LE1DSCHE CRIIRANT. N°. 30. 18*1. ZATUROAG 5 FEBRUARIJ. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant i.« met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, /ranco p.p. f 2.35. Hel buiten de erpeditiehosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. He prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. per vierendeel jaars 1.50franco p. p. f 2. Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Jnni 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- taar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algenteeue kennis dat door hen op heden vergun ning is verleend aan 11. M. Taverne en zijne rechtverkrijgenden lot het oprichten van eene slachtplaats, rookerij en zouterij, in het pand in de Haarlemmerstraat 113. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden. 3 Februari 1881. E. KIST, Secretaris. KKVNKM.VMISCIIK BKRIGTEN. LEIDEN, 4 Februarij. Door burg. en weth. is, na ingewonnen advies van de betrokken auto riteiten, de navolgende aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrek- kinz van directrice aan de eerlang alhier op te rigten hoogere burgerschool voor meisjes opgemaakt en aan den raad overgelegd, als: 1». mej. M. En- geimann, leerates ia de Hoogduitscbe taal aan de middelbare school voor meisjes te Amsterdam; 2°. mej. Joh. de Lange, leerares in de Fransche taal aan de school voor middelbaar onderwijs te Leeuwarden. L „Er is in Leiden geen kunstzin! och kom, is dat nu een publiek om een Ilollandsch kunstenaar te hooren?" klonk in onze onmiddellijke nabjj- lieid de sclinone stem ecner jonge dame, die. bij hare komst de zaal rond ziende, dit op half gcmelijken toon te kennen gaf. Gelukkig werd deze minder vleijende ontboezeming door hem, lol wien zij gcrigt was, met de opmer king beantwoord, dal men er ook rekening mede moest houden, dat hier niet zooals in grootere steden het auditorium telkens variëert, maar. wal er ook op het gebied der kunst te doen zjj, steeds op de offervaardigheid van hetzelfde publiek een beroep wordt gedaan. Niet alleen dat wij ons met deze juiste opmerking ten volle vereenigden, maar wij beweren daarenboven, dat, wanneer een lokaal, dat voor ruim 1000 hoorders plaats bevat, voor meer dan drie vierden door een uitgelezen auditorium is bezet- zooals gisteren avond bij het Ileymann's concert het geval was die klagl, op zijn zachtst genomen, onbillijk mag worden genoemd. Dat publiek gaf voorts door een van het begin tot het einde schier ademlooze aandacht, gevolgd, als daartoe slechts even de gelegenheid werd aangeboden, door daverende toejuichingen, wèl het bewijs, dat, wat overal elders zoo welverdiende bewondering had opgewekt, ook hier naar waarde werd geschal. Het was dan ook een avond van rein en onvermengd kunstgenot, zooals maar hoogst zelden wordt aangeboden. Was Carl Heymann voor enkelen, die vroeger het voorregl genoten hem op „Sempre" te hooren, geen vreemdeling, de velen, die gisteren avond met het bijna onvergelijkelijke talent van dezen toonkunstenaar voor hel eerst kennis maakten, zullen het gewis met ons eens zijn, dat wat de faam uit alle oorden door middel der pers ook naar hier had ovcrgebragllang niet overdreven, maar ten volle verdiend was. Bij eene bijkans onovertrefbare techniek, welk eene gevoelvolle vnordragl Wat edel en geacheveerd spel! Het was dan ook niet Ie verwonderen dat hier ten volle des dichters regelen van toepassing waren: "Geen adem fluisterde in de zaal. 'I Was alles aandacht En na iedere voordrag!, als de laatste accoorden waren aangeslagen, wat een storm van toejuichingendie geen einde namen voor de kunstenaar zich telkens nogmaals had vertoond, en waarlijk, na het slotnommer op het niet eindigend applaus wat wij na zooveel inspanning wel wal onbe scheiden vonden. - nog een extra-nommer voor hen, die nimmer voldaan zijn, ten beste gaf. Hel was dan ook voor onzen stadgenoot, den heer A. J. Wetrens, inder daad geen gcmakkelijken taak om naast zulk een gevierd artist zijn welver dienden roem te handhaven. Of hij daarin slaagde? Niemand der aanwe zigen ol hij zal volmondig moeten bekennen: //volkomen". Trouwens dit bleek dan ook wel uit het daverend en herhaald applaudissementdat hem telkens na de uitvoering zijner beide stukken ten deel viel. Was hij in de keuze er van gelukkig geweest, hij was hel in de uitvoering - zoo correct en geacheveerd als men dit van hem gewoon is niet minder. En, heb ben Leiden's ingezetenen gisteren avond in den leregt alom gevierden land genoot Carl Heymann een kunstenaar leeren kennen en waarderen, wien zij allen gewis in den geest een "lot weerziens" toeriepen, zij mogen er tevens trotsch op zijn, in Wetrens een stadgenoot te bezitten die Leiden's goeden naamop het gebied der toonkunstzoo waardig weet op te houden. Door de geneeskundige staats-commissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. H.C. Getiken, med. doctorandus, en B. Bakker, cand.