ii- 'a oftAVENHaüE4 Maart. Aan den heer K. W. van Gorkomoud-hoofdinspecteur der cultures in Nederl. Indie, te Baarn, is vergunning verleend tot het geven van middel baar onderwijs in den kolonialen land- en boschbouw aan de rjjkslaudbouw school te Wageningen. - Door den minister van marine is de adelborst 3' kl. bij bet kon. instituut voor de marine te Willemsoord J. C. Matthes, wegens ligchaams- gebrekeneervol nil de zeedienst ontslagen. - Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegramis het schroefstoomschip Koningin Emma der Nederlanden onder bevel van den kapitein ter zee jhr. M. W. van Rensselaar Bowier en bestemd naar Japan, den l'1dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. - In de zitting van de tweede kamer van heden aanvaardde de heer Mirandolle, daartoe door den koning benoemd, het voorzitterschap. J)e moeijelijkheid der laak erkennende, zou hij die alleen voor den loop van deze zitting aanvaarden, rekenende daarbij op den steun van allen om het doel, bevordering van 's lands belang, te bereiken, als kunnende dit jaar nog veel tot stand komen. De heer Dirks werd beCedigd eu toegelaten. Met 52 tegen 16 stemmen werd een voorstel van den voorzitter aange nomen om de interpellatie van den heer Lenting over de Transvaal te houden a. s. Maandag ten 1 uur, nadat de heeren Sandberg, Heydenrjjck en Gratama het voorstel hadden bestreden, de eersten daar zij niel meer noo.lig was na de interpellatie in de eerste kamer, de heer Gratama uit vrees dat daardoor animositeit zou worden aangewakkerd eu het publiek zou vergeten, dat neutraliteit noodzakelijk is. Onder beschuldiging van het bij onderteekend geschrift bedreigen met moord, geschied met bevel om eenige voorwaarde te vervullen, stond giste ren voor het geregtshof teregt zekere F. H. R. d. B.oud 26 jaren, van beroep sigarenmaker en wonende te Rotterdam. Deze persoon genoot van zijne tante. mej. B.vroedvrouw te Rottetdam. van zijne vroegste jeugd tot aan zijn zevende jaar zijne opvoeding, maar begaf zich, naauwelijks de kinderschoenen ontwassen, op den verkeerden weg, zoodat hij reeds meer malen met de justitie in aanraking was. In den laatslen lijd voerde hij niets uit en leefde met eene door haar man verlaten vrouw. Den 27s,'° December jl. betoonde hij, na reeds vroeger zijne tante te hebben bedreigd, tegenover die vrouw eene schandelijke ondankbaarheid. Hij schreef haar namelijk een brief, waarin hjj haar mededeelde, dat hij nergens werk kon bekomen, aan honger en gebrek ten prooi was en binnen 24 uren 100 verlangde. Wanneer hij hel geld niel kreeg, zou bij zijne tante eigenhan dig het hart uit haar ligchaam balen. Voor de politie .was hij niet bevreesd en omdat men niel lang naar den dader zou behoeven te zoeken, had hij zijn schrijven onderteekeud. Mej. B. stelde den brief in handen der politie en de zeer ondankbare neef bekende heden de hem ten laste gelegde misdaad. Advocaat-generaal mr. Gregory zag zich verpligt, met het oog op den |>ersoou en de antecedenten van den besch., de toepassing der wet in hare volle zwaarle voor hem te requireren. Zijn karakter en gedrag waren van dien aard, dat zij gevaarlijk konden genoemd worden. De trouwe zorg, van zijne tante in zijne jeugd ondervonden, had besch. met eene schande lijke ondankbaarheid beloond. Ook omdat kort na het plegen van de be kende groote misdaad het land als hel ware met dreigbrieven was over stelpt, de ziekte aanstekelijk bleek te zijn, eu tal van misdrijven werden grpleegd, kon en mogt adv.