PEü BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d-i> Februarij dSSdF". 37. (51! IT E N LA NI >8CU E BEU IGTEN. Het Nederlandsch comité voor liet adres aan H. M. de koningin van Engeland vertrok gisteren avond via Vlissingen naar Londen, ten einde het verzoekschrift aan H. M. persoonlijk aan te bieden Het adres telt 10000 handteekeningen uit Nederland en 1000 uit België. De gelden, aan het co mité toegezonden tot goedmaking der kostenzijn aan de schenkers terug- An gezonden, met verzoek die liever aan het Oranje- of het Roode Kruis te on, willen doen toekomen, daar het comité alle onkosten uit eigen middelen D wenscht te bestrijden. Het comité bestaat uit de hh. Joh. C. Sluyt, Ch. 01 Zijlstra en D. H. Schmüll. "Jt Rij jhr. mr. G. J, Th. Beelaerts van Blokland (Koningskade 5, te's Hage) is voor het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, ontvangen 37.21gezamenlijk bedrag 480.04. f - Naar men verneemt zal de tentoonstelling van schilderijen van oude meesters, die te 's Hage ten voordeele der slagtoflers van den watersnood gehouden zal worden, plaats hebben van 20 Maart lot 30 April, met eene 01 mogelijke verlenging tot ultimo Mei. De 41® algemeene vergadering der tloll. Maatschappij van landbouw zal gehouden worden op Dingsdag 15 Maart 1881, ten 1 ure, in een dei- zalen van Artis te Amsterdam, en is beroepen ter behandeling van de vol- 'l,( gende onderwerpen: I Voorstel van het hoofdbestuur tot het indienen van een adres aan de tweede kamer, tot ondersteuning van het ontwerp van wet op de registratie; Idem om eene som van hoogstens ƒ3000 uit te trekken voor eene Nederland- sclie inzending van vee en zuivel op de internationale tentoonstelling, dit jaar te Birmingham te houdenVoorstel der afdeeling YVormerveer en om streken Aangezien de bereiding van boter en kaas grootendeels geschiedt door vrouwelijke personen, zoo stelt die afdeeling de vraag: Wat kan et- gedaan worden om vrouwen en meisjes theoretisch op te leiden tot bekwame kaas- en boterbereidslers? De algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzers-genootschap zal dit jaar te Zutphen gehouden worden in de Builen-societeit op Donderdag en Vrijdag 28 en 29 Julij a. s. Te Rotterdam werd gisteren ten huize van den kleermaker A. op den Binnenweg uit een lessenaar een som van ƒ405 aan bankbilletten ontvreemd. Een knecht van den heer A. is aangehouden als verdacht de schuldige te zijn. Curatoren der universiteit, te Amsterdam, hebben, in overeenstemming 'i met het advies van de faculteit der wis- en natuurkunde, voorgesteld den heer dr. Hngo de Vries, buitengewoon hoogleeraar in de botanie aan de universiteit aldaar, te benoemen tot gewoon hoogleeraar. Zij deden dat aangezien op zeer aannemelijke voorwaarden aan genoemden hoogleeraar de leerstoel der planten-physiologie aan de te Berlijn van rijkswege op te rig- ,1 ten Forst-Akademie is aangeboden. Thans hebben burg. en weth. een voor- dragt ingediend van gelijke strekking. Zij vertrouwen, dat die uitstekende geleerde, door de bedoelde verandering zijner betrekking aldaar, voor zijn vaderland en de universliteit van Amsterdam zal behouden blijven. Te Amsterdam had gisteren in eene der zalen van Artis de uitdeeling plaats der prijzen, behaald op de Londensche zuiveltentoonstelling. Nadat de minister Klerck was binnengeleid, sprak de voorzitter eenige woorden, waarmede hij in het licht stelde, dat de overkomst van den minister om deze plegligheid bij te wonen eene eer voor de maatschappij en van groot belang voor den landbouw was, daar het bewees hoezeer deze tak van volkswelvaart op prijs werd gesteld. Het speet hem Z. Exc. te moeten mc- dedeelen, dat uit de rekening gebleken was, dat er een nadeelig saldo be stond, zoodat van het subsidie niets in de staatskas kon terugkeeren. De penningmeester, de heer van der Oudertneulengaf verslag van de financiële resultaten der tentoonstelling. Ontvangen was 16,788 en uitgegeven ƒ16.894. Het nadeelig saldo was door de Friesche maatschappij gedekt. De minister verklaarde dat hij met groote ingenomenheid de tentoonstelling en den goe den uitslag daarvan begroet had. Hij stelde in het licht hoe dergelijke ten toonstellingen ook de gewestelijkeindirect nut afwerpen door de leering en aanmoediging die er uit te putten was. Ten gevolge daarvan was de land bouw wetenschappelijk beoefend, en had hij eene hoogte bereikt, zoodat hij kon mededingen. Hij maakte melding van het gunstig rapport in de Staats courant opgenomen en de getuigenissseu der Engelsche pers. Hierop volgde