BUI TENLAN DSCHE BERIGTEN. charge legden getuigenis af. De eersten verklaarden o. a., dat B. niet be schonken was geweest, daags na hel voorval berouwvol zjjne excuses had aangeboden, maar dat hy een zeer lastig persoon is, niet alleen tegenover het publiek, maar ook tegenover de politie. Dit laatste werd door een an deren getuige weersproken. Ook was het toebrengen van een slag aan een politieagent niet door allen gezien. De beide eerste getuigen (die door B. zouden zyn mishandeld) hielden pertinent vol, dat zjj volstrekt geen aanlei ding hadden gegeven tot de handelingen van den bekl. De opgaven van drie studenten, getuigen a déeharge, stonden Ignregt tegenover de verklaringen der andere getuigen. Volgens hen, die alles uit een raam hadden gadege slagen, zou bekl. door M. zijn aangevallen en zich tegenover hem hebben verdedigd. Wijzende op het gewigt van den eed, bragt de president deze getuigen onder het oogdat hunne mededeelingen volstrekt niet overeen stemden met de verklaringen der eerste getuigen. De subst.-officier van justitie mr. Pape achtte het wettig en overtuigend bewjjs volkomen geleverd. Iljj requireerde schuldigverklaring 1". aan moedwillige verwonding, twee malen gepleegd, en 2*. aan gewelddadig verzet jegens bedienende beambten, en veroordeeling van bekl. lot 1 maand celstraf en 2 geldboetenieder van 1 3. Als verdediger trad op de heer mr. J. van Gigch. De uitspraak is be paald op Zaturdag aanst. H. M. de koningin bezocht heden de Industrieschool voor meisjes op den Gedempten Burgwalbij welke gelegenheid de vlag uit het gebouw wapperde. Heden ochtend is de Russische generaal Tcherkow 11vergezeld van zjjn adjudant, per Iloll. spoor naar Brussel vertrokken, ten einde aldaar aan het Belgische hof de troonsbeklimming van keizer Alexander UI bekend te maken. De ordonnance-oflicier, door Z. M. den koning den generaal toegevoegd, deed hem uitgeleide aan het station, alwaar zich ook de gezant van den Czaar tot hetzelfde doel bevond. ESC ËliAND. LONDEN, 11 April De vacature in het ministerie is aangevuld. In plaats van den hertog van Argyll, is lord Carlington henocmd. een der ijverigste leden der com missie van enquclc, die de lersche toestanden heeft bestudeerd en daarin de gevoelens van het ministerie-Gladstone verdedigde. Zjjne benoeming is dus eene versterking der fractie-Bright en Chamberlain in het kabinet. De hertog van Argyll heeft in het hoogerhuis medegedeeld, wstarom hij gemeend heeft na de indiening van de lersche landwet geen lid van de regering te kunnen blijven. Hij beweert, dat het gevolg van de aanneming zou zijn, dat het grondeigenaarschap in Ierland eigenlijk vernietigd zou wor den, en per slot van rekening noch de landheeren, noch de pachters eige naars van den grond zouden zijn. Het huis der lords heeft in zijne laatste zitting het wetsontwerp op de Ifgerluchtafschaffing der stokslagenstraf, behandeld. Het vond Vrij hefligen tegenstand. Niettemin werd het ontwerp ten slotte by derde lezing aangenomen. De straf is dus voor goed afgeschaft. De afgezette koning Cetawayo van Zulnland heeft een brief geschreven aan de koningin, om zijn leedwezen uit te drukken over de verliezen, door de Engebchen in de Transvaal geleden. De toestand van lord Beaconsfield is thans iets gunstiger, maar toch allgd zorgvol. Aan de Times meldt men uit Durban, dat het vaststaat dat meer Transvaalland zal moeten afgestaan worden, dan strikt noodig is om uit Ie voeren de staatkunde der Engelsche regering, gelijk die uiteengezet is in de depêche van lord Kimberley van 17 Maart, doch de Bocren-bevolking gelooft dat de geheele Transvaal wordt teruggegeven. Deze correspondent bevestigt dat het verlies der Boeren bedraagt 23 dooden en 42 gewonden. Zondag middag heeft er te- Londen eene socialistische meeling in de open lucht plaats gehad bijeengeroepen wegens hel proces tegen de Freiheii. De meeling liep uil op eene botsing tusschen de opgekomen voor- en legen standers. Er ontstond een algemeen gevecht, de politie kwam lusschen- beide. maar werd door de menigte mishandeld. Nabij Salonika is een Engelschman