PER TELEGRAAF. A DY ERT EN Tl EN. en nog verleden maand de Russische gezant deze verzekering had her haald. De brieven, welke de Russische generaals met Shere-Ali gewisseld hebben, zijn uitsluitend pligtplegingen en eerbiedbetuigingen geweest. Te gen de openbaarmaking van die brieven beslaat dan ook volstrekt geen bezwaar. - De dagbladen bevallen nog verschillende telegrammen betreflende den staat van zaken in de Transvaal. Zoo wordt uit Durban, van 7 Febr.aan de Times gemeld: De Boeren hebben de afleveringen gevraagd van groote hoeveelheden voorraad; ook de winkeliers in de Transvaal deden bestellin gen in Natal; doch er zijn geen wagens ie krijgen tot vervoer. Zoowel te Newcastle als te Kaapstad wordt weder verzekerd, dal de Boeren aan het trekken zullen gaan, indien zij op den Langsnek mogten verslagen worden. Er heerscht te Kaapstad veel onrust, en de spanning tusschen de Engelsche en de Hollandsche kolonisten neemt toe. De Vrijstalers zijn zeer verstoord over het verbod op den invoer van ammunitie, waardoor hun belet wordt de Transvalers te helpen. Aan de Daily zVrios wordt het volgende mede- deeld: Sir G. Colley had aan de Boeren een ultimatum gezonden, aanma nende de insurgenien om de wapens neder te leggen op 23 Januarij. De Trausvaalsche regering weigerde, onder protest tegen den term //insurgen ien". Zij herhaalde echier nadrukkelijk, dal zij bereid was aan de wen- schtn der Engelsche regering toe te geven op hei slok van confederatie, en verklaarde zich te willen tevreden stellen met herroeping der inlijving en het herstellen der republiek onder Brilsrh protectoraat, zullende eenmaal 'sjaars de Brilsche vlag door haar geheschen worden. Werden deze voor waarden verworpen, dan u oest zij zich schikken in haar lot. Maar //de Heer zou dan voorzien". Volgens de St. James's Gazette, heeft deken Stanley voorgesteld, dat het stoflelijk overschot van CarlyIe zou worden bijgezet in de Westminster Abdij. Dit aanbod is echter door de familie van de hand gewezen, op grond van het uitdrukkelijk verlangen des overledenen om te rusten naast het gebeente van zjjne echtgenoote 111 de oude kathedraal te Haddington. Dillon heeft het woord gevoerd in cene vergadering van hel hoofdbe stuur der Land-League. Hij zeide dat, zoodra de //Coercion Bill" zal zijn aangenomen, de grondeigenaars ongetwijfeld een strijd zullen aanvan gen tegen de pachters. Indien de hooiden der League gevat werden, dan moesten de pachters volstrekt weigeren de pacht te betalen. In elk geval echter moest geweld vermeden worden, daar dit vruchteloos was tegenover Engeland's tnagt. De Land-League heeft besloten tot Parncll het dringend verzoek te rigten zich naar Amerika te begeventen einde aldaar sympathie op te wekken voor de zaak der League. In Ierland blijft hel na de arrestatie van Davis en de wijze, waarop men den home-rolers in hel parlement het zwijgen heeft opgelegd, rus tig. Noch te Dublin noch elders openbaart zich over het gebeurde de geringste agitatie. Veeleer zolt men zeggen, dat de leiders der Land- League onthutst zyn geworden door de besliste maarregelen der regering. Hetzelfde verschijnsel beleefde men in 1848 en 1867. Het werd toen alles doodstil, zoodra de regering toonde, dat het haar ernst was en eenige bel hamels gevangen liet nemen. Uit onderscheiden deelen van het land wordt weder hevigen sneeuwval gemeld. Aan de oostelijke kusten ging de sneeuw van een storm verge zeld, waardoor de schepen langs de kust groot gevaar