LEIDSCHE COURANT. 4id 1881. 70. DONDERDAG 24 MAART. STA DS-B ERICIITEN. PATENTBI.ADEN. BINN ENLAN DSCHE BERIGTEN. iJdaj ichappj •'fcretj, De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, L'e prtjs der Courant is per vierendeel jaats 1.50, franco p, p. 2.— met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk u verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. et He ons a telin! en irgeij 30 >1 ewi SgC!« errli 50, va» ur. 'ft li ill 12f 41 12i 91 [IeWETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet ie weten dat de ingevulde palentbladen over hel 3C kwartaal, dienst 1880/81. bij voornoemd College, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dage lijks, van één tot drie uren, van 24 lol en met 26 Maart e. k. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd, Leidsn23 Maart 1881. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN. 23 Maart. Zalnrdag 26 dezer zal het 300 jaar geleden zijn, dal hier ter stede voor het eerst in de Fransche taal is gepredikt. Dit begin der Waalsche kerk zal Zondag aanstaande in de ochtenddienst in de Waalsctie kerk feestelijk worden herdacht. Naar wij van goederhand ïernemen zal dr W. N. du Rieu, die van plan is de geschiedenis der Waalsche kerk alhier te schrijven, bjj deze gelegen heid eenige historische bijzonderheden omtrent hel bestaan van de vrorss'e Fransche kerk in het licht geven; daarbij zal ecne al beelding gevoegd wor den van de kerk der Gefaliede Begijnen die in 1581 door den Magistraat aan die gemeente in gebruik werd gegeven. Gisteren avond trad in de llollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen op de heer Taco II. de Beer. van Amsterdam, die, in eeue vóór en na de pauze gehondene //lezing", ten deele ecne schitterende improvisatie, sprak over den mensen en d n dichter Heinrich Heine. Hij wederlegde tal van beschuldigingen, tegen den grooten man insetiragt, en vestigde op hem hel oog. als op den strijder vom|waarheid en|rrgt. Bezield en keurig was die voordragl; terwijl vele nieuwe gezigtspunten geopend werden, van waar men Heine's werkzaamheid heter kon overzien, //lleiue was een man", zeide de spreker herhaaldelijk Welnu, ook de spreker toonde dit te wezen door de wijze, waarop hjj den lieveling der muzen, die reeds vijl-en-twintig jaren in zijn graf op het kerkhof Montmartre ritste vond, vereerde en verdedigde tegen huichelarij en huisbakkenheiddie bel wagen een exceptioneel man te beoordeelen naar allcdaag-chen flaauw- heid en karakterloosheiden dus tot gevolgtrekkingen moeten komen, welke eene gezonde opvatting van zulk eene persoonlijkheid in den weg slaat. Waarom worden zulke degelijke en waarlijk geestige lezingen niet meer bezocht? De zaal toch was niet bijzonder bezet. Hoe jammer! Niet voor den spreker, die karakter genoeg bezit om daardoor niet aan zich- ieben te twijfelenmaar voor bet publiek dat iets goeds kon hooren eu de ooren sluit. Heden namiddag, omstreeks 3 ure, heeft een heer. woonachtig aan de Hoogewoerd. bij de Vischbrug een loeval gekregen; hij werd hij den heer aldaar inaebragt, maar was eenige oogeiiblikkeu daarna zoover hersteld, dat h(j zich huiswaarts kon begeven. Heden had in hel hóiel den Burg de aanbesteding plaats van het bouwen van 10 heerenhuizen op de terreinen langs hel Plantsoen. Voor bet bonwen van drie heerenhuizen op perceel 2u, 21 en 22 waren van acht inschrijvers liet hoogst W. van Vloten, van Uireclit. voor/53000. het laagst P C. de Vrind alhier, voor ƒ42227. Voor het bouwen van zeven lieeren- liuizen op perceel 23, 24. 25, 30, 31 en 32 waren van vjjl inschrijvers het hoogst W. van Vloten, van Utrectit, voor 97000, hel laagst W. F. Raas- veldt, van 's Hage, voor ƒ78500. Gedep. staten van Zuidholland hebben bepaald het aandeel van elke gemeente in de te leveren manschappen voor de ligling der nationale milnie van 1881. Daaruit blijkt dat het aandeel, aan 's Graven hage opgelegd, be draagt 234, Delit 56, Rotterdam 346, Schiedam 57, Leiden 105, Dordrecht 83 enz. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staien-gene- raai in'het hoofdkiesdistrict Arnhem, in de plaats van de lieer mp. W. H. Dnllert, zijn uitgebragt 1607 stemmen, van onwaarde 13 stemmen, geldig 1594 stemmen. Gekozen is de heer Ph. W. van der Sleydenmet 865 stem men De heer mr A. P. R. C. baron van der Borch van Vervvolde verkreeg 380 en de heer H. J Enderlein 300 stemmen. Door den minister van financiën is vastgesteld de 306" staatsloterij. Die loterij bestaat uit 21000 loten 10500 prijzen en 2 premiën. De col lecte wordt geopend ten kantore van den directeur der staatsloterij te 'sHage, op Maandag 4 April en gesloten op Zaturda? iO April daaraan volgende. 