hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tol het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten der 2' kl.« in dit jaar, zal bestaan uit: den gepens. vice-admiraal F. A. A. Gregory, voorzitter der commissie tot het examineren van zeeofficieren en adelborstenals president den kapitein ter zee J. D. J. van der Hegge Spies, de kapitein-luitt. ter zee P. Swaan en P. 1. Rosenwald, den luit. ter zee 1' kl. J. A. Waldeck, lid der commissie tot het examineren van zeeofficieren en adelborsten, en deu Init.-kolonel bjj het corps mariniers F. A. van Braam Houckgeestals leden. Aan den ingenieur van den waterstaat 2' kl. P. W. van der Sleyden is een onbepaald verlof verleend. Be majoor A. J. F. Egter, toegevoegd aan den kommandant der bere den artillerie, is uit laatstgenoemde functie eervol ontheven en geplaatst bij het 2' reg. veld-arlillerie alhier. De kapitein-luit. ter zee II. D. Guyot en de officier van administratie 1' kl. F. Bamberg, uit Oosl-Indiö teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Naar men verneemt worden 1111. KK. HH. de prins en prinses van Wied en kinderen tegen hel laatst dezer maand hier ter stede verwacht. De raad is gisteren met de behandeling van de concessie-voorwaarden voor de uitbreiding van het tramwaynet in zoover gevorderd, dat de bepalingen, waarop eventueel de vergunning kan worden verleend, thans haar beslag hebben gekregen. De vraag, aan wie de concessie zal worden verleend, wacht thans nog op eene beslissing. Wat belrell hel verzoek van den heer Pleysier om bet gebruik van ter rein lol inrigting van een renbaan met versierd binnenplein te Schevenin- genmeenden burg. en weth., dal het terrein ongeschikt was voor het gevraagde doel; zjj stelden eene afwijzende beschikking op het verzoek om uitgilte in erfpacht voor, maar de heeren Iluygens c. s.. overtuigd, dat de grond onder de door adressanten voorgestelde conditiën niet kon worden afgestaan, wenschen burg. en weth. uit te uoodigen te onderzoeken, op welke voorwaarden de aanvrage kan worden toegestaan. Na eenige discussie over het nul van dergelijk renperk, heeft de raad met 19 tegen 15 stem men besloten de uitnoodiging tot burg. en weth, te rigten. De gevraagde uitbreiding van het getal leeraren aan het gymnasium met twee is zonder bezwaar toegestaan. Er werd bij deze gelegenheid door de heeren Evers en de Vries aangedrongen op het aanvragen van subsidie by de hooge regering ter tegemoetkoming in de kosten dezer inrigting, waarbjj het rijk grootendeels belang heeft. Uit het antwoord van den burgemeester bleek, dat op een adres, houdende subsidie-aanvraag ten behoeve van het stedelijk gymnasiumtot heden geen antwoord was ontvangen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGEl.AND. LONDEN. 12 April, Hel Engelsche pantserschip Thunderer heeft bevel gekregen zich van Malta, waar het thans ligt, naar Chios te begeven om de ongelukkige be volking van dat eiland te hulp te komen. De heer Parnell hield Zondag te Cork uit een raam van het V|etoria- hötel eene rede tot ongeveer 10000 personen. Hij zou thans in geen beoor deeling treden van de lersche landwet, daartoe zou de gelegenheid nij spoe dig genoeg komen; maar toch meende hjj het lersche ras nu reeds geluk te mogen wenschen met de schitterende vorderingendie ontegenzeggelijk voor de bevordering van de lersche zaak waren gemaakt. De slag was echter volstrekt nog niet gewonnen, maar de operatien staan zoo goed, dat elk toeschouwer de overtuiging zal hebben gekregen, dat ten slotte de overwin ning door het lersche volk zal worden behaald. Men heeft het volk door maatregelen van dwang angst trachten aan te jagen en de ministers van Engeland hebben zich niet ontzien, het volk van Ierland erg zwart af te schilderen, maar dat alles heelt hun niets gegeven en magtiger en digter dan ooit bij de zegepraal staat daar thans het lersche volk. Een stem uit de menigte zegt. dat men dit aan mij te danken heeft. Spreker echter zegt, dat