Vlissingen aangekomen. Zy heeft op de Theems door aanvaring sciiade hekomen. Op de Lek hebben gisteren de mineurs een begin gemaakt met het doen springen van het ijs in de rivier met dynamiel-patronen. Door eenige leden vau het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Dordrecht is een adres gezonden aan het provinciaal kerkbestuur van Zuid bolland, met verzoek, om d'. A. W. L. Talma, pred. aldaar, volgens het reglement van opzigt en tucht, onder censuur te stellen. Aanleiding hiertoe hrcft, zooals uit dit adres blijkt, gegeven het door d'. Talma, bijsestaan door twee der geschorlste ouderlingen, op 11 Januarij II. eigendunkelijk aannemen van een 24-tal lidmaten, welke daarna door genoemden predi kant zijn ingezegend, zonder hun de in het reglement voorgeschreven vra gen te doen, en aan heL [1. Avondmaal toegelaten, zonder dat de niel- geschorste predikanten, de diakenen of de gemeente zelve ten opzigte van het gedrag der nieuwe lidmaten gehoord zijn of de lijst hunner namen ter visie was gelegd. Bene vereeniging van particulieren te Amsterdam heeft besloten aldaar een hoogere burgerschool voor meisjes met 5-jarigen cursus op te rigten. Zij heeft daartoe gehuurd een huis op de Heerengraeht bij de Spiegelstraat. Het schoolgeld zal bedragen ƒ400; voor kindereu van de leden der ver eeniging 3O0. Het is nader geblekendat hel Ie Amersfoort plaats gehad hebbende ongeval, waarbij de regiments-zadelmaker Modderman door verstikking is omgekomen, niet is veroorzaakt door bet walmen van eene petroleumlamp, maar door damp van vuurkolen in een komfoor, ter verwarming in het slaapvertrek geplaatst. In strijd met de laatste mededeeling aangaande het treurige geval te Nietap, (Drenthe), wordt aan de ;V. It. C. van eene bevoegde zijde berigl, dat de plaats gehad hebbende lijkschouwing veel grond heeft gegeven aan de meening, dat het meisje zich zelf heeft doodgeschoten, en dat de oom, uit wanhoop, een einde aan zijn leven heeft willen maken. Men meldt uit s Hertogenhosch Het water wast op veronlrurtbarende w ij/e. Door de verschillende dtjksbesturen w orden de noodige voorzorgs maatregelen genomen. De stations langs de rivier de Maas zijn weder door de ambtenaren van den waterstaat bezet. Door de zorg van den provin cialen waterstaat wordt het ijs geruimd van den prov. weg van hier naar Vlijmen, men verwacht echter dat de weg weder zal overstroomen. De verschillende hulpgaten in de landen van flensden en Altena zijn meest alle gedigt. De gemeenschap is hierdoor op verschillende wegen weder hersteld. Latere berigten uit Maastricht. Roermond en Venlo luiden iets gunstiger, Keulen daarentegen geeft 220 cM was aan. De stand alhier bedraagt 4 45 meier boven A I». Men verwacht, dal de bovenmond der Beersche Maas zat gaan werken. Volgens deskundigen is hoog water niet twijfelachtig. Verschillende ingezetenen nemen reeds voorzorgsmaatregelen. Te Nieuwkuyk is de doorbraak wel gedigt, maar de dijk nog niet op voldoende hoogte gebragt. Door het wassende water begint men te vree- zen. dat de dijk het niet zal houden, en er eene nieuwe watersnood te wachten is. Reeds zijn eenige bewoners van Nieuwkuyk met hunne goe deren enz. naar Vlijmen gelrokken en hebben daar op den dijk een woning gehuurd. Rij de kerk, welke bij de eerste doorbraak veel geleden heeft, heefi men een kade gemaakt om, zoo het water weer komt, het zooveel mogelijk te keereu of den siroom te breken. liet lijk van vrouw van lersel, die in den middag van 30 December jl. door het omslaan van een schuitje onder Nieuwkuyk verdronk, is Zondag middag in een sloot, halverwege lusschen genoemd dorp en Hoeven gevon den. Het geld, waarmede zij haar instortend huis was onlvlugt, had zij nog bij zich. Nabij St. Ocdenrode is in de rivier den Dommel het lyk opgehaald van den lieer de J., notaris te St. Oedenrode. De Fransche paters Trappisten van Monl-des-Cats, gebruik makende van hel aanbod van den heer lloubente Tilbnrg, zullen zich aldaar op de Koningshoeve vestigenlot welk doel er deze week een gedeelte zal aankomenom de voorloopige werkzaamheden tot het in orde brengen hunner woning te beginnen. 