(EIDSCIE COURANT. 5 hi 57. WOENSDAG 9 MAART. STADS-BERICHTEN. BINNENLANIkSCHË HKHIGTtëiN. rS'a®lh£| r 700öi 18'™ Den Qe Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.60, franco p. p. 2. Kt het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 dodfjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 6 cents. ar dt( De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents, enigj ZEEMILITIE. ten BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, 0p artikel 150 der wet op de Naiionale Militie, van den IJ)116" Augustus Ü«n td| (Staatsblad n°. 72); ou<' 'Koo<ligen de lotelingcn deter gemeente, die verlangen bij'de Zeemilitie te die- uit zich daartoe aan te melden vóór den l',en April aanstaande, op een der werk- 85, Iken, tusscben des voortniddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie gemeente. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE) KANTER, Burgemeester. BIDIN1 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. rom wit. zen fels :»ek. ad), rie- t is BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1880 is goed keurt! door de Gedeputeerde Staten dezer provincie, hij besluit van 28 Fe- itari 1881, en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter lud gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet paalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, 8 Maart 1881. DE KANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. 8 Maart. de gemeente IJzendijke aangewezen 5 1 LEIDEN. Bjj kon. besluit van 27 Febr. is Is standplaats voor een postkantoor. Gisteren namiddag is bij den hoogleeraar Rijke aan de Hooigracht Nider de straatdeur geschoven een strookje papier, houdende bedreiging, at, wanneer in den loop dezer week geen f 50 in het Plantsoen werden elegd, zijne woning in brand zoude gestoken worden. Van deze handeling laan de politie kennis gegeven. Het schrift en de wjjze van plaatsbepaling ben echter denken aan eene verregaande baldadige jongensgrap. Met 25' hooger thermometerstand dan Zaturdag en steeds dalenden {(Barometer, ontstond gisteren avond, tegen het ondergaan der zon, eene zoo ■evige donderbui, als in de Hondsdagen plaats vindt. Donder in het dorre Boutdat maakt het voorjaar schraal en koud, zegt men op het platteland, als in het vroege voorjaar dc lucht zich zoo gevoelig toont. En dat spreek- jwoord faalt maar zelden. Bij den uitgever H. D. Tjeenk Willink, le Haarlem, is verschenen: Transvaal-albumverzameld uit Eigen Haard". Dit album bevat een portret fan prof. P. Harting, de portretten van Paul Kruger en P. J. Joubert. ver der de volgende afbeeldingen: Landgoed en woning van Paul Kruger, Pont- veer over de Vaat-rivier, Markt te PotchefslroomGezigt op Pretoria, Een bufleljagt in de Transvaal, alsmede eene kaart van de Kaapkolonie, Trans vaal eu aangrenzende landen. Naar wjj verneuièiiis de eerste oplaag van het album reeds op den dag der uitgifte (7 Maart) geheel uitverkocht, zoodat aan alle aanvragen niet kon worden voldaan en onmiddellijk een tweede druk ter perse is gelegd. In een tijd dal aller blikken naar de Transvaal zijn gerigt, zal eene eenvoudige aankondiging van hel verschijnen tan liet Transvaal-albnm wel voldoende en eene aanbeveling overbodig zijn. Het geïllustreerde maandwerk voor het huisgezin »de Huisvriend", dat bij den uitgever, den heer II. A. M. Roclants, le Schiedam, het licht ziet, blijft voortdurend aan zijn doel beantwoorden. Weinigen zullen het onvoldaan Ier zijde leggen; want door de groote verscheidenheid levert het 'oor iedereen eene aangename lectuur op. In de huisgezinnen zal het zoo wel aan jeugdige personen als voor meer bejaarden eene aangename ure van verpozing kunnen schenken. Geachte vaderlandsche letterkundigen schenken daaraan hunne medewerking. Daarbij is de prijs van het werk dat met een zoo groot aantal platen is versierd, zoo matig gesteld, dat het onder ieders bereik valt. Meer uitvoerige mededeelingen komen voor in eene hierachter geplaatste aankondiging. