bijvoegsel hehoorende tot de Leidsche Courant BLUTKiNKAiSDSCHK BK Hi GTE V van Maandag 7 Februnrij dSSdJ¥". 3d. van beschaafde oorlogvoerende parigen, ook wat betrelt de uitlevering van gevangenen. Dientengevolge heeft het hoofdcomité zich gewend tot Zijne Excellentie den heer minister van buitenl. zakenom inlichting van de Engelsche rege ring aangaande de vraag, of de onzijdigheid van het Nederlandsche Roode Kruis in de Transvaal zal worden erkend en of de ambulances en het per soneel van het Nederlandsche Roode Kruis derhalve zullen worden behan deld overeenkomstig de conventie van Genève van 22 Augustus 1864. Is dit antwoord bevestigend, zooals te verwachten is, dan wordt daar door het bezwaar' voor het hoofdcomité tegen het verleenen van hulp aan zieken en gekwetsten van beide zijden opgeheven. Intusschen worden reeds door hel hoofdcomité voorbereidende maatregelen genomen lot het oprigten van een comité van het Roode Kruis aan de Kaap, in verband met de Nederlandsche vereeniging. Terwijl het hoofdcomité door bovenstaande mededeelingen u op de hoogte houdt van den stand dezer zaakhopen wij u spoedig de beslissing te kun nen mededeelen". Bjj jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (Koningskade 5, 's Hage) is voor het hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren, sedert de laatste opgaaf, aan verschillende giften ontvangen ƒ108.50; gezamenlijk bedrag ƒ356.73. Bestuurderen van het Nederl. gymnastiek-verbond hebben ter kennis van belanghebbenden gebragt dat, volgens besluit der algemeene vergadering, te Utrecht gehouden, de volgende prijsvraag wordt uitgeschreven: //Eene handleiding voor gymnastiekvereenigingenbevattende eene stelselmatige reeks van vrij-, orde- en toesteloefeningen. De meerdere of mindere uitge breidheid van het antwoord wordt geheel aan de inzenders overgelaten. Voor een voldoend en best gekeurd antwoord op deze prijsvraag wordt uitgeloofd de som van ƒ250 benevens eene verguld zilveren medaille, terwijl voor het daarop volgende best gekeurde antwoord eene premie van 100 wordt uitgekeerd. Eergisteren avond had in de Scheveningsche boschjes het volgende geheimzinnige voorval plaats. Een grenadier, die met zijne geliefde die boschjes voor eene wandeling had uitgekozen, werd in zijne aangename stem ming eensklaps opgeschrikt door een kogel, die hem om de ooren floot. Toen een tweede schot volgde, nam het paar de vlugt en stuitte het inden ren tegen een sergeant der artillerie, die eveneens met zijn meisje in de boschjes een rustig half uurtje had willen slijten. Aan hen werd het gebeurde omstandig verhaald en de verbonden wapens besloten op den rustverstoorder los te gaan. Weldra klonk hun tegemoet: "Geen stap verder ot ik schiet er op los!" Zij hoorden den trekker overhalen. Op dat geluid kozen de vereenigde militairen op nieuw het hazepad; alles, wat zij van den schutter wetenis dat hij in burgerkleeding was. Ongelukkig voor den sergeant heeft hy heden zijn lotgenoot den grenadier nog niet kunnen opsporen. De afd. Rotterdam van het Nederl. Christelijk werklieden-verbond Patrimonium had tegen gisteren avond eene volksvoordragt aangekondigd, waarbij de heer F. Lion Cachet, voorheen predikant in de Transvaal, thans pred. te Valkenburg, bjj Leiden, het woord zou voeren over den tegen- woordigen toestand der Hollandsche Boeren in de Transvaal. De spreker heeft in eene improvisatie, die 2 uren duurde, zich op eene voortreffelijke wijze van zijne taak gekweten. Door mej. J. P. Schmidts, te Rotterdam overleden, is o. a. gelegateerd aan: het subsidiefonds der Remonstrantsche broederschap in Nederland 1000; de werkinrigting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam /500; het ge sticht voor volwassen blindon te Amsterdam ƒ500; de inrigting voor doof stommen-onderwijs te Rotterdam ƒ500; het Sophia-kinderziekenhuis aldaar 500; de school voor havelooze kinderen aldaar ƒ500; het Nederl. zende linggenootschap aldaar ƒ500; de vereeniging Tabitha aldaar 100. Daar volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs de school te Moercappelle niet meer aan de eischen voldoet, heelt het gemeentebestuur den heer J. Paul, architect te Zevenhuizen, opgedragen te onderzoeken, wat wenschelijker isóf de bestaande school te vergrootén óf een nieuw schoolgebouw te slichten. Te Amsterdam heeft zich bij de politie aangemeld een persoondie in 1873 milicien bij een der regimenten vestingartillerie zijnde, naar Engeland was gedeserteerd en sedert dien tijd als vermist van zijn corps was afgevoerd. Door de politie aldaar is ook aangehouden een deserteur hehoorende tot het le reg. huzaren te Haarlem. Bij zijne aanhouding hebben zich 2 mariniers van het wachtschip Prins Maurits 'jegens de politie zoo onbehoorlijk ge dragen, dat ook deze in verzekerde bewaring zijn gesteld. Te Epe werd gisteren nacht de stilte afgebroken door het gelui van de brandklok. Alhoewel de brandweer spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, brandde toch hel huis, loebchoorende aan den landbouwer van Olst, tot op den grond af; niets kon gered worden. Twee koeijen en een paard kwamen in de vlammen om. Men meldt uit Zwolle: Alhoewel hier van tijd lot tijd gevallen van mond- en klaauwzeer door autoriteiten worden geconstateerd, is de ziekte van zoodanig goed karakter, dat zulks op onzen uitgebreiden veehandel geen den minsten invloed uitoefent. Van Katerveer meldt men, dat de LIssel zwak wordt. Hier en daar wordt beweging waargenomen. De was wordt minder; in 24 uren slechts 15 cM. Het Zwarte Water valt en het ijs ruimt op. Te Schenkenschans, bij Leeuwarden, is dezer dagen zekere d. V. zoo danig lusschen de machine in den stoomhoutzaagmolen van den heer Over- meer bekneld geraakt en gekwetstdat er levensgevaar voor hem bestaat Men meldt uit 's Herlogenbosch van gisterenHet water is alhier nog 14 cM. gewassende stand bedraagt thans 5.20 meter boven A. P. De ver schillende overlaten werken als volgt: te Heerewaarden met gemiddeld 80, le Bokhoven met 74 (naar binnen) en te Baardwijk met 40 cM. Aan de sluis te Crevecoeur is de stand van het water aan de Maaszijde 5.45 en aan de Diezczijde 4.97 meter boven A. P. Met het oog op de gunstige berigten uit Maastricht en Keulenziet men hier spoedig val te gemoet Te Andel hebben de mineurs met gunstig gevolg het ijs op de Maas door middel van kistjes met 25 kilogram buskruid doen springen; de uitwerking voldeed zeer goed aan het doel; dewijl bij de tweede uitbarsting het ijs over eene groote uitgestrektheid zich in beweging zette, kon de inmiddels naderende stoomboot llellevoetsluis haar logt ter verdere verbreking van het ijs tot het boveneind der gemeente vervolgen. Woensdag avond laat werd door de rijkspolitie te Venlo een rond zwervend vreemdeling in de stad aangehouden, die wegens gebrek aan mid delen en gemis van papieren naar de gevangenis werd gebragt. Daar geko men bemerkte mendat hij eene hoeveelheid spiritus in blazen onder zijne kleederen verborgen had. Hij is aan de justitie te Roermond overgeleverd. Volgens berigten uit Zuid-Afrika tot 11 Jannarij, door het tibl. mede gedeeld, komen uit Transvaal de tijdingen meest telegrafisch over den Oranje-Vrijstaat. Baaruit blijkt, dat de forten te Potchelstroom, Pretoria enz. het nog steeds hielden, doch hel geschut weinig nadeel aan de bele geraars loebragt; de huizen in eerstgenoemde plaats leden echter veel. Een neger en zekere van der Linden waren als spionnen door den krijgsraad der burgers veroordeeld en doodgeschoten; anders wordt de grootste men- schelijkheid door hen in acht genomen. Zelfs Engelschcn van verscheiden zijden geven de vcreerendste getuigenis. Elke mogelijke bescherming wordt gewaarborgd voor leven en eigendom. Verscheidene personen werden ge straft, omdat zij goed in handen hadden, waarvan zij de herkomst niet konden bewijzen. De soldaten, die vrijgelaten werden, kregen een nieuw stel kleêren bij hun vertrek; zij waren blijkbaar verwonderd over die goede behandeling; men had hun anders diets gemaakt. Aan vastberadenheid pa ren de Boeren edelmoedigheid. Het blad Zuid-Afrikaan behelst een uit voerig artikel tegen de lasteringen waaraan zij blootstaan, doch die geluk kig door onpartijdige Engelschen tegengesproken worden. 