BUITENLAN DSCIIE BERIGTEN. Indie, en de duur der detachering hij liet wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. van den sedert tot lp" luit. bevorderden 2™ luit. J. J. P, Buhlman, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, is verlengd met één jaar. l)e luit. ter zee der 2' kl. J. G. Sncthlage, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd is op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer der staien-generaal van heden is, na uiivocrige discussie, de motie van den heer van Houten tot uitstel van de behandeling der renlewet door hem ingetrokken, maar overgenomen door den lieer Scbimmelpenninck van der Ojje en verworpen met 52 tegen 29 stemmennadat de motie van den heer van lick verworpen was met 51 legen 30 stemmen. Morgen komt de rentewet in behandeling. Ito eorrecMonele teregtzitting van hel geregtsho! alhier was gisteren tot 4<6 ure gewijd aan het onderzoek van liet appel van een vonnis der liaagsche regtbank, waarbij J. J. S.brander, en J. II. li.-, lid der distilla- teursfiruia V. B. Ie Leiden, ieder veroordeeld zijn in eene boete van 3628 }j0 ter zake van: de brander, frauduleus vervoer van twee vaten ge distilleerd ter sterkte van 45,V pCl. van zijne branderij naar het pakhuis van de genoemde firma, en de distillateur, liet opnemen van die vaten, wetende, dat zij ongedekt waren vervoerd. Het mede-lid der firma F. W. V. werd toen ontslagen van regtsvervolginaten zijnen aanzien was de administratie in appel gekomen. Hoewel het getuigenverhoor nader in het licht stelde, dat de nachtelijke handeling zeer in het nadeel van de be- k aagdeu kan worden uitgelegd, hielden zij vol, dat de drukte in hunne zaken de oorzaak was van hunnen iiachlelijken arbeid, maar tevens, dat de va cie niets inhielden, waarvoor een geleibillel gevorderd werd. De ambte naren hadden verkeerde vaten in beslag genomen. Nadat de rijks-advocaat, voor zooveel de veroordeelde beklaagden betreft, tot bevestiging van het vonnis en wat den derden aangaat tot vernietiging daarvan en eveneens eene veroordeeling in eene boete van 3628 80 geconcludeerd had, werd van de zijde der verdediging op verschillende gronden op vernietiging van het vonnis en vrijspraak van alle beklaagden aangedrongen. Advocaat-gene raal mr. Bijleveld requireerde de algelieele bevestiging van het vonnis door de Haagsclte regtbank gewezen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. Ruim een jaar geleden maakten wjj melding van eette belangrijke regtsvraag, die door de regtbank te 's llage werd beslist. Zekere R.com missionair in effecten te Leidenhad van enkele personen effecten ter con versie ontvangen en daartoe aan de firma K. te Amsterdam gezonden. Deze gal ze niet terug en werd deswege veroordeeld tot ruim /9000 schadever goeding. die zij betaalde. Intusschen was R. gefailleerd en werd dit geld door zijn curator, wijlen mr. S.ontvangen. Deze was van gevoelen, dat de geldsom in de plaats der effecten getreden was en betaalde die dus ten volle uit aan de eigenaars der effecten. Toen nu de rangschikking in R's faillissement bekend werd, kwam de firma K., die ook credilrice was, hiertegen in verzet, bewerende, dat dit geld eene bate des boedels was en dus aan alle crediteuren gezamenlijk behoorde. Dns vroeg zij verhooging der rangschikking met dit bedrag. De regtbank wees die vordering toe: De curator, die inmiddels overleed, werd vervangen door m'. R.die tegen het vonnis iu hooger beroep kwam. Nadat dit onlangs bepleit was, werd gisteren in die zaak door den advocaat-generaal m'. Gregory conclusie genomen. Z. E. G. A. was van gevoelen, dat het geld niets was dan de schadevergoeding voor de niet- lertiggave der effecten. Deze zouden aan de eigenaars behoord hebben, doch het geld vloeide in de kas van den gefailleerde of van diens boedel, natuurlijk onder verpligting om de eigenaars der effecten als gewone cre diteuren te erkennen. Derhalve concludeerde Z. E. G A. lot bevestiging van bet Haagsclie vonnis. De gemeenteraad heeft hare goedkeuring gehecht aan een voorstel van burg. en welli. om gunstig te beschikken op een verzoek van de heeren utr. J E Banck c. s.om grond in erfpacht te bekomen aan de Wassenaar- schc straat voor hel Hotel Garni tol stichting daarop van een Casino gebouw. Burg. en weth. hielden zich overtuigd en de raad heelt door zjjtte beslis sing toegestemd, dat de bedoelde onderneming niet weinig zal bijdragen tot verhoosing van den bloei van Scheveningen en van de gemeentelijke badinrigting. Ter bedoelde