heiil van liet Sint-Patrick-feesl eenige ongeregeldheden voorgevallen. Een grool aantal hunner werd gevangen genomen. Nabij Staveleyin het graafschap Iterhy, is weder eene poging gedaan om een goederentrein Ié.doen verongelukken door een balk, die dwars over den weg gelegd was, en de locomotief omver deed vallen. In den laatsten tijd zijn daar meermalen dergelijke misdadige pogingen aangewend, maar de politie heeft de schuldigen niet kunnen ontdekken. Het te Vlaardingen tehuis behoorende loggerschip Dankbaarheid, schip per Storm, is te Grimsby binnengesleept door een Engelsch vaartuig, met verlies van groolen mast, booten, luiken, halve verschansing, ankers, kabels enz. Hoor eene stortzee werd alles verbrijzeld en weggeslagen, terwijl het schip half vol water stond. Aldus heelt het 24 uren op zee gezwalkt, tot dat het Engelsche vaartuig het wrak op sleeptouw kon nemen en behouden te Grimsby binnenbrengen. FRANKRIJK. Hoor de kamer van afgevaardigden is met 318 tegen 104 stemmen een ontwerp van wet betreffende de postdienst naar Nieuw-Galedoniê aangenomen, nadat het, op nadrukkelijk verlangen van bisschop Freppel, was gewijzigd in dien zin dat aan de congreganistcn vrije overtogt wordt toegekend. Volgens hem zijn hel de geestelijken, die de koloniën beschaven; Madier de Montjau en Périer daarentegen waren van meening, dat die lieden veel last en moeite aan de regering veroorzaken. Bij de kamer is van haar lid Laroche-Joubert een wetsvoorstel ingekomen, ten doel hebbende aan iederen Franschen Jnirger, tegen betaling van eene jaarlijksche contributie, te vergunuen het voeren van adellijke titelswelke hem aanstaan. He leening van een milliard was te Parijs binnen twee uren eenige malen volteekend, wel een krachtig bewijs van de welvaart, waarin het land zich mag verheugen. In eene zaal van een café-chantant in den Faubourg du Temple werd Bingsdag 11, een socialistische vergadering gehouden. Het onderwerp der be raadslagingen was: de bepaling der grenslijn tusschen het privaat eigendom en het gemeenschappelijk bezit Een der redenaars, zekere Clement, ken merkte het best het doel dezer bijeenkomst, daar hij als erne dringende noodzakelijkheid de verdeeling van de mtllioenen van Rothschild op den voor grond plaatste. Hij verheerlijkte den moord van de generaals Thomas en Lecomte tijdens de commune in 1871. Op hem volgde eene in het zwart gekleede dame, eene Russische uihilisle, Allia genaamd. Heze verwierp alle beslaande wetten en verklaarde de rede voor de eenige godheid in het leven Ontrukt uwe kinderen aan het godsdienstig onderrigtal het kwaad, dat de menschheid ooit bedreef, is slechts door de godsdienst veroorzaakt, riep zij uit, onder luide toejuichingen der ongeveer 200 aanwezigen. Men besloot verder, dat voor Blanqoi, den vader van de revolutie dezer eeuw, een gedenk- teeken zou opgerigt worden. L'Intransigeant meldt, dal Henri Rochefort en Olivier Pain naar Genève zijn vertrokken om aldaar naauwkeurige inlichtingen in Ie winnen aangaande de toedragl van den moord van Ruslands keizer, of, zooals het blad het heet, omtrent de groote gebeurtenis, die Europa in beweging brengt. He derde dag van de veiling der schilderijen van den heer Wilson heeft 545.090 fres. opgebragt. O. a. werden besteed voor een mansportret van Rembrandt 200.000 Ir.voor het portret van Gardiner, bisschop van Win chester, door Holbein 6C700 fr.voor een keuken van Teniers den jonge 23000 fr. enz. He Holbein is, evenals Millets «Angelus", de portretten van Scriveriits en zijne vrouw door Frans Hals en andere stukkendie de hoogste sommen opbragien, door den heer Secrétan aangekocht. He geheele opbrengst der verzameling bedraagt 2,032,425 fr. Betreflende het Lorenzo Marquez-tractaatdat in Portugal zooveel kwaad bloed heeft gezet, doen de Lissabonsche bladen opmerkendat eenige Engelsche bladen geheel ten ouregte de woorden «afstand" en «afgestaan" bezigen Hel Iractaat toch. waarover de onderhandelingen in 1879 afliepen, is gesloten met het doel ale vraagstukken betreffende handel, scheepvaart en doorvoer tusschen de Engelsche en de Porttigesche bezittingen in Zuid- Alrika te regelen, en de beide landen gelijktijdig een aanvang te doen maken met de werken van een spoorbaan van Lorenzo Marqttez naar Pretoria. ITALIË. Te Casamicciola is op nieuw een schok van aardbeving waargenomen. Eenige huizen, die bij de vorige schokken