LEIÜ8CBE COIIRANT. iV. 42. I8SI. «I. fjjbi" nen -Vint, "Pl«t '«lit briett Vein v|0| «4- If. ZATURDAG FEBRUARIJ. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p, p. 2.— van den Gemeenteraad 1.85, franco p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijg kaar voor 2 50 Dd: De Courant verschijnt dagelijks, met liet Verslag der Handelingen 'sjaars, kuiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cent's. De prijs der Adverlenlifn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BE RICIITEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter 1' klasse, belast niet den velddienst in het Arrondissement Leiden, het voornemen heeft in den loop der maand Februari deze gemeente te bezoeken tot het opmeten van de kadastrale veranderingen voor het loopende dienstjaar En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 18 Februari 1881. DE KANTER. BINNEN LA NDSGIIK BEBIli'f EN. LEIDEN. 18 Februarrj. Als alle vergaderingen van het hier gevestigde departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen sieeds zóo druk bezocht werdenals dit gisteren avond met de door het bestuur uitgeschreven buitengewone verga dering het geval was, dan zouden gewis de klaeten, die zoo vaak over weinige belangstelling in de zaken, het Ntit betreffende, worden aangehe ven, inderdaad ongegrond zijn. Men ziet het echter wel meer, dat men op een jtibilé, hetzjj dan van •/.zilver" of "goud", menschen ontmoet, die men anders nooit of zelden aantreft. Het was dan ook in nicer dan vijftig jaren niet gebeurd, dat het departement was opgeroepen om zich te verklaren over de keuze, uit een der caudidaten, voor hel algemeen secretariaat der Maatschappij tot Nut van 'l Algemeen. Van het departement Vlissingen was eene aanbeveling ingekomen voor den derden caudidant. den lieer 1*. Bruyn; van het .lepirlement Helli eene, zoo mogelijk nog warmere, voor den eersten caudidaut mr. A. Kerdjjk. Toen nu niemand der leden van de door den vonrziller aangeboden gelegen heid om. alvorens lol stemming over te gaan. over de gestelde candiriaien van gedachten te wisselen, gebruik maakte, nam het lid van hel bestuur, d'. H. G. Hagen, het woord om. met erkenning der verdiensten van de beide an tere candidaten de heeren Kerdjjk en Bruyn, een ernstig woord van aanbeveling lol de talrijke vergadering te riglen omtrent den tweeden candidaat. den heer W. J. van Gorkom. Spreker gelooide, dat deze hij niemand der aanwezigen een vreemdeling was, en allen, die met hem in aanraking waren gekomen, hem zonden hebben lecreti waarderen als een man van een eerljjk en nobel karakter. Hij bragt voorts in herinnering wat hij ook op het gebied van liet onderw ijs had gedaan, slipte aan, hoe hij, door zijne krachten aan de Transvaal te wij den, ook daar had geloond te willen wezen een hij uitstek practise!) man, en gelooide, dat hij dat ook zijn zou in de heirekking van algemeen secre taris van hel Nut. D uitslag der strmming, die hierop volgde, was, dat de heer Kerdjjk 60, de heer Bruyn 13 en de heer van Gorkom 12 van de 86 uitgebragte stemmen op zich vereenigden. De heer mr. A. Kerdijk werd dus met over- groote meerderheid gekozen. Te voren was een voorstel van het hoofdbestuur, om aan den aftredenden secretaris mr. P. M. G van Hees een "onbekommerden" (wjj citeren de door hel hoofdbestuur gebezigde woorden) "Ouden dag" door een pensioen van ƒ3000 te bezorgen, bij acclamatie aangenomen! Hel stoomschip Hampton, van Batavia naar Rotterdam, is op 14 Febr. van Aden vertrokken De Frins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Febr. van Pori-Saïd. - In een schrijven van het hoofdcomité van de Nederl. Vereeniging het