LEIDSCHE CD I) RA NT. 18*1. ill". 34. DONDERDAG 10 FE BR U A RIJ. ST ADS-BERICHTEN. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BKRIGTKi». De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, He prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. hel Verslag afzmulerlijk is verkrijg haar voor f 2.50 •sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cciils. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris de» Konings in deze provincie, van den 17ü« Januari 1881, A. n°. 100 (2e afd.), Provinciaalblad n". 7, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepalingen der wet van den 1 'J(lcn Angnstns 1861 Staatsblad n°. 12), alsook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8,lfn Mei 1862 Staats blad n°. 46); Doen te wetendat de Loling der in liet vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Mililie ingeschrevenen, en alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar 1861, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag den 15<,en16den en 17dcn Februari aanstaande, telkens des morgens le HALFTIENl; dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Dinsdag den 15den Februari 1881, voor de ingeschrevenenwier familienaam begint met de letter A tot en met de letter G, op Woensdag den 16dcn Februari 1881, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter H tot en met de letter O, en op Donderdag den 17den Februari 1881, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter l* tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, liet nominee kan gelrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loteling is ingeschreven; dat ingeiolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na hel trekken van zijn notnnier, de redenen <an vrijstelling opgeeft, die hij ineent te hebben. Het opgeien van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot liet opmaken der getuigschriftenvermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens hroederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en Ie goeder naam cn faatn staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Dinsdag den 22!len en Vrijdag den 25sten Februari aanstaande, van des voor- middags negen tot des namiddags drie uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant ian den 3dcn en den 10den Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Februari 1881. DE K4NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigl bij deze, krachtens art. 7, 2C alinea der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad ir. 37), de inwoners dezer gemeente uit om zoo zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15d,D Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig bun recht te bewijzen om. bij de jaarlijkschc herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitlter voornoemd, Leiden, 9 Februari 1881. DE KANTER. LEIBEN. 9 Februarij. Reeds vroegtijdig had zich gisteren avond een groot aantal studen ten in den schouwburg verzameld. De zaal was netjes met guirlandes en vaandels versierd. Zeer moeijelijk was het inderdaad uil te maken, waar cigenljjk comedie gespeeld werd voor of op het tooneel. Wij zagen op liet tooneel wel eenige onbekende gezigten utaar ook studenten merkten wij daar op. Op het tooneel waren eenige fantastische costumes te aanschouwen voor het tooneel nog veel meer, op hel tooneel werden eenige woorden ge sproken, waarvan van tijd lot tijd een enkele klank lot ons doordrong, voor liet tooneel werd er luide geschreeuwd, op bet tooneel werden eenige liedjes gezongen, ten minste zoo stond op het programma vermeld, voor liet too neel werd er gegalmd. Voeg daarbij de verscheidene hoeden, die van de loges naar den engelenbak en van den engelenbak naar hel parterre werden geworpen, de sinaasappelen, sigarm, poppetjes en wat er al meer nog van voor het tooneel op liet tooneel en weer terug werd gezondenen men zal kunnen begrijpen dat een geregeld verslag niet wel mogelijk is. Maar ongetwijfeld kunnen wij vermelden dat de avond zoowel aait toeschouwers als aan acteurs ten zeerste tot genoegen heelt verstrekt. De vrolijkheid en feestvreugde waren op iedirs gelaat le lezen. Moge derhalve de opvoering zelve niet aan de verwachting voldaan hebben, het genot, dat een ieder gesmaakt heeft, heeft zonder eenigen twijfel dat van vele andere voorstellingen overt roflen. Gednrende de pauze werd aan de gezamenlijke hoogleeraren, in het hotel "Verhaafl" vereenigd, van wege het studentencorps een serenade gebragt. Herhaaldelijk werden de rector-magnificns, prof T. Zaayer, en ZEx. de mi nister van justitie door de langdurige kreten gedwongen zich voor het ven ster te verlootten. Met luide toejuichingen werd hun verschijnen begroet. Hierna trok men weder naar den schouwburg en van daar naar de sociëteit Minerva, waar de feestvreugde nog lol laat in den nacht werd voortgezet. De student, die eenige