0c trekking der eerste klasse begint op 2 Mei, en de laaisie 100 nommers zullen getrokken worden op Zaturdag 23 Juiij. De op 8 dezer hier te lande verzonden brievenmaal voor N. O. ludië i(. ten gevolge van een oponthoud in Italië, niet te Napels kunnen wor den ingescheept op het stoomschip der Maatschappij //Nederland." De ver zending uit Napels zon alsnu geschieden roet het Fransche stoomschip, dal 22 dezer van daar vertrekt. Hel stoomschip Koning der Nederlanden, van Amsterdam naar Bata via, vertrok op 21 Maart van Soez. 0e Foorwaartsvan Batavia naar Amsterdam, vertrok mede op dien dag van daar. Chili zal met 1 April aanst. deel uitmaken van de algemeene posl- verecniging. De algemeene Nederlandschc vrouwen-vereeniging //Tesselschade" heelt besloten in dit jaar, waarschijnlijk in September of October, een examen af te nemen in nuttige handwerken, uitsluitend voor hoofd- en hulponder- whzeressen, volgens art 44 en 45 der wet van 13 Augustus 1857 Staats blad n". 103). Het programma voor dit examen zal gelijk zijn aan hetgeen bjj de nieuwe wet is vastgesteld, als deel van het examen ter verkrijging eener acte van onderwijzeres. Nadere inlichtingen verstrekt jonkvr. de Bosch Kemper. Ilcerengracht 573, te Amsterdam. Het Fad spreekt het berigt tegen van de Awst. Cour., dat generaal van der lleydcu ten gevolge van de benoeming van den heer Pruys van der Hoeven ontslag heelt insediend als militair gouverneur en kommaudatU der troepen in Aljeli. De generaal is van zijne betrekking hij besluit van 11 Maart eervol ontheven, wat trouwens een noodzakelijk gevolg is van de benoeming van den heer Pruys van der Hoeven. Het ontslag is niet geschied op verzoek. Integendeel, nii dit en vroegere berigten maakt het nderland op. dal hrt kwam onverwacht en ongewenscht; ongewensclit otiiiiat generaal uu der Heydcu het militair bestuur en zjjne tegenwoordig heid nog ju Aljeli uoodig achtte, waarom hij het dan ook zijn pligt rekende op zijn post te blijven, totdat de regering hem daarvan zou ontheffen. Door bel lioohlcomité van liet Roode Kruis is sedert de opgave in de Staatscourant van 15 Maart II. ontvangen de som van 82211.98%. Hel denkbeelddoor jhr. mr. Beelaeris van Bloklaud op eene meeting te Amsterdam aan de hand gedaan, zal eerlang verwezenlijkt worden, llci Amsierdamsclie comité heeft daartoe de vereischte stappen bij het II t recht- sche hoofdcomité gedaan, en men kan spoedig de goede tijding tegemoet zien, dat er een vaste vereeniging voor de Transvaalsche belangen in het leven is getreden, die, als blijvend middenpunt voor alle comité's in den lande, op vaster voet dan dusver mogelijk was, voor onze siamgeiiooten in Zuid-Afrika zal kunnen zorgen. De Manchester Examiner and Times, het voornaamste liberale blad van Manchester, heeft het Enschedesche adres aan de fabrikanten van Enge land in zake de Transvaal, met de onderteekeningenin zijne kolommen opgenomen. Het adres is gezonden aan John Brightaan die leden van het parlement die zaken doen, cn verder door ieder van de ondertcekenaars aan die firma's met wie hij in betrekking staat. Reeds hebben verscheidene Eugelsclie huizen op die circulaire geantwoord, op een toon van levendige sympathie en met eene belofte van medewerking voor hel regt van de Transvaal. Door den heer mr. A. Kerdjjk. directeur der rijkspostspaarbank, is een klein geschrift opgesteld, dat van regeringswege op ruime schaal zal worden verspreid. Dat geschrift stelt, met het oog op het in werking treden der rijkspostspaarbank op 1 April e. k.. het nut dier inrigting iu het licht en geelt eenige belangrijke ophelderingen omtrent de wijze, waarop zij met vrucht zal kunnen en moeten werken. Na 1 April zullen aan alle postkantoren, alsmede aan die hulpkantoren, die voor de dienst der rijkspostspaarbank geopend worden, exemplaren van dat geschrift in toereikend getal verkrijg baar zijn, zoowel voor belanghebbenden als voor hen, die genegen zijn het geschrilt in hun kring te verspreiden. Voor de 4 pCt. leening. groot een millioen gulden, ad 99% pCt. uit gegeven door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, is voor zes millioen ingeschreven. Alleen de aandeelhouders der maatschappij, die regt van voorkeur hebben op de helft der uil te geven leening, dus op ƒ500,000, hadden voor bijna 4 millioen gèteekend. Te Amsterdam is in de Bculingsloot. tusschen Ilcerengracht en Singel, eene zolderschuit omgeslagen, geladen met 62 vaten soda en 14 mandflcsschen zoutzuur. De geheele lading ging te water en door het breken der flesschen zoutzuur ontstonden nogal belangrijke rookwolken, die aan brand in liet waler deden denken. Door de Relgische justitie is aan die te Maastricht mededeeling gedaan van een in den nacht van Zondag op Maandag in eene Belgische gemeente gepleegden moord, gevolgd van dielstal, op de weduwe B. aldaar. Deze vrouw, die zonder huisgenooten een hftis in de kom van het dorp be woonde, werd 's morgens met afgesneden hals voor hare bedstede vermoord gevonden De dader of daders zijn nog onbekend. Omtrent deze zaak wordt nog het volgende gemeld; Men vond Maandag ochtend het lijk van de weduwe B met schier geheel afgesneden hoofd on der hel beddegocd vóór de bedstede liggen, lie opengebroken kasten be wezen onmiddellijk dat diefstal de drijfveer van dien moord geweest was. De grensscheiding tusschen Nederland ea België loopt dwars door de Smeer maas, en de moord had op het Belgisch gedeelte plaats. Niettemin was de vermoorde en zijn de vermoedelijke moordenaars Nederlandschc Limburgers

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1