de prijsuitdeeling. Na dankbetuiging aan het comité en de inzenders, door den minister gesproken, eindigde de plegligheid. In de Donderdag gehouden civiele zitting van het hof te Leeuwarden werden de pleiaooijen gevoerd in een geding tusschen G. Bouricius en J. Feld- brugge. Beide partijenwonende te Oude Pekelazijn buren en hebben ver schil gekregen over een stek en een klimop in den tuin van geïntimeerde groeijende tegen den muur van appellant, die een eisch instelde om binnen 4 dagen dien klimop te verwijderen. Feldbrugge beweerde, dat hij den klimop er niet geplant had en niet deed groeijen, waarom hij meende, dat niet hij, maar degeen die hem geplant had, aangesproken moest worden. Bouricius oordeelde dat hij, zulks doende, zelfs als hem zijn eisch toege wezen werd, nog niets verder was, omdat hij tegen Feldbrugge zoodanig vonnis niet kon executeren, en hij verzocht aan de regtbank te Winschoten om door getuigen te mogen bewijzen, dat de klimop is geplant onmiddellijk legen zijn muur, bij dezen is opgegroeid en dezen bederft. Feldbrugge ver zette zich daartegen met de bewering: gij moet bewijzen dat ik den klimop geplant heb. De regtbank wees dien eisch om getttigenbewijs af, uit over weging dat de gestelde daadzaken niet ter zake afdoende zijn, daar de klimop moet geacht worden te zijn een struik geen boom. Van dit interlocutoire vonnis kwam Bouricius in appel om te betoogen1°. dat hij ontvankelijk is tegen gedaagde en zijn ingestelden eisch; 2". dal hel feit is ter zake die nende en afdoende. De uitspraak van het hof is bepaald op 23 Maart. Het geregt uit Heerenveen heeft te Haulerwijk eene huiszoeking ge daan bij zekeren B., ter zake van den brand, die vóór eenigen tijd de boer derij van A. de B. aldaar, die getrouwd is met eene dochter van 15., in de asch heelt gelegd. Men zegt, dat er voorwerpen gevonden zijn, die als ver brand aan de assurantie-maatschappij waren opgegeven. Maarten Gennissen, oud-inlanterist, maakt in de Tielsche bladen be kend, dat zijne vrouw het leven heeft geschonken aan haar 21e kind, waarvoor de man toch nog vier namen heeft gevonden. Niet zoo ligt schijnt het hem te vallen om in versterkende middelen voor de moeder te voor zien; althans hij deelt onder zijne advertentie mede: /'Kraamvisites worden »niei", maar krachtige bouillon en versterkende middelen //wel" afgewacht". In Hamburger couranten lezen wij, dat in die stad in de laatste dagen aangekomen is eene voor eene kaloenendrijfriemenfabriek bestemde 5000 kilo zware Naaimachinevoorzeker de grootste en sterkste die ooit gemaakt is geworden uit de wereldbekende Naaimachinefabriek der Singer Manufac turing Co. te New-York. Deze Machine, die natuurlijk door stoom gedreven moet worden, is belangwekkend door haren grooten en kolossalen bouw, daar zij het voor een soortgelijk werktuig zeker nog nooit bereikte gewigt van meerdere tonnen vertegenwoordigt. Waar anders kleine haakjes benevens de hand van de naaister de te naaien stof voortschuiven, ziet men hier enorme ijzeren rollen, die door dubbele kamraderen in werking gebragt, de stof uit eigen beweging, zonder eenige hulp der hand, onder de naald doortrekken, dezelve persen en te gelijk glanzen. Daar van de Machine, die zeer dikke lagen van eene taaie stof te doorstikken heeft, buitengewone kracht en duurzaamheid verlangd wordt, bestaat de bouw ook hoofdzakelijk uit gesmeed ijzer en het beste staal en meent men bij den aanblik eerder eene boekdrukpers of eene machine voor een dergelijk doeleinde, dan wel eene Naaimachine te zien. Niettegenstaande werkt deze Kolossus met verwonderlijke ligtheid en ge lijkmatigheid en doornaail de meer dan vingerdikke en als zoolleder taaije I riemen met dezelfde sierlijkheidals de kleine Handmachine een fijne zak doek zoomt. Slechts heelt men dit onderscheid, dat terwijl voor iedere Familie-Naaimachine altijd een medewerkende persoon noodig is, hier een enkel meisje bijna spelenderwijze meer dergelijke kolossale Machines be dienen kan, daar zij er alleen op te letten heelt, om de natuurlijk zeer sterke //draden" te vernieuwen, en de Machines altijd voldoende olie te geven. Wij hadden gelegenheid, zoo schijft de Hamburger Börsenhallein voor melde drijfriemenfabriek zoowel deze reuzenmachine, als ook een groot aan tal anderen in grootte, trapsgewijze afdalende Naaimachines voor genoemd doel, allen uit de fabriek der Singer Manufacturing Co. afkomstig, in volle werking te zien en konden onze verwondering niet verzwijgen over de be drijvigheid en gelijkheid, waarmede deze Machines