rles °m 2j(j n zijn dat j geborf 'non le in lit de 'et dit lel am 11 gtbn 's; dit zullen "iliekti 'nder ad p,t isjos. 3k. It; der Sti natuur terug, hef verlangen naar den romer doet rich al sterker en sterker gevoe len. Men gevoelt zich gelukkig in 't verschiet, hij het maken van allerhande plannen voor het schoone seizoen dat aanstaande is. Maar er is nog een andere reden, waarom ik Maart liefheb; die reden vindt eijn oorsprong in de diepe vereering welke ik koester voor de vrouw. Ja, mijnheer de Redacteur, ik erken en ik ben er trotsch op dit te doen, dat de vrouw en al wat haar aangaat, mij na aan het hart ligt. Zij toch is de moeder van de toekomst. De vrouw, zeg iken al wat haar aangaat. Hare rechten en plichtenhaar onderwijs en haar opvoedinghaar arbeid en haar uitspanning zelfs haar toilet. Lacht niet, mijne heeren, over die laatste toevoeging. Voor een man moge het voldoende zijn 'behoorlijk" gekleed te zijn; een vrouw wil behagen, moet behagen. Dit is een haver rechten en te gelijk een harer plichten. Misschien nog meer plicht voor een gehuwde vrouw dan voor een jong meisje. Welnuin Maart wordt de toon aangegeven voor bet toilet van den geheelen zomer, 't Is de tijd van kiezen en koopen en dus daardoor reeds een hoogst be langrijke. •En een inoeieüjke ook", voegen waarschijnlijk velo dames hierbijterwijl zij een blik slaan op den stapel catalogussenwelke zij sedert eenige dagen hebben ontvangen. Toegestemd He keus is niet gemakkelijkste meer daar elk nouveauté- magazijn zijn best doet aanlokkender aanbiedingen te doen dan een zijner concur renten. Ik heb de uitstalling van verschillende magazijnen gezien en heb ze zelfs met aandacht bekeken, ten einde er een oordeel over te kunnen vellen en dat aan mijne lezeressen mededeelen. Zjjden kostumes beginnen eenigermate op den achtergrond te komensatijn vootal satin merveilleux komt al meer en meer in zwang. Over het algemeen ge tuigt de mode van dezen zomer van een goeden smaak. Overal zag ik keurige stoffen en prachtige kostumes. Vooral was het evenwel de Petit St. Thomas, die mijn aandacht trok door zijne rijke verscheidenheid van artikelen en door die gra- eieuse modellenwelke de Parijsche werksters wereldberoemd hebben gemaakt. Reeds de ligging van den Petit Saint-Thomasin het hartje van den Faubourg St. Germain, legt het zware verplichtingen op ten aanzien van den fijnen smaak, maar het moet gezegd worden dat het die aristocratische ligging eer aandoet. Gelnkkig dat het een geïlluetreerden catalogus uitgeeft. Ik heb daardoor niet noodig in nadere détails te treden. De Dames kunnen zelve oordeelen of ik te veel gezegd heb, door dit keurig nlbum aan te vragen. De eigenaren van den Petit St. Thomas, die zich bijzonder toeleggen op een buitenlandsche clientèlezullen het baar stellig gaarne toezenden .Mijne lezeressen zullen zich dan persoonlijk kunnen overtuigendat men tegenwoordig geen schatten behoeft uit te geven otn elegant gekleed te gaanmaar dat men voor een beetje geld al heel wat moois koopt. Dos van iets anders. Voor eenige dagen had te Brussel de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders in de Nationale Bank van België. Bij die gelegenheid bleek de voornaamste aandeelhouder daarin te zijn Victor Hugo. Sedert 30 jaar bezit deze 600 aandeelen, welke naar den tegenwoordigen koers een waarde vertegen woordigen van niet minder dan een millioen zeven honderd zeven en dertig duizend francs. Een aardig sommetje, niet waar? De vorige week kocht op een schilderijenveiling een redacteur van de «Figaro" een stnk van een bekenden ouden meester voor ruim frs. 40000. Er is dus in Frankrijk op letterkundig eu journalistiek gebied nog wel een centje te verdienen. Het is voor een Hollandsch schrijver schier om wanhopend te worden. Een boek dat hier aftrek vindt, wordt verkocht bij honderdduizenden. Een vSarvan 10000 ex. verkocht wordenis in Holland haast nietbekend. In Holland is de