BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leïdsohe Courant li van Maandag 7 Maart dSÜÓJf". 55. MJITEiNLANlkSCIIE BIlilGTEA. Hei stoomschip Celebes, van Amsterdam naar Batavia, is op 4 Maart van Port Saïd vertrokken. Volgens particuliere berigtcn uit Atjeh heeft een invloedrijk Atjeher, Toekoe Sheicli Marabahan, hoofdpanghoeloe der 3 Sagi, aan generaal van der Heyden zijne onderwerping aangeboden. Marabahan wilde eene bede vaart naar Mekka doen, doch verlangde voor zijn vertrek den vrede met het Nederlandse!) gouvernement te sluiten. Hei bonfd-comiié van het Roode Kruis heeft aan de comité's en corres pondenten medegedeeld, dal gisteren een telegram van de Kaap is ontvan- j' gen, waaruit blijkt, dat het Nederlandse!) comité van het Roode Kruis te Kaapstad twee artsen en drie adsistenten heelt gezonden naar Transvaal over Bloemfontein en een arts naar Durban (Natal), wiens hulp waarschijnlijk ook ten bate zal komen voor de gewonden in Transvaal. Met hel oog op de komst der vijl Nederlandsche geneeskundigen vestigt de consul de aan dacht op de wenschelijkheid van Ie kunnen beschikken over ruimere mid delen. Deze worden t?r zijner beschikking gesteld. - Het eerste nummer van de Transvaalsclie Stnats-Courant is den 12en Jan. uitgegeven. Daarin vindt men een verslag van de buitengewone zitting van den volksraad. 13 December 1880 te Paardenkraal. De zitting werd door den voorzitter, den heer C. J Bodensteyn. na een gebed van den heer Jacob Maré. geopend. De vice-president Kmger hield de volgende aanspraak. Edel Achtb voorzitter van den volksraad! 1 Ik sta hier voor uw aangezigt, 'j geroepen door bel volk. In die stem van het volk heb ik gehoord de stem van God, den Koning der volken en ik gehoorzaam. In de laatste volks- raadszittiug van Miart 1877 benoemde mij de volksraad tot vice-president: ik heb nu niet gedacht aan mijne eigen bekwaamheid. 2. Het volk heeft op Zaturdag 11 December geëischt. dat zijne regering weder zal optreden. Het volkscomité, dat sedert 8 jaren zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt aan de zaak van bet land. heeft mij op den ei>ch van het volk tot uit voering daarvan onmiddelijk opgeroepen, en mei de hier aanwezige lrden van den uitvoerenden raad, heb ik het besluit genomen tot onmiddellijke oproeping van den volksraad. Op aanbeveling van het genoemde comité is de heer \V. E. Bok, secretaris van het volkscomité, aanbevolen om voor- looptg zitting te nemen als staatssecretaris, en als zoodanig is ZKd. leeds in den uitvoerenden raad aangesteld, hetwelk wij hopen dal uwe goed keuring zal wegdragen. 3. Het is niet noodig eene lange toespraak te houden Uwe werkzaamheden zijn noodig om de regering spoedig in slaat te stellen het land volgens de grondwet te besturen en daartoe uil te voeren den wensch van het volk, zooals die in de besluiten van 15 December 1879 zijn uitgesproken. 4. Mijne heeren, ik zal u gedurende de zitting voorstellen doen van noodzakelijk belang, over krijgsofficierenlandsambtenarenop- brengst der belastingen, enz., waarvoor ik uwe ernstige overweging inroep, 'i Ik heb, onder uwe nadere goedkeuring, als secretaris van den volksraad t aangesteld den lieer G M J. van Dam. 5. Ik heb in zoo ver gedaan, wat f de wet van mij verwacht, maar nu is het oogenblik gekomen voor den Ed. Achtb. volksraad, om verder voorziening te maken voor hel bestuur M des lauds lk heb de eer voor te stellen, dit bestuur voorlooptg op te 4 dragen aan een driemanschap. 6 Ik jwil u herinneren dat de zaak van 'f het land, hoewel zeer ernstig, toch volkomen wettig is. Het volk heeft uooit den weg der wel verlaten, na de annexatie geprotesteerd, lijdelijk zich verzet, en zou misschien nog andere vreedzame middelen hebben ver kozen. was het niet dat de Engelsche autoriteit in Pretoria dit onmogelijk 2 gemaakt had. Het regt der volken is aan onze zijde, en hoe zwak wij zijn, onze God is een regtvaardig God. Mijne heeren, de Heer zegene uwe werk zaamheden en bescherme ons vaderland! Hel N v. d. IK verneemt, dal een Nederlander van geboorte en op voeding, baron Mackay, wiens goede gezindheid ten opztgte van, de Transvaal in Engeland, waar hij onder den titel van lord Reay een parle mentszetel bekleedt, voorzeker van heilzamen invloed zou kunnen zijn, schritielijk geweigerd heelt aan den secretaris van de «British Transvaal Association", dat zijn naam geplaatst zou worden op de lijst van hen, die in Engeland de zaak der onafhankelijkheid van de Transvaal bepleiten. Te