BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Dingsdag ó9 ^4pril dHHó90. BUITENLAN DSCHE BERIGTEN. Uit Middelburg heeft zich de justitie naar Yerseke begeven, en den ge meente-ontvanger S., die den 28sie0 Maart jl. ontslagen werd, wegens een tekort in zijne kas, gevangen genomen. Voor het geregtshof te 's Hertogenbosch stond Donderdag teregt een Pool, zich noemende graaf Charles de Macewisz. Hij werd beschuldigd van het uitgeven van valsche Russische bankbilletten van 25 roebels te Maastricht op den 4deD Januarij 1878. Aan dezelfde feiten had hij zich later in België schuldig gemaakt, en hij werd door het hof van assises te Brussel tot acht jaren tuchthuisstraf veroordeeld; hij verkreeg echter gratie van het grootste gedeelte der straf, en werd reeds in 1880 ontslagen, en toen aan Neder land uitgeleverd. De beschuldigde verklaarde de billetten te hebben uitge geven met het doel om het Russische gouvernement te benadeelende op brengst, die in dit geval ongeveer 700 fr. bedroeg, was bestemd voor arme Poolsche uitgewekenen. De advocaat-generaal jhr. mr. Serraris achtte de feiten voldoende bewezen en eischte een tuchthuisstraf van 5 jaren. Als verdedigers traden op de hli. m". Micheels en Sassen, die op vrijspraak aandrongen. Door het inslaan van den bliksem is er brand ontstaan in eene groole boerenschuur, bij den landbouwer de Backere, te Sint Kruis. Schuur, wa genhuis, stallen, alsmede eene partij gedorscht en ongedorscht graan, hooi en stroo, een viertal runderen, een paard met veulen, is verbrand; met veel moeite is het overige vee gered. Te Gulpen kwam Woensdag 11. een boerenknecht op eene droevige wijze om het leven. Bezig graan te laden bij liet spoorwegstation Wijlre, geraakte hij onder den in beweging zijnden wagen, die in de lengte over zijn ligchaam heenging. De ongelukkige laat eene weduwe en vijf nog jeugdige kinderen achter. Even buiten Heerlen heeft men op een buitengoed getracht brand te stichtenen tot dat einde het stroodak in brand gestoken. Gelukkig echter werden de bewoners nog bijtijds door het geknetter van de vlammen ge wekt, en konden zij den brand blusschen vóórdat deze groote uitbreiding had gekregen. De dader is onbekend. De Bochumer moordenaar heeft bekend de vijf vrouwendie van j December 1878 tot November 1880 aldaar mishandeld en vermoord zijn, j allen overvallen en om het leven gebragt te hebben met hulp van een man, I die op zijne aanwijzing thans eveneens in hechtenis genomen is. De moor- denaar heet Peter Schiff, telt 43 jaren, was bezembinder van beroep, en in den ganschen omtrek gevreesd en als een liederlijk persoon bekend. Te Kevelaar zijn een aantal huizen, benevens eene kerk, eene prooi der vlammen geworden. De brand brak op verscheidene plaatsen tege lijk uit. 's GRAVENHAGE 16 April. Door Z. M. is verlof verleend aan jhr. mr. E.' W. F. Wttewaall van Stoetwegen, Zr. M". minister-resident in Japan, tot het aannemen van het kommandeurskruis lsle kl. van de orde der Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan jhr. mr. P. J. F. M. van der Does de Willebois, secretaris van legatie bij Zr. Ms. gezantschap te Weenentot het aannemen van het riddderkruis van de orde der Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Tol rijksontvanger te Etten en Leur is benoemd de heer G. J. van Kerkwijkthans te Charlois. De officier van gezondheid 2de kl.W. J. Meek, wordt geplaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal van Wassenaer en belast met de waarneming der geneeskundige dienst aan boord van de instructiebrikken Pollux en Castor. De toestand van H. K. H. prinses Hendrik was heden redelijk wel. De afgeloopen nacht was voor de zieke minder rustig. De arrondissements-regtbank heeft bij vonnis van heden den student P. B.uit Leiden, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde moed willige verwonding der personen V. en M. aldaar en gewelddadigheid jegens een politiedienaar en deswege veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagen, te ondergaan in eenzame opsluiting, alsmede in twee geldboeten ieder van ƒ8. Burg. en weth. hebben ongunstig beschikt op het verzoek van den heer Lefèbre, om: 1». een kiosk met ververschingen; 2°. eene panoramatent aan het Scheveningsche strand te plaatsen, en 3». de concerten