IS voor den geintimeerdeden heer V.dat deze zich wel op bezit kon be roepen en, door zijne gewelddadige ontzetting daarvan, de resident zich aan eene onregtmatige daad had schuldig gemaakt, waarvoor de Indische regering verantwoordelijk is. In den kon. Holl. schouwburg alhier werd gisteren avond voor het eerst door de artisten van het Ned. tooneel opgevoerd het blijspel "de Bibli othecaris", van G. von Moser. uit het Hoogduitsch vertaald door den heer F. M. G. Slucky, particulier 2e secretaris van Z. M. den koning. De zaal was door een overtalrijk publiek bezet en op menige plaats bragt hel stuk de lachspieren in beweging, doch het evenaarde overigens alle andere blij spelen. De meeste aandacht werd geschonken aan den zoon van eene Haag- sche familie, den heer A. L. Mutters, die zijn debuut deed in de rol van Gibson. Zonder twijfel kan zijne toetreding als een aanwinst voor het Ned. tooneel worden beschouwd. BLUTEN LAN ÜSCI1E BKIUÜ TE BËLGIE. Woensdag middag is te Brussel op het expeditiekantoor van van Gend I.oos een pakket, met bestemming naar Amsterdam, gestolen, waar van de waarde op 2000 fr. aangegeven was. De afzender, de heer David Samuel, van het voorval verwittigd, heeft moeten erkennen de waarde veel te laag te hebben gedeclareerd, daar het pakket 139 Madridsche loten en 120 andere obligation inhield, ter gezamelijke waarde van 36000 fr. De nommers dezer papieren zijn bekend en onmiddellijk aan de politie en de houders van wisselkantoren medegedeeld. De Brusselsche bladen maken melding van een feit, dat gebeurd is in de manege van het 2e escadron guides. Een soldaat. 22 jaar oud, was van zijn paard gevallen en 12 unr zonder geneeskundige hulp gebleven. Toen men hem later naar het hospitaal vervoerde kon hij de schokken van het rijtuig niet verdragenzoodat een zijner kameraden hem op zijne armen heeft gedragen. Voor men het hospitaal bereikte stierf de soldaat in de armen van zijn makker. Men verwacht, dat de militaire overheid een streng onderzoek zal instellen. De universiteit te Gent heeft haren oudsten hoogleeraar verloren, nl. den strafregtsgeleerde prof. Haus, die in den ouderdom van 85 jaren over leden is. Sedert de stichting der universiteit in 1817 was hij als hooglee raar in het slrafregt en het natuurregt aan deze stichting van koning Willem 1 verbonden. EIGEIjAIVD. LONDEN, 25 Februarij Bij het parlement is eene suppletoire begrooting van marine ingeko men voor onkosten wegens den oorlog met de Transvaal. Troepenvervoer 33000 vracht van provisiën 3000 huur enz. van transportschepen 50500 vervoer van officieren 500 totaal 87000 De Echo betreurt het, dat het besluit van de regering om onderhandelin gen met de Boeren te openen niet wat vroeger genomen is, voordat de ont zaggelijke militaire overmagt in beweging werd gezet om de Boeren te ver pletteren. Er zijn thans ongeveer 15000 man in de Transvaal, op weg daarheen of gereed om te vertrekken. Donderdag ochtend is door generaal Colley eene verkenning onderno men, met een half escadron huzaren en twee negen-ponders, op de linker flank van de positie der Boeren te Langsnekwaar deze aansluit aan de Bufïalo-rivier. De verkenning moet volkomen geslaagd zijn; generaal Colley heeft van eene hoogte naauwkcurig het kamp en de versterkingen der Boe ren kunnen waarnemen, dat hunne verschansingen in het front, waar den 28tn Januarij de aanval der Engelschen algeslagen werdveel sterker zijn dan in de flank. Toen de generaal met zijn afdeeling in het kamp was teruggekeerd, verscheen een troepje Boeren op de plaats, van waar de generaal hun kamp verkend hadwaarop door de negen-ponders zes grana ten in die rigling geschoten werden, van welke een blijkbaar in