LKIDSCHi: c OORANT, is^i. MAANDAG 7 FEBRUARIJ. V. 31. ADVERTENTIE N. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2.— met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. f 2.35. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, Imiten de expeditie kosten.. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. He prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. van den Gemeenteraad Ingekomen stokken). 910 der Handelingen HliNNKALA.MiM.il! MKKtGTKX LEIDEN. 5 Februarij. Daar de plaatselijke commissie van toezigt op de scholen van middel baar onderwijs bet wenschelijk achtdat de commissie met een zesde lid wordt aangevuld, hebben burg. cu weih. daartoe aan den gemeenteraad voorgedragen de hh. dr. T. Zaaijer en dr. E. A. van den Burg. Op bet verzoek van de hh. Gebr. van Wijk C".om den opstal op het Raamland onder Zoeterwoude Ie mogen wegbreken en van de huur van het Raamland te worden ontheven, stellen burg. en weth. voor het eerste ge- deelie van het verzoek loe te slaan, maar afwijzend te beschikken op het verzoek om van de verdere huur ie worden ontheven. Commissarissen der stedelijke gasfabriek hebben aan den gemeenlcmd overgelegd het bij hen ingekomen rapport van den deskundige, belast met de coniróle der lichtsterkte en hel chemisch onderzoek van het lichtgas in de gasfabriek vervaardigd, waar te nemen in een lokaal op 1100 meters afstand van de fabriek gelegen. Blijkens dat rapport heeft bedoelde deskundige gedurende de maand January voor het lichtvermogen van het gas alhier gevonden: gemiddelde waarde 16.41 kaarsen, grootste waarde 17,64 id., kleinste waarde 15,65 id. Ds éénheid is hel licht dat men verkrijgt van eene spermacetikaarsjlie 120 Eng. grein per uur verbrandt en waarvan er 6 in één Engelschpond gaan. Het gas bevatte geenc merkbare hoeveelheden zw avelwater stof. Het bedrag tan de zwavel in de overige zwavelverbindingen is altijd geble ven beneden het voor de Londensche fabrieken vastgesteld maximum var 25 grein in de 100 kubieke Eng. voetrn. Er was gevonden 14.77 greindus minder dan gedurende de vorige maand. Het ammoniagrhalle is gedurende de maand Januarij wederom belangrijk gedaald. Hel gemiddelde bedrag is geweest 4,17 grein in de 100 kubieke Eng. voeten. De zuivere opbrengst van het concert, op Maandag den 31"1 Januarij jl ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, bedraagt 70458. De medewerking, welke de commissie van verschillende zijden ondervond, waardoor de onvermijdelijke uitgaven tot een minimum zgn herleid, droeg niet weinig tol dat gunstig resultaat bij. Onder anderen kan met zekerheid worden gemeld, dal de pianino's door den pianofabrikant, den heer Bender, kosteloos ten gebruike zijn gegeven. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den p rsoon van P. J., werkzaam op de fabriek van den heer K., ter zake van hel ontvreemden van koperen voorwerpen. De heer K.al sedert 1 jaar het een en het ander missende, betrapie P. J. op heeler daad. Deze was reeds sedert 22 jaren op bovengenoemde fabriek werkzaam, doch vroeger bij de hh. P. en Zn. Hel getal der in het Werkhuis alhier opsenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 89 volwassen personen en 7 tot 18 kinderen. Blijkens hierachter voorkomende aankondigingzal de voorstelling ten voordeele der minvermogende oud-strijders van 1830/31door de onderoffi- cieren-vereenigingen //Door vriendschap vereenigd" en "Pusno pro patria", Woensdag aanst. in den schouwburg plaats hebben. Vroeger hebben wij reeds van deze zaak melding gemaakt en op liet doel gewezen dal de ge noemde vereenigingen zich voorstellen. Dat doel is, gelijk men weet, alle- zins loffelijk. Men wil voor de minvermogende oud-strijders iels doenopdat ook zij met opgeruimde harten de herinnering' kunnen vierendat zij 50 jaren geleden voor vaderland en koning de wapenen aangordden. Ofschoon er in den tegenwoordigen lijd veel gevraagd, veel gegeven wordt, om hel lot te verzachten eener schaar van noodlijdenden, verlrouwen wij toch, dal men voor deze ouden van dagen de hand niet sluile Voor hen wordt niet veel gevraagd. Zij, die zich hun lol aantrekken, zullen zeker tevreden zijn, wanneer n:en door zijne tegenwoordigheid in den schouwburg aandezcoud- sirijdcrs een blijk van belangstelling geelt. Aan het gemeentebestuur van Leiderdorp