BUITENLAN DSCIIE BE RIG TEN. verrader de; rol tan alvermogend minister. eerst bjj Sbepstone, toen Ki Wol- scley, thans bij den donker gekleurden Lanyon. Swart heeft een ingeboren afschuw van alle eerlijke menschen en daarom vervolgde hij Jorissen en Bergsma en anderen, waar hjj kon. Zoo werd Bergsma, de beste en eer lijkste ambtenaar, die de Z.-A. republiek ooit heeft bezeten, door den braven Swart beschuldigd van verduistering van gelden. Die beschuldiging werd grondig weerlegd, maar Swart werd niet gestraft. Om nu Jorissen en Bok te slraflen, hebben Lanyon en Swart twee dames en eenige kinderen (mevr. Jorissen en Bok) opgesloten in den tronk te Pretoria, een walgelijk gebouw met ellendig slecht verlichte en geventileerde cellen en vol van ongedierte. Zoo iets werd gedaan door den kolonel Lanyon, die aanspraak maakt op den titel van "gentleman" en door den zich noemenden honorable W. J. R. Swart, die in de wandeling Judas Iscarioth wordt genoemd. 'sGRAVENHAGE, 25 Maart. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot hel dragen van de achter hunne namen vermelde onderscheidingstekenendr. F. C. Donders, te Utrecht, olTicier van het Legioen van Eer van Frankrijk; J. C. 11. Uollman, te Maastricht, ridder 24 kl. van de Hertogelijke Saksische Ernestinische Huisorde van Saksen-Coburg-GothaJ. J. baron Taets van Amerongen, te 'sGravenhage, orde van den Rooden Adelaar 2e kl. met de Ster van Duitschland. Aan den heer mr. J. J. Bolman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rcgtcr-plaalsvervanger in de arrond.-regtbank te Assen. Aait L. Balenburg, gewezen meesterknecht in de militaire strafge vangenis nabij Leiden, is verleend een pensioen ten laste van den staal van ƒ.283 'sjaars. Z. M de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen den heer A. Paz, die zijne geloofsbrieven heeft overhandigd als gevolmagtigd minister der Dominicaansche republiek. In de zitting van de tweede kamer van heden is de discussie over art. 1 der rentewet voortgezet, nadat de minister van financien de vrijstel ling van het bcdrijfs-kapilaal van kooplieden overbragt naar art. 6. De minister bestreed ten sterkste het amendement van den heer van Houten, als onaannemelijk en berustende op een fictieven grondslag en het legen overgestelde stelsel inhoudende als de wet huldigde. Na discussie is het amendement van Houten verworpen met 44 tegen 37 stemmen en artikel 1 aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Maandag voortzetting. De hooge raad heelt heden arrest gewezen in de bekende zaak van den heer A. W. SQthofllegen den ontvanger der belastingen te Leiden, betrekking hebbende op het verzet tegen het tegen den heer S. uitgevaardigd dwangbevel ter zake zijn aanslag in het patentregt voor z|jne door stoom kracht in beweging gebragt wordende drukpersen. De raad heeft beslist, dal door de regtbank te 's Hage in deze met juistheid eene niet-ontvanke- Ijjkheid was uitgesproken en mitsdien het beroep in cassatie verworpen. Adv.-gen. Polis heeft vervolgens zijne conclusie voorgedragen in de pro cedure van den aannemer W. M. Schram tegen den staat, waarbjj schade vergoeding gevorderd wordt wegens de niet tijdige oplevering der delaitlee- kening voor het nieuw justitiegebouw te dezer stede. Adv.-gen. was van mceningdat in deze nog geen definitive beslissing genomen kon worden en derhalve strekte zijne conclusie tot het bevelen van een nieuw deskundig onderzoek. De uitspraak is bepaald op 13 Mei. Gisteren nacht is in drie huizen aan de Nassaukade alhier ingebroken. De achtererven komen daar uit op het exercitie-veld, dal niet verlicht en naar het schijnt ook niet gesurveilleerd wordt. De boosdoeners vinden dus daar eene goede gelegenheid om in te breken en zich ongemerkt te verwijderen. De justitie en politie hebben huiszoeking gedaan bij een paar personen, digt b|j de Wittebrug aan het Kanaal wonende, die verdacht werden van strooperij, lerw|jl ook het vermoeden op hen rustte, dat zij