BIJVOEGSEL, behoorende lot de Leidsche Courant van Maandag Hó Maart óbSóJV". 67. BUI TE NL AN DSC HE BE RIG TEN. Borw kt S, et P ,1 '01 'II 'jö P Otl Ij <té l Onder den naam het Groene Kruis heeft zich te Asperen eene vereeni- ging gevormd, zich ten doel stellende gelden in te zamelen, die uitsluitend gen Transvaalschen Boeren ten goede komen, gelden tot leniging van de armoede en ellende, door den oorlog ontstaan. Het centraal bestuur bestaat uit de hit. A. Roland llolst, oud-consul-generaal van de Zuid-Afrikaansche republiek te Amsterdam; A. Schaly, te Leerdam; C. J. M. Jongkindt Goninck, directeur der rijks landbouwschool te Wageningen. Be justitie van Heerenveen heeft een onderzoek gedaan omtrent den brand, in December van het vorige jaar bij A. de Boer Ie Haulerwijk voor gevallen. Be Boer is aangehouden en naar Heerenveen overgebragt. Te Vlissingen heeft zich eene commissie van militaire en burgerlijke ingezetenen gevormdten einde den ridder der Militaire Willemsorde J. Ho- bein heden, bij de 50-jarige herinnering aan zijn dapper gedrag in 1831, een bewijs van hulde te geven. lil de hier te lande ontvangen Zuid-Afrikaansche couranten komt voor de //Petitie van regten, gerigt aan Z H. Ed. den president van den Oranje-Vrijstaat en den achtbaren volksraad, bij gelegenheid van de buiten gewone zitting op 17 February 1881", door het driemanschap, hetwelk als voorloopig bestuur der Zuid-Alrikaansche republiek is ppgetreden. Van dit stuk is reeds vroeger met een enkel woord melding gemaakt. Aan het slot leest men de volgende krachtige woorden: Wat nu? Wij weten het niet, maar wij moeten het aan onzen God overlaten. Wjj hebben ons niets te verwijten. Een volk waarop men meent te mogen vuren, zonder som matie, is tot bijna elke daad van zellverdediging geregligd. Na den gcwe- tenloozen aanval in l'otchefstroomVrijdag 17 December, 's morgens vroeg ons bekend geworden, stond het ons vrij, indien wij gewild hadden, eiken gewapenden Engelscbman dood te schieten. Toch zijn wij op den weg van gematigdheid en van eerbeid voor de beginselen van een zoogenaamd be schaafd oorlogsregt gebleven. Maar het baat niet. Onze vijand overstelpt nog altoos de wereld met leugenachtige berigleti. Van den eerlijken strijd tegen het 94sle regiment aan llondenrivier wordt een koelbloedige moord gemaakt. Is misschien de slag bij Langenekwaar sir Colley het onder spit delfde, ook een verraad? Waarschijnlijk wel, want er vielen 230 tot 300 Engelschen tegen 20 Boeren. Is er dan niemand die ons beschermen wil, niemand, geen enkele Brit- sclie staatsman, om van geen vreemde mogendheden te spreken, die voor ons in de bres springt? Waar is Engeland zelf, de verdediger van vrijheid en regt? Welnu, wij zullen volhouden tot den einde toe. Wij vertrouwen op den Koning der Koningen, en gelijk wij aan sir Colley schreven: Hij zal het voorzien. Eerst zijn wij door leugenachtige voorstellingen van onze souvereiniteit beroofd, en nu wij na vier jaren van uitputtend geduld, van voorbeelde- looze lijdzaamheid van ons regt gebruik makenbevecht men ons niet alleen, maar poogt men ons ten tweeden male door leugenachtige voorstel lingen te vernielen en als rebellen dood te schieten. Rebellen daar is niemand die niet beter weet, iedere Engelsche amb tenaar, onverschillig wie, die dat woord van ons gebruikt weet beter, of dient althans beter te weten, zoo hij geschikt wil geacht worden voor zijne betrekking. Wjj weten niet, wat verachtelijker is, de annexatie van onze vrije repu bliek of de behandeling van ons als rebellen. Met vertrouwen leggen wjj onze zaak open voor de geheele wereld, hetzij wij overwinnen, hetzij wij sterven: de vrijheid zal in Afrika rijzen, als de zon uit de morgenwolken, als de vrijheid rees in de V'ereenigde Siaten van Noord-Amerika. Dan zal het zijn van Zambezi lol aan Simons- baai: Afrika voor den Afrikaner. Het was inderdaad een mooi concert, het derde, wat gisteren avond in de Stadszaal door de Maatschappij voor Toonkunst, den leden met hunne dames en verdere belangstellenden, werd aangeboden. Jammer dat van die schoone gelegenheid, om een avond van kunstgenot te smaken, betrekkelijk weder geen ruimer gebruik werd gemaakt. Het nog ter elfder ure afbe- lasten van de opera had, dunkt ons, op de opkomst van gunstiger invloed moeten geweest zijn. Daar de lieer Wetrens als solist optrad, had diens otid-leerling, de heer