plaatse zal alsnu een perceel gemeentegrond ter oppervlakte van 5000 M2 in erfpacht worden afgestaan tegen een canon van y 0.05 per centiare voor bel le bebouwen terrein en van 0.01 per centiare voor bel overblijvende terrein, en zulks voor den tijd van 99 jaren, onder eenige voorwaarden. Het stoffelijk overschot van den staatsraad mr. Ph. J. Bacliicne zal aanstaanden Zaturdag, des morgens ten 11 ure, op de algemeene begraaf plaats worden ter aarde besteld. ENGELAND. LONDEN, 15 Maart In hel hoogerhuis en in bet lagerhuis zijn met algemeene stemmen, naar aanleiding van den moord op den Czaar, adressen van sympathie aan de koningin en van rouwbeklag aan de hertogin van Edinburg vastgesteld. In bet lagerhuis werd door Gladstone, in hel hoogerhuis door lord Granville gewezen op de groote hoedanigheden van den vorst, die gevallen is als slagtoffer cener misdaad, voortgevloeid uit snooden oudank. Het adres van rouwbeklag zal voor het lagerhuis door markies Tavcslock en graaf Percy, en voor het hoogerhuis door de hertogen van Bedford en Bichmond aan de hertogin van Edinburg worden overhandigd. - In hel lagerhuis heeft de heer Gladstone, naar aanleiding van eene gedane vraag, het volgende medegedeeld omtrent de verlenging van den wapenstilstand. Volgens de oorspronkelijke overeenkomst liep de wapen stilstand ten einde te middernacht lusschen Maandag en Dingsdag. Laatst leden Zaturdag heeft de regering aan generaal Wood ntededeelingen gedaan, met last deze aan de hoofden der Boeren over le brengen onder opmer king, dat daarop een antwoord werd vcreischt. De regering kon onmogelijk aannemen. dat hij daarop in den loop van den dag van Zondag reeds ant woord van hen kon hebben ontvangen. Terwijl hij reeds magtiging had om den wapenstilstandzoo noodig, te verlengen, werd hem Zaturdag nog opgedragen, eene verlenging toe te slaan, ingeval de Boeren uitstel verlang den ten einde tijd te hebben om liet antwoord gereed te maken. Hiertoe is nu evenwel een termijn gestelden wel tol aanstaanden Vrydag 18 de zer. doch ook niet langer. Onder deze omstandigheden heeft de regering genteend, hein geen last le moeten geven om in de voorwaarden van den wapenstilstand eenige wjjziging te brengen, daar dit weder nieuwe onder handelingen en daardoor oponthoud zou veroorzaken. Op een le Oxford gehouden feestmaal van de Palinerston-club onder-secretaris voor koloniën gezegd, dat er op het oogenblik slecïj dingen te doen waren met betrekking tot de Transvaal. Hel eerstf dat de Boeren hunne wapens neet legden en zich onderwierpen aan. zag der kroon: een gezag, dat hun anders door eene overweldigend^ zou opgelegd worden. Het tweede wasdat hel gansche Transn vraagstuk kalm en onpartijdig zou worden overwogen door eene Ijjke commissie. - De Daily IVeivs gelooft, dat er niet veel vrees behoeft le een hervatten der vijandelijkheden, al erkent zij. dal het een poostij voor men lot een vergelijk zal zijn gekomen. In dit ^ponlhoud i eene kans te meer voor den vrede, daar immers, hoe langer de wip stand duurt, des te meer men tot inzigt zal geraken van hetgeen mfj een hernieuwden strijd op liet spel zou zetten. De eischen der Bocrg ondanks het geluk hunner wapenenvolstrekt niet hooger geloopen schijnlijk stelt het blad zich de zaak wat optimistisch voor. van f keizer londei sappe1 eciiiü8 koude Toen was helm keizei zeide- men haar t I r - waari oot'de Te Buffalo, in Noord-Amerika, is in eene labriek van stootti ten een oude ketel, welke beproeld werd, gesprongen, zoodat het geboui nield werd, zes personen omkwamen en zeven gekwetst werden. F RANK R IJ R, I g3anil De kamer van afgevaardigden heeft Maandag, op voorstel van den du Bodan, van de regterzijde, ondersteund door den voorzitter, met Tocb. meene stemmen besloten de vergadering tot Dingsdag uit te stellen, i| 1"00( wijs van rouw ter eere van den keizer van Rusland. 