's GKAVENHAGE1 Februarij. Door Z. M. zijn de hh. A. Michel, inspectenr-generaal der marine in RelgiC, en C. dé Roninge, inspecteur van hel Releisch loodswezen te Ant werpen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De luitt. Ier zee lc kl. P. J. L. de Chateleux en 2e kl. D. N. Went- holt, benevens de 1' luit. bij het corps mariniers L. 11. J. L. Vogelvanger, uit Oost-IndiC teruggekeerd, zijn. de heide eersten, op non-activiteit ge steld en. laatstgenoemde, ter beschikking gesteld van den kommandant van het corps mariniers De heer Lefebvre de Rehaine, gezant van Frankrijk, wordt binnen weinige dagen alhier terugverwacht. By de herstemming voor een lid van de kamer van koophandel en fabrjeken alhier zijn uilgebragt 377 geldige slembriefjes. Hiervan verkre gen dc herren M J. Parser, niettegenstaande zyn verzoek om bij de her stemming niet in aanmerking te komen 190 en C. P. Grandia 187 stem men; zoodat benoemd is de heer M. J. Parser, reeder en vice-consul van Z. M. deu koning van Spanjete Scheveitingen. Voor de arrond.-regtbank werd gisteren een vervolg geleverd op de aanktagleii legen verschillende Scheveningsche visschers, wegens het niet verantwoorden, dich ten eigen bate aanwenden van de gevangen haring. Reklaagd vau zich aan dergelijke oneerlijkheid te hebben schuldig gemaakt, stonden heden niet minder dan een stuurman en vijf visschers, allen in dienst van den retder H teregt. Uit hel onderzoek en getuigenverhoor bleek, dat zy op 1 en 2 November hebben achtergehouden zekere hoeveelheid haring, die zij verpligt waren op te leveren aan den reeder. Dit regtsgeding bragt op nieuw aan het licht hoe ingewikkeld de ver- bondingen te Scheveitingen lusschen reeders en visschers zijn. De stuurman krijgt een dubbele portie en de matrozen ontvangen een enkel deel van iedere 100 netto opbrengst. De reeder beweert, dat de haring, die gevan gen wordt, geheel aan hem toebehoort, hoewel het gebruikelijk is, dat eene kleine hoeveelheid, gewoonlijk 50 stuks per hoofd, wordt achterge houden. gewoonlijk bestemd voor de huisvrouwen der matrozen. Voorts deelde de eerste getuige de gewigtige omstandigheid mede, dat j voor hel geval de boot avarij beloopt of wanneer niets gevangen wordt, dc bemanning ook geen loon ontvangt. Aan de beklaagden nu werd ten laste gelegd, dat zij meer haring hadden achtergehouden en verkocht, dan waartoe zjj geregtigd waren, welke feiten door een tweetal getuigendie dc partijtjes hadden gekocht, werden bevestigd. De eerste beklaagde erkende geen regl op den achtergehouden haring te hebben, alle overigen erkende een aandeel in de opbrengst van den verkoop te hebben gehad, doch berii pen zich ter hunner verontschuldiging op eene orde van den stuurman m den visch te verkoopenzoodal zij meenden volgens regt van den stuurnn den haring niet te hebben verantwoord. Uil de opgaven van den reeder bleek nog, dat in deze het mes aan twi jjaj kanten had gesneden, daar de bekl. de hoeveelheid haring niet alleen nii er verantwoord hadden, doch dal de reeder nog eene som van 32 had geg ven om van het stelen af te zijn. jju Met het oog op het vroeger door hem aangevoerde eischle de subst.-ofi cier mr. Pape aller schuldigverklaring aan misbruik van vertrouwen 10p hunne veroordeeling tol 1 maand celstraf. ij,, Hoewel alleen voor den stuurman als verdediger optredende, behartigt de advocaat mr. J. van Gigch tevens de belangen van alle teregtgesteli visschers. Hij concludeerde op verschillende gronden lot ontslag van regit vervolging. Uitspraak Maandag aanst. jjn' jsti liUITKINLANIhSCHK UKItllSTti.v ka 11 r ENGELAND. he LONDEN, 31 Januarij Mi In het lagerhuis heeft de heer Dilke in antwoord aan den heer] Rourt gezegd, dat de heer Goschen binnen weinige dagen als ambassadeur nat 011 Konsiantinopel terugkeert. Er is geen sprake van eene conferentie aldaar maar het voorstel luidde, dat onderhandelingen over de Grieksche quacsii zouden plaats hebben lusschen de Porie en de vertegenwoordigers der n ki gendhedeu. In antwoord op eene verdere vraag zeide hij. dal de meettii der regering, betreffende de Grieksche grensregeling, uitgedrukt in hare ei: dt culaire van 25 Augustus, niet gewijzigd is; zij heeft geenszins in het oog ge a; solecrd slappen te doen, maar hoopt, dat de onderhandelingendie nu zulk di plaats hebben, leiden zulleu tol zulk een vereenigd optreden der mogeni R lieden, dat eene vreedzame oplossing van de Grieksche grensquaestie daarvt ei het gevolg zal zijn. ri Door den minister Childers werd medegedeeld, dal de geheele naar i vi Transvaal gezonden