It ^idsciii: ('01 kv\ 41. ENS. H°. 20. taehi ft. in. iszt, VRIJDAG 4 FEBRUARIJ. pe Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uilgcionderd, l!e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.60, franco p. p. ƒ2. i het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. f 2.36. liet Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 taars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. n De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. O.S. de se Courant wordt verzonden bladz. 1—2 der Handelingen den Gemeenteraad Zittingverslag art( BINNENLANDSCI1E BKRIGTEN. LEIDEN3 Februarij. >p de begraafplaats der roomsch-katholieken had heden morgen eene doenlijke plegtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den heer Lulcener, in leven binnenvader van het r. k. wees- en oudcliedenhuis, •d aldaar grafwaarts gebragt. Op de Ijjkkist waren twee kransen neder ...dgd, blijkens het aangehechte opschrift door »de dankbare weezen", 'feuten van het gesticht volgden met de nabestaanden het lijk naar de tste rustplaats, terwijl de weezen onmiddellijk eene plaats innamen ach- den rouwwagen. De oudelieden uit het geslicht bevonden zich mede den dooden-akker. Nadat de dienst in de kapel en de gebruikelijke gtiglieden hadden plaats gehad, nam de wel-eerw. heer A. L. Brunott bij groeve het woord. Ofschoon het niet de gewoonte was bij eene zoo- lige gelegenheid hel woord te voerenkon hij toch niet nalaten hier een iord van troost tot de weezen te riglen. Hij wist bij ondervindingwat overleden vader voor ben geweest was; was het gemis van vader en onieder voor hen smartelijk geweest, in hem hadden zij inderdaad alles aitnggfvonden. Hij wees hen op hel vele goede dat zjj van den overledene jeiidcn geleerd. Hij hoopte dal zij de nuttige lessen, door hem ingeprent, P aimer zouden vergeten en op die wijze zijne nagedachtenis in eere zou- Oln houden. Sprekers woorden maakten diepen indruk en de talrijke aan- bijizigen verlieten diep geroerd de stille rustplaats der dooden. iver VVij vernemen dat op liet adres aan 11. M. de koningin van Engeland, Vjg zake van de Transvaal, tijdens het Kier ter teekening heeft gelegen. 6 haudleekeningeu zijn geplaatst, liet is heden door den heer II. van :j|del aan het boofd-couiiié le Purmerende opgezonden. Naar men ons mededeelt heeft het comité van het Oranje Kruis een hrijven gerigt aan het hoofdcomiié van het Roode Kruis, houdende de iriinente vraag of het al dan niet zal optreden, waarop uiterlijk Zaturdag j.uist. antwoord wordt ingewacht. 6,Wij vernemen, zegt liet v. 's Gr.dal ten gevolge der verklaring bui de Engelsche regering in hel parlement, waardoor de oorlog in de ransvaal eene andere gedaante heeft aangenomen, het bezwaar is opgehe sen, dat het hoofdcomité van het Roode Kruis belette daarbij terstond terkdadig op te treden zoodat nu voorloopige onderhandelingen daarom trent plaats hebben. Volgens hel Fad zou hel berigt, dat van wege de orde van Neder- ''undsche vrijmetselaren en door den grootmeester-nationaal adressen aan de iroote loge en aan H. M. de koningin van Engeland ten opzigte van de i'ransvaalsche zaken zouden zijn gerigtonjuist zijn. ij- Naar de /V li. C. verneemt, hebben de luitt. ter zee 1' kl. P. C. ipabst en H. van Broekhuizen, dienende aan boord van het wachtschip le Vmstcrdam liet initiatief genomen om bij de officieren en ambtenaren der narine aldaar eene Jrjst te laten circuleren, ter inzameling van gelden, be stemd om onze Zuid-Afrikaansche stamverwanten met geneeskundige hulp lij tc staan. j -- De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt lat in dit jaar hij liet kon. instituut voor de marine le Willemsoord na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden: a. 36 jongelingen als adelborst voor de zeedienst; tot dit examen worden toegelaten jongelingenNeder landers zijnde, die op den l8"" Januarij van het jaar waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 13 jaar reeds en op den 1»'» Sep tember van dal jaar dien van 17 jaar nog niet hehben bereikt; b. 4 jonge lingen als adelborst voor de mariniers; lot dit examen worden toegelaten jongelingen, Nederlanders zijnde, die op den 1"'° Januarij de/es jaars waarin het examen wordt aangevraagd, den ouderdom van 14 jaar reeds en dien van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen voor adelborst te doen in aanmerking komen, moeien vóór of uiierlijk op 1 Mei aanst., aan den minister van marine een op zegel gêsehreveu verzoekschrift indienen. De minister van waterstaat heeft op bet verzoek van verschillende maatschappijen van landbouw om subsidié voor eene Nederlandsche inzen ding van vee- en zuivelproducten op de aanst. tentoonstelling te Birming ham, geantwoord, dat men evenals bij de vorige tentoonstellingen beproeven moest in hoever, zonder op den staat le steunen, de deelneming algemeen en voldoende kan worden geacht. Mogt dattegen 's ministers verwachting niet gelukken, dan zal hij in overweging nemen in hoeverre de verkregen belangstelling eene geldelijke ondersteuning van den staat reglvaardigt. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heelt in zijne jongste vergade ring besloten het bedrag der toelagen aan de verminkten in den strijd met Atjeh, over 1881 uit te keeren. te bepalen op 56 voor een soldaat, ƒ60 voor een korporaal en ƒ78 voor een sergeant. Deze toelage spruit voort uit de renten van het kapitaal door den koning, bij gelegenheid van Zr. M". 25-jarige regering, lot dat doel aan het fonds verstrekt 171 verminkten genieten tegenwoordig deze toelage hoven hel bedrag hunner gewone gratificatie. Zeven lijsten van ingekomen giften bij de algemeene commissie tot leniging van rampen door watersnood zijn thans gepubliceerd, welke gif ten, behalve de ƒ27000 te 'sGravenhage en andere nog elders verzameld, zjjn gestegen tot een bedrag van ƒ226,500. Toch is nog altijd veel, veel meer noodig, wil men in de behoeften en geleden verliezen voorzien. Te St. Petersburg heelt zich eene commissie gevormd tot inzameling van gelden voor de noodlijdenden door den watersnood hier le lande. Zij bestaat uit Zr. M'. gezant jhr. van der Hoeven, den waarnemenden consul F. Mellema en den predikant II. A. Gillot. Den 26'" Februarij vertrekt per Koning der Nederlanden een detache ment van 7 onderofficieren en 110 minderen naar Indië, onder bevel van den majoor der artillerie Deibei en onder medegeleide van de 2' luitt. Ok- huyzen, de Vlamiuck en Romein. Te Rotterdam beeft zich, naar aanleiding van liet in eene aldaar ge houden vergadering genomen besluit betreffende het zenden van geneeskun dige hulp naar de Transfaal, een definitief comité gevormd, bestaande uit de volgende hh.dr. A. V. W. Bikkers, J. DroslL. A. Gleichman, dr. S. Halbertsma, d'. Hesselink, J Hudig, d1. A. P. G. Jorissen, I. L. St. Martin. 11. J. Meerkamp van Embden, P. R. Mees, d'. T. Lyclama a Nyeholt. G. Th. Pbilippi. De algemeene vergadering der Gustaaf Adolf-Verceniging zal dit jaar te Gouda worden gehouden. De collecte voor de watersnoodlijdenden. te Utrecht langs de huizen der ingezetenen gehouden, heeft ruim ƒ9200 opgebragt. Te Dedemsvaart is bij den boekhandelaar en winkelier Holman een diefstal gepleegd met inbraak. De dief of dieven hebbendoor een gedeelte van een der winkelruiten uit te snijden, zich toegang weten te banen, het slot der toonbanklade opengebroken en eene vrij aanzienlijke som aan con tanten meegenomen. De lamp, die zij bjj huil werk opgestoken hadden, werd door de bewoners des morgens nog brandende gevonden Uit 's Hertogenbosch meldt men dat gisteren morgen aldaar zijn aan- gekomeu de ministers van waterstaat en van binnenlandsche zaken, verge zeld van den inspecteur van den waterstaat Fjjuje en van een hoofdambte naar hij het dep. van waterstaai. Onmiddellijk na aankomst begaven de ministers mei hunne ambtenaren zich in de gereed liggende schietschouwen over het ijs naar Nieuwkuyk om de doorbraak aldaar le bezistigen. Verder meldt men dat het water nog is gewassen. Er heeft zich tus- schen Velp en Neerloon een ijsdam gezel. Op de Maas tusschen Oijen en Hedel is het ijs nog vastmet veel dooigalen en open vakken. Zoomede op de Beneden-Maas tot YVoudr.ichem. Voorts werd hier berigt onlvangen, dat zich in de Maas, in de nabijheid van Ravcnslein een ijsdam had vast gezet waardoor de afloop van het water werd belet. De besturen der waterschappen van Oijen en van hel Hoog-Ilemaalin Noordbrabant, hebben zich lot den minister van waterstaat gewend met verzoek om de eenmaal door hem met volle overtuiging verdedigde zaak niet te laten rusten, maar den post voor een subsidie in de kosten der digtihg van de doorbraak van den Maasdijk op nieuw aan de vertegenwoor diging voor te stellen. Te Bergen op Zoom zijn twee jongens, die zich nog op het ijs had den gewaagd, verdronken. De vader van een der jongens sprong zijn zoon na, doch hjj werd op zijn beurt met veel moeite gered, en ligt aan de ge volgen van zijne poging lol redding bedenkelijk ziek. In den nachi van 30 op 31 Jannarjj werd hij den landbouwer Krom-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1