4184 In den senaat drukte de voorzitter, de heer Léon Say, zijne veroiiti 2438 diging uil over den moord van den keizer van Ruslandeen der «r. 3452 hervormers dezer eeuw, den vorst, die millioencn lijfeigenen vrij geB heeft. Aldus sprekendegeloofde hij te zijn niet alleen de tolk p verontwaardiging van den senaat, maar van het geheele land. De ht d'Atidiffret-Pasquier zeide hierop: Wjj allen stemmen in met de wot van den voorzitter. Ons land zal de diensten niet vergelen, die dei ver leden Czaar het bewezen heeft. Keizer Alexander was onze vriend si bel de eerste dagen zijner regering. Ik wensch den voorzitter te vragent en 4t eene pleglige lijkdienst voor den overleden keizer te Parijs zal plaats ben, want in dit geval wil ik voorstellen, dat er dien dag geen zit gehouden wordt. De voorzitter antwoordde, dat hij nog geen mededtt van dien aard ontvangen had. Zoodra hem dienaangaande eene mededtt werd gedaan, zou hij er deu senaat van verwittigen. De ultra-radicalen kunnen hunne vreugde over liet te St. Peters! gebeurde niet verbergen. Rochefort schrijft in de Inlransigennl-. bljjkt, dat verbeurdverklaring en dwangarbeid, de knoet, Siberië et galg onvoldoende waren. Er was meer toe noodig om der nihilisten le weêrhouden hun hart te doen versagen Men kou niets vinden et Czaar is dood. Onze vrienden, de Russische revolutionairen, wier telt stellingen wij te Gei.ève zoo dikwerf hebben bijgewoond, hebben nu loon ontvangen voor al hun lijden, voor hunne ongelooflijke standvastig De gehangenen der laatste jaren moeten sidderen van vreugde in lit ^sl" graven, wnar de beul eindelijk mede is aangeland. De gematigd rept Lu, keinsclie bladen geven alle hunne verontwaardiging over den moori kennen. Uit Madrid s eldt men, dat de gouverneur dier stad een der aldaar staande speelholen, de Jockey-club. heeft overvallen, terwijl daar alles vollen gang was. De roulette werd in beslag genomen met al het speeltalel liggende geld en de kaarten, en twee en dertig spelers, die i zochten te verbergen, de meesten onder de tafels, werden twee aan li door eene sterke poliliemagt gevankelijk weggevoerd Onder hen w eere-voorzilter van de club, iemand van hooge geboorte. Het was kit «du lichte dag, toen dit gebeurde, 's namiddags vijf ure, en daar declubintu sterk bezochte straat gelegen is, zoo waren honderden getuigen van wegvoeren der spelers. DCITSGHLAND. De keizer was diep ontroerd toen h'jj de doodstijding uil Si. Pelt' burg ontving, en alle prinsen van den bloede, die naar het paleis jjls bleven daar lot iu den nacht om den grijzen vorst vereenigd. Een eerste personendie den keizer de berigten hraglen was de prefect politie, de heer von Madaï De keizer reikte hem de hand met de wot den: »0ns kan niemand beschermen; ons lot bestuurt eene hoogere mag De keizer heeft bij kabinetsorder bevolen dat het geheele leger, weg# het overlijden van keizer Alexander II van Rusland, voor 4 weken, en regimentenwaarvan hij chef wasvoor 5 weken den rouw zullen a nemen. In Zwitserland blijven de aardschokken nog voortduren. Men het die weder te Zurich eu le Lausaune waargenomen. Dezer dagen raakt ten gevolge van vroegere schokken, eene rotsmassa te Oberburg in los en verpletterde twee mannen, die in de nabijheid aan den arbt waren. OOSTENR IJ K. Bij de opening van de kamer van afgevaardigden op Maandag verzool een der leden, de heer Ricger. den heer Smolka. vice-president, namens kamer leedwezen over de te St. Petersburg gepleegde gruweldaad te beultje gen. Smolka weigerde en andere leden der Polenclttb verklaarden zelfs indien Smolka aan het verlangen van de Czechcn voldeed, zij bij wijze vi demonstratie de vergaderzaal verlaten en. wanneer daarna de benoemii van den voorzitter aan de orde kwam, tegen Smolka stemmen zouden. 1 vergeefs bragt Rieser in herinnering, dat de heer Rechbauer, als voorzitte leedwezen over den op keizer Willem geplecgden moordaanslag had te kei nen gegeven. Smolka weigerde nadrukkelijk en beriep zich op een aniect dent: ook toen de koning van'Italië aan de moordpoging van Passanant ontkomen was, had de kamer haar gevoelen niet geuit De kamer heeft vervolgens den lieer Smolka met 193 van de 339 sten men tot voorzitter verkozen; de heer Rechbauer, de tegencandidaat, erlangd 146 stemmen. De heer Smolka nam onder dankbetuiging zijne beitoeaiin; aan en beloofde zich van zijne verpligtingen met naauwgezetheid te zuil# kwijten Te Weenen heelt Donderdag en Vrijdag een orkaan gewoed, waardooi vele gebouwen zwaar zjjn beschadigd en talrijke ongelukken hebben plaat gehad. RUSLAND. oorlo nem< GOC nanh bedr; king Ci den I.. I de a men D aan Hoji Derl «P C. ker S tick laai wei 1nt iv ie «o I De De prr dot eet zes I dei zul rel va Eene keizerlijke ukase herinnert het van den 19,,f" Febr. 1861 gedag teekende manifest van den overleden Czaar. waarbij de boeren, die vroeg# als lijleigenen den eed van trouw niet hadden afgelegd, vrijgemaakt wer den en zjj ncodigt de hoeren uit om overeenkomstig de wetten, welkt voor alle burgers gelijk zijnden eed af te leggen. De senaat is met dt uitvoering der ukase belast.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2