-gen. niet anders dan tuchthuisstraf eischen. Naar zijn oordeel moest de lust tot het schrijven van dreigbrieven met wortel en tak worden uitgeroeid. Hij requireerde ten slotte eene veroor- dceling tol tuchthuisstraf vóór vijl jaren. De verdediger. mr. Endeleinoordeelde echter, dat dit feit niet onder den invloed van de gruwelijke zaak, door het O. M. bedoeld, moest worden be legt. Het gold hier een ander geval. Men had thans te doen met iemand, die, ten einde raad, trachtte zich nog te redden of geheel in hel ongeluk te storten. Wat den inbond van den brief aangaat, deze kon z. i., juist omdat hij onderteekend was, niet als een dreigbrief worden beschouwd, en mitsdien was, naar pleiters meening, het zijn cliënt ten laste gelegde feit niel straf baar. Zijne conclusie strekte derhalve tot vrijspraakmaar subsidiair tot het opleggen eener ligle straf. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanst. Donderdag. Hel gevoig van 11. K. 11. prinses Hendrik, bij gelegenheid der huwe- lijksplegtigheid van den zoon van den Duitschen kroonprins te Berlijn, is heden hier ter slede teruggekeerd. Ook de generaal Verspyck, vertegen woordiger des konings bij dit feesten de ordonnance-oflicier baron van Heemstra, die hem vergezelde, zijn in de residentie aangekomen. In de Wagenstraat werd gisteren middag eene Scheveningsche vrouw overreden. Vrij ernstig gewond, werd zij door twee agenten van politie per brancard naar het gasthuis overgebragt. Woensdag avond is uit eene coupé 2dt klasse van trein n°. 30 van Rotterdam naar den Haag van een reiziger een koffertje ontvreemdwaarin .such vrjj belangrijke zaken bevonden, waarschijnlijk door een Franschman, ore.zich met ,een F ranselt sprekend Hollander uil den trein had verwijderd. Vóór eenige weken mogt de R. C. kerk te Scheveningen als geschenk ontvangen een klok of uurwerk van veel waarde. Zeer nuttig mogt dat geschenk heeten. vooral met het oog op de ligging der kerk. te midden van de villa's op den ouden Scheveuingschen weg. in de nabijheid der nog kort geleden nieuw aangelegde straten. Het zal de bescheidenheid niet te kort doen. als thans de naam van den gever vermeld wordt, die nu eerst met zekerheid wordt opgegeven: het is die van den heer J. Waterreus, den niet alleen bij zijne geloofsgenooteumaar algemeen geachten tachtig- jarigen ingezeten van Scheveningendie gedurende eene halve eeuw onafge broken in kerk- en armbestuur werkzaam is geweest. BUITËNLANDSCHK BËftKïTËN. üpi* 3 het beid wart ons gehe BH«E1,AN D. LONDEN. 3 Maart In het lageihuis vroeg de heer Schreiber den minister) van landsche zaken, of het berigt in de dagbladen waarheid behelst, den Fenian Devoy uit Amerika een telegram heelt ontvangen, waarii den minister met moord bedreigt. De heer Harcourt betreurt het,: interpellant het der moeite waard heelt geachtdeze zaak in het M sprake te brengen. Het berigt was waar. De minister verklaarde nat, |0I een telegram ontvangen te hebben geteekend "John t'evoy". waarin 1| »fijnstamping" bedreigd wordt. Eene juiste omschrijving, hoe dat J schieden, weid niel gegeven; evenmin of van de middelen der nit» *or( wetenschap voor het doel gebruik zou worden gemaaktmaar de J meende, dat het geraden is, zich aan John Devoy en andere leiderst, Fenians of van de Land-Leaguers zoo min mogelijk gelegen te lahnt zoolang zjj het oirbaar achten zich buitenslands op de houden. Als John Devoy ooit weêr het land mogt bezoeken, zou hel zijn officia zjjn, hem eenige attentie te wijden. Van regeringswege is ia hel lagerhuis medegedeeld, dat zij bej had, generaal Roberts Ie moeten benoemen tot opperbevelhebber troepen in Natal. Niet dat de regering eenig wantrouwen koestert beleid van generaal Wooddie een hoogst verdienstelijk officier is, met hel oog op de aanzienlijke strjjdmagt, die in Z-Alrika titans zamengetrokkenoordeelde de regering bet we» van de positie van sir Roberts met het opperbtt 1 bet sten dan wed gek gen oie pre nog zal worden lijkeen officier belasten. Zaturdag II. had de lord-mayor van Londen, zitting houdende^ "Justice Room" in Mansion House, geen enk-Ie zaak te behandelen gens een oud gebruik ontving hij hjj deze zoo zeldzame gelegenlieii, paar witte glacé handschoenen ten geschenke. De groo.e vrijmetselaarsloge alhier heeft eene vergadering gehot Lord Lathom, grootmeester, deelde mede, dat hij van de groote