PEK TELEGRAAF. ADVERTENTIE IN. wordt, ilaar immers ook de meest waarheidlievende berigtgevers onder de gegeven omstandigheden ligt tot overdrijving vervielen van hetgeen er wer kelijk plaats had. Men deed best zijn oordeel op te schorten tot na het ontvangen van echten berigten. «Wij wenschen", zeide lord Kimberley, //dat onze troepen de regels zullen in acht nemen van renc beschaafde oor logvoering. Die regels zijn welbekend; en wij hebben het regl te ver wachten dat ook onze tegenstanders ze zullen naleven". De Daily News wil niet ontkennen dat thans een toegeven aan de eischen der boerenzonder eenige daad van onderwerping hunner zijds, gelijk zou staan met hun grond geven tot het beweren dat men losliet voor geweld, wat men weigerde als regt. Maar, zegt dal blad nader, is er dan volstrekt geen uitweg uil du zorgelijke dilemma? Het blad bespeurt nog een straal van hoop in het vroeger gedane voorstel om sir Henry de Villiers, een algemeen geacht Afrikaander, tevens getrouw Engelsch onderdaan, naar de Transvaal af te vaardigen als een bode van vrede en verzoening. Zmi er eenige kans zijn dat de Boeren de wapens neerlegden, indien hun verzekerd wierd dal dan hunne eischen, die billijk en gematigd zijn. zouden worden ingewilligd? Veel zon ongetwijfeld af hangen van de wjjze waarop, en van het kanaal waardoor die verzekering tot hen kwam. Indien iels den Boeren vertrouwen kou inboezemen, het zou het zenden wezen, uii naam der Britsche regering, van een bemidde laar van hun eigen landaard en maagschap. Omtrent het laatste treflen in de Transvaal ontvangt de Times de vol gende berigten. waaruit blijkt, dat hel een zeer twijfelachtig voordeel is. dat de Engelscheti toen behaald hebbenSir G. Colley heeft met 4 com- pagniëu van hel 60® regiment en cene compagnie van hel 58* in den ochtend het kamp verlalen om de post over de Ingoga le escorteren en een konvooi in ontvangst te nemen, dat dien ochtend Newcastle verlaten zou. He tegen stand der Boeren was zoo kiachtig, dat generaal Colley nog om 2 com pagnon van het 58® en ectte van het 60' regiment zond. maar de Boeren nesttlden zich lusscheti de versterking en de colonne. De uitslag is nog niet bekend. Driehonderd man zijn in het kamp gebleven. Later seinde dezellde correspondent: De Boeren hebben in de achterhoede der colonne een muilezeltrein der ambulance en eene hoeveelheid koopmansgoederen ge nomen. Een deel daarvan werd over de grenzen van den Oranje-Vrijstaat gebragt. De sterkte der Boeren wordt op 500 geschat. Het laatste berigt van den correspondent meldt: Het af.-Iaan der Boeren is een twijfelachtig succes. Het konvooi van Newcastle is gelukkig niet weggegaan, maar wacht de versterkingen ai'. Bereden politie zou in den afgeloopen nacht van daar vertrekken, om te beproeven de ambulance met gewonden binnen Newcastle te brengen, welke bij de Boeren te Newitl's farm achtergelaten is. Milila re critici verklaren niet in te zien wat er met zulk eene operatie met zware verliezen gewonnen is, en zij gelooven dat een groot aantal Boeren uit den Vrijstaat onder Jouberi vechten. Er zijn meer verslet kingen noodig, daar de Boeren de wegen zullen versperren en alle vervoer belenen. Kapitein Mac Gregor (gesneuveld) was de particuliere secretaris van generaat Colley. Men verw acht morgen de hnzaren te Newcaastle. De hertog van Cambridge heeft eene brochure geschreven over het vraagstuk betreffende Oe blijvende bezetting van Kandahar van een militair sl nulpunt beschouwd. De' deskundige schrijver komt tot de conclusie, dat het niet geraden is, Kandahar te ontruimen. De Daily Sews schrijft: in eenige kringen loopt het gerucht, dat de premier dagelijks t.rie>en en pakketten, met ontplofbaar materiaal gevuld, ontvangt. Van dergelijke brzendingeii is in Downing-street niets bekend. Wel brengt de post den heer Gladstone dagelijks een aanzienlijk aantal dreigbrieven, maar daaraan is die staatsman reeds jaren lang gewoon ge raakt. Het getal dreigbrieven klimt en daalt met curieuse reg< Imaat, al uaar male van de politieke beroering. De brieven worden onmiddellijk in het vuur geworpen. F II A N Si R IJ K. Krachlens de door den senaat nog in vrijzinniger geest gewijzigde en door dat siaaisligchaam