PER TELEGRAAF. I verklaarde dat het de bedoeling der resolutie is om, terwijl de vrijheid van spreken blijft bestaan, de waardigheid van het huis te handhaven. Hij verzocht daarom het huis, zonder dralen de regering bij het vervullen van een grooten pligt te ondersteunen, opdat het parlement als de steunpilaar van 's lands magt en roem, en niet langer ten spot van de wereld daar zitten zou. De heer Northcote kon zich in het algemeen met den nieuwen grondslag vereenigendoch hij wenschte enkele wijzigingenwaarmede de regering verklaarde genoegen te nemen. Hierop stelde de Ier Mitehell we der eene verdaging van het debat voor, opdat de thans ten gevolge hunner schorsing afwezige Ieren gelegenheid zouden hebben aan de discussie over de resolutie deel te nemen. De hh. Gladstone cn Northcote hoopten daar entegen dat het debat heden zou afloopen. Het voorstel tot verdaging werd dan ook met 371 tegen 28 stemmen verworpen. De heer Northcote stelde daarop voor, dal de meerderheid ten gunste der urgentie minstens 300 be- j; dragen moest. Dit voorstel, door Gladstone bestreden, werd met 234 tegen 150 stemmen verworpen, Gladstone's gewijzigde resolutie werd hierop zon der stemming aangenomen. Het voorstel der urgentie van de thans in be handeling zijnde staats-aangelegenheden werd mede zonder stemming aan genomen. Na hunne verwijdering uit de kamer hielden de hh. Parnell en zijne aanhangers eene beraadslaging, die drie uren duurde, en in welke teen manifest werd opgesteld aan het volk van Ierlandhet vermanende om alle slappen in strijd met de constitutie te vermijden en om geduld te oefenen. Dit stuk is naar Ierland opgezonden. Al de verwijderden zullen aan de zitting van Zaturdag weder deelnemen, daar hunne schorsing slechts voor de loopende zitting van kracht is. Bij een maaltijd van de vereenigde kamers van koophandel te Londen heeft lord Kimberley, minister van koloniën, ook het woord gevoerd over de Transvaal. Hij zeide, dat de regering het gezag der kroon zou hand haven met al de kracht van het land: want als zij dit niet deed, zouden het gezag en de magt van Engeland verloren zijn, en zou de regering niet langer geëerbiedigd worden. Eerst wanneer dit geschied zou zijn, zou niets de regering beletten in schikkingen te treden voor de toekomst, ten einde aan de billijke wenschen der Boeren te gemoet te komen. In de laatste dagen was voor het hotel van in Downing-street dag en nacht een agent geposteerd, om den heer Gladstone tegen een mogelijken Fenianschen aanval bij het verlaten van en terugkeeren naar het huis te beschermen. Des ochtends begaf de heer Gladstone zich te voet naar het parlement, op een afstand door den wacht hebbenden agent gevolgd. Davis is naar Londen gebragt, om zich voor den polilie-regter in de Bowstreet te verantwoorden. Deze heeft bevolen, dat Davis zijn straftijd van 14 jaren dwangarbeid, waartoe hij in 1870 veroordeeld was, thans ten einde toe moet ondergaan. Te Lancashire hebben in verscheidene mijnen de arbeiders het werk hervat, onder bescherming van de politie. Het district is zeer rustig. Een aantal eigenaars hebben den werkstakenden eene loonsvermeerdering van 7% pCt. aangeboden, maar zij weigeren het werk te hervatten anders dan tegen 10 pCt. verhooging. FRiNKR IJ K. De Sultan van Turkije heeft aan Jules Grévy, president der republiek, de Osmanié-orde le kl. met brillantenen aan de ministers Jules Ferry en Barthélemy St. Hilaire het grootlint van deze orde geschonken. In de door den senaat gehouden zitting heeft de heer de Gavardie eene interpellatie aangekondigd over de algemeene staatkunde der regering, welke staatkunde hij inconstitutioneel, onwettig en desorganiserend voor de meeste takken van de openbare dienst beschouwde. De minister van justitie verlangde, dat de komst van den voorzitter van den ministerraad zou algewacht worden ter bepaling van den dag voor de interpellatie. Over eene maand, riepen verscheidene leden der linkerzijde. De heer de Gavardie gaf hierover luide zijn ongenoegen te kennen. Gjj zult, zeide hij, er niets bij winnen. Ik zal eiken dag eene interpellatie aankondigen; er zal een oogenblik komen, waarop zij hier zullen regenen als emmers water bij een brand. De Gavardie verklaarde echter vervolgens, dat hij zijne interpellatie over de algemeene staatkunde der regering introk, totdat de voorzitter van den ministerraad aanwezig zou zijn. De minister Ferry heeft in eene circulaire aan de prefecten, naar aan leiding van het nieuwe reglement betreffende het lager onderwijs, de onder wijzers aangemaand om hunne vrijmaking van het juk der geestelijkheid niet te misbruiken, maar in verdraagzaamheid en verzoeningsgezindheid voor te gaan. De minister herinnert hun, dat zij voortaan slechts werk tuigelijk den catechismus zuilen hebben te overhooren enz., aangezien het eigenlijke godsdienstonderwijs den bedienaren der godsdienst buiten de school uren blijft voorbehouden. