a J llf BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ld Februarij dS8djV°. 43. Te Nieuwkuyk biijft het er nog treurig uitzien en wie deze ongeluk- kige plaats niet bezocht heeft, kan zich geen denkbeeld maken van de verwoesting aan huizen en land. Op den Konijnsberg staan thans twee houten keeten, ieder van zes woningen. In de Peperstraat is ook een keet voor zes woningen nagenoeg afgewerkt. De wiel, die door de doorbraak van den Heidijk ontstaan is, is 4 a 5 bunders groot en gelegen op Vlij- 00 mensch grondgebied. Het land, waarop de wiel gespoeld is, behoorde aan bf de gemeente Vlijmen. Te Nieuwkuyk worden nog 4 a 500 personen door jj, de commissie bedeeld. Dagelijks komen nog vele vreemdelingen Nieuwkuyk bezoeken. De provinciale weg is goed berijdbaar. Veel last heeft men nog van het binnenwater, daar de waterloopeu verzand zijn. Zoo staan nog de Hoeven, alsmede het Herptsche veld, onder water, en zoolang de Baard- wijksche Overlaat werkt, kan dit water niet afstroomen. De ongelukkige, die voor een paar weken met bevroren handen en voeten in het gasthuis te Maastricht werd opgenomen, is, na zwaar lijden, bezweken. 'sGRAVENHAGE 19 Februarij. Bij het departement van oorlog zijn benoemd- tot commies, de ad- 1 junct-commiesen bij dat departement J. P. Wenteler en H. P. van der I Borghten lot adjunct-commies, de le klerk bij dat departement G. A. Hageman. Bij de topographische inrigting is benoemd tot eersten klerk, de tijde lijk geëmployeerde bij die inrigting P. Recourt. Den 9deo Februarij jl. heeft te St. Petersburg de uitwisseling plaats ge had van de acten van bekrachtiging der overeenkomst tusschen Nederland en Rusland tol wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 13dcD Augus tus 1880 aldaar gesloten. De dag, waarop Z. M. de koning zijn geboortefeest mag vieren, werd heden in de vorstelijke verblijfplaats met de gewone plegtigheden en festivitei ten in aandenken gehouden. Dat bijna alle wijken met vlaggen getooid waren, dat in verschillende straten de voorbijgangers staande worden gehouden om met welgevallen het oog te slaan op de keurige gelegenheids-uitstallingen, door de magazijnhou ders met smaak aangelegd, behoeft naauwelijks herinnering uil eene stad waar zooveel gehechtheid aan het huis van Oranje en zijn geëerbiedigd hoofd bestaat. Na afloop der receptie ten hove bragten HH. KH. HH. prinses Hendriken prins Frederik hunne gelukwenschen aan HH. MM., die zich met den prins en prinses aan een collation vereenigden. De parade, ter eere van 'skonings geboortedag, werd bijgewoond door eene zeer talrijke menigte, welke zich langs de trottoirs in het Willemspark en rondom hel monument schaarde. De troepen waren langs de Nassaulaan en Nassaukade opgesteld. De staf plaatste zich bij den hoofdingang der Willemskerk tegenover de Sophialaanomgeven aan de eene zijde door afge vaardigden der 2' sectie van het Metalen Kruis uit Rotterdam en 'sHage, met banieren, aan den anderen kant door de officieren van garnizoenschut terij, weerbaarheid, ridders van de Militaire Willemsorde, die op deze parade verschenen. Na afloop der inspectie had in tegenwoordigheid van onderscheidene ge decoreerden en voor het front der troepen de pleglige uitreiking plaats van het ridderkruis der Militaire Willemsorde 4e kl. aan den gepensioneerden sergeant der mineurs van het 0. I. leger C. A. Krefler. De verschillende wapens defileerden vervolgens voor den sergeant Krefler en voor den generaal met zijn staf, die zich daartoe in het Willemspark tegenover het monument had geplaatst. Gedurende de matinee, heden tusschen 2 en 4 ure door het muziek corps der dd. schutterij in het Voorhout gegeven, bewoog zich eene talrijke menigte langs de feestelijk versierde lanen. Maandag aanst., 'svoormiddags ten half twaalf ure, zal het stoffelijk overschot van den gepensioneerden luit.