Roode Kruis geelt liet verslag van het optreden en de verrigtingen tier ver- eeniging in zake de Transvaal. Bij de algemeene en zoo iialtturljjke deel neming, zegt het hoofdcomilé. die de worsteling onzer stamaenooieu in Zuid-Afrika tegen het magtige Albion onze natie inhoezrmtis het niet te verwonderen, dat een spoedig en krachtig optreden van bet Rootle Kruis in dezen krijg verlangd en verwacht werd, en wat tot nu toe gedaan of niet gedaan is sommigen teleur stelde, ja! zelfs hier en daar in de nieuws bladen bilse aanmerkingen, zelfs eene onverdiende verdachtmaking uitlokte. Het hooldcnmiié acht zich ongehouden op elk dagbladartikel Ie antwoor den, maar mag (och de natie, die steeds zijne werkzaamheden zoo krach tig steunde, de inlichtingen niet onthouden, die liet bestaande misverstand kunnen wegnemen. Na op den grondslag van hel Roode Kruis, staande ttis-chen de strijdende partijen, zonder zelve op eeriige wjjze parlij te kiezen, ie hebben gewezen, stelt het Itooldcouiité in bel licht de bijzondere verhouding waarin het Nederl. Ronde Kruis zich thans bevindt. Die verhouding legt in den oorlog rener be vriende mogendheid met een volk van Hollandsellen oorsprong, aan dat comité, nog meer dan aan comié's in andere landen, de verpligliiig op, niet anders dan met kieschhetd en welberaden Ie handelen. Het is echter eene verkeerde opvatting, wanneer men meent, dat daardoor de hulp is ver traagd. Men behoelt slechts de kaart vóór zich Ie leggen, om te zien, dat die hulp zoogoed als onmogelijk het slagveld hereiken kan, zonder de lue- siemming van het Engelsche gouvernement. Ware dus deze krijg beschouwd als een oproer, zoo spoedig mogelijk door gewelddadige maatregelen Ie onderdrukken, en waren de Boeren daarvoor bezweken, dan zou onze hulp niet zijn toegelaten en veeleer als eene beleediging algewezen zijn. Zoodra echter berigt was ontvangen, en ook reeds vroeger, dat de Transvaler de regten eener oorlogvoerende parlij zou hebben, heeft het hoofdcomité met ernst overwogen, hoe de vereeniging op de beste wijze zou kunnen werk zaam zyn. Hel is gemakkelijk gezegd, dat men eene ambulance had moeten zenden; maar die dit zeggen, hebben er de regte voorstelling niet van hoe ondoelmatig dit zou geweest zjju. Is de oorlog ver van onze grenzen ver wijderd. zelfs in een ander werelddeel, zoo is deze hulp in een ver van de kust gelegen bergachtige en moeijelijk toegankelijke streek zoo goed als onmogelijk, en bij hooge kosten, toch door onbekendheid met de plaat selijke behoeften - ondoelmatig. Het hoofdcomilé begreep dus, dal het veel heler was, aan de Kaap zelve hare vlag te planten, even als in Oost-Indic en tijdens den Russisch-Turkschen oorlog te Petersburg en destijds door het internationaal comilé van Genè»e te Triest is geschied. De oprigling nu van een Nederlandse!) comité kon niet beter worden toevertrouwd dan aan onzen consul-generaal. Dit heeft per telegram plaats gehad, terwijl niet persoonlijk, maag aan de aldaar gevormde vereeniging, reeds terstond de beschikking gegeven is voor- loopig over 1000 f (f12000). bijna de helft der som. waarover het liooftl- comité toen te beschikken bad. Op dit verzoek en deze aanbieding is reels per telegraaf een gunstig antwoord onlvangen, en kan hel Nederlandsche comilé van het Roode Kruis aan de "Kaap de Goede Hoop" als gevestigd be schouwd worden. Dit comilé moet nu oordcelen, op welke wijze het hesl onze hulp aan zieken en gekwetsten kan worden verleend en zal ze ker zoo spoedig mogelijk daarvan verslag doen. Nietegenstaande de ko-i- bsarheid der telegrammen, is deze weg weder te baat genomen, tun te vragen, wat er reeds gedaan is en nog