-arts. - Op 's konings verjaardag zal voor elke compagnie infanterie eene som van ƒ35 worden bestemd, tot het aanschaffen van kleine geriefelijkheden voor de onder-officieren en soldaten. Blijkens de door de Staatscourant medegedeelde rivierberigten waren gisteren de Boven-Rijn en Waal thans vrij van ijs, en is de scheepvaart op deze rivieren hersteld. Te Keulen blijft hel water sterk vallende, ter wijl deze val zich reeds tot beneden Nijmegen heeft voortgeplant. De Boven- en Nieuwe Vlcrwede zijn nagenoeg van ijs bevrijd: de vaste ijsstrooken die zich langs de oevers bevonden, zjjn op eene enkele uitzondering na. opge ruimd. De Beneden-Merwede en de Dordtsche waterwegen zijn nog met jjs bezet. Intusschen wordt ijverig voortgegaan met de kunstmatige oprui ming van het ijs op de Dordtsche Kildaartoe werden door de torpedo compagnie 32 buskruidmijnen ontstoken op onderlinge afstanden van 50 en 100 M.daarmede was men gevorderd tot 2300 M.boven den beneden- mond der Kil. In verband hiermede werd door den rammonitor Panter over de geheelc breedte hel ijs gebroken, waarmede gevorderd is tol 1400 M. boven den benedenmond. Op den Neder-Ilijn en de Lek is de opruiming van het ijs regelmatig van boven naar beneden gevorderd. Gisteren morgen was de rivier los en het ijs drijvende lot beneden Kuilenburg. Te Vreeswijk, Vianen en Schoonho ven zjjn herhaaldelijk ijsbewegingen waargenomen, zoodal spoedig ijsgang op het benedengedeelte der rivier kan worden verwacht. Ook wordt uit Schoonhoven berigt, dat het ijs aldaar is losgegaan. Met de kunstmatige verbrijzeling en opruiming van het ijs op de Lek Ie Lekkerkerk en op de Nieuwe Maas boven Rotterdam werd krachtig voort gegaan. Door eene afdeeling mineurs en sappenrs werd reeds een 25-tal ijsmijnen met ladingen van tot 4 Kg lithofracteur op onderlinge af standen van 100 M. in de stoomaeul te Lekkerkerk ontstoken. Boven Bot terdam waren eene stoomboot en de rammonitor Hyena werkzaam het ijs op te breken. Op vele plaatsen langs de Rovcn-Maas beneden Grave was het jjs reeds in beweging geraakt en doorgedreven. Te St. Andries zit het ijs nog vast, doch waren reeds meerdere ijsbewegingen aldaar waargenomen. Van Driel lot Neder-Hemert was de rivier open. Men zal trachten het onder Wijk en Veen nog vastzittende ijs met de bovenbedoelde stoomboot en door middel van ijsmijn op te ruimen. Het inundaliewater rondom 's Hertogen bosch was aanmerkelijk gestegen, voornamelijk door het over den Bokho- venschcn overlaat aangevoerde water. De beringing van de doorbraak, on der Nieuwkttyk, is met groote krachtsinspanning daargesleldmen gaaf steeds voort die te verzwaren en te versterkenen onvoorziene rampeh daargelaten, bestaat er eenige hoop die waterkeering te behouden. Eene slapende hoofdwacht. -- De krijgsraad in het le militaire arron dissement, standplaats 's Gravenhage, behandelde kort geleden eene schrif telijke klagt op 7 December ingeleverd door B. A. R., oud 23 jaar, geboren te Haarlem, sergeant bij dc 3e comp., le bat. van het 4' reg. inf., in gar nizoen te Delft, ingesteld legen W. G. R.. oud 43 jaar, geboren te Amboina, kapitein der infanterie, in garnizoen te Delft, ter zake van eene aan den klager op 30 November 1880 door genoemden kapitein destijds fungerend garnizoens-kommandantopgelegde stral van acht dagen provoost. Uit het ten processe overgelegde strafregister bleek dat die stral was opgelegd wegens: als kommandant der hoofdwacht bij de ronde van den officier van piket des nachts omstreeks één uur met zijne seheele wacht slapende le zijn bevonden. 11e klager achtte zich over de opgelegde straf bezwaard op grond dat hij destijds met zijne wacht niet geslapen heeftwaartoe hij zich beriep op vier getuigen, soldaten, destijds deel uitmakende van die wacht. Drie dezer ge-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1