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft verscheidene bisschoppen legen de volgende week tot eene geheime bijeenkomst opgeroepen. Er zal gehandeld worden over de middelen om den staat terug te brengen tot zekere perken, over een nadrukkelijk protest en over het ontwerpen eener memorie aan den Paus, om de curie handelend te doen optreden tegen de gezagsaaninatiging der kamer van afgevaardigden. Ongeveer twee jaar geleden is te Parijs een comité tot stand gekomen voor de oprigting van een gedenkleeken ter eere van den admiraal Coligny. De predikant Bersier, van wien het denkbeeld voornamelijk is uitgegaan, is er niet in geslaagd zijn tweevoudig doel te bereiken, van het stoffelijk over schot des admiraals naar Parijs te zien overbrengen en van een geschikt terrein te erlangen in de tuinen van het Louvre. Tot het eerste heeft graaf Dauvet, thans eigenaar van het kasteel Chatillon-sur-Loing, waar zich het gebeente des admiraals bevindt, zijne toestemming niet willen geven, en wat het tweede betreft is de ministerraad tot het besluit gekomen, dat aan den wensch van den heer Bersier niet voldaan kon worden zonder op allerlei belangen inbreuk te maken. Intusschen heeft deze den moed niet opgege ven en van wege het ministerie van Sehoone Kunsten de toezegging ontvan gen van 33000 frs. ten behoeve van het gedenkteeken. Geheele ladingen Amerikaansch spek, in Ilaliaansche en Duilsche havens afgewezen, zijn in Frankrijk ter markt gebragt en verschillende gevallen van trichinose hebben zich in kazernen en bij particulieren voorgedaan. In het laboratorium, aan de prefectuur van politie te Parijs verbonden, zijn in verscheidene monsters van het bedoelde spek trichinen gevonden. Ten ge volge van een en ander heeft de prefect, de heer Andrieux, eene waarschu wing in de dagbladen geplaatst en de markt-inspecteurs tot verdubbelde werkzaamheid aangespoord. De spoorwegmaatschappij Paris-Lyon-Mediterranée heeftmet het doel om de vermoeijenissen van een lang traject minder bezwarend te maken, besloten, dat de reizigers, die een billet nemen voor een afstand van meer dan 400 en 800 kilometer, voorlaan een oponthoud zullen mogen nemen de eerste van 24 en de tweede van 48 uren. Dit besluit is den lt0 Febr. in werking getreden. 1' De Praemonstatensers der abdij van Frigolot, bij Tarascon, bij wier verdrijving de regering hare toevlugt moest nemen lot een geregeld beleg van hun klooster, zullen zich naar Spanje begeven, waar koning Alfonsus bij Valladolid een abdij te hunner beschikking heeft gesteld. Drie monniken, die eigenaars der abdij van Frigolot zijn, blijven daar met een aantal be dienden, om de goederen le beheeren. Het klooster zelf werd tot nog toe door de gendarmerie streng bewaakt, om te voorkomen, dat het weder dooi de monniken betrokken wordt. Volgens den Lib. de la Vendée zijn bij de ramp te Sables-d'OIonnes door den storm verongeluki11 sloepen met 51 menschenlevens; 27 echt- genoolen zijn weduwen en 57 kinderen weezen geworden. De mannen waren allen iu de kracht des levens en uitstekende zeelieden. De oudste was slechts 47 of 48 jaren oud. De speelbank te Monte Carlo heeft weder twee slagtoffers geëischt, die zich, na zware verliezen, voor den kop hebben geschoten. DUITSCHLA.1VD. Het programma voor de huwelijksplegtigheden van prins Wilhelm van- Pruissen en prinses Victoria Augusta van Sleeswijk-Holstein is als volgt vastgesteld: 25 Februarij. Komst van de bruid op het kon. slot Bellevue; ten n 4 ure aldaar familiediner en maarschalkstafel. 26 Februarij. Inlogt van de bruid in Berlijn; onderteekening der huwelijks-acten; en familiediner. 1 27 Februarij. Des avonds ten 7 ure voltrekking van het huwelijk op het kon. slot. wettelijk en kerkelijk. 28 Februarij ten 11 ure. Godsdienstoefenin;„» in de nieuwe kapel; ten 4 ure gala-diner in de Witte zaal van het kon," slot; des avonds ten 7 ure gala-voorstelling in de kon. opera. 