en aan dal van Zoeterwoude is liet gevoelen gevraagd omtrenl eene verandering der grenzen tus eben die gemeenten en Leiden. Aan de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp lot wijziging van de artikelen 11 en 12 der wet tot regeling van het hooger onderwijs. De bp die arlikelen verordende examens moeten in 1881 voor het eerst worden afgenomen. Nu aan die bepalingen uitvoering is te geven doen zich bezwaren op, die tol herziening noodzaken. Bij de Bataviasche havenwerken kunnen worden geplaatst dertien machinisten, bij voorkeur ongehuwden. De ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch lndië te stellen machinisten zullen ont vangen: eene gratificatie voor uitrusting, len bedrage van /720; een voor- loopig traciement van 180 'smaands, van den dag van inscheping af; in lndië een activiteits-traetement van ƒ240 'smaands, ingaande met de maand, volgende op die van benoeming in lndië. welk traciement, ingeval van va catures, kan klimmen lot ƒ300 'smaands. Machinisten, die genegen zijn zich tijdelijk aan de dienst der Bataviasche havenwerken te verbinden, kunnen zich ter mededinging uiterlijk tot en met 18 Februarij aanst. bij het dep. van koloniën aanmelden bij een op zegel geschreven request. Zeven machinisten zullen dadelijk uitgezonden kunnen worden; drie legen het eind van Maart, en drie eerst in de maand Julij aanst. De Staatscourant beval de volgende rivierberigtenDe opruiming van het ijs op de Lek is sedert de vorige opgaaf aanzienlijk gevorderd. Zoo als reeds gemeld is, geraakte het ijs te Schoonhoven in beweging en dreef het gelijdelijk door. Te gelijker tijd geraakte ook te Lekkerkerk en op het verder benedengedeelte van de rivier het ijs los en dreef het door, een einde makende aan de werkzaamheden van de afdeeling mineurs en sap- peurs ie Lekkerkerk en aan het ijsbreken van de vroeger vermelde stoom boot, die daarmede reeds tot voorbq Krimpen a/d Lek gevorderd was. Te Vreeswijk alleen zat beden morgen het ijs nog vast. Met het oosr op den toestand van de rivier boven en beneden deze ijsbezetting in verband met den waterstand en de herhaaldelgk waargenomen ijsbewegingen, baart deze ijsmassa thans geen zorg en kan er eene spoedige opruiming worden ver wacht Op het bovengedeelte van den Gelderschen IJssel is op onderscheidene punten werking in de ijsbezetting waargenomen. Te Zntphen is het ijs 9 n. v. m losgegaan en doorgedreven. Ook te Deventer is het ijs in be weging geweest, doch weder vastgeraakt. Verder benedenwaarts tot in zee zit het ijs nog vast. De Boven-Maas is thans geheel open en nagenoeg van qs bevrijd. Ecnige val op die rivier te Hedel, Hedikhnizen enz. kan nog worden verwacht, waardoor de werking van den Bokhovenschen overlaat zal verminderen. Intusschen is het inundatiewater rondom 's Hertogenbosch in 24 uren we- der 016 M. gestegen, waardoor het walerkeerend vermogen van de nieuw aangelegde beringingskade bij de doorbraak onder Nieuwkuyk aan eene zware proef wordt onderworpen. Volgens een berigt heden 0 u. 30 m. nm. uit Nieuwkuyk afgezonden, werd aan de versterking der kade met kracht voortgewerkt en was de toestandonverwachte voorvallen buiten beschouwing latende, bevredigend. De volgende circulaire is door het hoofdcomilé van het Boode Kruis verzonden "In verband met onze circulaire dd. 17 Januarij jl.n°. 2403. hebben wij de eer u mede te deelen, dat de heer Childers, secretaris van staat voor de zaken van oorlog in Engelandblijkens het verslag der parlementszilting in de Times van Dingsdag 1 Februarij jl., heeft verklaard, dal de Boeren in de Transvaal zullen behandeld worden volgens de algemeen erkende regelen Zie verder het Bijvoegsel). Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en by het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot, den Heer II. J. VAN DER MEER, betuig ik ook namens mijne kinderen en behuwdzoon onzen hartelijken dank. Leiwen, 5 Febr. 1881. Wed. H. J. VAN DER MEER, Garrer. Dankbaar voor het genoten vertrouwen, dat mijn geliefde Echtgenoot zoo vele jaren mogl ondervindenbeveelt de ündergeteekende zich verder minzaam aan, uitsluitend voor het Dames- en Kinderkappen, Haar- werk, Parfumeriën en verder wat lot het vak behoort. Leiden, 5 Febr. 1881. Wed, 11. J. VAN DER MEER, Garrer.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1