de onmid dellijke nabijheid der Boeren barstte, die daarop in allerijl de wijk namen. In de Daily News wordt er op gewezen hoe de Boerendoor het on verhinderd doorlaten van de versterkingen en convooijen der Engelschen tusschen Biggarsberg en Newcastle, eene groote kans in hun voordeel heb ben laten verloren gaan; en verder, hoezeer sinds eene week de wederzijd- sche positie in het voordeel der Engelschen veranderd is. Acht dagen ge leden, zat Colley geïsoleerd op Mount Prospect; Newcastle werd bedreigd; geheel de noordelijke punt van Natal lag voor de Boeren open. Thans daarentegen is de verbindtcnis met het kamp hersteld, de wegen zijn vrij, Newcastle is veilig, op Transvaalseh gebied werd eene belangrijke verkenning gedaan, en de strijdmagt onder Colley en Wood is vermeerderd met aan zienlijke versterkingen. Veel van deze, voor de Engelschen zoo gunstige verandering is te danken aan de groote voortvarendheid van Wood. Doch de Boeren hebben het vermogen der Engelschen om zich snel te bewegen onderschat, gelijk de Engelschen het vermogen der Boeren om te vechten hebben onderschat. Door den correspondent van de Daily News wordt melding gemaakt van het in de ascli leggen eener hoeve door Engelsche soldalen, omdat haar eigenaar, de Wet, de zijde van zijn landslieden had gekozen. Hij bestem pelt dit als «eene barbaarsche en laffe daad", die, naar men verzekert, plaats had tegen generaal Colley's bevel Eene beroemdheid op het gebied van den sportde Engelsche jockey Constable, is overleden in de armen van een van Engeland's eerste lords, namelijk lord Roseberry, die met een extra-trein naar het sterfbed van den gevierden rijder gesneld was. Constable heeft eens den grooten Derby-prijs en een groot aantal andere prjjzen gewonnen. Zijn trouwen beschermer en vriend Roseberry heeft hij alleen zes groote prijzen aangebragt. Constable was te Birmingham geboren en 28 jaren oud. Zijne verhouding tot J adellijken beschermer was zeer intiem. l'e East Liverpool, in Ohio, is Woensdag ochtend een woonhuis afy brand, waarbij acht personen in de vlammen omkwamen. FR AN ft RIJK. te Parijs woonachiig, hebben het voornemen i Eenige Nederlanders, ten dd is gó" ar &r gevat, aan den heer van Lier, Nederlandsch consul aldaar, een aandenkg I te geven bij gelegenheid dat hij vijfentwintig jaren aan het Nederlandse^ 9 consulaat is werkzaam geweest. Daarloe was een som van ongeveer 4000J bijeengebragt. De heer van Lier, hiervan in kennis gesteld, heeft gean, woord, dat het hem aangenaam zou zijn, indien bedoelde som verdeeld weh onder eenige liefdadigheids-instellingen van verschillende gezindten. Sarah Bernhardt zou, na te Saint-Louis meer dan 110,000 frs. vete diend te hebben, naar New-York terugkeeren, doch door vermoeijenis e; het ongunstige saizoen heeft zij, op raad van haar geneesheer, haar v«r~~ dcre voorstellingen moeien uilstellen tot April. In den loop der maak Mei keert zij met haar gezelschap naar Frankrijk terug. Te Lissabon is berigt ontvangen, dat te Michaels, op de Azorisclt eilanden, achtereenvolgens 36 schokken van aardbeving zijn waargenomen. De kerk en een tweehonderd hulzen zijn ingestort, en verscheidene mei*»» schen vonden den dood onder de puinhoopen. De inwoners zijn builen dit stad gevlugt en hebben de tenten opgeslagen. Een vulkanisch eiland vormd. Te Lissabon lag eene stoomboot gereed tot vertrek naar Michaels, om de inwoners te hulp te komen. ran DUITiCHL AND. L- Vrijdag ten 5 ure ontving de keizer de in buitengewone zending aak gekomene gezantschappen van Spanje, Frankrijk, Portugal, Denemarken. België, Nederland, Rumenië en Servië. Ten 6 ure was er in het keizerUjkt paleis groot diner, waaraan de leden der