1EII8CHE COURANT. 1881. N\ 32. Vereenigin^ van het Roode Kruis. vier eleg astis i.en, be. toe loot mes cht- iret :hts :ht, DINGSDAG 8 FEBRUARIJ. vat De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk t» verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenis. Nu eindelijk Engeland besloten heeft de Transvalere op den voet van beschaafde oorlogvoerende partij te behandelen, en, deNeder- landsche Vereeniging van het Roode Kruis handelend mag optre den richt het Hoofdcomite' een dringend verzoek om geldelijke bijdragen aan de plaatselijke Comité's. Het Bestuur van het Comité „Leiden en Omstreken" heeft sedert het einde van den oorlog van 18701871 noch contribution geïnd, noch de leden ter vergade ring opgeroepen. Wat van de vroeger ingekomen gelden was overgebleven, stelde het Bestuur intusschen in staat, van tijd tot tijd het Hoofdcomité te steunen en ook nu oogenblikkelijk eene som gelds te zijner beschikking te stellen. Doch dit is geenszins voldoende. Voor onze broederen in Africa is dringend hulp noodig, en het Bestuur meent zich thans weder tot zijne stadgenooten te mogen wenden met de ernstige bede om krachtigen bijstand Der halve zullen ten spoedigste inteekenlijsten worden aangeboden voor eene gift leniging van den nood der Hol- landsche boeren in Afiica. Moge de opbrengst dezer lijsten toonen dat in Leiden sympathie bestaat voor den eerlijken strijd voor vrijheiddie thans aldaar gevoerd wordtHet is een strijddie ook in ons belang wordt gestreden. Want het is goed, dat Europa wete dat de Hollander zich bukt voor geweldmaar alles veil heeft voor de vrijheid. Het Bestuur van het Comité „Leiden en Omstreken", A. HEYNSIUS, Voorzitter. M. J. DE GOEJE, Secretaris. BliNNEN LA N1iSCHE BKMIGTKA. LEIDEN. 7 Februarjj. In de maand Jamiarij zgn binnen de gemeente Leiden geboren: 142 kinderen, als: 76 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 122 personen, als: 14 mannen 34 vrouwen 39 zoons en 35 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 12. Gehuwd 12 paren. Bij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ38, ƒ20, ƒ420 en /205, de laagste f 38, /20, ƒ4 en 2. -- Naar wg vernemen heeft de kerkeraad der Waalsche gemeente alhier bet plan opgevat, op 26 cn 27 Maart e. k. het 200-jarig bestaan dier ge meente op passende wijze te herdenken. -- Heden morgen, omstreeks 12% uur, is S. Z., huisvrouw van J. C. G. wonende te Katwijk aan Zee, alhier aan den Ouden Rjjti bij den schoenma ker S. ontijdig bevallenwaarna zij in het akademisch ziekenhuis is op genomen. Ongeveer 1U uur heden namiddag heeft de persoon van 11. N., fabriek werker op de Heerengracht, een toeval gekregen, doch, na spoedig bijgehol- pen te zijnzijnen weg vervolgd. Heden middag ongeveer ten twee ure viel een jongen, die zich op het ijs waagde, in den Zoeterwoudschen Singel. Na veel inspanning werd bij met behulp van ladders op het drooge gehaald. Bij het aan de tweede kamer ingediend wets-ontwerp tot wijzi ging van de artikelen 11 en 12 der wel. regelende het liooger onderwy<. blijft de grondgedachte behouden, namelijk jaarlijksche eind-examens op de gymnasia door leerarenonder het toezig't van regeringswege, en daarnevens een examen eener door den koning te benoemen commissie. Alleen de nevenbepalingeii worden gewyzigd. Aan den gecommitteerde der regering wordt meer invloed op het examen toegekend zoowel op het schriftelijke als mondelinge. Hij stelt, na overleg met den rector, de onderwerpen vast waarover bet examen zal loopen en onderzoekt het schriftelijk weik voor dat het mondeling-examen aanvangt. Naar men verneemt heeft het hoofdcomite van het Roode Kruis dui zend pond sterling aan den Nederlandschen consul Ie Kaapstad overgemaakt voor de verpleging van gekwetsten in de Transvaal, en heelt het voorts per telegraaf aanvraag gedaan of eene Nederlandsche ambulance zou door gelaten worden. De heer Verney, voorzitter van het Engelsch comité ten gunste van de onaflianketijklieid der Transvaal, beeft aan liet Nederl. comité voor het adres aan koningin Victoria een schrijven gerigt, waarin bij zich beschik baar stelt, evenals zgne medeleden, om de deputatie voor de overhandiging van liet adres aan de koningin te Londen ten dienste te slaan. Hg voegt er bij: "Zoodra ik in de Engelsche bladen uwe persoonlijke overkomst kan melden, verkrggt uwe manifestatie eene gewigtige beteekenis, zelfs al zou H. M. de koningin uw adres niet persoon|gk in ontvangst nemen". Door de commissie voor den watersnood te Parijs is ontvangen en aan de algemeene vereenigde commissie te Amsterdam overgemaakt 10,655. De commissie, hare taak geëindigd achtende, heeft zich ontbonden. De huzaar J. \V. v, 'd. L., die. wegens bet weigeren aan de bevelen van een korporaal te gehoorzamen om aan den mestput te gaan corvëen. I door den krijgsraad in het 1' militaire arrondissement (Zuidhollaud en Zee land) was verwezen naar den chef van hel corps ter disciplinaire