D. Couwenhoven, welwillend de directie op zich genomen. Na de ouver ture «Don Juan" van Mozart, die flink van stapel liep, traden achtervol gens de beide solisten voor dezen avond, de heeren A. J. Wetrens (viool) en Th. Enderle uit Berlijn (piano) op, de eerste in een concert voor viool van Brahms, en de laatste in een concert voor piano van Schumann, beiden met orchest-accompagnement. De onafgebroken stilte, die gedurende deze beide voordragten lieerschte, de luide toejuichingen, waarmede de aanwe zigen van hunne ingenomenheid met het schoone spel dezer arlisten blijk gaven, en de terugroepingen van beiden aan hel slot er van, waren zoo vele bewijzen, hoe, zoowel hel van ernstige studie getuigende spel van onzen talentvollen stadgenoot, als de technische vaardigheid en vastheid van aanslag van dep heer Enderle, die voor velen nog een vreemdeling was, door hel aandachtige publiek werden gewaardeerd. Of er echter velen wa ren, die Brahms' concert geheel zullen begrepen hebben, wagen wij niet te beslissen. De ouverture van den directeur Couwenhoven, waarmede het tweede deel van het programma aanving, werd door het orchest uitmuntend uitgevoerd. Andermaal hadden wij daarna gelegenheid de solisten te mogen hoorennu eerst gezamenlijk in eene heerlijke sonate voor viool en piano van J. S. Bach, waarvan het geacheveerde en harmonieuse spel daverend werd geapplaudisseerd en daarna nog eens de heer Enderle alléén, in de uitvoering van vier keu rige salon-stukjes, waarvan de meesten goede bekenden warenen wel: Noc turne B-moll van Chopin, Polnischer Tanz van Scharwenka, Norwegischer Brautzug ïm Voriiberzieh'n van Grieg en eindelijk Deutscher Tanz van Bcet- hoven-Seiss. De uitvoering van dit viertal was ook nu weder meesterlijk en werd tel kens luide toegejuicht, hoewel nu en dan het tempo ons wel wat al te snel voorkwamhetgeen vooral bij de voordragt van liet derde nommer nogal sterk in het oog sprong. Het melodieuse Abendlied voor strijkorchest van Schumann, dat ver dienstelijk werd uitgevoerd, besloot waardig dit concert, dat zeer zeker bij allen, die het bijwoonden, een hoogst aangenamen indruk zal hebben achtergelaten. Door Z. M. J. van der Vegt 'sGRAVENHAGE, 19 Maart. zijn benoemd: tot hoofdingenieur van den waterstaat 2e kl. egt, A. J. Brevet en J. M. F. Wellanthans ingenieurs le kl., eerstgenoemde met handhaving van het onbepaald verlof hem bij kon. be sluit van 19 Sept. 1874, verleend; tot ingenieur van den waterstaat le kl C. F. M. 11. Scbuebbclie, thans ingenieur 2' kl.tot ingenieur van den waterstaat 3e kl.N. A. M. van den Tlioorn en 11. F. Beijerman, thans adspiranl-ingenieurs. Tot ontvanger der directe belastingen te Nijmegen is benoemd jhr. F. J. J. van Rijckevorsel van Kessell, thans in dezelfde betrekking te Waalwijk c. a. De heer A. A. J. C. Cremer is ontslagen uit zjjne betrekking vancom- saris van politie te Zaltbommel. Aan J. H. llox, geboren te Bochtim (Pruissen), is vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan het cotlegie van Siut-Albertus te Venlo. Aan den met verlof hier le lande aanwezigen officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië dr. M. Rutgers van der Loell is, ter zake van ligchaamsgebrekeneervol ontslag verleend uit de militaire dienst. Bij het dep. van koloniën zijn benoemd: tot kamerbewaarder de tegen woordige concierge A. van Egmond, en tot concierge de tegenwoordige kamerbewaarder J. P. de Gee. Door den minister van koloniën is de zeilmaker lc kl. op 's rijks werf te Willemsoord F. W. Badart gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederl Indië, om te worden geplaatst als baas-zeilmaker bij een der marine-etablissementen daar te lande. Bij de regering is in onderzoek eene aanvraag van de Holl. spoorweg maatschappij om concessie lot het aanleggen en exploiteren van een stoom tram van het station in den Haag naar Scheveningen en het badhuis. De Ijjn moet zich in eene zuid-westelijke rigting om de stad heen buigen langs de nieuwe gasfabriek, door de duinen langs Scheveningeu gaan, en daar langs de Naald, het hótel Ranch enz aan de zeezijde tot aan het badhuis loopen. Digt bij den Loosduiitschen weg zal eene gelegenheid worden ge maakt om de goederen en vruchten, die per schuit uit het Weslland wor den aangevoerd, te laden. Heden voormiddag ten 12 ure had op de Algemeene begraafplaats, op eenvoudige doch plegtige wijze, de teraardebestelling