LEinSCHE COI K4\T. 89. ZATURDAG 16 APRIL. binnenlandsche berigten. ISKI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50franco p. p. 2.- Ji/ionderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cenis. LEIDEN. 14 April. I De regering heelt gevolg gegeven aan haar voornemen tot herziening Dij de wet van onderwerpen, waarin thans nog voorziet het bij koninklijk I besluit goedgekeurd reglement op de correspondentie bij ijsgang eii hoog I opperwater op de rivieren. Terwijl veel van hetgeen daarin voorkomt, I ten gevolge van het uilbreiden van het telegraafnet en van de communicatie- middelen, het ophougen van dijken, het digten van zijdelingsche overlaten I ti) het normaliseren der rivieren, niet meer past in den tegenwoordigen toestand of wel belangrijke herziening behoeft, zoo doet eene oppervlakkige I tag vt"1 het reglement tevens zien, dat, voor zoover nieuwe regeling I joodig is, weinig daarvan geschikt is tot regeling bij de wet. Het mee- I rondeel behoort tot uitvoering. Niettemin blijll eeu gedeelte van het onder- I werp over, waaromtrent eenige regelen door den wetgever zijn te stellen. - Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl. I hidid, door middel van het stoomschip Hampton, waarvan hel vertrek uit I Rotterdam op IC April aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met i deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De bric- j ven en verdere stukken behooren op 16 dezer uiterlijk voor 6 uur 's avonds te Rotterdam aangekomen te zijn. t lie aan boord van hel stoomschip dmaliawaarvan de schroefas is gc- I brokenaanwezige brievenmaal voor Nederl. Oost-Indië is dientengevolge I verder verzonden met het stoomschip Utrecht van de Rotterdamschc Lloyd. I De Hamburger pakketbooten, welke den ÏO*"' van elke maand van I Hdvre naar Colon vertrekkendoen op de heenreis Curasao niet meer aan. Dientengevolge kan voor de verzending van brieven en verdere stukken I voor Curasao met de Hamburger booten alleen gebruik worden gemaakt f van de pakketbooten, welke den 24''"1 van elke maand van Hdvre ver- I trekken en den 19dtD daaropvolgende te Curasao aankomen. I Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen telegram heeft de heer 's Jacob den 12llen dezer het bestuur over Nederl. Indië aanvaard en is I de vorige gouverneur-generaal, de heer van Lansberge, dien dag uit Indië vertrokken. De commissie voor de tentoonstelling te 's Hage van kunstwerken van code meesters, ten behoeve der watersnoodlijdenden, heeft den toegansprijs voor beide Paaschdagen, Zondag 17 en Maandag 18 April, op 25 cents bepaald. Tevens is door haar kennis gegeven aan de gezamenlijke spoorwegmaat schappijen, dat ieder reiziger, die aan den ingang der tentoonstelling zijn retourbillet vertoont, met uitzondering van de 25-cents-dagentegen den halven entrée-prijs wordt toegelaten. Behalve Paaschmaandag, waarop de toegangsprijs reeds op 25 cents bepaald is, zal dus ieder reiziger op Maan dag, Dingsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag voor 25 cents en op Woens dag (den guldensdag) voor 50 cents toegang hebben. Hel stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 13 April te Suez aangekomen. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. C. W. Bollaan en A. H. L Otto, roed. doctorandi, en tot tandmeester bevorderd de heer A C. J. Beick. De commissie van keuring voor de paardendie ook weder dit jaar in Hongarjje zullen worden aangekocht ten behoeve der cavalerie, is naar Pesth vertrokken. Zy bestaat uit den luit.-kolonel G. Holtius, den majoor jh'. L. J. H Teding van Berkhout, den ritmeester F. C W. Juckema van Burmania baron Rengers en den paardenarts 2e kl. Moubir. Aan de NederlandsChe scherpschutters-vereenigingen is door het cen traal comité voor den zevenden Duitschen schietwedstrijd de navolgende cir culaire gerigt, gedagteekend Mtinctien 30 Maart: /'De Duitsche natie viert van 24 tot 31 Juljj dezes jaars haar zevende scherpschuttersfeest in Bejje- ren's hoofdstad Miinchen. Gastvrij noodigen wjj de Nederlandsche scherp schutters uit daaraan deel te komen nemen. De feestdagen zullen worden opgeluisterd door eenen door de kunstenaars gearrangeerden optogt, die buitengewoon schitterend belooft te zullen worden. AUe verdere bijzonder heden komen voor in de «Festzeitung für das siebente deulscbe Buwles- seltiessen", die binnen Jtort hier zal wordenuitgegeven". Tc Amsterdam heeft eergisteren eene vrouw