de onbuigzame geest en de hardnekkigheid van het volk dit volbragt hebben. Aan de Daily News wordt uit Fort Amiel gemeld, dal de aanvoerders der Boeren bij Wood hebben erkend, dat de bevelhebber hunner manschap pen voor den kommandant van het garnizoen te Potchelstroom het berigt omtrent den wapenstilstand heeft achterwege gehouden. De bedoelde aan voerders gaven hun leedwezen over dit feit te kennen en stelden voor, de capitulatie te niet te doen. in welk geval zij er in zouden toestemmen dat Potchefstroom weder werd bezet. Wood heelt die verklaring en hun voor stel aangenomen. Aan de Standard wordt uit Heidelberg hel berigt bevestigd, dat bjj de aankomst van Wood het iaiiddrostkautoor in handen der Boeren was, en dat op het gebouw de Transvaalsche vlag wapperde Wood gaf onmiddel lijk bevel, die vlag neder te halen. Toen de Boeren dit weigerden, gaf hy tijd van beraad tot des anderen daags, onder verklaring dat, wanneer zyn bevel alsdan niet was uitgevoerd, de Boeren de gevolgen zouden moeten ondervinden. De Boeren hebben den volgenden dag wel niet meer hunne vlag geheschen, maar hielden het kantoor bezet, waardoor de landdrost in de uitoefening zjjner werkzaamheden werd verhinderd. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de openbare meening zich nog maar altijd niet vereenigen kan met het Lorenzo-Marquez-iractaat. Zelfs de in Brazilië wonende Portugezen hebben in een adres legen dit verdrag gepro testeerd. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat koning Lodewyk en zijn vader zich tot koningin Victoria behoorden te wenden om van haar te verkrijgen dat Engeland in eene wijziging genoegen nam. Als een staaltje van de vijandige stemming te Lissabon tegen de Eugelschcn meldt men, dat de vice-admiraal Hood den matrozen van het thans reeds vertrokken eska der geen verlof durfde geven om aan wal te gaan, uit vrees voor botsingen met de bevolking. een F rau alle besli schri regt woo De met zaal en te scb zou en gro zer blo de en mi he - In eene vergadering van Fenians te New-York is Gladstone leri oordeeld, omdat het vei lies van menschenlevens in de laatste opl, Ierland te wyten was aan zijne dwangwet. Zij beraadslagen nu, hoe nis ten uitvoer te leggen. ü'Dounelleen van de Mansion-House-zamenzweerders, is Fitte de Marseille te New-York aangekomen. Hij zegt, dal er nen in het complot betrokken warenwaarvan hij een omstandi» deed. en dal de aanslag gedaan werd uil wraak over de "Coercii O'Donnell voegt er bij, dat de lord-mayor als slagtoffer was uii»t omdat hij, hoewel zelf een Ier, voor de wet gepleit had. De "Commercial Manufacturing O" te New-York heeft tegen i handelmaatschappijvertegenwoordigd door haar agent te New-Yor| proces ingesteldtot verkrijging van 100,000 dollars schade»ergt wegens inbreuk op haar octrooi voor de vervaardiging van oleo-i Naar men uit New-York meldt heeft het volgende voorval dej rep en roer gebragl. Een rijke juwelier, de heer Louis Sirassburgt, ving weken lang dreigende brieven, dat zijne dochter Rosa, lij,,, zou weggevoerd worden, als hy geen 60000 doll, betaalde. Eeiiej, werd gedaan om het kind te ontvoeren, doch zonder gevolg, politie verwittigd werd. De zamenzweerders schreven, dat de gom,, van het meisje op een bepaald uur een bepaalden weg moest loopa als zy een pistoolschot hoorde, eene enveloppe met 60000 doll moest vallen. Zij wandelde dien weg verscheiden malenmaar hoorde totdat Donderdag jl. het pistoolschot werd gelost. De gouvernante enveloppe vallen, en de man school toe. Maar even snel was een er bij, die den man aanpakte en met hem worstelde. In die vvoi ging het pistool van den detective af, naar hij zegt bij ongeluk, kogel ging door het hoofd van den man, zoodat deze onmiddellijk nederviel. De medepligtige, die het pistool had afgeschoten, werd ook gevaten verscheiden andere inhechtenisnemingen zijn gevolgd] betrokken personen zyn allen Duitschers, die in October uit Europi gekomen op eenzelfde schip als de familie