aldus aangenomen wet op het regt van vereeniging, zal eene openbare vergadering voortaan niet meer door den commissaris van politie kunnen worden ontbonden, dan op verzoek van bet bureau zelf, ol wel als er botsingen of handtastelijkheden zijn ontstaan. De tijd, die verloopeu moet lusschrn de verklaringdat er eene vergadering zal worden gehouden, en bet bijeenkomen van deze. is aanmerkelijk ingekrompen en voor ver kiezings-vergadering en nog meer beperkt geworden. Het verwerpen der wet op de echtscheiding door de kamer wordt nog druk door de dagbladen besproken. De Sarcey, die in de XIX' Siècle veel geschieden heeft, om de openbare meening te winnen voor hel begin sel tier echtscheiding, verklaart, dal de beslissing der kamer hem niet ver wondt rt. Hij gelooli niet. dat de quaestie op dit oogenblik rijp is, hetgeen hij reeds vroeger herhaaldelijk te kennen heelt gegeven. Het denkbeeld van de weiler-toelaling der echtscheiding is namelijk nog niet genoeg doorgedron gen lot hel publiek Er moet eene omwenteling komen in de vooroordeeleu en de zedm ties voiks. voordat een denkbeeld zijne wijding kan omvangt li van de wet Er zullen nog tien jaren verloopeu eer de echtscheiding weder opgenomen wordi iu het Fransche wetboek. .Maar dan zal een ieder zich verwonderen, dat er zooveel jaren noodig zijn geweest en dal er zooveel moei.e veieischl werd, om zulk eene eenvoudige hervorming tot stand te brengen. De meerderheid in de kamer, die de weder-toelaling der echtscheiding verworpen heeftbestond uil lo8 leden der regierzijde en uit 101 republikeinen. De commissie, die verslag moet uitbrengen over het ontwerp betref fende de rccrulering des legers, heelt beslist, dat de quaestie van hel ver- tdigten der seminaristen lol de krijgsdienst afzonderlijk moet worden be handeld dat de overige quaestiën belmoren te worden aangehouden, en dat zoo spoedig mogelijk over de eerstbedoelde aangelegenheid verslag zal wor den uilgebragi. Toen een der leden er op aandrong, dal men vooraf den minister hooreu zou, weigerde de meerderheid daaraan te voldoen. Men verneemt het overlijden van de prinses van de Moskowa, dochter van Jacques Lafnie, den bankier, en weduwe van den oudsten zoon van den maarschalk Ney. IIaar overlijden maakt eenige sensatie wegens hare bekende grooie gierigheid. Zij bewoonde hel groole hotel in de rue LaGlte, dat in 1830 door eene nationale inschrijving aan Lafitie ten geschenke werd gegeven. Zij verhuurde echter het giootste gedeelte er van, om zelve te huizen in een paar kleine bovenvertrekjes. Hel schandaal, dat hare klein dochter in hechtenis werd genomen wegens valschheid in geschrifte, en dat zii had kunnen voorkomen, ligt nog versch in hel geheugen. niTITSGIlLAN». Prins Bismarck heeft aan den bondsraad een voorstel doen toekomen ter uitvoering van het verleden jaar genomen besluit omtrent de inlijving van Aitoria in hel Duitsche lolgebied. De grens zal vptgens dat voorstel loojien tusschen Altoita eu Hamburg, niet ver van Cnabaven, welke plaats builen de grens blijft. De kosten dezer verplaatsing van de grenslijn worden tusschen Pruissen en het ryk gedeeld. De anti-semilische beweging aan de universiteit le Berljjn schijnt haar einde nabjj. Uil de studenten had zich een comité gevormd, met het doel om aan de hoogeschool die beweging te bestrijden, en de voorzitter van dat comité ontving dezer dagen van den rector de uiinoodigiiig, om het te ontbinden, daar de beweging door de wegzending van den heer von Schramm die daartegen geen verzet had gedaan, als geëindigd kou worden beschouwd. De voorziiter heeft aan die uituoodiging gehoor gegeven en aan de leden voorgesteld, het comité op te hefTen. met voorbehoud, om bij de eerste verdachte beweging van anii-semitische jongelui onmiddellijk weder stelling te nemen. - Voor eenige dagen stond op den spoorweg tusschen Eulenhurg en Lubow een arbeider met z(jn pet te wuiven. Iedere machinist weet. dat er bij zulke bewegingen gewoonlijk gevaar voor den trein bestaat en ook de machinist van dezen trein liet de machine sloppen en vroeg aan den boer wat er gaande was. Deze antwoordde heel bedaard, dat hij slechts de reizigers eens had willen groeien, maar dat er voor den trein geen ge vaar