liepen. De stoom boot Bohemian uit Liverpool zonk in Dunlough-baai en met het schip 34 personen. Het schip Bremen strandde bij Leveuwickzuidelijk van Lerwick, en 13 man van de equipage verdronken. FRANkRIJK. De heer de Gavardie zet in den senaat de indiening zijner interpellaties voort. Men weethij heeft er 42 beloofd. Thans gold zijne interpellatie de bevordering van een ouderwijzer, die zich schuldig had gemaakt aan misbruik van vertrouwen. De behandeling dier interpellatie werd ook nu weder op 28 Febr. bepaald; spotvogels wilden dit op 29 Febr. doen. De heer de Ga vardie was over zoo weinig ernst weder zeer ontevreden er moest tot de orde worden geroepen. De opbrengst der indirecte belastingen over de maand Januarij heeft de raming weder met 18 572,000 fr. overtroften. In de maand Januarij van 1880 ging de opbrengst 4,680,000 fr. de raming te boven. Volgens het Journ. des Déb. heeft zich de Amerikaansche regering officieel bereid verklaard deel te nemen aan eene te Parijs te houden inter nationale conferentie over de quaestie van den dubbelen standaard. Dezer dagen zijn acht jonge Turken in Frankrijk aangekomen, ten einde er in verschillende inrigiingen te Parijs, Montpellier enz. den land bouw te beoefenen. Onlangs heeft in Andorra eene soort van omwenteling plaats gehad, welke lot dusver zeer vreedzaam was afgeloopen. Een nieuw bestuur was zonder slag of stool aan het roer gekomen, ofschoon een deel der bevol king het weigerde te erkennen. Thans echter heeft volgens de Télégr. eene botsing plaats gehad. De voor- en tegenstanders van het nieuwe be wind zouden geweerschoten gewisseld hebben, ten gevolge waarvan ver scheidene personen gesneuveld en gewond zijn. Indien de zaak werkelijk zooveel beteekenis heeft als sommigen er aan toeschrijven, zou de regering, welke met den bisschop van Urgel in bet oppergezag deelt, zich genoopt kunnen zien tusschenbeide te treden. Zij zou in dat geval voornemens zijn eene volksstemming uit te lokken. Een der hoofdpunten in geschil schijnt de door sommigen gewenschte oprigting van cene speelbank te wezem SPANJE. Berigten uit Madrid melden, dat aldaar eene ministeriële crisis is uit gebarsten. Het kabinet Canovas del Castillo heeft zijn ontslag ingediend op grond van 'skoniugs weigering om het wets-ontwerp tot conversie der amortisabele rente te ondcrleekenen, omdat in de toelichting daarvan de - - opmerking was opgenomen, dat het regeringsbeleid na aanneming van het ontwerp in dezelfde handen diende te blijven, totdal het geheele plan uitge voerd was, zoodat het ministerie, dat. zoo gezegd werd, nu het vertrou wen der kroon verdiendedan nog minstens twee jaar zeker van zijn be slaan zou zijn geweest. Het bei igl beeft algemeen verrast. Men was wel is waar in den laatsten tijd wel op eene crisis bedacht, doch iedereen ver wachtte, dat de aanleiding daartoe van de liberale of de radicale oppositie, doch niet van den koning zelf zou uitgaan. Sagasta, de aanvoerder der liberale oppositie, en maarschalk Campos zijn bij den koning ontboden. Sagasta heeft een nieuw kabinet gevormd eu zal de kamer van afgevaar digden ontbinden. OUITICIILANfi. Naar men verneemt is de Duitsche regering voornemens eene poging te doen om nog vóór den zomer met de groote mogendheden tot overeenstem ming te geraken, omtrent de wenscheljjkheid der opheffing of afschaffing van de openbare spelen te Monaco. Geljjk men weet is dit de eenige plaats in Europa, waar nog eene publieke speelbank bestaat, en vallen