BUITEN LANDSCIIE I ERIGTfcN. FEB TELEGRAAF. Stivgcrlijltc StAtib -- Aan de" heer J. Sainton is, op.zijn verzoek, eervol ontslag verleerd ■it de betrekking van consul der Nederlanden ie Bangkok. Tot commissaris der loodsen te Willemsoord is bevorderd de adjunct- commissaris der loodsen te Umuiden 1). 11. Üietz, en tot adjunct-commis saris der loodsen te Umuiden is benoemd de opperstuurman in het vaste corps dek- en onderofficieren der marine P. Smit. Aan den heer D. A. M. Doublet is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rjjksopziener 3e kl. op de spoorwegdiensten. De heer mr. A. F. X. Luyben heeft zijne benoeming tol lid van den raad van state niet aangenomen. Bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek is benoemd tot betaalmeester, tevens administrateur van kleeding, de gepensioneerde luit. der intanterie van het leger in Nederl. Indie II. C. Consemulder. Door den minister van marine z(jn benoemd tot klerk by de directie der marine, respcctivelijk te Amsterdam, Willemsoord eu Hellevoetslnis, A. 11. de HartL. Boon en J. Ph. Poeleman. De minister van binnenlandschc zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor rerleenen. 1111. MM. i'e koning en dc koningin vereerden gisteren avond wederom de voorstelling in den Kon. Iloll. schouwburg mei hunne tegenwoordigheid. Voor eene Bink bezette zaal werd door de vereeuiging hel Nederlandsch tooneel opzevoerd bel blijspel van Henri Meilhac /'het Albumblad", gevolgd door Sardou's blijspel "hel Kattebelletje". Zoowel bij hunne aankomst als bij hel vertrek hiel de muziek de volksliederen aan en werdep 1111. MM. door bet publiek hartelijk toegejuicht, welke begroeting door de hoogè bezoekers minzaam werd beantwoord. Bü al de middelen vau communicatie en verkeer, die de residentie be zit. zal welligt binnen een niet te verwijderd tijdstip ook de telephoon gevoegd worden. De hoop van de Internationale Bell Telephone Company, dat de meerdere, dan lig haar eerste verzoek om concessie voor den aaujeg en exploitatie van tclephone-verbindingen iu deze gemeente, overgelegde in lichtingen. het uilzigt zouden openen op het verkregen der vergunning, is grootendeels verwezenlijkt. De gemeenteraad heef; geneigdheid betoond het voorbeeld van de hoofdstad, alwaar over een tijdvak van 15 jaren aan dezelfde maatschappij concessie werd verleend, te volgen. Het voorstel van burg. en weth.. om aan het verzoek der maatschapp^ geen gehoor te .ver- leeuen, werd met eene meerderheid van 24 tegen 8 stemmen verworpen. I ESCBbASID. LONDEN. 8 Maart. Blijkens de dagbladen is het voorstel tot het houden eener bijeenkomst Itisschen generaal Wood en' Jouberi gedaan door president Brand van den Vrijstaat, en Brand is nu verder werkzaam in het belang van den vrede. De voorwaarden van den Wapenstilstand houden, behalve hetgeen bekendis, het volgende in: Het is den Engelschen troepen veroorloofd elke beweging van Newcastle naar Prospect Hill en omgekeerd te maken. Maar de Buflalo- rivier ntogen zij niet overtrekken. In het brengen van versterkingen zijn hun geen perken gesteld. Hetzelfde geldt voor de Boeren. Deze mogen aan gene zijde van den Langnek niet verder oprukkenen van weerszijden mag men niet uitgaan op verkenning. Nadat de wapenstilstand gesloten was hebben