plaats van het stoffelijk, overschot van den staatsraad mr. Bachiene (tm de groeve van dezen ver dienstelijken staatsdienaar en edelen mensch had zich een groot aantal ambtgenootenvrienden en vereerders geschaard. Voor het geopende gral schetste de heer Boot. als oudste lid van den raad van state, hoe 's konings raadgevend ligchaam in Bachiene een hoogst ver dienstelijk lid had verloren, die aliijd werkte zoolang er te werken viel; die zich met de borst toelegde op het onderzoek der zaken aan zijne be oordeeling toevertrouwd, die uitmuntte door kennis, vooral op flnanciëel en koloniaal gebied. Hij herinnerde, dat, al bezat Bachiene geen aca- demischen graad, hij niettemin groote regtskenuis had verworven in dier voege, dat hij benoemd werd tot eershalve doctor in de regtsgeleerdheid. Vervolgeus herinnerde mr. D. van Eek. lid van de tweede kamer en voor zitter der Haagsche afdeeling van het Vredebond, zijn voornaamste karak tertrek: zijn menschenmin. Ook herinnerde hij. dat de Vredebond in Bachiene zijn stichter verloor, die, met de geleerden zamensteminende, de leer verde digde, dat vrede behoorde te beslaan op aarde. Daarna sprak de predikant bij de Ned. herv. gemeente, d». Hoevers, een woord van waardering, waarin hij den afgestorvene meer bepaaldelijk herdacht als mensch, als vriend en als christen. Namens de nationale hypotheekbank, gevestigd te Amsterdam, wees één der bestuurders van die instelling, na te hebben doen uil komen hoe Bachiene steeds den bloei en de ontwikkeling van het grondcrediet had voorgestaan, op de omstandigheid, dat de bank in hem een vraagbaak en leidsman sedert tal van jaren verliest. Ten slotte vertolkte de inspecteur der registratie, de heer Molhuyzen. namens zijne vakgenooien, de gevoelens van erkente lijkheid voor hetgeen de overledene voor de registratie-ambienaren had ge daan zoowel door zijne aanhankelijkheid aan dat vak, als door zijne be langstelling welke nimmer verflaauwde. De schoonzoon bedankte voor de den overledene bewezen eer. BELCIIE. Het Handelsblad van Antvb. meldt, dat in eene meeting Maandag avond door de Gentsche socialisten iu het locaal //Parnassus" gehouden, zekere Ana de moordenaars van den keizer van Rusland geprezen le heb ben, gezegd heeft, dat de koning der Belgen hetzelfde lot zou ondergaan! Er is uit dien hoofde eene regterlijke vervolging ingesteld. ENGEIiAND. LONDEN, 18 Maart: De heer Callan heeft in het lagerhuis aangekondigd, dat hij voornemens is aan de regering te vragen of het hare aandacht getrokken haddat te Londen eene bijeenkomst is gehouden, waarin de lijding van den moord op den keizer van Rusland met geestdrift begroet werd, en of Hr. M». regering slappen zal doen, om den schrik te brengen onder de liederlijke booswichten en vreemde zamenzweerders. die Londen tot hun hoofdkwar tier gemaakt hebben. De pohtie-agent, die in Mansion-house de met kruid gevulde doos vond en die naar het politie-bureau overbragt, heeft aan een groot gevaar bloot geslaan. Reeds toch was de lont doorgebrand tot aan het bruine papier in de doos vlak boven het kruid, en de omstandigheid, dat bruin papier lastig brandt, heeft den agent van een anders wissen dood gered. Volgens gerucht zou hel de politie gelukt zijn, de daders op heispoor te komen, die onder het Mansion House eene mijn met buskruid hebben aangelegd. - Hier te lande blijft de beweging ten gunste der Boeren voortduren: te Londen en te Liverpool zijn meetings in dien geest gehouden. Een aan tal Londenaars, die op de Kaapkolonie handel drijven, hebben daarentegen een protest tegen het hergeven van de onafhankelijkheid aan de Transvaal geteekend. - Daily Mews acht de instelling van eene koninklijke commissie voor de Transvaalschc zaken wenschelijkmaar betoogt de noodzakelijkheid om tot leden le benoemen personen die onafhankelijk slaan tegenover het kolo niaal bewind, gelijk bijv. de Villiers; anders zou zulk eene commissie geen vertrouwen inboezemen. Andere bladen blijven de regering en de publieke opinie aanzetten tegen de Boeren. Zoo zegt de Standarddat de onder werping der Boeren de eerste en voornaamste voorwaarde voor den vrede moet zijn. Zoo niet, dan zou het ministerie zich schuldig maken aan laffe zwakheid en schandelijke verkrachting van herhaalde beloften. Onder de Iersche soldaten in het kamp te Aldershot zijn bij gelegen-j

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5