grootste bekende oplaag van een courant 20000 ex.bier het bagatel van 6SOOOO OIIIT8CULANU. Te Krögelsteiu, by Hollfeld (Beijeren), is dezer dagen een rotsblok neergestort van ongeveer 25 kubieke meters. Het verpletterde een vry hecht huis, waarin een gezin van zeven personen woonde. De moeder en era kind waren onmiddellijk dood, vier kinderen waren slerk gekweist; alleen de vader bleel ongedeerd. TURKIJE. Betredende de verwoesting van Chios meldt men nog o. a. het volgende: De stad ziet er uit. alsof zij een vreesselijk bombardement heelt doorslaan. Honderden huizen zijn in eene vormelooze massa ruïnen veranderdwaaron der een onbekend aantal slagtoders begraven liggen. De huizen, waarvan de muren nog overeind bleven staan zijn van de daken beroofd en overal vol spleten en scheuren, zoodat zij elk oogeublik kunnen instorten De ongelukkige bewoners, die liet leven er afbragten, zien zich genoodzaakt de onveilige oorden te verlaten, waar hunne dierbaarste betrekkingen en be zittingen onder het puin bedolven werden. Velen, die zich willen blootstel len aan het gevaar, om Ie midden der waggelende overblijfselen hunner wo ning naar welligt oog te redden bloedverwanten te zoeken moeten met geweld teruggehouden worden. Vrees, ellende en wanhoop zijn op aller ge laat te lezen. Midhat-paclia heeft, om eene epidemie te voorkomen, beslo ten, de nog staande gebleven muren omver te laten halen en eene volledige desinfectie te doen uitvoeren. Van de 70000 bewoners van het geheele eiland zouden 6 a 7000 gedood en van de overlevenden 25 pCt. gekwetst zijn. Enkele personen ontkwamen op wonderbare wijze aan den dood. Zoo bleef eene vrouw 52 uren onder de puinhoopen begraven en werd toen gered met een kind dat zij middelerwijl in dubbelen doodsangst ter wereld had gebragt. Het kind is dood, maar de moeder is naar omstandigheden welvarende. OOST-IKDIË. BATAVIA. 7 Maart. Volgens de laatste berigten van den gouverneur was de toestand in Groot-Aljeh bevredigend en werden rust en orde niet gestoord. Ook van de onderhoorigheden luiden de berigten, voor zooveel die ontvangen wer den, gunstig. Het Vat. flbl. verneemtdat dezer dagen door het legerbestuur een besluit is genomen, waarbij Atjeh als eene gewone garnizoensplaats wordt beschouwd. Alleen gehuwde officieren, die om de eene of andere reden hunne echtgenooten hebben moeten achterlaten, kunnen na een onafgebro ken verblijf van 15 maanden afgelost norden; alle anderen worden slechts overgeplaatst, hetzy door evacuatie of wel om eene andere reden. De koffij-oogst op Java wordt voor het loopende jaar in de eerste op gave over January in de Jav. Cl. geraamd op 813.300 pikols. Het veepest-rapport van de week vóór 27 February is voor Bantam, Batavia en de Preanger over het geheel gunstig. De/er dagen werd de waterpraauw van den heer Ankringa te Passoe- roean, halverwege Soerabaya, door een dertigtal zeeschuimers aange klampt, die al de opvarenden naakt hebben uitgekleed. Gedurende deze maand hadden daarenboven drie gevallen van dien aard plaats, in de door aanhoudenden zeeroof berucht wordende straat Madura. Uoor den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den algemeen ontvanger van 's lands kas te Madjalengka J J. II. Maar schalk; aan den ambteuaar voor de btirgerl. dienst C. L. Thieme en aan den klerk bjj de algem. tekenkamer T. H. J. ft'. Battnei. Benoemd, by dc« waterstaat en 's lands burg. openb. werken, tol ingenieur 2' kl., de inge nieur 3s kl. E. A. C. F. von Essentot ingenieur 3' kl.de adspir.-ingc- nienr A. J. Crommelin; tol adspir.-ingenieur, P. Th. L. Grinwis Plaat. A. G. Lamminga, C. W. Weis en J. SchefTer, daartoe gesteld ter beschik king; bij het openb. lager onderwjjs, lot ouderwjjzeres 2e kl., A. A. Sacré; tol onderw. 3e kl., Th P. Rieustra en S. C Pieterse, onderw. voor de Indische dienst. Geplaatstals 1* hulponderw. aan de openb. 2' lagere school te Djokdjokarta. G. J. van Essel; als huldonderw. aan de openb. lagere school te Bodjonegoro, de onderw. 