beide partijen te zamen een luncheon gebruikt. De beste verstand houding heelt hierbij tusschen haar geheerscht. Hel gesprek werd gevoerd op een toon, die getuigde, dat de beide vijanden eerbied voor elkander koesteren. De wapenstilstand is natuurlijk zeer in" het belang van Engeland, dattyd wint voor het vervoer van troepen. De correspondent van den Standard zegt zelfs, dat de wapenstilstand eene welkome gebeurtenis was voor deEn- gelsche troepen op Prospect Hill; want zy waren uitgeput van ver- moeijenis ten gevolge van buitensporig nachtelijk werk en de zwai;e regens. Zaturdag is te Londen eene vergadering gehouden van de leden der «Westminster Liberal Union". Daarin is met algemeene stemmen de vol gende resolutie aangenomen: Dat deze vereeuiging zich aansluit by hel dringend verlangen om het bloedvergieten gestuit te zien door een onmtd- dellijken wapenstilstand in de Transvaal; dat er commissarissen benoemd zullen worden om Ie onderhandelen over vrede; en verder, dat de eene of andere onzijdige mogendheid worde uitgenoodigd om scheidsreglerlyk op te treden bij dit geschil, met het oog op eene eervolle en duurzame schik king. Een der leden meende, dat de regering door hare houding ten deze de trouw van hare partij op eene al te zware proef stelde. De voorzitter zeide, dat Engeland thans niet ten stryde toog onder de oude leuze: "God defend the Right"! maar onder de nieuwe: «God defend the Wrong"! Uit Washington meldt men dal de feesten bij de installatie tan pre sident Garfield Vrijdag avond zijn geëindigd met vuurwerk en een bal, dal door 6000 personen bezoebt werd en waarop Garfield audiëntie gaf. Den volgenden dag verliet llayes de hoofdstad voor zijn geboorteland Ohio. Bijna is de ex-president op de reis verongelukt. De trein, waarin hij zich bevond, kwam in volle vaart in botsing met een trein van ledige wageni, waardoor twee rijtuigen verbrijzeld werden, twee personen gedood en zes tien gekwetst, llayes, die zich in den vijlden waggon bevond, kwam er ongedeerd af. FRAK Kil IJ K. In de kamer van afgevaardigden is beraadslaagd overheen ontwerp van den heer Rameau tot afschaffing van art. 15 van het besluit van 28 Pratrial, jaar XII, bepalende, dat ut gemeenten, waar verschillende geloofs belijdenissen zijn, elke gezindte hare bijzondere begraafplaats zal hebben, et) dat, waar shchts édne begraafplaats is. er eene beboorlyke alscheiding gal gemaakt- worden voor de verschillende gezindien, Dit voorslel werd -door den heer Buyer en mgr. Freppel krachtig bestreden; bedoeld artikel liail tot hiertoe zeer gunstig gewerkt. He voorsteller kon dit niet toegeven, liet besluit werd op ergerlijke wijze toegepast. Eene behoorlijke afscheiding' voor de niet-katlioliekeii was er iu vele gemeenten niet gemaakt. Men heeft den doodenakker in zijn geheel gewijd, en dien daardoor tot een gemeengoed der katholieken gemaakt, eu op eene afzonderlijke plek wer den de dissidentende zellmoordeitaars en eerloozen ter aarde besteld. Het ontwerp is goedgekeurd, nadat alvorens de urgentie was aangenomen, liet voorstel van den beer Liouville, waarbij de inenting, en de heriuenting om de tien jaren, verpligt wordt gesteld, is bij de eerste lezing goed-': gekeurd. - Ju dc herstemming, die in hel district Mortagnc is gehouden, is de repttbliüeinsclir candidnatde leer Ransnrd des Bots, gekozen met 6757 stemmen tegenover den legitimist, den heer de Levis Mirepaix, 4 4(6 sfemmen bekwam. Gelijk men weet werd dit district vroeger vertégt ciDliai digd door den heer Duguc de ia Fanconnerie, die, overgegaan tot"d, 5 bliek, zyn mandaat nederlegdc. 