Hoorn heeft een hevize brand gewoed in de aldaar bestaande zeep- 5 ziederij Hel vuur, door den feilen wind aangewakkerd, deelde zich spoe dig mede aan de naastgelegen timmermanswerkplaats, waar veel nieuw hout aanwezig was. Beide percelen zijn uitgebrand, en de schade is vrij aanzienlijk Een paard moest gisteren namiddag te Utrecht zijn lust tot hollen duur betalen. Van den Vleuienschen Overweg holde het over den Rijn spoorweg in de rigting van het station en werd door den tender van den juist vertrekkenden goederentrein naar Rotterdam gegrepen. Onder de wie len van een zestigtal zwaar beladen wagens, die alle over het beest heen gingen. vond het een spoedigen dood. Omtrent het gebeurde op den spoorweg Insschen Apeldoorn en Zutphen deelt de Zntph. Cour. de volgende lezing mede. In den trein, die tegen 11 uren te Zit phen aankomt, bad ook plaats genomen de heer Teding van Berkhout, ontvanger te Apeldoorn. Deze wilde te Zutphen een revolver van de hand doen. Buiten zijn weten was deze geladen, en toen hij er wat onhandig mee omging, ging hel schol af. en de kogel snorde langs de ooren van den heer Boele. burgemeester van Almelo, die in denzellden wagen zat. Deze leverde hem na aankomst te Zutphen aan de justitie over. Daar werd de zaak spoedig duidelijk, en de arrestant in vrijheid gesteld. Niemand heeft eenigen hinder bekomen, alleen is eene glasruit verbrijzeld. Te Deventer werd dezer dagen aanbesteed het leveren en poten van 125 stuks iepen- en 261 stuks eikenboomen. Bij deze aanbesteding was de bepaling gemaakt, dat de aannemer verpligt zal zijn. de booinen op de aan te wijzen plaatsen te poten, dal hij in het eerste jaar voor den goeden groei er van aansprakelijk is en die, welke niet behoorlijk op aanwas staan, in bet najaar van 1881 door anderen moet vervangen De laagste inschrijver was de heer M. A. Smit. boomkwreker te Diepenveen, voor de 125 iepen 199 37% en de 261 eiken f 152 57%. Te Kampen is Donderdag nacht diefstal gepleegd in de consistoriekamer der Broederkerk aldaar. Zoowel de op de talel staande catechisatiebns als de in eene kast slaande bus, waarin de Zondag II. voor de armen gecol lecteerde gelden waren geborgen, zijn ledig bevonden. De politie doet onderzoek. Aan het herv. weeshuis te Elburg is door wijlen G. T. A. J. Scher- merts, overleden te Kampen, gelegateerd eene som van ƒ609, onder bepa ling, dat de renten moeten dienen om jaarlijks in den zomer de weezen een uitspauningstogtje te laten maken in een der nabijgelegen steden of dorpen. Wie den 91" Februarij II de tooneelvoorstelling, die toen in den schouw burg door de werkende leden der onderofficiers-vereenigingen «Door vriend- sehap vereenigd" en «Pugno pro Patria" ten voordeele der minvermogende oud-strijders van 1830/31 gegeven werd, bijwoonde, kon zich destijds zeker moeijelijk een denkbeeld vormen van de wijze, hoe de bedoelde vereenigin- gen, de bate. die die voorstelling zou opleveren, tot het voorgestelde doel zouden aanwenden. Van de gelegenheid ons aangeboden, om ons met eigen oogen daarvan te overtuigen, gebruik makende, vonden we heden namiddag ten 3 ure een honderdtal dier Metalen Kruis-ridders in de nette zaal van het Loge-gebouw, waaruit reeds vroeg in den morgen het nationale dundoek, met de oranje kleur getooid, wapperde, in regt vrolijke stemming vereenigd; en reeds weerklonken ons aan den ingang echt vaderlandsche liederendoor die oudjes uit volle borst aangeheven en door piano- en vioolmuziek begeleid, tegen. De zaal was door de firma van Bemmelen en de Graaf, behangers en stof feerders alhier, zeer doelmatig en regt feestelijk gedecoreerd. Onder de keurige tropee van wapens en vlasgedoek, door het Nederlandsche wapen schild met de jaartallen 1830/31 gekroond en door tal van provinciale wapen schilden omgeven, prijkten de meer dan levensgroote busten van Willem I, II en van onzen geëerbiedigde!) koning Willem 111. Boven de hoofdtafel, waaraan vele ook met andere ridderorden versierden uit het Invalidenhuis waren aangezeten, verhief zich ondereen sierlijke trophee het borstbeeld van Neerlands veldmaarschalk Prins Frederik; terwijl tegenover de eerstgenoemde, boven de nis, nog een derde trophee was aan gebracht waarin verschillende aan vroegere tijdperken herinnerende wapens waren aangebragt, en waarboven de bij velen zeker nog wel bekende berenmuts, het destijds kolossale hoofdtooisel der tamboer-majoors bij het leger of de schutterij, een echt krijgshaftig effect maakte. De commissaris