UITVERKOOP. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. PE!\ TELEGRAAF. ISutrgerlijfcc £t.iub. advertentie n. J. J. VAN BEETEN. Weldadige Stadgenoot en !M. FK A WH K-IJ K. Bij de voortzetting der beraadslaging in de kamer over het ontwerp betredende de echtscheiding, verklaarde de minister van justitie geen voor- stander van de echtscheiding te zijn. Hy maakte eenvoudig zijne meening bekend, zonder drang te willen uitoefenen op de beslissing der kamer. De '8| heer Marcère ondersteunde hel voorstel. De lieer Brisson verzocht de kamer I de voordragt te verwerpen. De heer Léon Renault heeft voorgesteld art. 1 van het wets-onlwerp betreffende de echtscheiding te wijzigen en hel aldus ie lezen: de wet van 1816 is afgeschaft. Dit voorstel is verworpen met f' 261 stemmen tegen 225. e l)e senaat heeft na korte beraadslaging de wet op het regt van vergade ring aangenomen. Eene door den beer de Gavardie aangekondigde interpel- lot lal ie over de Grieksche qnaestie is over eene maand aan de orde gesteld. De commissie van onderzoek naar liet bestuur van het departement van oorlog onder generaal de Cissey heeft thans de laatste getuigen ge ilt hoord. Hel is thans zoo goed als zeker, dat er niets overblijft van al het geen er omireni de Cissey's wanbeheer aan de klok is gehangen. De fraaije muurschilderingen van Engène Delacroix in de boekerij der kamer, in het Bourbon-paleis, dreigen door verzakking der muren verloren i( te gaan. Hel bureau der kamer heelt eene commissie benoemd om onverwijld i«: maatregelen hiertegen te beramen. is De minister van marine heeft den gouverneur van Senegal gemagtigd, ie ,]e leerstelling, dat de Fransehe bodem den slaaf vrijmaakt, op de ruimst i'l mo<relijke wijze toe te passen. Tol dusverre werden door de overheid van ff die" Fransehe kolonie de slaven uitgeleverd, welke uit de negerstaten naar 'ut fransch Senegal gevlugt waren, en men gedoogde ook, dat de zwarte mees- 'cl ters ol eigenaren hunne slaven of zoogenaamde gevangenen in dienst van de blanken lieten treden en daarvoor betaald werden. Thans is door den v minister bepaald, dat min, zonder juist het vlugten van de slaven te be lt# gunstigen, ieder die den voet op Franschen bodem zet als een vrijen man n moet behandelen. Een viertal journalisten is in liet Legioen van Eer opgenomen: de 5 beeren Pognonvan de Corr. Havas. de Cherville, van le Temps, Junea, r van le Rational en Duvand. van le Petit /.yonnais. s' Eene oude vrijster, miss Elisabeth Goulson, stierf verleden week in liet hotel Rivoli le Parijs en heeft bij testament bepaalddal van de 175,000 fr.die zij bezateene som van 100,000 fr. besteed zal moeten °t worden voor een prachtig wit marmeren gedenkleeken op haar graf op l'ère Lachaise; voorts laat zij 20000 fr. na aan de maatschappij tot be- - scherming van dieren te Londen en 15000 fr. aan die te Parijs. Ook heeft zij lijfrenten vastgezet tot onderhoud van hare twee schoothondjes en van hare twee lievelingspaarden, die voortaan lot hun dood toe het genadebrood 4 zullen mogen eten. Te Marseille heeft men dezer dagen ontdekt, dat een uit Genève aan gekomen spoorwegwaggon een dubbelen bodem en dubbele wanden had waarin eene aanmerkelijke hoeveelheid tabak verborgen was. De onldek- 0( king was zeer toevallig en le danken aan de omstandigheid, dat er eene nt herstelling moest worden aangebragt. Er is een onderzoek ingesteld. D U 1 T S C II L A S). Van wege het praesidiaal bureau van liet huis van afgevaardigden zijn maatregelen genomen tol het houden van een feestmaal ter eere van den afgevaardigde von Bcnnigsen, die den afgevaardigde von Ludwig wegens beleediging ill een dagbladartikel uitdaagde, en dezen, die eerst de aanne- ming van het duel aan eene voorwaarde verbonden, maar het later onvoor-, waardelijk aangenomen had, thans satisfactie weigerde. 