, zoodal de uit verschillende treinen komende passagiers nu behoorlijk worden gewaarschuwd om zich voor die locomotieven in acht te nemen. Vrijdag II. ontstond te Steenbergen, gemeente Roden, een lievige brand. Van de 15 huizen, die het gehucht bevat, zijn er G verbrand In het huis, waarin de brand ontstond, zjjn bjjna alle meubelen, 12 runderen, 3 paarden en een varken verbrand. Bjj een ander verbrandden 4 runderen. De overi gen hadden nog zoo veel lijd om hunne levende have Ie redden. 's GRAVEN HAGE 19 April Aan den heer Th. van den Berg isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als hoofdcommies ter secretarie van den raad van state. Aan den heer H. de Wal is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belasting te Marum. Door den minister van koloniën zijn de scheepstimmerlieden 3e kl. op 's rijks werf te Hellevoetsluis, J. Brous, B. C. Klop en R. Boelhouwer, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te wor den geplaatst als vice-kommandeurs voor het vak van scheepsbouw bjj een der marine-etablissementen daar te lande. De luit. ter zee 2' kl. C. A. de Brauw en de officier van administratie 3e kl. F. Leasing worden geplaatst, eerstgenoemde aan boord van het arlil- lerie-instructieschip Het Loo, en de laatste in de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Urania. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. HH. MM. de koning en de koningin hebben op den eersten Paaschdag deelgenomen aan de bediening van het H. Avondmaal door d«. Gerth van Wjjkin de Kloosterkerk. Op tweeden Paaschdag woonde H. M. de voor middag-godsdienstoefening in de Duitsch Evangelische kerk bijonder ge hoor van d». Martius. De berigten omtrent den toestand van H K. H. mevrouw de prinses Hendrik luidden voortdurend bevredigend. Weener bladen berigten. dat Z. M. de koning bij het huwelijk van HH. KK. HH. prins Rudolf van Oostenrijk-Hongarije en prinses Stéfanie van België zal worden vertegenwoordigd door Z. K. H. Alexander prins van Oranje. De tweede kamer is bjjeengeroepen tegen Dingsdag 26 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden is het voorstel van burg. en weth.tot gunning der concessie voor de nieuwe tramljjnen Bankastraat- Hollandsche spoor aan de Haagsehe tramway-maatschappij en niet aan de firma Cransaangenomen met algemeene stemmen op één na. Van het commissariaat van politie van de 2'° afdeelihg is Vrijdag naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt eene vier en twintigjarige dienstbode, verdacht van in den laten avond van Don derdag in den winkel van den heer v. W.horologiemaker in de Lange Poten alhier, een gouden horologie te hebben gestolen. Zij trad den winkel binnen en verzocht horloges te mogen zien. Onder alle. die haar werden voorgelegd, vond zij er geen naar hare keuze om te koopen maar wel om van de gelegenheid gebruik Ie maken om er een Ie stelen, dat zij zoo be hendig deed dat de winkelier er niet eerder iets van bemerkte dan toen de diefegge vertrokken was. Zij bleef intusschen niet lang in het bezit van het gouden uurwerkdaar zjj door de politie opgespoord en al zeer spoedig

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1