-generaal Scliönstedt op de alge- meene begraafplaats aan het Kanaal worden bijgezet, op verlangen van de lamilie des overledenenzonder militaire eerbewijzen. BLUT EiS LAÏNDSCIJ E BE BIG TE E 81 E Sj A Ni Si). LONDEN, 18 Februarij Volgens de Daily Telegr. wil de regering beginnen met eene amnestie af te kondigen en aan de Boeren volkomen zelfregering toestaan, echter met de beperking, dat de betrekkingen tusschen hen en de stammen dei- inboorlingen geregeld worden onder medewerking der koloniale regering en deze met het toezigt daarop zou belast blijven. De Standard spreekt ech ter van een ander voorstel en zegt, dat het gedeelte van de Transvaal, waarop de Boeren onbetwist regt hebben, volkomen onafhankelijk zal wor den verklaard, doch dat de rest door een Engelschen administrateur zal worden geregeerd en deze zijn zetel zon hebben in de hoofdstad des lands. De tijd zal leeren wat er van de zaak is, want het is moeijelijk er voor alsnog geloof aan te hechten. De Daily News deelt nog een staaltje mede van de wijze, waarop de Engelsche regering, wat den waren toestand in de Transvaal betrelt, door hare ellendige beambten daarginds misleid is geworden. In den Transvaal Almanac and Directory voor het jaar 1881, geredigeerd onder officieel toezigt te Pretoriawordt met de meest mogelijke kalmte de verzekering afgelegd: dat de beweging tegen het Britsche bewind overal aan het beda ren was, en dat de meerderheid der Boeren den nieuwen staat van zaken hadden voor lief genomen! Bjj het consulaat te Londen is een telegram ontvangen van den presi dent van den Oranje-Vrijstaat, tegensprekende hel gemelde, dat het volk van den Vrijstaat een kamp zou hebben gevormd in Natal tegen de Britten. De president zegtdat hij op den 12,D Jannarij eene proclamatie heeft uit gevaardigd, waarbij aan allen en een iegelijk verboden werd deel te nemen aan de vijandelijkheden in de Transvaal, en bevelen te hebben gegeven aan alle locale overheden, om voor de nakoming dier proclamatie te waken. Ten slotte zegt hij, dat de Vrijstaat thans gelukkig met al zijne buren in vrede isen het hem de grootste voldoening zal zijnindien hij ol zijn be stuur iets kan toebrengen tot den vrede van geheel Zuid-Afrika. De heer Gladstone begaf zich Vrijdag morgen naar Windsor, had daar eene conferentie met de koningin en keerde vervolgens naar Londen terug. De onderkoning van Ierland was dezer dagen de gast van den lord- mayor van Dublin aan een te zijner eere aangerigt gastmaal. Een toast beantwoordende op het welzijn van Ierland, hield de onderkoning eene rede, waarin hij den toestand des lands besprak. Hij drukte de hoop uit, dat nu het ergste voorbij mogt zijn, en bestreed de meening, dat de En gelschen op dit oogenblik van gevoelens van bitterheid en haat tegen de Ieren bezield zouden zijn. Wat hem zelf betrefthij verklaarde een der vele Engelschen te zijn, die den wensch koesteren, het volk van de Britsche eilanden niet alleen naar het ras, maar ook naar de innerlijke gezindheid eendragtig te zien zamenwerken. In eene bijeenkomst van de Land-League te Dublin is een brief van den heer Parnell voorgelezen, waarin hij zich verklaart tegen het denkbeeld om de tegenwoordige organisatie der Land-League te doen vervangen door geheime commissiën. Hij beweert, dat zij volkomen constitutioneel is. Met grooten nadruk spoort hij de pachters aan geene onbillijke pacht te betalen en geene pachthoeven te betrekkenwaaruit uitzetting heeft plaats gehad. Van de houding der pachters hangt alles af, meent hij; zij, voor wie de Land-League zooveel gedaan heeft, moeten thans ook eenig martelaarschap durven aanvaarden. De Nederlanders te New-York hebben besloten eene groote vergadering