gedaan moet worden, cu welk soort van hulp in persoon of goederen wordt verlangd. Hierop wordt ieder oogenblik antwoord te gemoet gezien. In afwachting daarvan werd reeds tot het zenden van geneeskundigen naar het tooneel van den oorlog besloten in de overtuiging dal die in de eerste plaats nuttig zullen zijn. Een lied vail d". C. S. Adama van Schcltoma. aan de Transvaalsrliè siamgeiiooten gewjjd. is door mevr. Star Nnman- van Swiiidrren, te Gro ningen, in lloogdnitsche verzen overgebragtmet liet oog op het buitenland. -- Het centraal comilé der Duitscbe vereeniging het Roode Kruis heeft besloten aan de Transvaalsclie Roeren als oorlogvoerende partij voor de ver pleging hunner gewonden ƒ2500 te zenden door bemiddeling van hel Ne- derlandsch hoofd comilé. Het Purtnerender comilé, dat naar Londen is gereisd tot aanbieding van een adres aan H. M. de koningin van Engeland, ten bate der Trans vaal. deell omlrcnl zijn wedervaren o. a. het volgende mede: Bij aankomst te Londen Zaturriag morgen 12 Febr. werd hel comité in het "Hotel Royal" opgewacht door eene commissie uil het Engelseh comité. Het Nederlandse!) comité werd vervolgens geleid naar de bureaux, waar het Engelseh comité van hel Transvaalsclie boud vergaderd was. Daar had eene bespreking plaats over de maatngelen, die zouden behoorert te worden genomen tol uitvoe ring van liet voorgenomen plan, dc overrciking van hel Nederl. adres aan 11. M de koningin van Engeland. Er werd besloten zich dadelijk Ie riglen lot H. M particulieren secretaris, lord Ponsonhy. Ie Osborne, tegenwoordige residentie van H. M. de koningin van Engeland, en levens werd audiëntie aangevraagd bjj den Nederlandscheu gezant, graaf van Bylandt. Nog wer den aan hel Nederl. comité ter hand gesteld afdrukken van vele vlug schriften. door het Engelseh comité tot op heden in Engeland verspreid terwijl de verzekering werd gegeven, dal aan de Engelsche bladen onmid dellijk berigt zou worden gegeven van aankomst en doel van het Nederl. comilé. Het Nederl. adres, welks vorm en inhoud zeer geprezen werden, zal in alle Engelsche bladen worden opgenomen en in exemplaren onder l.el Engelsche volk worden verspreid. Tol bijwoning eetter tegen Maandag 14 Februarij uitgeschreven meeting werd bet Nederl. comité uitgenoodigd. Maandag morgen vroeg kwam het antwoord van II. M particulieren secrc-/ taris Daarbij werd hel Nederl comité den raad gegeven, zich om admissie hij H. M. te wenden lot een van H'. M'. verantwoordelijke ministers of tot den Nederl. gezant ie Louden. Ter audiëntie hij den Nederl. gezant, graaf van Bylandt, toegelaten, ontving het Nederl. comilé bescheid, dat de tus- schenkootst van den gezant niet kon plaats hebben om reden dal deze particuliere zaak van hel adres officiéél zou worden, zoo spoedig de gezant er zich mede bemoeide, en omdat de Nederlandsche regering in de Trans- vaalzaak de strengste nentialiteit in acht neemt. Hierop is het adres aan koningin Victoria in handen gesteld van lord Granville, den Engelschen minister van bnileiilandsche zaken, ten einde het aan II. M. te overhandi gen Des namiddags (Maandag) werd het Nederl. comité afgehaald door eene commissie uit hot Engelseh comité en Ingeleid naar de meeting voor dc be langen der Transvaal. Deze vergadering, gepresideerd door den heer Verney, werd o. a. bijgewoond door tien leden van het Engelsche honger- en lager huis. aait wie de leden van liet Nederl. comité werden voorgesteld. Op de meeting voerden verschillende sprekers van naam liet woord. Engelands po litiek ten opz-igtc der Teat svaal »ond in allen hevige bestrjjdcrs. Met veel

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1