daar jaar lijks eenige zelfmoorden voor. Duitschland nu wenscht, dat aan die schan dalen een einde worde gemaakt. Aan de universiteit te Jena is een legaat van 750,000 mark ver maakt door den Finanzrath Retchenbach, die onlangs op 92-jarigen leeftijd overleed. LONDEN, 9 Februarij. In het lagerhuis verklaarde de heer Dilkc, dat de Fransche oorlogschepen, die gisteren bevel hadden gekregen naar Tunis te stevenen, zee hebben gekozen en de Britsche oorlogschepen ins gelijks. De voorzitter kondigde aandat hjj eene nieuwe wijze van behandeling voor dringende zaken ter tafel had gebragt. Hij hoopt, dat zij bevorderlijk zal zijn aan de spoedige behandeling dier zaken, zonder de vrijheid van spreken onbehoorlijk te beperken. DURBAN, 9 Februarij. Eene officiële dépêche meldt, dat Colley met vijf coropaguiën jagers en een detachement cavalerie gisteren naar Newcastle oprukte, ten einde de gemeenschap tusschen die plaats en zijn kamp te herstellen. De Boeren vielen de Engelsche troepen krachtig aan, doch wer den met groot verlies afgeslagen. Het gevecht duurde zes uren. Een telegram aan de Daily News zegt dat, hoewel de aanval der Boeren afgeslagen werd, de toestand van Colley bedenkelijk is, daar de Boeren van alle kanten eene bestrijkende stelling innemen. ATHENE, 9 Februarij. In de kamer verklaarde Komoundouros, dat het effectief van het leger thans 54000 man bedraagt, en dat het weldra met de reserven tot 74000 zal geklommen zijn. LONDEN, 9 Februarij. Het lagerhuis heeft bij tweede lezing de Iersche Coercion Bill met 359 tegen 56 stemmen aangenomen. MADRID, 9 Februarij. In de Cortes werd heden een koninklijk besluit voorgelezen, waarbij zij ontbonden worden verklaard. In het personeel der diplomaten en andere hooge staatsambtenaren zullen veranderingen komen. KONSTANT1NOPEL, 9 February. Het uitstel der terugkomst van graaf Hatzfeldt tot 15 Maart wordt als een gunstig leeken voor den vrede be schouwd. De ambassadeurs zullen van de aanneming van het voorstel in de circulaire van 14 Januarij kennis geven in een vormdie niet ver bindend is voor de toekomst. Ondertrouwd: A. J. BAKKER en Leiden, 10 Febr. 1881. J. DEE. Heden overleed mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, de Wel Edele Heer Th. W. J. VAN DEN AARDWEGII. in den onderdon) van bijna zeventig jaren, tijdig voorzien van de H Sacramenten der Stervenden. W'ed. Th. W. J. VAN DEN AARDWEGII, Leiden, 9 Februari 1881. van Bommel; Algemèene kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. Voor de vele bewyzen van belangstelling, bij de geboorte onzer dochter ondervonden, beluigen wij onzen harlelijkcn dank. B. M. DUYSER. A. DUYSER, Mirande. Hartelijk dank aan allen, die den vijfden dezer van huuuc belangstelling hebben doen blijken. Leiden, 10 Februari 1881. Mejufv. J F. PEYSTÈR, Berk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Oegstgeest brengen bij deze ter kennis, dat, ten gevolge van den aanleg van den Stoomtramweg Leiden Katwijk, de Leiderweg, tusschen de Groenesteeg en de grens van Rhijns- burg, voor het verkeer met rij- en voertuigen van den tot den 19Je0 dezer maand zal zijn afgesloten, doch dat de gemeenschap tusschen Leiden en Bhijnsburg gedurende de afsluiting kan plaats hebben over Oegstgeest en den Rhijnsburger- of Koelputlerdijk. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Oegstgeest, 10 Februarij'1881. H. D. TERWEE. De Secretaris, U. DUIVENVOORDE., Weth. L. S.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3