van nabij be kend waren met de inbraken die in de laatste lijden hebben plaats gehad. Eene goede vangst aau breekijzerskonjjnenstrikken enz. werd gedaan, doch er werden geen termen gevonden om de bedoelde personen aan te houden. EMGBl.A u. LONDEN, 24 Maart Aan hel parlement is overgelegd het blaauwe boek over de zaken in de Transvaal. Het bevat de telegrammen gewisseld van het einde van Januarij lol Maart22 in getal. De regering heeft 300 uitgeloofd, behalve 100 door de politie, voor de ontdekking van den aanslag op het Mansion House. De alhier van Junij lot October te houden tentoonstelling van wol en manufacturen of machineriën die daarmede in betrekking staan, lokt veel belangstelling uit. Het gilde der lakenfabrikanten looft niet minder dan zestien gouden medailles uit, waarvan vier die vooral op het verwen van laken en wollen slofien betrekking hebben. Eene gouden medaille wordt uitgeloofd voor hel beste stuk gebleekt flanel, dat gebleekt is zonder ge bruik van zwavelzuur in eeuigen vorm; bij het wasschen met zeep of alkali mag de stol niet geel worden en het bleekingsproces moet uit een handels oogpunt toepasselijk zijn. Tien gouden medailles zijn bestemd voor artike len geheel van Eugelsche wol (d i. van Grool-Brittannië en Ierland, niet van de koloniën) gemaakt, namelijk voor het best geweven tafelkleed, mannen zomerkleedingmannen winterkleeding, broekstoflen, zomer-over- jassenwinter-overjassendameskleedingdames zomer- en wintermantels of jacketten en dames ulsters. Ook het gilde der manufacturiers heeft eene som toegestaan voor speciale prjjzcnën andere Londensche gilden wen- schen hetzelfde te doen. Al deze extra-prijzen worden uitgeloofd buiten en behalve de medailles en diploma's, die door de directie van het kristallen paleis worden uitgereikt. De heer Bright het/l hel Fransche Transvaal-adres beantwoorj verheugt zich met adressanten over de gelukkige regeling van het mo# geschil, hetwelk hun gemoed evenzeer smartte als het zjjne Brightgt dat hel Britscbe volk zal steunen een kabinet, dat den vrede h# door eene edelmoedige en regtvaardige handeling. Hij vertrouwt buitenlandsche vrienden van den internationalen vrede regtvaardigh Christenliefde zullen goedkeuren. Hij bedankt de Franschen voor dit van achting. der cot personc niet al I zekere dat jut dal zij ie doe De correspondent van de Times te Dnrban meldt, dat de Bij eebrag> regering te elfder ure de voorwaarde opgaf van Wood's avanceren i militaire demonstratie. Voorts dat de militairen en kolonisten het resultaat van dezen roemloozen oorlog beschouwen als zeer vernedt voor Engeland en vernietigend voor zijn prestige in Zuid-Afrika. De» sonen drukken schaamte uit over den naam van Engelschman en zijn, nemens te verhuizen. De correspondent verneemt van een Engelsches getuige, dat de Boeren een terrorisme oefenden in Swaziland tegenop Britten. De Swazies en Zulus blijven dezen trouw, maar verwatt Je Engeland's gezagsherstel. Uit de telegrafische beriglen aan de Times en de Standard Mijl» de Engelschen in Natal en in de Kaap-kolonie nog altijd gehoopt bai dat onder de vredesvoorwaarden ook begrepen zou zijn een militaire nu van de Britscbe troepen naar Heidelberg als een tceken van erkennin; de Eugelsche magt. Nu die voorwaarde niet is gesteldin elk geval de Boeren niet is aangenomen, beschouwt men in de kolonie den vrede eene bedreiging van Engeland's prestige. Men vreest, dat de regering dezen vrede den weg heeft gebaand voor een nieuwen bloedigen strijd geheel Zuid-Afrika. Terwjjl enkele bladen zich uiterst kwaadaardig uitlaten over hti stand komen van den vrede in de Transvaal en van niets anders spreke van de vernedering van Engeland, dat den vrede afsmeekt van rebel! zjjn er vele, die zich hartelijk verheugen over de gemaakte schikking, is eene gelukwensching waard, zegt de Daily News, dat een t» die zóo weinig te wenschen overlaat van onze zijde, tevens zoo in I» zaak te gemoet komt aan de wenschen der