bestond. De regtbank kon zich echter met deze verklaring niet vcr- eenigen en veroordeelde den man voor zijne beleefdheid tot cene niet onaan zienlijke geldboete. PARIJS, 10 Februarij. De minister Magnin heeft heden in de kamer de critiek. waaraan door de heeren llaentjens en Rouhcr zijn financieel be leid onderworpen was, bestreden en de onjuistheid daarvan betoogd. Hij behield zich het regt voor, zeide hij, den dag der uitgifte van de amorli- sabele leening te bepalen. LONDEN, 11 February. In eene dépêche uil Piciermaritzbnrg van 10 dezer wordt gemeld: De verwonden bij het gevecht van üingsdag zijn gis teren naar Newcastle overgebragt. MADRID. 10 Februarij. De ministerraad, heden onder voorzitting van den koning bijeengekomen, heeft tol eene uitgebreide amnestie aan de ver oordeelde dagbladen besloten. Al de Spaansche geëinigreerden zullen ge- magtigd worden, naar Spanje terug te kceren. ING EJDJNDE.Y. Mijnheer de Redacteur! In liet Leidsch Dagblad van 11 Februari vindt men eenige opmerkingen, naar aanleiding van een ingezonden stuk in uwe courant van 8 Februari. De opmerker stelt zeer terecht de bekwaamheid der Commissie van Toe zicht voor het middelbaar onderwQS als ontwijfelbaar en onbetwist op den voorgrondmaar veroorlooft zich toch de vraag of zij bij hel opmaken van eene aanbeveling voor de betrekking van directrice der op te richten meisjes-burgerschool wel genoegzaam is te rade gegaan met de wenschen van velen harer stadgenooten. Ook spreekt by de vrees uit dat de geheele terzijdestelling van het advies van den inspecteur Steyn Parvé, door wiens kraehiige bemoeiingen de rijkssubsidie voor de school verkregen werd, niet te rijmen zij met de omzichtigheid en tact, waarmede eene nieuwe com missie hare taak dient te aanvaarden. ,.\Vel verzekert hij te weten dat men in deze stad meermalen met het advies van den heer inspecteur in zake onderwijs geen rekening heeft ge houden, maar hij beweert dat de reden, ter verdediging dier handelwyze aangevoerd, geen bewyskracht heeft bij het aanstellen van leeraressrn, die niet gerecruieerd worden uil de rijen der sludeerende jongelingschap in onze academiestad. Hij hoopt dan ook dat de leden van den Raad niet tol stem ming zullen overgaan, dan nadat zij nauwkeurig inzage hebben genomen van het advies van den heer inspecteur Van nog meer belang echter is het volgende: //Er is goede grond om te mcencn", zegt de opmerker, //dat de Commissie van Toezicht, hoewel zij twee dames van buiicn de stad op hare voordracht plaatste, in beginsel daarom nog niet gezind is legen de keuze van eene stadgeiiootcdie zich met ijver en bekwaamheid van hare taak gekweten heeft." Hieruit leidt hij af dat dus van hel uitlokken van conflicten in deze zaak geen sprake kan zijn, en dat hel denkbeeld van een adres door ingezetenen dezer gemeente aan den Raad te richten, met het verzoek om de belangen van verdienstelijke stadgenooten niet over het hoofd le zien en plichtsbe trachting niet met een eenvoudig voorbijgaan te hclooiienbijval en onder- steuning verdient. Het was tot bevordering van dit gelukkige denkbeeld dal ik de aandacht op het ingezonden stuk van het Leidsch Dagblad wilde vestigen. Voor de toegestane ruimte in uwe geachte courant verzoek ik U, myn heer de Redacteur, bij voorbaat mijnen dank te aanvaarden. Uw dienslw. dienaar, Z. Gehouden Verkooping van otirneremle joederett, in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 11 Februarij. Notaris J. de Chase, te Warmond. Een perceel Weiland, in den Doodpolder, onder Warmond. Sectie I), n"s. 362, 749 en 750. Kooper C. Juflermaus. le Oegslgeest. 5090. - Een perceel Weiland in den Broekpolder, onder Warmond, Sectie C, n". 245 en 351 en ouder Oegstgeesl, Sectie n°". 121. Opgehouden op ƒ6000. Voor de vele hewyzen van belangstelling, bij de geboorte onzer dochter ondervonden, betuigen wij onzen hartclijken dank. B. M. DUYSER. A. DUYSER, Mirasdë. De Heer en Mevrouw SCHLETTE- LAMAISON VAN I1EENVL1ET betui gen hun harlelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ont vangen bq de geboorte van bun zoon HENDRIK FREDERIK. Leides, 11 Februari 1881. Visites worden afgewacht Woensdag en Donderdag a s.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3