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 24"'n February jl. aan de provinciale besturen eene circulaire gerigtomtrent den bouw en verbouw van scholen en onderwjjzerswoningen. Van den inhoud dier cir culaire is kennis gegeven aan de gemeentebesturen. Die circulaire houdt o. a. hel volgende in: Sedert de invoering der wet van 17 Augustus 1878 is het rijk geldelijk veel meer dan vroeger betrokken bij de kosten, verbonden aan den bouw of verbouw van scholen eu onderwijzerswoniitgen. Het rijk heeft alzoo ook een evenredig grooter belang verkregendat alle maatregelen worden genomendie er toe leiden kuunendat de aannemingsprijs van deze wer ken zoo billijk mogeljjk zij. Hiertoe behoort in de eerste plaats, dat zulke werken in den regel in liet openbaar worden aanbesteed; dat aan die aanbestedingen tijdig open baarheid worde gegeven, inzonderheid door aankondigingen in die bladen, welke, uil hunnen aard, meer speciaal door de gegadigden op soortgelyke werken worden ter hand genomen, en dat de bestekken van deze werken met de daarbij behooreude teekeningen zoo goedkoop en gemakkelijk mo gelijk verkrijgbaar worden gesteld. ik zou wcnschen: 1°. Als regel te zien aangenomen, dat da bestekken en teekeningen itt een genoegzaam aantal, door de gemeentebesturen te bepalen, exemplaren worden gedrukt. Als maximum van den verkoopprijs kon gesteld worden tien cent per vel, van vier bladzijden schrijfformaat, gedrukt met dessen- diaan letter, en dertis: cent voor elke teekening; 2". dat, tegelijk met het verspreiden der bestekken en ontwerpen, twee exemplaren worden gezonden aan mijn departement en één aan den districts schoolopziener 3". dal binnen eene maand na afloop der aanbesteding door de besteders zoowel aan mijn departement als aan dien ambtenaar worde gezonden eene verklaring, dal bjj de aanwijzing van het werk of bij aanbesteding geen wijzigingen in het bestek zijn gebragt; of wel eene opgave van de veran deringen, welke eventueel bij de aanwjjziug of bij de. aanbesteding van het werk mogten zijn voorgeschreven; met opgave tevens van den aannemer van het werk en van de aannemingssom. Bij besluit van 14 February jl., is de vredes-organisalie van het wapen der infanterie gewijzigd. Hel wapen der infanterie bestaal uit: den staf van hel wapen, het reg. grenadiers en jagers, acht reg. infanterie, het inslruclie-batailloutwee hoofdcursus-compagniëu en hel algemeen depót van discipline. Er zullen zijn drie division infanteriede eerste bestaal uit hel reg. grenadiers en jagers, het 4e en 7' reg. infanterie; de tweede uit het 1«, 5' en 8e reg. en de derde uit het 2e, 3e en 6* reg. infanterie. Het reg. grenadiers en jagers zal bestaan uit drie bataillons grenadiers en twee bataillons jagers, elk van 4 compagniën. Elk reg. infanterie lelt vijf bataillons, elk van 4 compagniën. De vredes-organisatie van het wapen der cavalerie is aldus gewijzigd: het wapen bestaat uit: den staf, drie reg. huzaren, één escadron ordomiancen en de rjj- en hoefsmidschool. Het thans bestaande le reg. huzaren wordt opgeheven. Het thans bestaande 4' reg. huzaren verkrijgt de benaming van 1' reg. huzaren. 1 Van het opgeheven le reg. huzaren wordt het le, 2e en 3e escadron als 5e escadron toegevoegd aan het 3*, 2' en 1« reg. huzaren. HéL 4e-eseadr.qn wordt bestemd tol escadron-ördonnancen. De hoofd- en verdere-offieieren henevens de onderofficieren en minderen van den staf vart het régimetff, worden door den minister van oorlog over de overige corpsètr der cavaléfie verdeeld. Het wapen der artillerie zal na 1 April a. s. bestaan uit den staf van het wapen, 3 regimenten veld-artillerie, het corps rijdende artillerie, 4 regi menten vesting-artillerie, de instructie-compagniehel corps ponlonniers, het corps torpedistende compagnie werklieden en, lol 1 October 1884, de cursus-compagnie. Van dc hoofdofficieren bij hel wapen kunnen zijn 7 kolonels en 11 luit.-kolonels. De instructie-batterij strekt tot opleiding van het kader voor de bereden artillerie. Het tijdstip van oprigling der com pagnie werklieden wordt later bepaald. De minister van marine heeft de hierbij heirokken autoriteiten ge- magtigd, jongens op 13%-jarigen leeftijd aan |e nemen voor de opleidings schepen zonder de lot dusver gevorderde tusschenkomst van het departe ment van marine. - Bij jh'. mr. G. J. Th. Reelaerls van Blokland (Koningskade 5, te'sllage)

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1