Transvaalsche bevolking het voorbehouden van het opzigt over buitenlandsche zaken en de crl ning van de suzereiniteit der koningin is de onbetwiste heerschappij het Britscbe gezag in Zuid-Afrika ruim verzekerd, terwjjl bel toestaan volledig zelfbewind de Boeren beschermen zal legen die onsewenschtt menging van intriganten, welke zooveel bijdroeg om de inlijving te plaats grijpen. De Echo erkent met voldoening, dat de Boeren hunne hankelijkheidhoe ook met zekere termen bemanteld, feitelijk het! teruggewonnen. Zij roemt het karakter van staatslieden, die den hadden te erkennen, dat zij misleid werden, en zij verblijdt zich over aldus gestelde precedent, van geregtigheid zwaarder te doen wegen dan taire glorie. De Times is, gelijk men reeds gezien heeft, terstond gedraaid. De Manchester Guardian zegt een waar woord: Hetzelfde kon zijn kregen vóór een schot gelost werd en zou dan op oneindig meer eervol wjjze zijn verkregen. Het Kaapsche Volksblad trekt beslist partjj voor de leus: "Zuid-AIri voor de Zuid-Afrikaners", maar wil daarom geen model voor eene republi in Amerika zoeken. Het blad is gehecht aan de reglen der koningin Kaapkolonie, maar het wenscht vóór alles een eigen verantwoordelp stuur. Het blad betoogt, dat het goed voor Zuid-Afrika is. dat landverhuin derwaarts komen, maar geschikte en zoodanige, die gemakkelijk en gewill met de Afrikaansche bevolking kunnen zamensmelten. Van de te Konslantinopel gevoerd wordende onderhandelingen over Grieksche grens-quaestie is, volgens de Standard, niets meer te wacblt De gezanten zouden aan hunne regeringen in dien geest geschreven hebbe Aan dc Porte zou thans nog eene nieuwe gelegenheid worden geboden nieuwe voorstellen te doen. FRANKRIJK. De minister Ferry heeft van het besluit van den ministerraad, zich in de quaestie van den "scrutin de lisle" onzijdig te houden, keinii gegeven aan de commissie met het onderzoek van het weis-ontwerf Bardoux belast. Hij verklaarde, dat het ontwerp niet tot die aangeleg» heden gerekend moet worden, welk hel gouvernement onverschillig kunna laten. Het tegendeel is het geval. Maar er is iets anders. Hel ontwet| heeft sedert zijne indiening groote verhoudingen aangenomen, liet is twistappel geworden onder de republikeinsche meerderheid. Die meerder beid nu heeft groote dingen tot stand gebragt. In dien toestand, en ooi met hel oog op de naderende verkiezingen, heeft het kabinet het raadzaal geoordeeld zich niet partij te stellen in de quaestie. Op die wijze zal hd de tweespalt onder de meerderheid voorkomen, iets wal vooral vermedei moet worden. Door aldus te handelen, liet de minister er op vol; verrigten wij een werk van verzoening en vaderlandsliefde. Uit Bordeaux meldt men aan de Ind. B.dat eene Fransche colonnr in Senegal driemaal door de inboorlingen van Futa-Toro is aangevallen, welke gelegenheid de kapitein, een luitenant, een paardenarts, een kwar tiermeesler, 8 blanken en een aantal zwarte soldaten zijn gesneuveld. De brand in den schouwburg te Nice is door eene gasontploffing ver oorzaakt. Na de ontploffing heerschte er volslagen duisternis in het geboutr. De indruk was verschrikkelijk en de verbijstering algemeen. Dc mariniers van hel eskader hebben bij het reddingswerk eene groote toewijding aai den dag gelegd. Ten 10 ure waren zjj het vuur meester. Vele der slagt- ofiers van dit onheil behooren tot den werkenden standde toeschouwers van de eerste rangen waren nog niet in den schouwburg verschenen. Dt bas-zanger Coltoin heeft het leven verloren. De zangeres Branca Donadia is gelukkig hel brandgevaar ontkomen. De impressario Strakosch ligt gevyond. Omti Zaturd blik, i buizen bezoch oil! ding gebouv itelt. volen meest De banke Comm De trokk wacht getcle boud gelp nale lissen ring lijk t vrijei ligst zij"' boezi in u' te oi slee! zal bilis slagi zool regt Voo: inn bes' alle moi ren «i( doi Cz; sla; rei on ba de to in po lii P< 01 Pi

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2