lo< de Nrderlanden het door haar genomen besluit betreffende Transvaal vangen had, dat dit besluit aan den prins van Wales werd ter haul steld en dat daarop een antwoord is gezonden, houdende verklaring, aangezien onderwerpen, die godsdienst of staatkunde raken uitgesloten van de behandeling bij de vrijmetselaren, hel besluit niet in overwtij, kan genomen worden. Het telegram, waarin de correspondent van de Standard verslagif |,y van zijne ontmoeting met Jouberteen van de hoofden der Boeren,»^ het volgende: Joubert klaagde dat generaal Colley door zijne beweging; ,rl gevecht veroorzaakt had. Er waren vredesonderhandelingen aan den {tij mf dag kin lint zuil 50 zeg stel zou Uit! till uit en hij verwachtte daarom geene vijandelijke beweging. Ik deed hem merken, hoe er dagelijks op onze wachten gevuurd was. en hoe ik dus billijke van zijne kiagl over de beweging onzer troepen niet kon int Daarop zeide Joubert dat de Transvaal over vrede onderhandelen wil doch slechts op den grondslag van vrijheid. Hij verzocht mij het volk Engeland te doen weten dat hij zeker was, dat het volk en de minis! regl wilden doen, maar dat de Engelsche beambten en legerbevelhetih een eigen toeleg beoogden en de feiten opzettelijk vervalschten. Zóó w Jai ja; de Transvaal tot wanhoop gedreven door het besel dat het hopeloos nog regl te verwachten. Engeland streed thans voor eer en heerschap maar de Boeren streden voor vrijheid en waren bereid daarvoor te siert De God der heirscharen was met hen. Hun totaal verlies in het jou; gevecht bedroeg, zeide hij, slechts één doode en vijf gekwetsten. Joubt zeide ook dat hel Transvaalsche volk volkomen genegen was toe te trel tol een Afrikaansclt statenbond, mits het geheel zelfstandig wierd gelai Ook op dit stuk, zeide hij, waren de Transvalers in een onwaar daslii gesteld. Ik beloofde den aanvoerder der Boeren dat ik zijne boodscb naar Engeland zou overbrengen Bedoelde correspondent heeft nader nog gemeld, hoe het lijk van; neraal Gollcy, op schriftelijk verzoek van kolonel Bond door Joubert tiiij leverd. in hel Engelsche kamp met militaire eer is begraven geworden. I aantal vermisten slonk al gaandeweg, doordien men ttisschen de slruikt hier en daar dooden en gekwetsten gevonden had. Majoor Fraser. die het kamp terugkeerde, doolde 48 uren zonder voedsel in het gebergte roti na eerst in den mist verdwaald, en daarna onopgemerkt door de linie* Boeren heengeraakt zijn. De Boeren, die zich mengden onder de lot h begraven der dooden afgezondene soldaten, hielden vol dat hun verlies» meer bedragen heeft dan Joubert opgaf: 1 doode en 5 gekwetsten, lit ongaarne de correspondent dit geloofthij durfde er toch niet al te Int aan twjjfelen. te minder omdat de Engelsche solda'en. bij het zoeken nis hilnnc dooden op den berg, in het kreupelhout geen enkelen gesneuveld» of gekwetsten Boer gevonden hebben. De Engelsche gevangenen werd» Dingsdag naar Heidelberg vervoerd. Zij werden goed behandeld en gevoel De Spitskop is zeer sterk door de Boeren bezet, die thans het groote gt wigl van deze stelling ten volle beseften. De correspondent van de Daily News. dien men reeds verlóren waaudt heeft thans ook berigt gezonden van het jongste gevecht. Ook van de. correspondent van de Times zijn thans beriglen ontvangen. De laatste vei haalt, hoe hij wegliep, terwijl aan alle kanten de vlugtende soldaten neet vielen onder den kogelregen, liet ging over rotsblokken en door kreupel hout, langs de ontzettend steile berghelling naar beneden. Vier man i hij al loopemie aan zijne zijde in het stof bijten. Eindelijk nam hij de w in eene douga, waar hij met anderen door de Boeren ontdekt en gevangd genomen werd. Joubert bragt Item bij hel lijk van Colley. om tan hem it vernemen, of het werkelijk de generaal was. Hij gal zijn woord daarop, en de Boeren geloofden hem. Geen woord van jubel ontsnapte aan huuut

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2