LËIDSCHE) COURANT. k en I ieiih 1 «OH ter» 'PEI 40. DONDERDAG 17 FFBRUARIJ. Sett, vtnr Oe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.- i. k met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2 50 log» 'sjaars, luiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. Oe prijs der Adverlentifn is ran 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ïnil STADS-BE RICHTEN. Oe Vergadering van den Raad uitgeschreven tegen 17 Februari 1881 zal Dij; niet te twee doch te DRIE uren des namiddags plaats hebben. Leiden, 16 Februari 1881. BINNKALAiMiSCIlK bi; bigt ka. LEIDEN. 16 February. in het hooldkiesdistrict Amsterdam zijn ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer, in de plaats van den heer Vening Meinesz, thans burgemeester van Rotterdam, uitgebragt 1022 geldige stemmen Gekozen is de heer J Dirks, met 779 stemmeu. De heer van den Uiesen verkreeg 158 en de heer Wiegel 77 stemmen. Nadat aan de politie alhier van wege de postadministratie was ken nis gegevendal er door kwaadwilligen brandende luciiers in de hulpbus aan den Ouden Singel waren geworpenis bjj onderzoek gebleken dat daaraan schuldig zün drie knapen van lO-jarigen leeftijd, die zich thans in politie- bewaring bevinden. Door de politie alhier zyn wederom twee personen als schuldig aan bedelarij, aangehouden. Een hunner behoort in deze gemeente niet tehuis en logeerde met zijne vrouw in eene slaapstede aan de Varkenmarkt alhier. Gisteren avond is de tram, welke de Paardesteeg van de Blaauw poorts- biug af inreed, in botsing gekomen met een in tegenovergestelde rigting aankomend voertuig, ten gevolge waarvan bet paard van den tram gevallen is en vermoedeiyk een rib gebroken heeft. Heden morgen, omstreeks 11 ure, had een zopntje van S.oud 13 a 14 jaar, wonende in den Kijfhoek, aan het station, waar hij met zyn baas «enige goederen moest afhalen, het ongeluk van met zijne regterhand tus- sclien een der huilers van een goederenwagen te geraken. Ten gevolge daarvan werd dat ligcliaamsdeel erg gekneusd, zoodat de knaap per vigilante naar het nkademiscli ziekenhuis is vervoerd [geworden. Heden namiddag ruim 3 uur is de 8-jarige J. de lalt., al spelende, in het water aan den Ouden Rijn gevallendoch door de hulp van burgers daaruit gehaald. llad d". F. Lion Cachet, die op ttilnoodiging der «Vereeniging voor Christelijke belangen" gisteren avond als spreker in de "Zaal Noordeinde" optrad, zich niet over gebrek aan belangstelling te beklagen, veel minder nog zijn talrijk, uil alle standen der maatschappy opgekomen, gehoor, dat hij ruim twee uren, door eenc schoone, met geest en humor gekruide rede als aan zijne lippen boeide. Het onderwerp er van was de tegenwoordig bij allqn zoo belangwekkende Transvaal, haar oorsprong, geschiedenis, beschrijving en leefwy ze der "Roe- reu", en eindelijk de aanleiding tot en de voorstelling van den strijd, die door hen legen hel magtige Albion wordt gevoerd. Zoowel de toposraphie van de Kaapkolonie, en hare geschiedenis van oudsher, toen zy nog een deel van Nederlund's bezittingen uitmaakteals hel karakter en de manier van leven der "Boeren" zoo op luiisieljjk als publiek terrein, beschreef hij zoo plastisch onderhoudend, en vlocht er hier en daar zoo menige aardige anecdote, aan zjju veeljarigen werkkring al daar ontleend, doorheen, dat de lyd onder hel luisteren omvloog en tneu noode het oogenblik, waarop hy zyne voordragt eindigde, naderen zag. lly besloot die, niet met een verzoek, maar met eenc aanbeveling van de Transvalers, ook iii den stoffelyken steun, van zijn talryk gehoor, liet daarvoor afgezonderde werd door hem, niet aan deze of gene commissie, tnaar direct naar de Transvaal overgemaakt. Wij vertrouwen dat deze aanbeveling met e-en zoo gunsligen uitslag zal bekroond zijn gewordenals het eerste vers van Tollens' volksliedwaar mede hy verzocht dat deze bijeenkomst staande zou besloten worden, nit volle borst werd aangeheven. Nader vernemen wij dal de gehouden collecte de som van 117 65 heeft opgebragt. Rij gelegenheid van het bal masqué el paré. dat morgen avond in de Gehoorzaal zal plaats hebben, zal dc ondernemer, de heer Duyser. de zaal prachtig versieren met bloemen-guirlandes en spiegels. De verhevenheid die gewoonlijk tot tooneel dient, zal in een keurig salon gemêtamorphoseerd worden, terwijl verschillende ververschingen aan een nel daartoe ingerigt bullet tegen billijke pryzen zullen verkrygbaar worden