overeind waren gebleven, zijn thans ingestort, lie verschrikte inwoners vluglteu uit hunne woningen. Ook te Serra Fentaua en Lacia Ameuo werd de schok gevoeld. He DiriUo ontvangt een berigt omtrent het vreesselijk lot. dat de Egyp tische boot Sofia getroffen heeft op een togt langs den Bahr-el-Ghazul. He boot en de daarbij behoorende kleinere schepen, die Gessi paoha en een groot aantal manschappen naar Chartnm, de hoofdstad van Nubë, zouden brengen, waren maanden lang letterlijk geblokkeerd door eene menigte ruisen en ondiepten, en dat in een land. waar men geen levensmiddelen kon bekomen. Het getal sterfgevallen nam dagelijks toe en toen de Sofia eindelijk 6 Ja- nuarij II. in de wateren van den Witten Nijl kwam, waren er niet minder dan 400 lieden aan boord letterlijk van honger gestorventerwijl er te Chartnm nog velen aan de gevolgen van het doorgestane lijden bezweken. Be Egyptische bladen noemen als oorzaak van de verschrikkelijke ramp de slechte maatregelen door de regering genomen en de ongelooflijke onkunde van den kapitein. RVSLAND. Vrijdag ochtend ten elf ure kwamen twee piquetten «gardes" in groot uniform op het plein voor het paleis, twee wapenherauten en twee secre tarissen van den senaat escor'erendewelke gekleed waren in antieke coslumen, bestaande in een zwart met zilver geborduurd fluweelen neerhan gend overkleed, waarop op borst en rug de Russische adelaar met het rijks- wapen in goud geborduurd is, zwarten barret met witte neerhangende veer; de herauten droegen een witten met goud gesierden staf en de secretarissen een perkamentrol in de hand Toen de trompetten gestoken waren, las een der secretarissen de bekendmaking voor, dat het lijk van den overleden keizer morgen naar de Pétrus- cn Panlusvesling zou worden overgebragt. Daarna verdeelde deze stoet zich in tweeënzooda! één heraut en één se cretaris elk door een escorte vergezeld werden, om voor elk paleis van een lid der keizerlijke lamilie en in de voornaamste straten de voorlezing dezer bekendmaking te herhalen. In het huis in de Sadowaja-straatwaar de mijn ontdekt is, zijn 87 pond dynamiet gevonden. Op een der laatstelijk gearresteerde personen is de plattegrond gevonden van het gedeelte der stad, waartoe de Sodowaja-straat, het Calharina-kanaal en het Michaels-plein behoorenop elk dezer wegen loonde een zwarte stip de plaats aan ter uitvoering van een aanslag. Daarom zoekt men thans ook op het Michaels-plein naar eene mijn, hoewel dit niet IÉ waarschijnljjk is en dit punt wel voor het werpen van handgranaten gewezen zal zijn. Tot de overbrensing van het lijk des keizers naar de vesting is de gang daartoe .voor het publiek gesloten. He studenten der mijn-academie zijn den 15^° vergaderd geweest en ben een adres aan den minister van binnenlandsche zaken vastgesteld, watj. zij hun afschuw uitspreken over de misdaad, die door een kameraadn hen gepleegd werd. De naam van den medepligtige van Russakow, die in het hospitaal zijne wonden is gestorven, is Fomine. Men zegt, dat het dezelfde persi is, die vroeger, als gendarme verkleed, zich toegang verschatte tot gevangenis te Kiew, om een staatkundig gevangene de vrijheid te schaffen. (Part. corr. N. H. C.) Loris Melikoff', die door Alexander UI in zijne hooge betrekkit is gehandhaafd, ontving, naar men verneemt, mede geheimzinnige brierg waarin hem medegedeeld wordt, dat ook zijn vonnis door de nihilisten geveld. Volgens berigt uit Rome heeft Paus Leo XIII terstond na .den do; van Czaar Alexander II een eigenhandig schrijven gerigt aan zijn opvolge om hem de belangen der katholieke kerk in Polen aan te bevelen. L)c uit daarin de hoop, dal dc goede verstandhouding, die pas weder tussci L- St. Petersburg en Rome hersteld was weldra door eene geheele verzoenit moge gevolgd worden. Voorts is uit het Vatikaan aan alle Poolsche schoppen per telegraaf bevel gezonden den nieuwen souverein hulde bewijzen en zich te onthouden van alies. wat tot verwijdering kan leidei tenzij bepaalde regeringsdaden hen noodzaakten eene andere houding a; te nemen. Daar uit de bladen was gebleken, dat er verscheidene nihilistische hof den waren aangekomen, zijn daarvan twee aangehouden Een dezer ps sonen werd door zijn medepligtige Mylord genoemd. De Agence zegtji die benoeming door de Russische socialisten werd gegeven aan Jeliabos,dg voornaamsteu aanlegger bij de constructie der mijn, waarmede menteudtt had, hel keizerlijk paleis in de lucht te doen vliegen. PK v TELEGAAAF. 