met zijne vrouw door roovers weg gevoerd. Zijn naam is Suter; hij was vroeger Engelsch consul te Varna en thans ambtenaar bij eene mijn-compagnie te Kassandra, niet ver van Salonika. De roovers hebben mevr. Snier weder in vrijheid gesteld, maar eischen voor haren man een losgeld van 15.000 f'. FKANHRIJ li. De kamer van afgevaardigden heeft Zaturdag behandeld de conclusie der commissie van onderzoek in zake hel bestuur van generaal de Ctssey als minister van oorlog. Zooals gemeld is, heeft de commissie met eenparige, stemmen voorgesteld den generaal vrij te spreken van de beschuldiging van verraderij en van knoeijerijen met het sluiten van contracten voor het de- parlement van oorlog. De heer Philippoteauxrapporteur, zette uitvoerig het onderzoek der commissie uiteen. Zij had niet minder dan 157 getuigen gehoord, en uit alles was gebleken, dat de generaal, die een eervoile loop baan achter zich heeft, van wien zeslicnmaal met roem gewag w as gemaakt op de dagorder van het leger, gruwelijk belasterd was. Nadat het rapport was voorgelezen, kwam het eerste deel van de conclusie der commissie, om den generaal vrij te spreken van de beide tegen I cm ingebragte beschuldi gingen, in stemming. Het werd aangenomen, zonder dat eene stem er zich tegen verhiel. Het tweede deel der conclusie, strekkende om de aandacht van den minister van oorlog te vestigen op eenige aan het licht gekomen p misbruiken by de administratie van het dep. van oorlog komt eerst Dings- dag aan de orde. In eene Zaturdag 11. gehouden zitting van den Parijschen gemeenteraad 'w lil lal is voorlezing gedaan van een ingekomen brief van zekeren Charles een gegoed man die daarin kenuis gaf van zjjn voornemen om zj^i kant te maken, met opgaaf van redenen en met bijvoeging van z|jn ment. Dit stuk begon aldus: «Ik oudergeleekende enz. verlang, dat dood mjjn lijk worde geschouwd, opdat de ontdekking van aangeboJ breken of erfelijke ziektenwaartoe zulks aanleiding zou kunnen tot leiddraad kunne dienen bij het aanwenden van de vereischte mi! om de ontwikkeling er van by mijne nakomelingen legen te gaan. lang bovendien, dat mgn ligchaam gebruikt worde ten bate van de» schappelijke idee, gedurende mijn leven door mg nagejaagd. Met dit vermaak ik mgn lyk en met name mgne hersens en mijn schedel aai anthropologisch laboratorium, waar een en ander naar goedvinden gel kan worden. Bovendien verlang ik eene zuiver wereldlijke begrafenis; deellen van mijn ligchaam, welke niet gebruikt mogten worden, zulle, reglstreeks, zonder eenige godsdienstplegtighcid, naar onzen familie moeten worden ovet'gebragi", enz Ter verzekering van een en ander maakte Mounot hel beschikbaar deel van zijn'vermogen aan de stad ten behoeve van het kosteloos en neutraal onderwijs voor meisjes voorzitter deelde mede,-dat Mounot tverkeljjk overleden en zjjn lijk zijn wildoor de familie naar elders vervoerd was. De prefect der verklaarde, dat hy de noodige stappen zou doen. De jury heeft uitspraak gedaan in het proces tegen den heer en Fricdmann. Mevr. Friedmann, dochter van graaf de Persigny en aclit kleindochter van maarschalk Ney en den bankier Lalitte. was met man beschuldigd van de handieekening van hare grootmoeder, dochter maarschalks, op accepten nagemaakt te hebben, alzoo van valschheii geschrifte Toen aan de grootmoeder de accepten op den vervalijjd tert, laling werden aangebodenverklaarde zij die voor valsch en weigerde ze te betalen. Aanzienlijke vrienden kwamen tusschen beiden om haar betalen te bewegen en mitsdien het schandaal der gevangenneming van kleindochter te voorkomen. De som was voor haar eene kleinigheid, tv& zjj had millioenen rondom zich opeengehoopt. Maar zij was niet te murwen. De heer en mevr. Friedmann werden gevangen genomen; du daar de grootmoeder onlangs gestorven was en de beklaagden daardoor staat gesteld werden hunne schuldeischers te voldoen, werden zij voorloog op vrjje voeten gesteld. De heer Lachaud verdedigde beiden De Jury htt over beiden het niet schuldig uitgesprokenzoodat zij van alle register^ ging zijn ontslagen. De groote katoenspinnerij van de