hooren en zich maar stilhielden om zoodoende de planters als het ware te noodzaken han gewas voor een lagen prijs van de hand te doen, komen nu van alle kanten opdagen. Zij reizen geheel Maas en Waal door en doen allen hun best zoovéél mogelijk te koopen. Dat de tabaksprijzen door die concurrentie stijgen, spreekt van zelf. Verschillende partijen bestgoed zjjn voor 21 a ƒ22 per 50 kilo verkocht. De planters zijn over het algemeen nog al tevreden, vooral daar de tabak een goed gewigt heeft. Te Groningen ontstond Zaturdag avond brand in den kelder onder het foyer van den schouwburg, toen de voorstelling pas even was aangevangen. Men slaagde er in den brand te blusschen, zonder dat het talrijke publiek iets van de zaak gewaar werd. Te Sappemeer is de nestor onzer gewestelijke zeeliedende oud-scheeps- gezagvoerder Paulus Meints, overleden, in den hoogen ouderdom van 100 jaar en 4 maanden. Naar men uit 's Hertogenbosch van gisteren meldt was het water in de laatste 24 uren gewassen. Daar de sluis te Cre'vecoeur ten gevolge van den hoogeren stand der Maas gesloten was en de Bokhovensche en Beersche overlaten hun water naar binnen storttenwas men nog een vrij aanzien lijke was wachtende. In de laatste dagen was eenige ontevredenheid ont slaan onder de arbeiders aan de doorbraak te Nieuwkuyk, uithoofde Me aannemer niet zooveel wenschle te betalen als gevraagd werd en daarom werkvolk van elders had ontboden. Ten einde moeijeljjkheden te voorko men, was het detachement militairen met 30 man versterkt Uit Grave wordt gemeld, dat de regter Maasdijk bjj de Balgoijensche sluis gevaar liep. Men was met kracht aan het werk. De linker Maasdjjk verkeerde door den ijsgang in zeer gevaarlijken toestand. De waterstaat nam maatregelen. Het garnizoen zou naar de kistdammen te Velp en ver dere bedreigde punten uitrukken. De noodklok luidde te Herpen. Te Maastricht was het water vallende. Iljj het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer was vrij alge meen de indruk, dat dc hoofdstrekking van het wetsvoorstel tot wjjziging der bepalingen betredende de registratiebelasting, waardoor althans enkele der grootste bezwaren tegen de registraliewetten zouden worden weggeno men, instemming verdiende. Te lang reeds en te algemeen is geklaagd over den druk en de oeconomische nadeeleninzonderheid van de zoogenaamde obligatie- en overbedeelingsregtendan dat men eene poging oai die regten eindelijk afgischaft te zien, niet zou wenschen te steunen. Twee afwijkende meeningen deden zich echter hieromtrent neg gelden. Hel werd betreurd, dat de regering niet eene geheel nieuwe registratiewet heeft voorgedragen. Van die zijde werd dan ook krachtig aangedrongen op de zoo spoedig mogelijke geheele herziening eener belasting, die, in ons land reeds bestaande sedert 1811 en 1812, steeds heeft behoord tot de meest impopulaire van Franschen oorsprong, waarover reeds zoovele staathuis houdkundigen van naam den staf hebben gebroken. Voorts ontwikkelde men dc meening, dat de regering de tegenwoordige voordragt had behooren terug te houden, totdat hel equivalent voor eene meer algemeene en groo- tere vermindering der registratiebelasting zou gevonden zijn. De eisch van algemeene herziening der registratiewetgeving werd gelijk gesteld met een wensch, dat voorloopig niets gedaan worde en dit wenschte de zeer groote meerderheid allerminst. Men wilde de zekere verbetering niet van de hand wijzen, ter wille van de zeer onzekere kans, dat voor belastinghervorming weldra een voldoend equivalent zal kunnen gevonden worden, om eene algemeene herziening der registratiewellen te regtvaardigen. Krachtige ondersteuning vond het denkbeeld, dat in deze wet een termjjn van hoogstens 3 jaren zou gesteld wordenbinnen welken de geheele regis tratiewetgeving zou moeten worden herzien. Van andere zijde werd het denkbeeld bestreden. Het voorstel tot wijziging der wet op het regt van zegel vond schier algemeen eene gunstige ontvangst in de afdeelingen der tweede kamer. Die gunstige indruk werd niet verzwakt, omdat het doel der verhooging niet zoo zeer is eene versterking van de middelen als wel hel vinden van eene gedeeltelijke vergoeding van het verlies, dat de schatkist zou lijden door de voorgestelde wijziging der registratiebelasting. 