van Dierentuinen Haagsche bosch langs onderaardsche telephoonbegeleiding duidelijk hoor baar over te brengen in een der zalen van het groot stedelijk badhuis te Scheveningen. Heden morgen ging op de Turfmarkt een paard, bespannen voor een turfwagen, waarop de eigenaar en zijn dochtertje gezeten waren, aan den hol. In volle vaart rende het dier regtstreeks naar en door de Havenstraat. De bestuurder, die zijne plaats niet had verlaten, ontwaarde op een af stand. dat een ladder, waarop een verwer zijn werk aan een huis verrigtte, groot gevaar liep in de vaart te worden omvergeworpen Hij had nog de tegenwoordigheid van geest den verwer luidkeels toe te roepen, zich te bergen, die in allerijl op het dak klom. Weinige oogenblikken gebeurde wat de voerman voorzag: de ladder viel, doch een menschenleven was gered. Paard en wagen werden aan het eind der Havenstraat tot staan gebragt. De bestuurder en zijn kind, dat hij gedurende den hol in de armen om kneld hield, bleven ongedeerd. ENGELAND. LONDEN, 15 April, De Daily /Veios stelt de vraag, wat het lot der Iersche land-bill zal zijn bij de behandeling in het hoogerhuis. Deze vraag is vooral daarom van belangomdat de heer Gladstone in het lagerhuis verzekerdedat het kabinet alle wettige middelen zou gebruiken om het tot stand komen van dezen maatregel te verzekeren. Het is duidelijk, dat de regering bij eene verwerping van de bill door het huis der lords voor het dilemma zal staan, om óf af te treden ót door ontbinding van het parlement een be roep op hel land te doen. Het eerste komt aan het blad al evenmin ge raden voor als het tweede. Het zou zeker verkieslijker zijn, in het geval van verwerping door het hoogerhuis, eene buitengewone zitting van het lagerhuis bijeen te roepen, de bill dan nogmaals te laten passeren en ze ten tweeden male naar het hcerenhuis te zenden met al de autoriteit van eene vastberaden regering en van eene opgewekte openbare meening achter haar. De heer Gladstone heeft een door de bladen openbaar gemaakten brief geschreven aan den heer Tomkinson, liberaal candidaat in West-Cheshire, waarin hij o. a. zegt: Ik juich uwe flinke goedkeuring van den vrede in de Transvaal toe. Wees verzekerd dat ik bij het aanstaande debat in het lagerhuis geen verontschuldigende houding zal aannemen over hetgeen wij gedaan hebben. Het was hier te doen om Engeland af te houden van menschenmoord. Ik betreur het. dat er andermaal hierover debatten in het parlement zullen plaats hebbenwant nu zullen wij gedwongen worden op nieuw datgene te brandmerken waarover wij liever zwegen. In de kunstgalerijen der hh. Goupil C°. alhier is eene tentoonstelling geopend van schilderijen en teekeningen van hedendaagsche Nederlandsche kunstenaars. - Uit Durban meldt men aan de Timesdat de discussie in het Kaap- parlement over de motie van wantrouwen voortduurt. Het lol van het kabinet is hoogst onzeker. De Times gelooft, dat de toestand van het mi nisterie waarschijnlijk precair zou blijven, ook indien de oppositie in het Kaap-parlement geslagen wordt; want het ministerie is sterk geschokt door den loop der zaken in Basuto-land. Het blad zou den val van het kabinet niet betreuren. De Standard meldt uit Lugano, dat aldaar honderd kilo dynamiet gestolen is, bestemd voor den Golhard-tunnel. De nihilisten worden van dien diefstal verdacht gehouden. Volgens berigten uit Honolulu ziet het er op de Sandwichseilanden treurig uit. Voor eenigen tijd kwam er een schip uit Canton, met een aan tal Chinezen aan boord waarvan de meesten aan de pokken leden. Zoodra zij ontscheept waren verbreidde de besmetting zich bliksemsnel door de haven, en toen eerst dacht de overheid aan de voorzorgsmaatregelen. Het was toen echter te laat. Ondanks het afsnijden van alle gemeenschap met de zieken, heeft de epidemie zich gedurig meer uitgebreid en vreesselrjke ver woestingen aangerigt. Berigten uit de Vereenigde Staten melden, dat dezer dagen de heer O'üonovan Rossa eene redevoering tot de club der /'Vereenigde Ieren" te Brooklyn heeft gehouden, waarin hij als zijn gevoelen te kennen gaf, dat van Engeland niets te wachten was, tenzij Ierland bereid was zijne aan spraken gewapenderhand vol te houden. Voorts las hij een brief voor van een der personendie in den aanslag op het Mansion