gezantschappen deel namen. De vorstelijke bruid kwam ten 3ure aan het Polsdammer spoorweg. I station aan. Zij werd door den kroonprins en prins Wilhelm ontvangen, 1® en begaf zich, nadat de beide prinsen waren vooruitgereden, in het konink- 1 lijke gala-rijtuig, voorafgegaan door ruiters en stalmeesters, met groot ge volg naar het slot Bellevue, waar zij door de kroonprinses en al de prinsen en prinsessen van het koninklijk huis ontvangen werd. Op den geheelenlil weg tot het slot Bellevue stond eene digle menigie geschaard, die de prinses ge met geestdrift begroette. Na het diner in het keizerlijk paleis, hetwelk; door den keizer, de keizerin en alle vorstelijke personen bijgewoond werdZjj hebben alle leden van het koninklijke huis de ballet-voorstelling in de opera bijgewoond. Des avonds laat zijn de prins van Wales, de hertog van Edin-Idt burg en de kroonprins van Zweden aangekomen en op feestelijke wijze ont vangen. w' De officier van justitie te Neusiettin maakt bekend: dat het nog niet gelukt is de oorzaak van den brand der synagoge aldaar te ontdekken. Er was tol dusver geene reden gevonden ter bevestiging van het vermoeden, i dat de brand in regtstreeksch verband met de anii-semitenbeweging stond. De officier verlangt, dat iedereen, die hem bij zjjn onderzoek behulpzaam kan zijn, zonder onderscheid van partij of geloof hem die hulp verlee- j nen zal. PER TELEGRAAF. DURBAN, 25 Februarij. Gisteren middag zijn er onderhandelingen ge- f voerd tusschen generaal Colley en de Boeren le Langsnek. De telegraphische t gemeenschap tusschen Newcastle en Mount-Prospect is wegens de zware regens herhaaldelijk gestoord. LONDEN. 25 Februarij. Lagerhuis. Lord Hartington heeft verklaard, dal hem niets bekend is van eene aan Rusland gegeven belofte om niet te Kandahar te bljjven. Grant Duff antwoordde op eene hem gedane vraag, dat de onderhande lingen met de Basuio's zonder resultaat zijn gebleven. In antwoord aan den heer Bourke gaf sir Dilke het volgende te kennen: Griekenland heeft niet zijne gelieele reserve onder de wapenen geroepen, doch slechts zekere klassen. Wel lag eene algemeene oproeping der reserve in het plan, maar ten gevolge van de afkeuring, daarover door de mogend heden uitgesproken, heeft de regering zich tol eene gedeeltelijke bepaald (en daarbij verklaarddat zij met dien maatregel hoegenaamd geene bedreiging bedoelt. Engeland heeft Griekenland geraden geen enkelen stap te doen, die als eene poging zou kunnen worden uitgelegd om den te Konslantinopel onderhandelenden ambassadeurs der mogendheden de handen te binden. De heer Hartington heeft herhaald te hopen, dat Gladstone Maandag we der in het huis zou kunnen verschijnen, hoewel hij tot zijn leedwezen dit niet met zekerheid kou zeggen. Daarna deelde hij mede, dat zijn ambtge noot Forster eerst Dingsdag zijn bill betredende het wapendragen in Ierland zal ter tafel brengen, ten einde aan Childers gelegenheid te geven Maandag de oorlogsbegrooling te kunnen indienen. Northcote en eenige andere conservatieve leden protesteerden tegen de verdaging van dezen bill, hetgeen eene verkrachting zou zijn van het votum van het huis van 25 Januarij. De speaker antwoordde, dat hij niemand kon dwingen een wetsvoorstel in te dienen. Het huis hervatte daarna de be raadslagingen in derde lezing over den lerschen "Coercion-bill". LONDEN26 Februarij. Lord Kimberley heeft den voorzitter van het Ilollandsche Transvaal-comité medegedeeld, dat de petitie ten gunste van het herstel der onafhankelijkheid van de Transvaal door het kabinet in ge zette overweging wordt genomen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE,

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6