's GRAVENHAGE2 Februarij. Door Z. M. is, als bljjk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept 1855, alsmede een loflelijk ge tuigschrift, toegekend aan A. VVendelgest, te Amsterdam; L. F. Schöler, te Amsterdam; W. A. Knip, te Amsterdam; den fuselier J.'L. Lombaert en A. Heuveling, te Bunschoten, wegens hel redden van menschenlevens. én aan A. Heere, te Amsterdam, wegens dergelijk feit verleend gelijk getuig schrift, benevens eene gratificatie. \j Tot adjunct-commies bij de redactie van de Mederlandsche Staatscourant zjjn benoemd de 1' klerken M. L. J. van der lleyden en F. J. Kleyn. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd tol telegrafist 2e kl. VV. F. van Dijck en G. P. Scheers, beiden thans telegrafist 3' kl. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen berigt, is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, en bestaande nit de schroefstoomschepen ran Galen, Leeuwarden en Maruixden 29st"1 December te Suriname aangekomen. Door den minister van koloniën zijn de onderwijzeressen mejufvrouwen C. J. Kuipers, R. R. Kuipers, J. E. M. Mastholl, M. C. T. Slot, L. C. Slot, B. van Sleeden. J. A. Kiipfer, C. A. G. Bergbuys, 11. A. M. van Tets, A. Weils, A. G. W. Sol, J. P.M. Kamerling en 11. Swaab gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzeres voor de dienst daar te lande. Z. K. 11. prins Frederik heeft heden te Amsterdam dr. Metzger nog maals geconsulteerd over de ontwrichting aan zijne hand. Ten half 12 ure te dien einde naar de hoofdstad vertrokken, keerde de prins ten 4% ure alhier terug. Voor de Haagsche regtbank werd gisteren bepleit eene vordering, den heer A. C., te Amsterdam, ingesteld tegen den koflijhuis-en restaur houder A. J. W. S.te 'sHage, strekkende tot betaling van omstreeks wegens geleverd porcelein, glas- en kristalwerk. Deze goederen wart, Februarij 1880 besteld geworden, ten einde door den gedaagde te wot gebruikt in de restauratie, welke hjj den eersten Mei van dat jaar openen. De gedaagde bestreed de ingestelde vordering en beantwoordde die eene onsplitsbare bekentenis, waarin hjj erkende alles te hebben gek» doch beweerde, dat dit niet a contant was geschied, maar om te bet eenigen lijd nadat alles zou geleverd zijn, lerwjjl hij beweerde, dat delg der sauskannen en soepterrines nog steeds niet waren geleverd; op grond beweerde de gedaagde, dat de ingestelde vordering nog niet ooti kelijk was. Namens den eischer werd hiertegen door den advocaat mr. J. D. Vets betoogd, dat dc inhoud der onsplitsbare bekentenis niet zoodanig was, zij den gedaagde tegen eene veroordeeling kon vrijwaren. De koop en I ring werden niet ontkend, terwijl de eischer zich niet had verbonden levering der lepels, omdat dc gedaagde die verlangd had van eene qualii welke de eischer niet kon leveren. Door den advocaat mr. J. J. Bergsma werd namens den gedaagde ingestelde vordering bestreden, op grond, dat door den eischer geen i standig bewijs daarvan geleverd was, en de regtbank, door des gedaag bekentenis aan te nemen, noodwendig zou moeten beslissen, dat diei niet tot betaling verpligt was. In eene druk bezochte vergadering, gisteren avond alhier gehouden het lokaal van de vereeniging het Roode Kruis op de Prinsegracht, det het voorloopig comité tol het slichten eener vereeniging, ten doel hebbe het verleenen van geneeskundige hulp aan zieken en gewonden in de Tra, vaal zonder onderscheid van landaardbjj monde