Gebr. Wattine-Bossut te Auchy-ls llesdin, by Alrecht, is afgebrand. De schade wordt geschat op 1 million Blijkens berigten uil Tunis, te Londen ontvangen, heeft er aan grenzen een ernstig gevecht plaats gehad. De Khronmi's hebben de Frat- sche grens overschreden en een aanval op het blokhuis gedaan. Daarin ontstond de hevige strijd, waarbjj de Franschen, in weerwil van onlvanget versterking, 60 man verloren. Daarna is de vijand over de grens terugge trokken. Ook heeft er eene vjjandige demonstralie plaats gehad voor woning van den Franschen consul te Tunis. llit Barcelona, in Spanje, meldt men, dat aldaar door de politie ontdekt, dat door de gevangenen in de Saladere sedertgeruimen tijd valschc Spaansche bankbilletten en staatspapieren werden vervaardigd. Zij lieten die door een agent verkoopen en gebruikten een deel van bet geld om het leven in de gevangenis wal aangenamer te maken. By het doorzoeken der gevangenis vond men voor een bedrag van 1% milliorn gulden valsche papieren van waarde, alsmede een aantal werktuigen, die tot het maken daarvan noodig zijn. Verscheidene vrienden en begunstigers der gevangenen zijn in hechtenis genomen. i#' len- plai zijn J de var vol Di' VO' ZO! fa: ee on IQ! re BRIEVEN VIT PARIJS. ParijsApril 1881. Hoewel er duizenden Hollanders in Parijs zijnbestaat er toch geen eigenlijk gezegde Holandsche koloniezooals b. v. in Londen het geval is. Geen enkele band bindt hen te samen. Ze kennen elka&r niet. Zelfs zijn er velen, van wie men haast zou meenen dat zij zich schamen voor hunne nationaliteit; die zich in elk geval zóó trachten te verfranschendat er van hun Hollandsch karakter maar een bitter beetje overblijft. Het is daarom wel een zeldzaam feit te noemendat een aantal Hollanders zich dezer dagen hebben vereenigd tot een gemeenschappelijk doel. Trouwens de aan leiding daartoe was even zeldzaam. Het was 25 jaar geleden dat de heer M J. H. van Lier tot kanselier bij onze legatie en tot consul der Nederlanden was aange steld En dit feit wilden zijne landgenooten niet onopgemerkt laten voorbijgaan. En te recht. Wie ooit iets te vragen of te doen gehad heefthetzij aan onze ambassade, hetzij aan ons consulaat alhier, kent de voorkomendheid en de hulp vaardigheid des hoeren van Lier. In zjjne hoedanigheid van kanselier kan bij de rechterhand genoemd worden van onzen gezant. Hij is een mandie zich bij iedereen, met wien hij in aanraking komt, weet bemind te maken en wiens onge kunsteldheid wordt geëvenaard door zjjn rechtschapenheid. Het waren de heeren G. Oijcns, H. van Kempen, W. Cordcweener, H. H. van der Lingen, Th. Lnns en H C. Greve, die het initiatief namen om den heer van Lier bij gelegenheid van zjjn 25-jarig jubilé een geschenk aan te bieden. Zij richtten zich tot al de Hollanders in Parijs wier adres bekend i6met uitnoodi- ging tot deelneming aan dit huldeblijk en vonden bjjna zonder niizondering bij allen een gunstig onthaal. Op die wijze kwam spoedig ruim 3500 fr. bijeen en bleef alleen de keuze van het geschenk over. Bijna was men daarmede gereed toen de heer van Lier, wien het plan ter oore was gekomen aan de commissie te kennen gaf dat een fraai geschenk hem natuur lijk hoogst aangenaam zou zjjn maar dat hem nog duizendmaal aangenamer zou wezen als men daarvoor niet te veel geld besteedde en het overschot wilde aan wenden voor een liefdadig doel. Aan dien onbaatzuchiigen wensch zal thans ge volg worden gegeven. Een keurigdoch niet to kostbaar cadeau is aangekocht en zal eeistdaags den heer van Lier worden aangeboden met een in Nederland gecalligrafeerde opdracht en alpbabetische naamlijst. Het restcerende zal hem ter hand worden gesteld om daarover naar welgevallen voor een weldadig doel te beschikken. Sedert een dag of 15 is het hier kompleet zomer, voor den tijd van het jaar misschien wel wat al te mooi. Maar van de traditioneele Maartsche buien bespeurt men niets. Wat men ook van Maart zeggen moge, ik houd van haar, haast nog meer als van de Meimaand. Maart is het begin van de Lente, het leven keert alom in de

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2