te houden om hunne sympathie met de Transvaalsche Boeren uit te druk ken. Zij zullen voorts eene afdeeling van het Roode Kruis naar het oor- logstooneel zenden, en een adres tegen de voortzetting van den oorlog tot de Engelsche regering rigten. FBANKBUR. De kamer van afgevaardigden heeft, zooals reeds gemeld is, de druk perswet met 456 tegen 6 stemmen aangenomen. Voor de stemming moti veerden nog enkele leden de door hen uit te brengen stem. De bisschop Freppel verklaarde dat hij tegen de wet zou stemmen, aangezien zij geen straf bedreigt tegen het beleedigen van de godsdienst en het vergrijp van het aanranden van den eigendom en het familieleven in de wet gemist wordt, zoodat de maatschappij wordt overgeleverd aan hen, die het toege legd hebben op hare vernietiging. Deze wet was niet het middel ter ver- eeniging van orde met vrijheid. De heer Floquet gaf te kennen, dat hij voor de wet zou stemmen, om de drukpers te verlossen van het stelsel van 1852 en 1875, al beantwoordt deze wet ook niet aan zijne wenschen. De heer Paul de Cassagnae deelde mede, dat hij de wet zou goedkeuren, om dat zij een vooruitgang is. De pogingen van een deel der republikeinscbe partij, om eene wezenlijk vrijzinnige drukperswetgeving in het leven te roepen, verdienden erkenning. De kamer heeft tevens de bepaling aangenomen dat amnestie zal worden verleend voor alle drukpers-veroordeelingenmet uitzondering van die we gens aanranding der goede zeden. Gambetta hield bij den aanvang der zitting eene korte rede ter nagedach tenis van Menier, den chocolade-fabrikant te Noisiel in Seine el-Marne. Hij was lid van de kamer van koophandel, van den algemeenen raad van het departement en van de kamer. Onlangs heeft hij op eigen kosten de onder handelingen op touw gezet met Amerika betreffende een nieuw handelsver drag. Wanneer Menier in de kamer sprak, riepen steeds de Cassagnae en al zijn vrienden in koor: //Cacao! Cacao!" Zulks verdroot Menier, die toen zulks weder voorviel, plotseling de Cassagnae herinnerde, dat er zekere schuldbekentenis van eenige duizenden fr. bestond, waarvan Menier het geld niet krijgen kon. Het ontwerp van den heer Bardoux, tot weder-invoering van den//scrutin de liste". wordt door de kamer in overweging genomen. De Fransche spoorweg-maatschappijen hebben 50 pCt. vermindering van vracht toegestaan voor alle voorwerpen, die naar de Parijsche internatio nale tentoonstelling op het gebied van electriciteit gezonden worden. - Een uit Soisons komende trein is in het Parijsche station gederailleerd. Elf personen werden daarbij ligt gekwetst. Het berigt uit Caudry (Nord) omtrent den vreesselijken moord, die- aldaar op een dertien-jarig meisje gepleegd zou zijnblijkt een verzinsel te zijn. -- Gelijk men vermoed had is het bij den Mont-Cénis voorgevallen spoor wegongeluk vreesselijk overdreven. Blijkens nadere berigten is er wel een goederentrein in de sneeuw vastgeraakt en hebben drie man van het dienst personeel daarbij letsel gekregenmaar is er verder niets gebeurd. DÜITICHLAllill. Bij den rijksdag is een ontwerp ingediend om de rjjksgrondwet in dien zin te wijzigen, dat de bondsraad en rijksdag niet meer telken jare, maar minstens om de twee jaar moeten worden bijeengeroepenvoorts dat de zittingperiode van den rijksdag niet meer drie, maar vier jaar duurt en dat de rijksdag kan worden ontbonden hij besluit van den bondsraad, onder goedkeuring des keizers. Wat de rijksbegrootingen betreft, deze zullen dan wel telkens voor den tijd van twee jaar worden vastgesteldmaar toch zoo, dat er voor ieder jaar eene afzonderlijke begrooting is, terwijl er ook van elk afgeloopen dienstjaar afzonderlijk eene rekening van ontvangst en uitgaaf zal worden gegeven.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5