van den heer J. L Gramberg, mede, dat het aanvankelijk optreden der door het comité i den naam van het Oranje Kruis begiftigde vereeniging zeer veel sympal in den lande had ondervonden. Ruim een 100-tal brieven van adhat waren ingekomen, waaronder verscheidene dienstaanbiedingen. Behalve i spreker hadden twee geneesheeren zich bereid verklaard hun diensten bewjjzen (een er van was een Engelschman). en 14 ziekenverplegers, waan 4 belangeloos. Voorts waren aanbiedingen ontvangen omtrent het lever tegen verminderde prjjzen van equipementsstukken, verbandstukken en t neesmiddelen. Aan geld was reeds ontvangen eene som van ƒ2346, dat onder begrepen eene officiële toezegging voer eene gift van /1000 door 1 tweede kamerlid den heer lnsinger. Door het voorloopig comité was. medewerking ingeroepen van de Utrechtsche en Purmerender Transvat comités cn van het Antwerpsche Willemsfonds. Utrecht had zich tot zatnt: werking bereid verklaard; maar wenschte daaromtrent mondelinge onde handelingen te laten voeren met zijn gedelegeerde te 'silage, jh'. mr. G.. Th. Beelaerts van Blokland. Purmerend had zijn zedeljjken en stofl'eljjki steun toegezegd. Van Antwerpen was nog geen berigt ingekomen. Door den voorzitter werd nu voorgesteld over te gaan tot het kiezen v een bestuur, ten einde met kracht en spoed de pogingen, om den Transvale geneeskundige hulp te verleenenvoort te zetten. De heer Beelaerts van Blokland schetste daarna eerst het doel van lit Utrechtsche comité, nameljjk de volkomen onafhankelijkheid van dc Tram il met alle kracht en de betamelijkheid aan Nederland passende, te vei werven, en verder alles te doen om den bestaanden en toekomstige nood der Transvalers te lenigen. In zoover was Utrecht dan ook bereit het Oranje Kruis te steunen; doch na de berigten, dat Engeland de Tram vaal als oorlogvoerende partjj erkend heeft, meende hij, dat men het Rooi' Kruis moest bewegen thans op zijne beslissing terug te komen en onmiddé lijk zijne taak op te vatten, terwjjt het Oranje Kruis inttisschen vooit moes gaan met gelden te verzamelen, ten einde gereed te zijn als hel Rooi Kruis mogt weigeren. Overigens meende hjj, dat de meest practische we om spoedige hulp te verleenen zou zijn onzen consul-generaal te Kaapstal per telegraaf beschikking te geven over eene zekere som om geneeskundigi hulp van daar naar Transvaal te zenden. Over dit denkbeeld werd zeer uitvoerig van gedachten gewisseld; de slot som was dat de vergadering zich vereenigde met een voorstel van den heel Visser om het comité te magtigen aan het Roode Kruis de vraag te stellen, of deze thans van zjjn besluit was teruggekomen en van het antwoord It laten afhangenhoe verder omtrent het al dan niet voortbestaan van hei Oranje Kruis te beslissen. 1 - ==4 BUIÏfclNLAiNDSUlb Ufc It MTU V ENGELAND. LONDEN. 1 Februarjj De Timen gaal voort met het schelden op de rebellen in de Transvaal; wanneer zjj allen werden opgeknoopt, zon men, volgens dat blad, slecht! handelen met de erkende regels. Treurig is voorwaar nu de houding van dat blad, nu de regering zelve heeft erkend, dal aan de Boeren de regten van oorlogvoerenden moeten toegekend worden. Uil Durban wordt aan de Times gemeld, dat de gemeenschap van Colley met Newcastle vrij was. De Boeren hadden de inlanders, Boschjes- mannen en Hotlcntotten, gedwongen tot medevechlen Het Erigelsche kamp was veilig. Het vaandel der Engelschen werd niet genomen. D< 92"e en 83"' regimenten kwamen den 30",D Januarij aan wal. Groote geestdrift van de zijde der Engelsche bevolking, die hun een adres over handigde. Zjj vertrekken onverwijld naar het oorlogsveld. De Boeren te Kroonstad (Oranje Vrijstaat) hebben, volgens een telegram uil Kaapstad, eene meeting gehouden, waarop besloten is aan de Transvaal- sche Boeren paarden en vee te zenden.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2