'sGRAVENllAGE. 5 February. Door Z. M. is jhr. L. J. van Heilmann van Stoutenburg benoemd tot burgemeester der gemeente Strijen. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Voor het geregtshof te 'sGravenhage had zich gisteren ter zake van valschheid in geschrifte te verantwoorden de koetsiersknecht J. A. M. M., uil Oegstgeest. In de maand Mei van het vorige jaar had hij, in dienst van den stalhouder B.le Leiden, twee ritten gedaan naar Alphen en nu wordt hem ten laste gelegd, dat hij, na half Augustus zonder werk te zijn ge raakt, den 31eD Augustus het verschuldigde voor die twee ritten te Alphen zou hebben geïncasseerd op twee quitanliën, ieder groot ƒ10, maar dat hy die quitanliën zelf zou hebben vervaardigd en met den naam van zijn ge- Wezen meester onderteekend. Eerst toen de echte qnitantiën werden gepre senteerd. waarop een minder bedrag werd gevorderd dan reeds was vol daan, werd de valschheid ontdekt. Ofschoon er volgens deskundigen tus- schen het schilt der geïncrimeerde quitanliën en ten huize van beschuldigde in beslag genomen aanteekeningen veel overeenkomst bestond en volgens hen aan een en denzelfden schrijver moest worden gedacht, ontkende be-chuldigde pertinent zich aan valschheid te hebben schuldig gemaakt. Hij was zelfs op bedoelden datum niet te Alphen geweest en had evenmin aldaar geld ontvangen. Niettegenstaande die onlkentenis eischte adv.-gen. mr. Gregory veroordeeling tot 9 maanden celstraf en 4 boeten van ƒ50. De advocaat m'. van Alphen droeg de verdediging van den besch. voor. Het kwam hem voor. dat het zijn cliënt, ten laste gelegde niet was bewezen en hij concludeerde tot zijne vrijspraak. De uitspraak is bepaald op aan staanden Donderdag. Door den heer D.te Scheveningenwerd in het begin van 1880 aan besteed den bouw van een dubbel winkelhuis en pakhuis te Scheveningen. Dit werk werd aangenomen door den heer K. en zou moeten verrigt wor den volgens de orders van een bepaalden architect. Terwijl men met de fondamenten bezig was, vond de bouwpolilie goed de constructie daarvan op eene geheel andere wijze te bevelen, die ƒ900 meer zou kosten. Daar de aannemer niet zonder bevel van den architect of van den heer 1). op eene andere wijze mogt werken, vroeg hij den heer D. om orders. Deze gaf die echier niet, waarop de heer K. hem voor de Haagsche regtbank dagvaardde, ten einde hem óf bepaalde bevelen te geven, om al ol niet het bevel der bouwpolilie op te volgen en ingeval hij die bevelen niet gaf, tot ontbinding der overeenkomst van aanneming. Deze vordering werd gisteren bij pleidooi namens den eischer toegelicht door den advocaat mr. S. van Houten, ter wijl zij namens den heer 1). bestreden werd door den advocaat mr. J. J. Bergsma. Deze betoogde vooral, dat de bouwpolilie, reeds vóór de dag vaarding, op haar besluit was teruggekomen en trachtte dit te bewyzen door een brief, welken de eischer echter beweerde niet gekend te hebben. Deze hield vol, bepaalde orders noodig te hebben, omdat hij voor het bevo len bijwerk nooit betaling kon krijgen, zoo de gedaagde dit niet schrifte lijk gelast had. Voor de restauratie van de Groote Kerk is eene gift van 1600 ge schonken. Van de geheimzinnige gebeurtenis, welke eergisteren avond in de Scheveningsche boschjes voorgevallen en waarbij de veiligheid van twee personen in gevaar gebragt zon zijn, is tot dusver bij de bevoegde autoriteit niets bekend. Men betwijfelt de juistheid der hieromtrent in omloop gc- bragte geruchten. De boschjes worden, ook des avonds, door de politie bewaakt. Gisteren nacht zijn in een viertal villa's op den Badhuisweg te Sche veningen inbraken gepleegd. ElfiELAKD, LONDEN, 4 February. In de zitting van het lagerhuis van gisteren heeft de heer Gladstone ver scheidene amendementen van Northcote op zijne resolutie aangenomen. Hij

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5