House te Londen de hand hadden gehad en die hij met den naam van "zendelingen" bestempelde. De Engelsche overheden, verzekerde hij, waren met de ware namen der be trokken personen niet bekend en de zendelingen zouden hunne taak voort zetten. De vijand moest ten zijnent worden getroffen. Een ander spreker, James Macdermott, verklaarde, dat een pond dynamiet meer waard was dan alle motiëu; welke opmerking werd toegejuicht. Naar men uit New-York aan de dagbladen meldt heeft eene jufvrouw in Jowa, zekere Harriet Duell, waarschijnlijk geïnspireerd door dr. Tanner, zich 47 dagen achtereen van voedsel onthouden. Het was haar oogmerk om langs dezen weg te sterven en dat doel heeft zij bereikt. De jufvrouw was 52 jaren oud, leed aan eene ongeneeslijke ziekte en besloot op die manier een einde te maken aan haar leven. Gedurende de eerste drie en dertig dagen nam zij zelfs geen water tot zich. Daarna nam zij dagelijks een kleinen dronk water, maar overigens onthield zjj zich volkomen van alle voedsel. Tot het laatste oogenblik bleef zij in het volle bezit van bare verstandelijke vermogens. Bij de lijkschouwing bleek het ligchaam nog slechts sporen van bloed te bevatten. De maag was geheel leêg. Het ligchaam woog 47 pond. Door de onlangs te New-York aangekomen stoomboot Webo -wordt medegedeeld, dat zij in den Stillen Oceaan de Engelsche bark Tiger, van Liverpool naar Baltimore, van levensmiddelen voorzien heeft. De onge lukkige bemanning van dat schip had verscheidene dagen lang geleefd van stukken leder, in olie geweekt, en toen de olievoorraad uitgeput was, den hond van den kapitein opgegeten. Zij waren op het punt te lotenwie van hen den anderen tot voedsel zou verstrekken, toen de Webo in het gezigt kwam en hen uit den nood hielp. In Californië is een aardschok waargenomen, die echter geen schade van eenig belang heeft aangerigt. FRAWHRIJ K. De Italiaansche regering heeft te Parijs doen verklarendat haar consul Maccio te Tunis volkomen vreemd is aan de vervaardiging van het door den Bey verzonden protest tegen het binnenrukken van Fransche troe pen op Tunesisch gebied. De tien jongeliedendiena voorafgegaan examenzijn toegelaten om te dingen naar den "prix de Rome", hebben hunne loges in het gebouw van schoone kunsten betrokken. Daar blijven die schilders twaalf weken dat is tot 7 Juljj, op welken dag zij, 'savonds, als de klok 8 slaat, weder in vrij heid worden gesteld. Tot dien dag zijn zij afgesloten van de wereld en mogen zij niemand sprekenten einde de inspiratie slechts aan zich zeiven te ontleenen en opdat geen invloed op hun arbeid van buiten afkome. Ondanks die zeer bezwarende voorwaarden blijft de prikkel om den "prix de Rome" te vermeesteren, waardoor de uitverkorene in de gelegenheid wordt gesteld, een paar jaren op kosten van den staal in Italië, het land der beeldende kunstente wonen en te studerennog altijd zeer sterk zoodat dit jaar meer dan honderd jonge kunstenaars zich hadden aange meld. om tot de tien candidaten te behooren. In berigten uit Tunis wordt gemeld, dat de Joodsche schoenmakers, die onderdanen zijn van den Bey, zijn gerequireerd om schoenen te maken voor het leger tegen een loon van 7% cent per dag. Tegenstand baat niet. Ook heeft de Bey, op straffe van 400 stokslagen, elke bijeenkomst van meer dan vier Muzelmannen verboden over de politiek te spreken, en bevel gegeven om de Moorsche koffijhuizen en de inlandsche winkels 's avonds van negen ure af te sluiten. Bavas heeft het berigt uit Bona ontvangen, dat een Italiaan, die aan inlanders buskruid verkochtte Randon bij Bona op heeterdaad betrapt is en aan de Italiaansche justitie is overgeleverd. DriVIGIILAND. Een aantal letterkundigen te Leipzig hebben zich vereenigd om voor taan hunne werken voor eigen rekening uit te geven. Zij zijn van oordeel, dat zij de opbrengst hunner boeken aanmerkelijk vermeerderen kunnen door zeiven de risico der uitgave op zich te nemenmaar daarvoor ook het volle bedrag te genietendat na aftrek der onkosten overblijft. Zij stellen zich ook voor het debiet van hunne werken te bevorderen, door verkoop aan spoorwegstations, colportage en anderszins. Zij hebben een contract in dien geest aangegaan met den bockhandelaar Rciszner.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5