'J D'. Ileinrich Scliliemann heeft zjjne verzameling Trojaansche oudheden die tot dusver te Londen was tentoongesteldaan het buitsche volk ten geschenke aangeboden, onder voorwaarde, dat zij te Berlijn eene plaats zon 1 vinden De keizer heeft dat aanbod aangenomen en den heer Scliliemann. .l' in een eigenhandig schrijven, zijn dank betuigd, onder mededeeling, dat de c verzameling in hel in aanbouw zijnde Elhnologisch Museum zal worden geplaatst in eenige zalen, die naar den schenker genoemd zullen worden. A -- Op een der meren in de Pruissische provincie Posen heeft een vreesse- jj lijk ongeluk plaats gehad. De dooi was reeds begonnen, toen men uit Grzybin. district Tosten, eene stoom-dorschmacliine over liet ijs naar eenej boerderjj ging vervoeren. Toen de zware vracht ongeveer midden op het meer was, brak de ijskorst; al de personen en de 15 paarden, die het werktuig voorttrokken, zijn verdronken. - Te Gapo Stle, in het Venetiaansche district San Dona, is op 23 Jan. J een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Des ochtends ten 11 ure begaf de kapellaau van Muscle zich met de sacramenten der stervenden naar eene t zieke, die aan de overzijde der Sile woonde. Volgens de daar hecrschende j gewoonte werd de priester door een aantal belangstellenden vergezeld en g meer dan tachtig hunner begaven zich met hem in de pont, die hen naar I din overkant zou brengen. Midden in de rivier zonk echter de pont met al die er in zalen. Wel schoten onmiddellijk een paar schuilen van den O'ver toe om hulp te verleenen doch er verdronken toch niet minder dan 37 personen. Men heeft reeds 22 lijken van vrouwen en 5 van mannen op den oever gebragt en miste bij de laatste beriglen er nog 10. Onder de geredden was ook de priester. De veerman is in hechtenis genomen, daar men het onheil aan onachtzaamheid toeschrijft. WEENEN, 8 Februarjj. Na de bijeenkomst tusschen Elliot en Goschen met Haymerle. heelt Goschen dépêches afgezonden. Hij ontving niémand bij zich en is beden avond ten 6 ure over Triest naar Konstantinopel ver trokken. MADRID. 8 February. De minister-president Canovas had in de inlei ding der door hem ontworpen wet betreflende de conversie der amortisable schuld eene verklaring gevoegd, waarin gezegd werd, dat liet kabinet het vertrouwen der kroon verdiende. De koning weigerde deze verklaring goed te keuren. De lieer Sagasla en maarschalk Campos zijn heden by den koning ont boden. Sagasla zal ten nieuw kabinet vormen en de kamer van afgevaar digden zon ontbonden worden. LONDEN, 8 Febrnarij. Een telegram van heden uit Durban meldt aan de Times, dat de Boeren de postgemeenschap hebben afgesneden tusschen het Engelsche kamp voor den Langsnek-pas en Newcastle. Men vermoedt dat zij ook de telegraaf zullen doorsnijden. Een corps Boeren ter sterkte fan 1000 man is in den rug van den linkervleugel der Engelsche colonne gekomen; het is daartoe over het gebied van den Oranje-Vrijstaat moeten gaan. Het doel van dit corps schijnt een aanval le zijn op fort Amiel. LONDEN, 9 February. Aaip-den Standard woedt uit Durban raugisteren gemeld"Sir G. Colley beeft eene afdeeling troepen met vier sttiRken ge schut afgezonden, om den straatweg van Newcastle van de Boeren te zui veren. Het gevecht heelt een aanvang genomen". DURBAN, 9 Februarij. Gisteren had er een treffen plaats tusschen New castle en de grenzen bij de rivier Ingoga. Colley viel de Boeren aan en ver sloeg hen. De verliezen der Engelschen bedragen 150 man aan dooden en gewonden; die der Boeren zijn aanzienlijk. Tan 3 tot en met 9 Februari] 1881. BEVALLEN: E. Gijseny, geb. Scheels, D. C. Crama, geb