correctie, is thans, op het appel van den advocaat-fiscaal van 's koniogs zee- en iand- tnagtbij sententie van het hoog militair geregtshof, schuldig verklaard aan het uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten van de orders dergenen, die boven liern gesteld zgn, te gehoorzamen en na te komen, en onder ver zachtende omstandigheden veroordeeld tol eene militaire detentie van drie maanden. Te Rotterdam zyn door de politie, op verzoek van de Badensche rege ring. aangehouden twee Duitsche jongens, de een 16 en de ander 16% jaar oud, die zich in Duiiscbland aan diefstal onder verzwarende omstandigheden hadden schuldig gemaakt. Bij hunne aanhouding bleek, dal ieder hunner een geladen zesloopsrevolver by zich droeg, waaromtrent de een opgaf, dat hij die gekocht had om zich er mede te verdedigen, wanneer hij in liet, naauw gebragt mogl worden, en de ander, dal bij voornemens was ge weest. wanneer zijn geld op was en b'j geen uilkomst meer wist, zich er mede van het leven te bcroovcn. In het burgerweeshuis te Amsterdam is Zaturdag, den 50sl,D gedenkdag van van Spcyk's dood, hulde gebragt aan diens nagedachtenis door liet uit steken van de van Speyk's-vlag op de binnenplaats. Des avonds werd aan tie weezen een feestje bereid. Diugsdag avond zullpn zij gevolg geven aan de aiinoodiging van de directie van het Volkspaleis, om eene voorstelling bij te wonen van "De Smidsdochter van Naarden", gevolgd door een apo theose, op het gebeurde van 5 February 1831 van toepassing. Men schryft uit Wijk aan Zee: Onze gemeente gaat eene goede toekomst te gemoel' De buitengewone belangstelling, welke in het atge- looprn jaar aan de jeugdige onderneming van het Noordzeebad Wyk aan Zee te beurt viel, deed (naar uit achterstaande advertentie blijkt), der directie het plan aan de hand een groot badhuis te bouwen, waardoor, tegen nage noeg dezelfde billgke tarieven van het laatste saizoen, aan een minstens viermaal grooter aantal bezoekers gelegenheid gegeven werd om in kalmte en bij aangename verpoozing, in zeelucht en zeebaden genezing te vinden. Het is hier dan ook alles leven, beweging en ontwikkeling! Sedert acht dagen o a. zjjn 150 arbeiders bezig aan den straatweg, die, op 3 minuten alstands van liet badhuis gelegen, dwars door dc hoogebe groeide duinen naar het strand zal leiden: dc aardige tuin van het badhuis wordt, maar nu tot het dubbele vergroot, smaakvol ingcrigt en beplant, terwijl met den bouw van villa's vóór en op de duinen eene uitgebreide boschbeplanting gepaard zal gaan. Bovendien ziet men binnen kort de uitschrijving Ie gemoet van eene prijsvraag voor hel aanleggen van rij- en wandelwegen in de aan de onderneming verbonden uitgestrekte schilderach tige dtiingrondenals voorbereiding lot liet bouwen van nieuwe buizen, het inrigten van tuinen, het aanleggen van hosschen enz. enz. Maar wat gewis ook elders waardering vinden zal, is het schoone plan, door dezelfde directie in overweging genomen. Op het voetspoor van Enge land en Duitschlandwil zij namelijk in een gedeelte der Noorder duinen een uitgebreid herstellingsoord vestigen, waarin honderden minvermogende kinderen op zoó weinig kostbare wijze gedurende een week of zes de zee baden kunnen gebruikendat alle weldadigheids-instellingen in Nederland dit goede werk met eene geringe geldelijke opoflering kunnen helpen tot stand brengen. Of leert de ondervinding niet dat aan de Duitsche en Ne derlandsche Noordzeekusten de minste gevallen van klierziekte en teriug voorkomenterwyl alleen le Amsterdam door klierziekte jaarlijks ruim 800 jeugdige levens worden afgesneden? Welk een groot aandeel Wijk aan Zee den algeloopen zomer iu de bestrijding dier gevreesde ziekte heeft ge had, weet ieder, die het bezocht. De gunstige ligging van het badhuis achter den lioogen duinrug, die het voor al te koude winden beschut, en niet, zooals elders, daarop maakt het trouwens de lijders mogelyk ge durende den geheelen dag van de frissche buitenlucht te genieten. Reden te over dus, naar ons dunkt, Yoor alle instellingen van weldadigheid om het plan der jeugdige onderneming met ingenomenheid le begroeten en tot de verwezenlijking daarvan krachtig bij te dragen! Wie soms zw aarlillenden zijn er altyd! meenen mogt dat waar zulk eene instelling voor minvermogenden gevustigd is. het bezoek der meer bemiddelden minder worden zal. wijzen wij op Margate, waardes zomers duizenden arme kinderen uil Loinieu verblijf houdenen op Nor- derney, de meest gezochte Duitsche Noordzee-badplaatswaar in den aan staanden zomer door bemiddeling van den Marbtttgscheii boogleeraar Bcncke, 400 behoeftige kinderen te gelijk genezing gaan vinden. Dat, bij eene geregelde tramwegverbinding met hel station Beverwijk. Wijk aan Zee van Amsterdam uit iii 1 <A uur te bereiken is. wordt zeker eene aanbeveling le meer. Maar w ie zal er niet te gemakkelijker toe ko-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1