'oVE -■ Pater Hyacinthe heeft Zondag zyue nieuwe Gallicaansche kap# j jji. - Anas-straal te Parijs geopend in tegenwoordigheid van zeshonderd pti g ie waarvan de helli studenten. f. A. d' Zondag avond was het in de bureaux van den Gauloü eene, Z., 1 1 revolutie. De directeur Arthur Meyer werd met zijne gehetle redaciij Kettem den raad van administratie aan de deur gezet en hel blad, dal lotin.' Soetjeu listisch was, verscheen des morgens als een orgaan van G'ambei|t-~v: hoofdeigenaars van het blad zijn de aandeelhouders der Banqtte Pari»» DUITICIILAN». i De Germania bevestigt thans het berigtdat het domkapittel 1 derborn een kapittel-vicaris heelt gekozen, alsook, dat daarvan aan; gedaan bij den minister van eerediensi en berigt is gezonden aan den president van Weslphalen. Zij meldt levens, dat die verkiezing heelt gehad ingevolge niagtigiug van den H. Stoel. De bedoelde titularis domkapiltilaris F. G. Ürobe, oud 73 jaar. Dy de universiteit te Straatsburg is een jeusdige Japannees uitmuntend examen en niet minder uitmuntende dissertatiegeprom tot doctor in de wis- en natuurkunde. Hij was de eerste Aziaat, die den doctoraten graad verkreeg. LONDEN. 8 Maart. In den loop der beraadslagingen heeft de O'Donnell de zitting van liet lagerhuis moeten verlaten, wegens oneer! 972 gedrag jegens den voorzitter. Het geval heeft veel beweging veroorza ($6 PARIJS, 8 Maart. De senaat beeft een regt van 30 fr. op «r,q aangenomen. g;2 LISSABON, 8 Maart. Gisteren hadden alhier eenige zamenschok. 902 plaats, die een vijandig karakter legen hel ministerie droegen. De 912 is uiteengedrevenzonder dat er iets ernstigs voorgevallen is. 986 BERLIJN. 8 Maart. lie ryksdag heeft de beraadslaging geopend#1045 liet voorstel omtrent eene tweejarige begrooling en een vierjarigen dumjl392 de zittingen van den ryksdag De beraadslaging werd ten slotte lot m«gl425 verdaagd. De rijkskanselier was wegens ligte ongesteldheid vcrhitidew598 zitting bij te wonen; in zijn naam verklaarde de regeringscommissarisU599 Bötliclier, dat het voorstel geenerlei politieke strekking heeft: de botidi 1615 ringen beoogden in de verste verte niet de regten van den rijksdag 11 snoeijen. want hel voorstel had geen ander doel dan om bel gelijkt I zitlii'g houden van den rijksdag en de verschillende landdagen te verrnji L~ DUBLIN, 8 Maart. De eerste arrestatie krachtens de Coercion-bill l.eden plaats gehad. Een koopman van Casllebar, invloedrijk lid der Li League, Walsh genaamd, is heden in hechtenis genomen. DUBLIN, 8 Maart. Heden namiddig zyn nog verscheidene persotml11"" het granlschap Cork en elders in verzekerde bewaring genomen. Iu;M' geheet zijn een twintigtal gevangenen op weg naar Dublin. - - ■--- - - 4 Hei I X' C E JU» Ai I» E X. Yadei Men wil welen dat het plan zou heslaan dadelijk lol liet slichten van F" nieuw universiteitsgebouw op de Ruïne over te gaan. ook om den mij roem van de Leidsche akademie te handhavenwanneer drie universiteit