Latervrer, Z. E. Heymaus, geb. Lardee, Z. E. Logeman, geb. Buitenweg, Z. C. Wolters, geb. v. Leeuwen, D. J. C. P. Schneider, geb. Janssen, Z. S. M. Bavelaar. geb. Kramer, D. T. la Lau, geb. Tukker. Z. M. J. Schlette, geb. Lamaison. Z. A. Stol, geb. de Bolster, Z. A. C. Meysing, geb. Schuurman Stekhoven, Z. J. v. d. Blij, geb. Steenbergen, D. A. Koevoet, geb. van den Burg, Z. M. E. Houtbod, geb. Schuchhard. Z. - M. van Luyken, geb. van Oosten, 0. A. van den Bos, geb Oudshoorn, Z. C. J. v. d. VVeyden, geb. Kisting, D. W. C. Stik- kelorum, geb Buyteweg, D. M. S. Kerkvliet, geb. de Kaper. Z. - E. Sleglen- horst, geb. Favier, Z. J. C. Ranselaar, geb. Neuteboom. D. M. Haak, geb. van der Vlist, Z. C. Blansjaar, geb. Reitsma, D. H Boekwijt, geb. Spaargaren. Z. J. Taffijn, geb. Maznrel, Z. J. M. de Neef, geb. Couvce, Z. J. E Privé, geb. van Duuren, D. M. de Jong, geb. v. d. Reyden. 0.C. P. Franke, geb. Huter, D. 11. M. Kret. geb. Termeer, D. S. van der Wilk, geb. Duikers, D. A. Neuteboom. geb. van Berkel. D. M Kreuger, geb. van der Burg, D. E. Ilamersma, geb. Booy. D. M. T. van der Ven, geb. van Beek, D. - M. C. Ver- plancke, geb. Ouwerkerk, D. GEHUWD: O. Schrieke, jm. en S. H. Uorts. jd. F. Kok, jm en S. S. van Leeuwen, jd. J Karstens, jm. en S. Fuchs, jd. 11. van Bockel.jm.en M. J. Neiwold. jd. - P. M. Wijlenburg, jm. en F. J. Catijn, jd. E F. Marz, wed', en A. van der Jagt, jd. 11. 11. de Wit, jm. en G. Hoogkamer, wed". P. 11. Wirtz, jm. en C. van der Klaattw. jd. OVERLEDEN: J. J. Quant. Wedr. 77 j. - C. Enseling, Z., 4 m. A. Ter Meu- leii, 55 j. C. Campfens, geb Wildenberg, Z. Ie»enl. - J. van't Hooft, 75 j. J. Ramak. D., 13 ni. - J. M. Kraak. geb. Launspaeh, Wed. 65 j. M. Rietber gen, Vr. 60 j. H. Bonarius, 63 j. - D. van Venetie, Z.. 4 m, S. F. Muth. Z„ 6 m. C. van der Lelie. 1 m. C. Maartense, geb. Heymans, Wed. 93 j. S. E. Stavleu. geb de Haas, Wed. 68 j. J. II. Crama, Z., ld. - C. la Rooy, geb. Plauje, Wed. 58 j. N. van den Berg, II., 20 j. E. Pluyster, geb. Koster, Wed. 51 j. J. P. Rietbergen. 63 j. W. F. J. Petiet, geb. Wisman, D. levenl. J. Plyzier, geb. Keereweer, Wed. 67 j. W. J. de Graaf. D 3j.J. J. Planjer, 47 j. B Delmeer, Z., lm. H. C. Bremmer. D 19 j.H. P. Kooien, geb. Santvoorl. Wed. 78 j. - M. Langezaal, D.. 1 m. L. Ouwerkerk, geb. Bleiswyk. 68 j. J. H. Karstens, Wed'. 74 j. T. van As, Z„ 4 m. J. de Laaf, geb. Poel geest, Wed. 84 j. Bevallen van een Zoon M. A. DE LA BI JE VAN DER MARK. Leidex, 9 Februari 1881. DEPARTEMENT LEIDEN. De uitgestelde Lezing van den Heer N, O. BALSEM zal thans gehouden worden op Donderdag den lOden Fe bruari 1881, des avonds te halfacllt, in het Departe mentsgebouw. De Secretaris, A. M L. R'ÜMKE. Wegens liquidatie ALGEHEELE UITVERKOOP, 2© percent onder de genoteerde prijzen. Hoogstraat 3. Voor de ongelukkige moeder met vier thans ziekelijke kinderen, waar van liet jongste geboren werd ccmge dagen nadat de vader zyn gezin ver laten had, werden door ons enkele giften ontvangen, waarvan wy later opgave zullen doen. Zal hel ons echter gelukken de diep rampzalige vrouw, die geheel broodeloos is achtergelaten, aan eenig middel van bestaan le helpen, dan hebben wij meer noodig. Wel wordt er iu onze dagen veel gevraagd en veel gegeven, maar ook hier is de nood hoog. Zonder krachtdadige en spoedige hulp gaat eene hoogst fatsoenlijke moeder met haar gezin de diepste ellende le gemoet en dit mogen wy niet toelaten. Elke gilt. klein of groot, zal daarom in dank door de Ondeigetcekenden worden aangenomen. A. M. L. RÜMKE, Breêstraat 45. G. A. REIMERINGER, Breêstraat 123. J. H. WIJNSTROOM. Iloogl. Kerkgraebt 20. P. G. HOUTIIUYSEN, Hnogewoerd 148. D. W. BLOTE, Hoogewoerd 45. C. J. HEINTZ Nieuwen Ryn 11. C. IJ. BACKER. Rapenburg 7. P. C. NICOLA, Donkersleeg 7. N. 0. OUbSllOORN, N. Rijn 25.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3