dagen geleden eene collecte ten behoeve dei- Transvaal in «Café Neuf' hield, heeft gisteren de opbrengst hiervan, eene som van ƒ81. naar prof. Harting te Utrecht gezonden. Onk gisteren middag werd door de gccostnoteerde studenten eene collecte voor dit doel gehouden. De gewone vergadering, gisteren avond in het »Loge-gebouw" door de afd. Leiden en Omstreken der Ned. Maatschappij voor tuinbonw en plant kunde. onder voorzitterschap van dr. Bonrsse Wils, gehouden, cn die vrij goed bezocht was, leverde, naar aanleiding cener hieromtrent gedane vraag door het departement Arnhem, een zeer belangrijk debat op. Het gold de volgende quaes!ie: «Daar in vele gemeenten iu publieke par ken het pijpgas den grond bederft, boomen, heesters en gewassen doel sterven j a. op welke wjjze dit kwaad tc voorkomen is bij den aanleg van het gas, b. op welke wjjze en door welkë middelen dit kwaad en de schade die er reeds uit ontstaan, zooveel mogelijk te herstellen zijn." De heer Witte had op zich genomen dit, voor vele gemeenten en ook voor onze stadzoo belangrijke punt in te leiden. Hij deed dit in eene schnone improvisatie, die ruim een half uur de aandacht zijner hoorders, waaronder men ook den president-commissaris der gasfabriek, den heer de Fremery.'op merkte-, in niet geringe mate boeide. Zoowel uit zijne rijke veeljarige ervaring, als op het gezag van onderscheidene binnen- en btiiienlandsche ge leerden en deskundigen, bewees hij den hoogst schadelijken invloed die liet gas, als het zich aan den grond mededeelde, daarop heeft en hoe de bodem er als het ware door vergiftigd wordt, zoodal de boomen, in zoodanigen door gas geïnlecieerden grond geplant, spoedig den nadeeligen invloed daar van ondervinden, gaan kwijnen en sterven. Hij had dit bij de honmen op de Ruïne, waarop men hem nu een drietal jaren geleden gewezen had. waargenomen en toonde de verschijnselen .daarvan voldingend aan. De grond waarin de thans op het Rapenburg gerooid wordende boomen geplant waren, was op rijn verzoek door d'. de Loos chemisch onderzocht. Daarin waren geen sporen van gas-infectie aangetroflen, niettegenstaande ruim 35 jaren geleden, daar reeds, bij de oprigting der gasfabriek, de me talen buizen in den grond waren gelegd. De wijze waarop dan ook door de directie der gasfabriek, onder het beheer van den toenmaligen stads architect den heer van der Paanw, die zaak behandeld was, liet. onk aan deugdelijkheid der gebruikte materialeninderdaad niets te wenschen over en kon niet genoeg geprezen worden. Het kwijnen dier hoornen daar. zoodal hunne rooijing noodzakelijk werd. moest dus aan andere oorzaken worden toegeschreven. Men had echter niet overal zulk eene gunstige on dervinding opgedaan als hier, en het kwam Item voor, dat om het ontsnappen van gas door de metalen buizen te voorkomendeze daar, waar er boomen langs geplant waren, met een steenen omhulsel moesten worden omgeven. Mogieu de kosten hiervoor te maken, niet onbeduidend zijn, het aanhou dend planten van nieuwe boomen, hel verplaatsen enz. was toch op den duur ook een zeer kostbare zaak, afgezien nog van het verdriet dat het doodgaan der boomen telkens opleverde. De daarop aan de orde gestelde vragenWal verstaat men door ijzer vitriool en hoe moet die worden vervaardigd? cn: Hoe kan mengeocculeerde hybride remontanls-rozen met goed gevolg in bloei trekken? werden respec- tivelijk door de heeren Wils en Speel toegelicht cn zooveel mogeljjk be antwoord. Ten slotte onlstond er nog eene vrij levendige discussie, over eene opmer king door den heer Speet gemaakt: wal wel de oorzaak kon zijn, dal men niet hier te lande, even als iu België, de z. g. hopspruiten als tafelgroente aanwendde? Het was een smakelijk geregt dat, geed toebereid, veel over eenkomst had met de door velen zoo geliefkoosde schorseneren. Hij meende dat wanneer de hopverbouwers hierop allent werden gemaakt zij van hun grond meer voordeel konden trekken, en repliceerde, op eene vraag van den voorzitter of deze zaak eigenlijk in deze afdeeling, die geen hopverbou wers onder hare leden telde, wel op hare plaats was. dat, naar zijn gevoelen, het de taak was der land- en tuinbouwkundige tijdschriften »Sieboldia" en "Semper Virens" om belanghebbenden hiiromtrent voor te lichten. Den 16d'° Maart zal aan liet depart, van waterstaat te 's llage worden aanbesteed: het maken van gehouwen en eenige andere werken op de sta tions GorittchemSchotdeuren, Leo dam, Beist, Wadenoijen, Tiel en Ech- leld, voor den spoorweg Dordrecht -Eist. De raming bedraagt 399,800. In den vreemde is aan Nederland een zijner zonen ontvallen, die op het gebied van waterbouw kimde, van beschaving en kennis, den goeden naam des vaderlands waardig heeft gesteund. De heer J. G. van Gendt J'. is te Yokohama, in Japan, op 47-jarigen Iceftjjd overleden. Een paar jaren

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1