versterking, uit 4500 man beslaande, vertrokken is e II meer dan de hellt dezer troepen reeds in Zuid-Afrika is aangekomen, tei ri wijl de rest vóór 10 February te Durban verwacht wordt. Vóór het uilbri d ken van den opstand beschikte generaal Colley over 4100 man, die ecliit si over Natal en de Transvaal verstrooid waren. Dc Boereii zullen gelm E naar de regelen ran beschaafde oorlogvoerende partijen behandeld wordn v ook icat betreft het wederzijds uitleveren van gevangenen. Generaal Colln telegrapheertdat de Boeren de gewonden humaan en vriendschappclij. I; behandelen. Ij De beraadslaging over de lersche uitzonderingswet werd voortgezet. d Te Cork heeft men proclamation op de muren aangeplakt gevonden f die de onderteekening dragen van //Het Iersch nationaal bestuur." FR4HKRIJE. i Bij de voortzetting der beraadslagingen in de kamer van algevaardif den over de drukperswet heeft de heer Ribot als amendement het ariiktl 1 betredende «provocatie", hetwelk de commissie had verworpen, op nieiu voorgesteld. Zijn amendement werd met 349 tegen 114 stemmen verworpen] De minister Cazot verzocht der kamer met aandrang, het artikel, hou- dende strafbaarstelling van provocatie van militairenaan te nemen. Mc 281 tegen 138 stemmen werd door de kamer dit artikel aangenomen. Daar entegen verwierp zy hel artikel, hetwelk bijzondere straf bedreigt teget aanranding van den president der republiek en den voorzitter van den seuaa en de kamer. Het bureau van de kamer van afgevaardigden heeft, op voorstel vai den heer NoOI Parfait, besloten twee medailles te doen slaan ter herinnerinj aan de beide vereenigde zittingen der kamers, die onder de republiek gt- houden zijn sedert de constitutie van 25 Fehruarij 1875 is aangenomen: alt het congres van 30 Januarij 1878, waarin de lieer Grévy benoemd werd tot president der republiek, en dat van 19 Jttnij 1879. waarin besloten it den zetel der regering weder naar Parijs over te brengen. Verschillende bisschoppen hebben hunne instemming betuigd met de» brief van den aartsbisschop van Parijs, betreflende het voorstel om de semi naristen aan de krijgsdienst te onderwerpen. Uit Rennes en Caen en omstreken worden overstroomingen gemeld, ten gevolge van den dooi, die de rivieren deed zwellen. In eerstgenoemd! plaats zijn vele huizen ingestort. Uit Spanje ontvangt men weder berigten van nieuwe overstroomingei ten gevolge van dooi en regen, met name te Cadtx. Sevilla, Saragossa Murcia, Burgos, Barcelona, Madrid, enz. In Andalusië zyn verschillende spoorwcglijnen onder water. DUITSCIILAND. Bij den bondsraad is een ontwerp ter bestrijding van openbare dron kenschap ingekomen. Er wordt in voorgesteld openbare dronkenschap te straffen met eene boete van hoogstens 100 mark, of met eene gevangenis straf van hoogstens vier weken. Is de schuldige in de laatste drie jaren meermalen wegens dat feit veroordeeld, dan moet de gevangenistraf worden toegepast. -- Te Frankfort a/M. is voor de watersnoodlijdenden in Nederland een som van 3555 mark bijeengebragt. Te Maiuz heeft zich een commissie lot ondersteuning van de overstroomden gevormd, met den burgemeester aan het hoofd. Er is tegenwoordig in Berlyn voor het publitk een rens, Joseph Dra- ser genaamd, te zien, die den veelbesproken Chinees van hel Hippodrome tt Parijs in lengte nog verre overtreft. Deze laatste toch was slechts zeven voel en elf duim, terwijl onze reus de lengte van acht voet. drie en een halve duim bereikt heeft. Hij is geboren te Uollenhau, waar hij tot op dit oogen- blik woonde en zelfs lid van den gemeenteraad was. Zijne ouders munten volstrekt niet door lengte uit. De regering van het Zwilsersche kanton Lucern heelt besloten de doodstraf en de zoogenaamde kettingstraf weder iu te voeren. Uit Szegcdin wordt gemeld, dat de laatste verdeeling der voor de overstroomingen aldaar bijeengebragle gelden heeft plaats had. Uit het open baar gemaakte eindrapport blijkt, dat er in het geheel 2.912,545 fl. gege ven is. Daarvan bragt Oostenrijk-Hongarije 1,637,927 fl. bijeen, Duitschland 398,941 fl., Frankrijk 283,182 fl. Uit geheel Europa bedroeg hel geschon- kene gezamenlijk 2,737,516, uit AziC 11447, uil Afrika 17667 en uit Ame rika 67458 fl. De rente van het niet terstond uitgedeelde komt onder het totaal voor tot een bedrag van 84425 fl.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2