zullen opgeheven zijn luiusschen zou len gerieve van ingezetenen, gaarne de Ruïne willen oversteken, eene pont worden aangelegd aan meer, dat zich op de Ruïne gevormd heeft. De pont zou ieder kwarii uurs afvaren aan de Nieuwsteegbrug naar de Sint-Jacobsgracht eu lei Daar het gebleken is dat met sterken noordwestenwind het meer builr,nz' zijne oevers treedt en hel water telkens gejaagd wordt op de straat lot de woningen aan de Raamsterg. zou men aan die zyde door eene hedjjkii van aardwerk en rijs trachten te voorzien in eenen anders Ie verwacht! 9 watersnood. Het meer zou genoemd worden de Kleine Brasemer-meer, 01 dat zich daaraan ook zeer eigenaardig de benaming van Doezastraat ai sluit. De betrekkelijke, te dier zake. des betredende stukken, zouden ra aanhangig zijn, om siadhuiswoordelijk ie spreken. Het is dezen wint verzuimd of liever er is. wegens schromelyk veel andere zaken, niet at gedacht, hel meer dienstbaar te stellen tot ijsverutakelykheden. In volgenden winter zouden er hardrijderijen op schaatsen, tegen uitgeloot/ pryzen en premie, op plaats hebben. Dat vele vreemdelingen alsdani Leiden kunnen verwacht worden, laat zich denken. Welke bestemming den zomer aan het meer zou gegeven worden, is nog niet uitgemaakt. Ht gerucht loopt dat er voorgesteld zoude zijn er zoetwater-wieren of gotii visschcn in te teelen. welk voorstel echter moet ingetrokken zyn, omd) men in ieder geval niet zeker is hoe zuik eene onderneming door de straal jeugd zou worden opgenomen. Mocht de onderneming toch nog doorgaat dan zou de man van de pont, zooals ont'er reserve verhaald wordt, met lit: toezicht op het een en ander worden belast. Het zal intnsschen len allet tijde en aan eenen iegelijk ten strengste verboden zijn in dat meerit zwemmen, terwijl aan niemand, onder welk voorwendsel ook. pateul zi! worden uitgereikt, om er met of zonder den welbekenden wormemroeit aal te verschalken, gelijk dal bij den Leidschen peurder iu zwang is; zul- lende by overtreding hei een en ander gestraft worden met f 3 of een dat subsidiair. Aquabius. Le He Het schrijven van mr. S. ontvingen wy le laat, om liet nog heden it ons blad pp te ifeuien. Van 3 (ot en met 9 Maart 1991. BEVALLEN: G. Vos, geb. Nolles, D. C. J. Verrney, geb. v. Berkel, Z. - A. Arnoidus, geb. Buyteweg, 'L. - II. Vlaar, geb. v. Staveren. I). H. Wekroerl, geb. Luykeii. D. -■ P. Kloot. geb. Rynsbiirger. D. - A. v. Tongeren, geb. de» Oude. D. VV. A Zandbergen, geb. Tombrink, D. J. W. Vermeulen, get Pille, I». -- A. Lens, geb. v. d. Wetering, Z. 11. J. Ilensiiig. geb. llou|is. iweel. Z. D. VV. de Graaf, geb. Gerlenaar, D. C. Collee, geb. Klashorsl, Z. J. v. Dttyvenbode, geb. de Brttyn, D. J. v. Eygen. geb. Vinkcert, D.- J. Brok kaar. geb. de Boer, D. W. Venekamp, geb. Roellsema, Z. -- H. Chati- dron, geb. Kramp, Z. F. Kriiuk. geb. Zirkzeé. Z.. A. H. Epskamp, geb. Kuys D. M. Smit, geb. v. Dissel. Z. F. de Groot, geb. Slikkelorum, X. N Roodenburg. geb. Broekveldt, Z. A. Ouwerkerk, geb. Loeber, Z. J.deFjj, geb. Gbonforr, Z.D Koorenhofl, geb. Chrispijn. D. C M. Alberse. geb. v. Dieren, D. M. v. d. Meel, geb. de Bolster, 1). C M. Dttyster, geb. v. Leeu wen, D. A. M. v. d. Post, geb. Lancel, Z.M. v. Gent, geb. Vavier, Z. W.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2