's GRAVENHAGE 19 Maart. Jhr. mr. dc Stuers, legatieraad bij het g» zantschap te Parijs, is benoemd tot minister-resident te Madrid. NEWCASTLE, 18 Maart. Men verzekert, dat de wapenschorsing verlen? is tot 21 dezer. Omtrent de onderhandelingen met de Boeren wordt dos de autoriteiten geene enkele bijzonderheid medegedeeld. De vredesonderhai lingen veroorzaken in ambtelijke en militaire kringen groote ontevredeniiei PARIJS. 18 Maart. Luidens de jongste inlichtingen, bij het ministeii van financiën ingekomen, is hel bedrag van de leening vijftienvotidig vol geteekend. Parijs heeft voor 10 milhardenEngeland voor 1% milliaii ingeschreven. BERLIJN, 18 Maart. De kommandant Valois van de oorlogskorvet F» loria, welke naar de kust van Liberia gezonden was ter bestraffing vr dé schuldigen aan de plundering van het Dtiiische schip Carlos, meldt »n St. Vincent: Liberia betaalt binnen 3 maanden 2000 en binnen 6 maarniet 3400 dollars schadevergoeding. He woonplaats der schuldigen is geheel ver nield. Onzerzijds geene verliezeneen inboorling werd gedood Wij heb ben 9 gijzelaars, onder welke 3 hoofden, aan boord genomen. Be overeet' stemming met de regering van Liberia is volkomen gebleven. LONDEN. 18 Maart. Het hoogerhuis heeft de lersche wapenwet in denk lezing aangenomen. LONDEN, 18 Maart. In beide huizen is het antwoord der koningin'o| de adressen, bij gelegenheid van den moord van deo Russische» keizer voorgelezen. 11. M. dankt voor de deelneming en verklaart den alschtw voor en de diepe smart over de schandelijke misdaad te deelen. He Russische ambassadeur, prins Lobanoff, heelt aan Granville eene de pêche overhandigd, waarin verklaard wordt, dat de Czaar diep geroerd ii over de door heide huizen uitgesproken sympathie. Gladstone verklaarde vóór morgen geen berigt te verwachten omtrent dt onderhandelingen niet de Boeren. ST. PETERSBURG. 18 Maart. De 4gence Rasse zegt, dal de regeriti! heden besloten heelt Russakoff en de overige beschuldigden leregl te stellet voor den senaat, geconstitueerd als speciaal crimineel hof, overeenkomstig de wet dientengevolge zamengestelil uit senatoren en vertegenwoordigers der electieve colleges. Het senaaslid Fuchs zal voorzitter zijn STOCKHOLM. 18 Maart. De toestand des konings is heden gunstiger, Er is ontspanning gekomen. LONDEN, 19 Maart. Uil Newcastle wordt i. d. gisteren geseind: «On danks de vredesonderhandelingen blijft men gestadig troepen naar liet legerkamp van Mount Prospect aanvoeren. Men meldt dat een groot aantal Boeren sedert eenige dagen aan de versterking hunner stelling te Langnek bezig zijn. Zij erkennen bij den slag van den Majuba-heuvel 50 man ver loren Ie hebben. Hel algemeen gevoelen is, dal de Roeren niet zullen toe stemmen ut eene militaire bezetting van de Transvaal, hoewel dit de hoofd' voorwaarde der Eogelschen is". ST. PETERSBURG, 19 Maart. De gemeenteraad nam het voorstel van Loris Melikoff aan, om op de plaats van den aanslag eene kerk te stichten. Buitendien zal een op den moord betrekking hebbende gedenkpenning ge slagen worden. De llerold bevat eene keizerlijke ttkase van den IA11™waarbij de keizer voor Finland de vrijheid van godsdienst cn de wetten des lands bekrachtigt, alsmede de reglerlijke privilegiën, van welke iedere stand in liet grootvorslendom in het bijzonder en alle inwoners in het algemeen volgens de constitulie genot hebben. He keizer geeft de toezegging dat alle privilegiën en ordonnantiën onvermin derd in volle kracht zullen worden gehandhaafd. ZWOLLE, 18 Maart. Tarwe ƒ9.75 b, ƒ10; rogge 7.75 b, 8.25; boekweit 7 b, ƒ7.50; gerst ƒ6.25 h ƒ6.75; paardeboonen 7 8.50 a ƒ9; aardappelen 2.25 ii ƒ3; alles per HL. Boter. Aanvoer 600/8 en 560/16 vaten, benevens 850/2 KG. stukgoed. Totaal 36050/2 KG. Middelmarkt ƒ1.15 per KG. Handels waarde 20728.75.' Notitie van heden: per KG. ƒ1 a 7115; per 20 KG. of j. vat prima kwal. J 26 b, ƒ29; afwijkende soort ƒ23 b. ƒ25; tweede soort ƒ18 b, 20. Eijeren 2.75 h 3.25 per 100 stuks. Stalhandelvoormarkt te Schrevenweg en weekmarkt getuigden deze week van levendigen veehandel tot gemonteerde markt. De varkenshandel bepaalde zich heden tot p. m. 150 biggen en ruim 200 mageredrachtige en vette varkens. Prijzen onveranderd als vorige week. Handel vlug. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6