sen, daarin door tal van bedienden bijgestaan, hadden het druk, om, ter opwekking van de appetijt voor liet hun straks wachtend diner, de oudtjes van een «snaps" te voorzien, die zij zich als echte oud-soldaten goed lieten smaken, en waardoor aan het gezang der inmiddels rond gedeelde liederen niet weinig gloed en geestdrift werd bijgezet. De geestdrift steeg schier ten top toen te half vijf de kolonel-kommandant van het 4' reg. infanterie, vergezeld van den overste der huzaren Holtius en den president der le sectie van hel Metalen Kruis jhr. W. J C Rammel man Elsevier, het feest met een bezoek vereerde. De burgemeester, daartoe mede uitgenoodigd, was tot groot leedwezen der aanwezigen verhinderd. Bij het binnenkomen der .zaal door een luid «hoerah!" en «lang zullen ze leven" door de oud-strijders toegejuicht, werden zij namens de commissie, door het lid er vanden heer de Rooy, in welgekozen bewoordingen harte lijk welkom geheeten. waarbij een erkentelijk woord van dank voor de eer van hun bezoek in warme taal werd gebragt. Toen de geestdrift, door het uiten dezer woorden teweeg gebragt, eenigszins was bedaard, sprak de ko lonel alle aanwezigen in echte krijgsmanstaai regt hartelijk toe, daarbij den wensch uitende, dat zij niet slechts allen een genoegelijken avond mogten slijten, maar tevens dal de herinnering hieraan bij allen nog lang levendig mogt zijn. Na het vertrek der hooge bezoekers, werd de soep rondgediend, waarnaar velen reeds reikhalzend hadden uitgezien, en die, hoe heet ze mogt zjjn, gretig werd verorberd en met grooten smaak genuttigd. Wij wachtten het overige van den menu niet af, maar vertrouwen dat ook daaraan wel de noodige eer zal zijn bewezen, en geven in ons volgend nomtner verslag van den afloop van dit voor allen, die het bijwoonden, zoo heugelijk feest! 'sGRAVENHAGE, 5 Maart. Tot commissaris van politie te Roermond is benoemd de heer J. Ranch, thans commissaris van politie te Culenborg. De koning van Prnissen heeft aan den luit.-generaal G. M. Verspyck het grootkruis der Pruissische Kroonorde verleendde heer G. J. A. A. baron van Heemstra is benoemd -tot ridder van de 3e klasse van den Roo- den Adelaar en de heer J. J. baron Taets van Amerongen tot kommandeur met de ster van laatstgenoemde orde. De commissiën van rapporteurs over de wetsontwerpen, houdende wettelijke bepalingen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank en tot inrigting eener dienst van postpakketten, zijn met hare eindversla gen gereed, zoodat de openbare beraadslaging over die ontwerpen weldra kan worden tegemoet gezien. Woonden HH. MM. de koning en de koningin jl. Dingsdag de voor stelling in den kon. Holl. schouwburg bijgisteren avond werd aldaar in hunne tegenwoordigheid opgevoerd het blijspel naar Sardou: «Amerikaansch of niet". Bij kerkvoogden der Nederd. hervormde gemeende is eene gift van ƒ3500 ingekomen voor de restauratie van de regeringsbanken in de Groote Kerk BELKIE. Brussel is dezer dagen met ontzetting vervuld, wegens een dubbelen moord, in een der voorsteden gepleegd, door een gehuwd man op zijne vrouw en haar beminde. Deze tr.an is een Hongaar, Stephanus Nemetby geheeten, een bontwerker en die er tamelijk goed van leefde, want hij verdiende 125 fr. per week en deed het onmogelijke om het zijn jonge vrouw aangenaam te maken. Haar had hij reeds eenmaal vergiffenis ge schonkentoen zij de echtelijke woning had verlaten met denzelfden persoon, een schildersknecht, dien hij nu door een messteek heeft gedood, terwijl hij op het eigen oogenblik de vrouw, hoewel deze naar de derde verdie ping was gevlugt, met één stoot het leven benam. Onmiddellijk na deze ontzettende daad gaf NemeOiy zich bij het geregt aan. Het is niet te «eêrspreken dat een maatschappelijk kwaad, het overspel, helaas hand over hand toeneemt. - Te Antwerpen heeft Woensdag 11. een Italiaansch orgeldraaijer, die voor een aantal gemaskerden in eene herberg dansmelodien gespeeld, maar bij zijn ommegang weinig ingezameld had, met een revolver op de dansers geschoten en een hunner in de keel geraakt. Indien de politie hem niet bijtijds ontzet en medegevoerd had, zou hij aan de handen der overigen niet levend ontkomen zijn. ENGELAND. LONDEN. 4 Maart, De Tribune verneemt, dat John Bright van plan is zijne porte feuille (hij is kanselier voor het hertogdom Lancaster) neder te leggen. Het blad verwondert er zich niet over, dat de oude «Kwaker", die zjjn leven

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5