Strassburger. De meesten hadden nu reeds passage voor de terugreis genomen. FRANHRIJH. In de kamer van afgevaardigden heeft de interpellatie plaats van den heer Pascal Duprat over het geschil tusschen den prefect nJ lilie en den Parjjschen gemeenteraad. De interpellate meende dal nul geschil een toestand was ontstaan, die, ofschoon niet gevaarlijk, ni«| stendigd mogt worden. Hij herinnerde aan de ongeregtvaardigde aanhoi gen van personen in de laatste dagen, op last van den prefect. Eeni) personen was een vreemdeling. Diplomatieke moeijelijkheden hadden «1 kunnen ontstaan. Eene brave huismoeder is gearresteerd en twee a dagen gevangen gehouden. Dat is een met voeten treden van alle regt. liJ wyze is men te Parijs niet veilig. En toen de prefect door den gemt« raad was uitgenoodigd ophelderingen te geven, heeft hij goedgevondenJ ter raadzitting te ver.-ehynen. De miuister van binneiilandsehe zaken: woordde. Den 12de° Maart werd aan den prefect van politie in den raad» vraag of interpellatie gengt over den brand van "Ie Printemps".-Na de» cussie werd eene motie aangenomen, die de strekking had om del prefecten te behandelen als ambtenaren zonder mandaat. Het votum den raad werd door de regering nietig verklaard. Hierop volgde andere vraag of interpellatie tot den prefect van politie. Deze weigerde 1 antwoorden. De raad stoorde er zich niet aan en bepaalde een dag ral de beraadslaging. De gemeenteraden hebben het regt ophelderingen te iti gen over plaatselijke zaken, maar niet over zaken van staatkunde of al,I meen bestuur. De raad heeft zich dus iets aangematigd, waartoe hij ga bevoegd was. De minister ging voorts de gevallen na, waarover de i zich meende te beklagen te hebbenen stelde de plaatselijke vericgeiiwwl diging telkens in het ongelijk. Ten slotte.verklaarde hij dat de regerinjl een wetsontwerp zou indienen, waarbij alle zaken betreffende de openbul veiligheid zullen bljjven berusten in handen van een ambtenaar, verantl woordelijk aan den minister van binnenlandsche zaken. De adminisln-l lieve politie zal worden toevertrouw d aan de prefectuur der Seine, en lil daarvoor vereischte uitgaven kunnen gecontroleerd worden door den n-l meenteraad. Aan die toezegging werd dan ook door den minister gevolil gegeven. Door rcrschillende leden werd daarop nog het w oord gevoerd tt| ook de prefect van politie, de heer Andrieux, trad tot zelfsverdediging 0[| Eindelijk kwam eene motie in stemming, waarbij de regering werd uiigt-l noodigd aan het geschil tusschen den gemeenteraad en den prefect ml politie een einde te maken en met het oog daarop de noodige maalregeleil te nemen. Die motie werd verworpen met 374 tegen 72 stemmen. Twee Italianen, Tito Zanardelli en Ludovico Nabruzzi, stonden dezctl dagen voor de regtbank der Seine teregl, omdat zij, ten gevolge van een! drie jaar geleden tegen hen uitgevaardigd decreetwaarbij hun het verblijll in Frankrijk was ontzegd, het land verlaten hebbende, later waren terug- gekeerd. Eerstgenoemde protesteerde met veel nadruk tegen de te zpenl aanzien genomen maatregelen. Hij gaf de hoop Ie kennen, dal de mogelyke straf op hem zou worden toegepast, opdat, zeide hyzijne ver-1 oordeeliug des te meer zou kunnen strekken om de revolutie Ie verhaasten Nabruzziopmerkendedat men hem twee jaar ongemoeid gelaten had, vroeg, of zijne inhechtenisneming te wijlen was aan eene terugwerking van de te Petersburg gesprongen bommen. Ten slotte zijn Nabruzzi en Zanar delli tot eene week gevangenisstraf veroordeeld, waarna zy over de grens I zullen gebragt worden. De Intransigeant kondigt tegen "den zoogenaamden Goeden Vrjjdag" I een banket van vrijdenkers aan, waartoe ook dames zullen worden toege laten en zelfs, voor half geld, kinderen beneden de twaalf jaren. Het bedrag der inschrijvingen ten behoeve der bedienden van He Prin temps" is ruim 90000 fr. De regering van Tunis heeft aan de vreemde consuls in de hoofdstad

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2