eene door menschen- handen in het geheel niet le verrigten arbeid daarstellen. Er worden hier namelijk enorme drijfriemen uit eene weefstof van katoen, dal sterker en dichter is dan het beste zeildoek, met gemak genaaid. Deze riemen hebben naar gelang van het doel en vereischte, dikwijls eene lengte van 100 meter, daarentegen wisselt de breedte van 2 duim tot 3 voet en meer af. Ook de dikte is verschillend en zien wij eenigen van 4, anderen van meerderenja zelfs van 10 tot 12 lagen van deze harde slof. Wanneer men bedenkt, welke kracht daarvoor noodig is, om slechts eene steek door deze lagen te brengendan moet men het genie bewonderen van den maker eener Machine, dien dergelijke arbeid met gemak en groote juistheid verrigt. 'sGRAVENHAGE12 Februarij. Door den koning-groothertog is de kolonel Roosmale Nepveu, van den grooten staf, adjudant van prins Frederik. benoemd tot commandeur in de orde van de Eikekroon. Aan den heer W. T. van der Molen is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonregter-plaatsvervanger te Sneek, en als zoodanig benoemd de heer J. W. Bennewitz, secretaris dier gemeente. Aan den ingenieur van den waterstaat 1' kl. F. D. N. van Deventer is als zoodanig eervol ontslag verleend. Aan mej. E. F. Davies, geb. te Londen, en A. J. Trip, geb. te Mann heim, is, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. HH. KK. HH. prinses Hendrik en prins Frederik hebben gisteren met hunne tegenwoordigheid vereerd de soirée door 'skonings grootmeester, baron Schimmelpenninck van der Oyein de salons ten zijnent op den Kneuterdijk gegeven. Op deze luisterrijke partij verschenen het corps diplo matique en onderscheidene hofdignitarissen. Door den inspecteur, chef van hel technisch beheer van den rijkstele- graaf, werd heden aan diens bureau alhier aanbesteed: het leveren van ijzeren telegraafpalen en isolatordragersten dienste van 's rijks overzeesche bezit tingen. Minste inschrijvers warenvoor de telegraafpalen de heeren L. J. Enthoven en C°. te 's Hage. a 11.39 per paal; voor de isolatordragers, de heer H. Hotzte 'sHage, a /0.31T8,y per drager. Ter aanvulling van vroegere berigtenbetreflende den kerkroof te Voorburg, wordt nog medegedeeld, dat de in de r. k. kerk aldaar ont vreemde zilveren vergulde kelk op het bovendeel en den voet druivenbla deren met druiventrotssen heeft; dat onder den voet der zilveren vergulde siborie staat: </W. Sleursen Marcelis bij hun zilveren huwelijksfeest", bene vens een jaartalvoorts dat ter plaatse nog zijn ontvreemd1 zilveren verguld kruis; 1 zilveren rozenkrans; 1 dubbele snoer paarlen en 1 gouden halsketting. De dieven, vermoedelijk drie in getal, kunnen wasvlekken aan de kleederen hebben bekomen. BELGIE. De Vlamingen hebben aan koning Leopold een adres gezonden, waarin met de diepste eerbied gevraagd wordt, dat de koning zijn tusschenkomst moge aanbieden in den strijd, die tusschen Engeland en de Transvalers in Zuid-Afrika is uitgebroken. De policie te Geut heeft zekeren Bouver, boerenknecht te Bassevelde, aangehouden, die met een mes een meisje, waarmede hij in betrekking stond, in den koestal den hals heeft afgesneden. Toen hij wist, dat zijn slagtoffer dood was, heeft hij het mes in den keuken nedergelegd en is naar Gent gevlugtwaar hij ook werd aangehouden. E X G K li A D. LONDEN, 11 Februarij, Het doel der reis van Parnell naar Parijs is, naar men verzekert, ge weest, de gelden der Land-League in veiligheid te brengen op eene plaats buiten Engeland. Vergezeld van Egan, penningmeester der League, is hij te Parijs gekomenen daar hebben zij 50000 ingewisseld voor Fransch kapitaal, dat bij eene bank is gedeponeerd ten name van vijf personen, onder welke Davilt zich bevindt, die te Dublin is in hechtenis genomen. Op de schriftelijke aanvrage van drie huunei' moet de bank de opgeëischte som teruggeven. Uit Durban wordt nog van 10 Febr. aan de Times geseind: //De com municatie tusschen het kamp en Newcastle werd heden namiddag afgesue- dcn. Uit Newcastle werd dezen middag om 5 uur berigt, dat de troepen zich vechtende een weg naar het kamp terug moesten banen, blootgesteld aan het vuur in de Bank en in de achterhoede. Er wordt niet bijgevoegd, wanneer dat geschiedde, den afgeioopen nacht of heden ochtend. Ook wordt berigt, dat een troep Boeren, groot 1000 man, oprukt naar Sunday's rivier, Biggarsberg, om een escadron huzaren en het tweede bataillon van het 60e der Rifles, onder kolonel Lock, te onderscheppen, die ongeveer gelijk met

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5