3» kl. Th. P. Rieustra; tot hulp onderw. aan de openb. lagere school te Soekaboemi, de onderw. 3' kl. S. C. Pieterse. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den kapt der art. jhr. R. Tulleken. Ontslagen: op verzoek, eer vol, de majoor der art. M. A. Kuylentirouwer; de meesterknecht instrument maker bij den art.-constr.-winkel te Soerabaija P. J. M. Stevens. Bevorderd: bij de mil. geneesk. dienst, tot dirig. officier van gezondh. le kl., de dirig. officier van gezondh. 2' kl. P. C. van Goens: tot dirig. officier van gezond. 2' kl de officier van gezondh. le kl. J. 11. van Woelderen. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den ambtenaar op wachtgeld F. C. Noordhoorn. PEK iKLEGKAAF. PARIJS, 11 April. Het ontwerp tot reorganisatie der prefectuur van politie alhier is bij de kamer ingekomen Nadat de indiening door den heer Andrieux was gereglvaardigdis eene gemotiveerde orde van den dag met 374 tegen 72 stemmen verworpen. Na de interpellatie over de zaak van Tunis is een votum van vertrouwen aangenomen met 339 tegen 131 stemmen. LONDEN. 12 April. De ochtendbladen melden uit Durban van gisteren: De capitulatie van Potchefslroom is vernietigd, omdat de bevelhebber der belegeraars bekend heeft het sluiten van den wapenstilstand te hebben ge heim gehouden. ST. PETERSBL'RG, 11 April. Het doodvonnis over de zes nihilisten is bekrachtigd. Vier-en-twintig uren zijn hun gegeven om zich iu Itooger beroep te voorzien. Allen zullen hiervan gebruik maken. CHIOS, 11 April, 7 uur 'savonds. Een hevige schok, die drie vier seconden met steeds toenemende kracht aanhield, heeft het eiland opnieuw geteisterd. Overal storten huizen in. MOSKOU. 11 April. Er is eene verordening van den gouverneur-generaal Dolgorucki afgekondigdw aarbij eene strenge controle wordt ingevoerd op alle hier aankomende, doorreizende en vertrekkende personen. ROME, 12 April. Naar men uit Athene meldt zou Griekenland heden ant woorden op de collective nota der mogendheden, en de voorstellen der am bassadeurs aannemen. De koning en het ministerie hebben al het mogelijke gedaan om andere voorwaarden te verkrijgen, maar zjj moesten wyken voor den krachtigen wil der mogendheden. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 11 April 1881. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. -F. S.Katwijk, T.H. N.H., idem, A. J.idem N. D.Leiden G. M.idem P. T.idem T. v. d. K.idem. W. v. R.idem C. G.idem G. H.Katwijk O. -i\., idem, A. v. d. P. Leiden L. v. d. V.idem D. M.idem Th. B., idem, F. P.idem J. f., idem, J. v. d. L idem, Aard van bet misdrijf. een passagiersboot niet doen afvaren op de uren in de dienstaankondiging bekend gemaaktKatwijk tappen na gezetten tijdidem in draf rijden waar dat verbo den was idemna vroegere veroor deeling, en als koetsier van een stationeerend rijtuig niet dragen van het kenteekeu, idem een hondenkar los en zonder toezicht op den weg laten staanZoeterwoude rijden in verboden richting door een steeg, Leiden, rijden met een wagen over «het Watertje", Zoeterwoude, idem ryden mot ongemuitbande trek honden idem dobbelen op straat. Katwijk, idem pinkeren op straat, Leiden, kaartspel op straatidem idem idemna vroegere veroor deeling steenen in het water werpen, idem niet verschijnen bij het genees kundig onderzoek voor pu blieke vrouwen Gevallen uitspraak. ƒ3.— of 1 dag. uitgesteld tot Zaterdag a. s. 3 of 1 dag. idem (tweemaall en 2 dagen. 3.of 1 dag. idem. idem. idem. ƒ10 of 3 dagen. ƒ1. of I dag idem. idem. idem. idem. 3.of 2 dagen. I.of I dag. idein. 1 dag. ADVEKTENT1EN. Heden overleed, in den ouderdom van 70 jaar, onze geliefde en geachte Vader en Behuwd-vader D'. W. M. S. JUNIUS. W. M. S. JUNIUS J'. M. A. H. J. JUNIUS, JUNIUS. Leiden, 9 April 1881. J. KLINKENBERG. E. M. T. KLINKENBERG. J UNIUS Eenige en algemeene kennisgeving

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3