1 Maart, Familiediner bij den kroonprins; des avonds bal in het kon. slot. Prins von Bismarck heeft op eene parlementaire soiree medegedeeld, dat naardien er een Pruissische volkshuishoudkundige raad is tot stand ge komen, de overige bondsstaten geneigd zijn, zulk een raad voor het geheels vï rijk op te rigten. Zoodra die raad eene rijksinstelling wordt, zullen de 75 i Pruissische leden blijven, met toevoeging van 30 a 50 leden uit de andere staten, zoodat bijv. Beijeren 15, Saksen 9 en de overige staten ieder een lid per millioen ingezetenen zouden benoemen, terwijl eenige kleine staten bi vereenigd een vertegenwoordiger kunnen zenden. Dingsdag avond heeft te Bern weder een aardschok plaats gehad. Ook 1 te Wabern en Muri heeft men den schok waargenomen. Van schade of on- r] gelukken heeft men niets vernomen. Dezer dagen is te Venetië een «passo" of vlot, waarop zich een aan- .- tal menschen bevondenomgeslagenzoodat allen te water geraakten. Slechts weinigen konden gered worden en 35 hebben het leven verloren. s' De //passadore", die het vaartuig bestuurde, is in hechtenis genomen. v ST. PETERSBURG4 Febrbarij. De synode beraadslaagt over een voor- stel van den minister van binnenlandsche zaken, om het aantal kerkelijke c feestdagen te verminderen. 1 PARIJS. 4 Februarij, Op de beurs liep het gerucht, dat heden ochtend d de ministerraad bijeengekomen was, wegens een artikel van de Rép. Frang.-, waarin de heer Barthélémy werd aangevallen. Het gerucht is onwaar, er werd heden ochtend geen ministerraad gehouden. LONDEN, 4 Februarij. In het lagerhuis zeide de heerDilke, in antwoord aan Worms, dat de meening geheel zonder grond is, volgens welke Rusland zich zou verbonden hebben Merw niet te bezetten, wanneer Engeland van Kandahar afzag. Er is reden om te geloovendal Rusland niet op Merw zal aanrukken, maar het is daartoe niet verpligt, en er is zelfs niet over onderhandeld. De heer Forster stelde voor de wet ter bescherming van personen en eigen- dommen in Ierland voor den tweeden keer te lezen. BERLIJN, 4 Februarij. In het huis van afgevaardigden werd in behan- deling genomen de wet betreffende de geldsommen, welke ten gevolge der hervorming van de rijksbelastingen aan Pruissen moeten worden toege wezen. Bismarck beval het afdoen der wet des noods in eene nazitting aan. Zijn beginsel was een midden te vinden tusschen de te groote directe en de te geringe indirecte belastingen. Hij wilde slechts de belasting op het in- komen behouden voor den staat, de overige belastingen laten aan de provin- ciën en gemeenten. De tabak moet meer opbrengen dan tot dusver. Zij is het meest geschikte voorwerp ter belasting. Parlementaire strijd zou hem niet van zijne beginselen doen wijken. Ook zal hij niet aftreden eer de keizer hem beveelt af te treden. Tot dit besluit is hij gekomennadat hij heelt gezien, wie zich over zijn aftreden verheugen zou. DUBLIN, 4 Februarij. Men verwacht dat de Land-League zal ontbonden en hare bureaux door de politie in beslag genomen zullen worden. De vrouwelijke leden der Liga hebben eene oproeping gerigt aan de Iersche vrouwen, tot ondersteuning der pachters, die uit hunne hoeven zijn gezet. De Daily Telegraph verneemt dat Parnell en zijne partij besloten hebben om het verzet tegen de dwangmaatregelen in Ierland, na de tweede lezing, als vruchteloos op te geven. AKADEMIE-NIEIJWi. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5den Februarij de heer A, A. del Court, geb. le Haarlem, in de regts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: /lrt 345 ran het door de tweede kamer aangenomen ontwerp-wetboek van strafrecht. ZWOLLE, 4 Februarij. Granen. Tarwe ƒ9 50 k f 10; rogge ƒ8.25 a J 8.50; gerst 6 k ƒ7; boekweit 7.50 a ƒ8.25; paardeboonen 3 k ƒ8.25; aardappelen ƒ2.50 k ƒ3.25; alles per HL.Boter. Aanvoer 320/8 en 440/16 vaten, benevens 400/2 KG. stukgoed. Totaal 21000/2 KG. Middelmarkt 1.40 per KG. Handelswaarde 14700. Notitie van heden: per KG. 1.25 k J 1.45; per 20 KG. of vat prima kwal. 30 k ƒ33; afwijkende soort 28 k ƒ29 50; tweede soort ƒ21 k ƒ26. Eijeren ƒ3.50 k 5 per 100 stuks. Op de botermarkt werd heden eene daling van p. m. ƒ10 per J, merkt sedert vorige notering, in alle soorten, waargenomen. ZWOLLE, 4 Februarij. Vee. De Zwollerkerspel voormarkt was gisteren belang rijk. De stalhandel was deze week van beteekenis. De markt van heden bij goe den aanvoer was beduidend, waartoe de groote aanwezigheid der vreemde kooplieden aanleiding gaf. De prijzen zijn algemeen willig gestemd. Op de varkensmarkt waren p. m. 30 biggen en ruim 150 magere en dragtige varkens aangevoerd. Biggen golden ƒ1.60 k ƒ2.15 per week. Magere varkens ƒ25 k 45 en dragtige dito ƒ50 k ƒ75. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6