weder de roekeloosheid gehad, om in een brandend kooktoestel petroleum te gieten, waardoor de vlam zieh zoodanig verspreiddedat de onvoorzigtige met ernstige brand wonden in hel gelaat naar het gasthuis werd overgebragt. Gok is aldaar door het omvallen van een petroleumtoestel brand ontstaanwaardoor eene bovenverdieping uitbrandde. De krankzinnige, die onlangs in het Buitengasthuis aldaar boven op het dak was geklommen, hqeft Zaturdag denzelfden logt ondernomen, ditmaal echter met minder goed gevolg. Hij viel door de pannen en werd daarbij vry ernstig gewond. Te Amsterdam had gisteren avond een droevig voorval plaats op het rijks-telegraafkantoor. Een telegrafist kreeg plotseling een aanval van waanzin. De ongelukkige werd, op advies van een geneeskundige, naar het gasthuis vervoerd. Onder Lunteren is een boscb, onlangs met dennen beplant en toebe- hoorende aan den heer Hoolboom te Geldersch-Veenendaal, geheel afgebrand. Men denkt aan moedwil. Te Eampereilaiidvan waar ieder jaar zooveel duizenden ponden hooi naar elders verzonden worden, schijnt thans schaarschte aan dit artikel te heerschen. Er zjjn althans te Kampen eenige scheepsladingen uit Fries land aangekomen, die bij publieken verkoop vrjj hooge prijzen opbragten. De anti revolutionaire kiesvereeniging ju het oostelijk gedeelte van het hoofdkiesdistrict Zevenbergen "Vreest God, eert den Koning" heeft, evenals de kiesvereeniging "Nederland en Oranje" aldaar, den heer G. N. Tieleman, te Zevenbergen, candidaat gesteld voor de tweede kamer. E. H., haltechef en wisselwachter te Axel, stond eergisteren teregt voor de regtbank te Middelburgter zake dat door zijn verzuim den 30i,eo Sept. een trein op een verkeerd spoor geloopen en daar met een goederen wagen in botsing gekomen was. Bekl. beriep zich, ter verontschuldiging, op de groote drukte. Het O, M. eischte, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, twee hoeten van ƒ25 en eene van ƒ8. 'sGRAVENHAGE14 April. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer H. E Kleynreferendaris bij het dep. van oorlog. De luit. ter zee le kl. D. J. W. A. G. Coops, behoorende tot het eska der in Oost-lndië, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt W. Littel is, op zijn ver zoek, ter zake van in en door de dienst ontstane ligehaamsgebrekenop pensioen gesteld. Oe ingenieur van den waterstaat le kl. E. Steuerwald is benoemd lol hoofdingenieur van den waterstaat 2' kl., met bepaling dat hij gedetacheerd blijft bij de polytechnische school te Delft. Het Dbl. verneemt, dat 11. K. 11 prinses Hendrik door de mazelen is aangetast. H. 11. K- bevindt zich gelukkig naar omstandigheden redelijk wei. De doorluchtige zieke heeft een gunst igen nacht doorgebragt cn bevond zich op den dag zeer wel. Men verzeker.t dal de tweede kamer reeds op 26 dezer hare werk zaamheden zal hervatten. In de jongste zitting van de kamer van koophandel alhier heeft de heer Kne.vver de aandacht gevestigd op de storing in liet telegraphisch ver keer, v<jór eenigen tjjd ook hier te lande ondervonden, en op hetgeen in zonderheid in de laatste jaren, en met name in Duitschland, werd gedaan om dat verkeer zoodanig in te rigten en te verbeteren, dat handel eii nijver heid geene of althans zeer geringe schade behoefden te lyden van eenige storing, die, geljjk ditmaal, aan overmagt is toe te schrijven. H(j heeft daarbij het oog op het in Duitschland tot stand gebragt net van telegraaf lijnen onder den grond, waardoor al de nadeelen worden overwonnen, welke aan de leidingen boven den grond, met hare afhankelijkheid van eene menigte uitwendige invloeden, noodzakelijk verbonden zijn. Hjj stelde daarom voor, dat de kamer zich wende tot den minister van waterstaat enz. met verzoek, dat een onderzoek worde ingesteld: in hoeverre de algemeen vrjj lage ligging van onzen bodem de toepassing van het stelsel der leidingen onder den grond toelaatep of de uitgavendaaraan verbondenniet grootendeels zou den worden vergoed, door besparing op de kosten van onderhoud, herstelen vernieuwing der leidingen hoven den grond. Hij wenschte daaraan tevens de vr^ag vast te knoopen of het gemakkelijker openstellen der gelegenheid voor particulieren dot het bekomen van aansluiting aap het algemeen tele graafnet piet bevorderlijk zou kunnen zijn aan de geldelijke opbrengst van dit middel van gedachtenwisseling. Na eenige bespreking werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1