gesteld. Een groot orchest zal dit feest opluisteren. Men schrijft ons: De landbouwers zijn na den dooi op tweeCrlei wyze beroofd geworden van het plan om met den veldarbeid begin te maken. Sneeuw en regen hebben op nieuw zooveel water gegeven dat het wei- en bouwland niet kan bewerkt worden, behalve dat de winter daarop weer gevolgd is. Teleurgesteld, brengen de boeren alzoo hun vastenavond, die dit jaar laat eindigt, grootendeels by den haard met de kaart door, ter- wyl de tuiniers gedwongen worden geduld Ie oefenen. February is niet altijd Sprokkelmaand, met open weer en den zingenden leeuwrik in hel veld zooals deze maand thans bewyst. De bonte kraai alleen zwerftals win tervogel, nog over het naargeestig landschap. Er staan tot ys gestolde plassen in de bosschen en de weiden onder Delfland liggen gelijk of bene den liet water. Op het veldys onder Delfland wordt met schaatsen gereden. De toestand onder Rynland is. wat het water betreft, zoo bezwarend niet. De boezem heeft by kalm weer en gunstigen wind veel water naar zee kunnen afvoeren, zoodat de polders, vooral die door stoomgemaal bediend worden, in een (amelyk voldoenden slaat verkeeren. Zoo is o. a: de Haar lemmermeer byna geheel vau overtollig water bevryd. Doch de winter houdt lang aan en dat belemmert de werkzaamheid met ploeg en spade. De kassen in de kweekerijen verschaffen wel wat bloemen voor bouquelten, maar het lenteachtige, dat February anders daarin aanbiedt, ont breekt nog. De minister vau oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gehragt, dat in de maand April e. k.weder pupillen op de pupillenschool te Niett- wersluis zullen worden geplaatst. Van de openstaande plaatsen zullen er eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militaireu (waaronder ook le verstaan de gepasporteerde, maar niet de gepensioneerde of gegageerilé militairen en schepelingen), en wel legen betaling ecner jaarlijksche bij drage van 50. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, belmoren de aanvraag daarloe vóór 15 Maart e. k. aan het dep. van oorlog te zenden. De adspirantcn moeien lusschen 12 en 14 jaar oud zijn. Nieuwe standmonsters voor hel klasseren van ruwe beclworlelstiike.r zijn vastgesteld, welke de daarvoor bestaande slandmonslers zullen vervan gen met ingang van 1 April e. k. Exemplaren van de nieuwe monsters zijn te bezigtigen aan de kantoren van de entreposeurs te Amsterdam en Rotter dam en by de controleurs der accijnsen, in wier controle beetwortelsniker vervaardigd wordt. De builenlandsche suiker, die vóór 1 April e. k. in entrepot is opgeslagen, doch op of na dien dag daaruit afgeleverd wordtzal insgelijks naar de nieuwe standmonsters geklasseerd worden, met uitzondering van die. welke op 1 February e k. in entrepot aanwezig is of waarvoor reeds thans eene overeenkomst tot levering met een buitenlaDdschen handelaar of fabrikant bestaat. De binnenlandsche suiker, die vóór 1 April e. k. in entrepot is opgesla gen, zal op of na dien dag kunnen worden uitgeslagen tegen het regt van de klasse, naar welke hij den opslag de afschryving op de rekening van den afleveraar is verleend. De byzondcre siandmonsiers voor West-Indische suikers zyn vervallen. Voor de rietsuikers, ongeacht de herkomst, gelden dus geen andere stand monsters dan die voor Java-suiker, welke onlangs zyn herzien 'overeeri- komstig den nieuwen st'ahdaard van de Nederlandsché Handelmaatschappij. Z. K. II. de prins van Oranje heeft het voorzitterschap vau hel Neder- landscbe comité voor de exploratie van Centraal-Alrika aanvaard. Naar wij vernemen zal het gedicht- van d'. B. ter Haar Bz., voorko mende in het Nieuws van den Da/; van 7 February jl.afzonderlijk ver krygbaar worden gesteld en de opbrengst strekken ten voordcele van de Boeren in de Transvaal. De prijs is 25 cents. By jhr. mr. G. J. Th. Beelaerls van Blokland (Koningskade 5. 's Hage) is voor het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalscbe Boeren sederl dc laatste opgaaf ontvangen/158; gezamenlijk bedrag/638.04. Eergisteren had le Londen ten huize van den heer Verney. den be kenden Engelscheu kampioen voor de regten van de Transvaal, een gala diner plaats, waaraan o. a. de leden van het Purmerendcr comité deelnamen en voorts onderscheidene leden van het parlement. De heer Joh. C. Stuyt deed in een heildronk het voorstel binnen kort eene Europesche bijeenkomst

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1