PER TELEGRUF. 4 De congregaties hier te lande zijn thans bezig hun kolossaal grondbe- zitwaarvan de waarde door deskundigen op 980 millioen Ir. wordt ge schat, in veiligheid te brengen. Naar men van goederhand verneemt, bren gen zij deze goederen onder hypothecair verband. Een der hypotheekban ken heeft hun alleen reeds 32 millioen fr. verstrekt en met andere maat schappijen worden even kolossale zaken voorbereid. Te Parijs is eene ongehuwde vrouw in hechtenis genomen, die een hond had afgerigt om uit de slagerswinkels kostelijke stukken vleesch voor haar te stelen. Een slager, die reeds dikwijls hiervan het slagtoffer ge weest was, volgde dezer dagen het dier en heeft de meesteres op heeter- daad betrapt. Zij heeft reeds bekend, dat zij sedert geruimen tijd zich op deze wijze van haren hond bediend had. Te Cherbourg heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Twee booten, ieder met achttien man, keerden in den vroegen morgen naar den wal terug met de duikerklok, die bij de havenwerken gebruikt wordttoen een der mannen, door eene plotselinge beweging van de klok, zoozeer verschikte, dat hij in het water sprong. Zijne zeventien makkers gingen allenom hem te redden, naar denzelfden kant van de boot; deze kantelde daardoor om en nog vijf anderen vielen in het water. Allen verdronken; men heeft 's namiddags de zes lijken gevonden. Onlangs is te Modena zekere Cantin, een oud-soldaat van het eerste keizerrijk, die den veldtogt van 1812 medegemaakt had en ongedeerd uit de Russische sneeuwvelden was teruggekeerd, in bijna 105 jarigen leeftijd, van gebrek gestorven. In de wijk waar hij woonde kende ieder den stok ouden man, die zoo trotsch was op de medailles van Sint Helena, welke op zijne borst prijkte en dien men eiken dag in zijne lange kapoljas zag uitgaan. Toen men hem ecnige dagen niet zag, begonnen de buren zich ongerust te maken en openden zij de dettr van zijn vertrek, waar zij hem dood op een stoel vonden zitten. Op de tafel voor hem lag een papier, waarop de oud-soldaat deze woorden geschreven had: //Ik heb niets meer; ik sterf van honger; sedert twee dagen heb ik niets gegeten. Leve Frankrijk!" DIITSCULAIVD. In het huis van afgevaardigden is behandeld het voorstel van den heer Richter tot invoering eener duurzame vermindering van belasting ten bedrage van 14 millioen. De heer von Minnigerode beval het desbetreffende voorstel van de begrootings-commissie aan. De minister van financien deelde mede dat de toestand van 's lands financiën gunstig was: terwijl in de zeven eerste maanden van het vorige jaar de ontvangsten 16 millioen meer be droegen dan de raming was, zijn de meerdere inkomsten aan het einde van het derde kwartaal gestegen tot 22 millioen. Zoo ook zijn de in komsten sedert October op eene onverwachte wijze toegenomen. Een be lastingvermindering kan derhalve zonder eenig gevaar plaats hebben. De regering kan het voorstel der heeren Richter en von Minnegerode betref fende eene duurzame vermindering van belastingen in beginsel niet bestrij den. De regering toch wenscht ook harerzijds mede te werken tot eene duurzame belastingvermindering. Gravin Sophia von llalzleldt, bekend door hare deelneming aan demo cratische en socialistische bewegingen, is Woensdag te Wiesbaden in den ouderdom van 75 jaar overleden. Een van de Chinesche officieren, de heer Tschint, die te Stettin bij liet etablissement Vulcan gestationeerd zijn, is wegens diefstal gevangen ge nomen. Bij de huiszoeking vond de politie eene groote collectie gouden en zilveren voorwerpen, juweelen enz. Van het gevondene werd door goud smeden het een en ander als hun ontstolen herkend. LONDEN28 Januarij. Uit Newcastle (Kaapkolonie) wordt van heden gemeld, dat eene colonne der Engelsche artillerie, onder bevel van Colley, het vuur heeft geopend op de infanterie der Boeren en vervolgens verder voorwaarts rukte. De Boeren trokken toen terug tot builen het bereik van het artillerievuur der Engelschen. LONDEN, 28 Januarij. In het lagerhuis deelde de heer Childers een telegram van Colley mede uit Mount Prospect van hedendat een aanval op de pas werd teruggeslagen en dat de verliezen zwaar, maar nog onbe kend waren. Colley had een //lager" opgeslagen op een afstand van 3 mij len, totdat er versterkingen zouden zijn aangekomen. LONDEN, 28 Januarij. In antwoord aan Bartlett zeide Ilartington, dat het jongste succes der Russen in Centraal-Azië het plan aangaande een niet duurzame bezetting van Kandahar niet verzwakt had. Het debat over de lersche uitzonderingswet werd hervat. DURBAN, 28 Januarij. De voorhoede eener Engelsche colonne, zamenge- steld uit een detachement van het 589le regiment en uit een troep cava lerie, tastte een stelling der Boeren aan bij Lang'snek. De aanval slaagde eerst gedeeltelijk, maar de Boeren ontvingen vervolgens groote ver sterkingen en wierpen de Engelschen terug, hun groote verliezen toebren gende. Ook de Boeren leden zware verliezen. Beide partijen behielden hunne vroegere stellingen. LONDEN, 29 Januarij. De Daily Telegraph verneemt dat de gezanten te Konstantinopel thans hoogstwaarschijnlijk eensluidende instructiën ont vangen hebben, om gelijktijdig bij de Porte en bij Griekenland op het aan nemen van de bemiddelingsvoorstellen aan te dringen. LEID SCH E SCHOUWBURG. (Voorstelling van 28 Januari 1881.) „Het Kattebelletje", Blijspel in 3 bedrijven, van Victorien Sardou, door Or. Jan Ten Brink, gevolgd door „liet Album blad", Blijspel in 1 bedrijf, vertaald uit het Frausch van Henri Meilhac, door Teunis. Eene buitengewone voorstelling van «het Nederlandsch tooneel" moet reeds onze aandacht trekken, omdat al wat buitengewoon is dit gewoonlijk doet; maar bovendien omdat deze vereeniging zoo gunstig bekend staat dat men geene gelegenheid om haar te zien optreden gaarne verzuimt. Dit schenen ook velen onzer stadgenooten met ons eens te wezen. Althans wanneer men in aanmerking neemt, dat er tegenwoordig in Leiden nogal zoo iets te zien en te hooren is, mocht men deze voorstelling zeer goed bezocht noemen. Was de keuze der stukken gelukkig te heften? In betrekkelijken zin, ja. Wel betreuren wij het. dat //het Nederlandsch tooneel" bij een zijner zeldzame bezoeken aan de Sleutelstad geen oorspronkelijk stuk, zoo als Schimmel, Boelen en anderen die weten te schrijven, opvoerde; maar toch mogen wij dankbaar wezendat het ons uitstekende vertalingen van goede Fransche auteurs ten beste gal. De zaal ingetreden bemerkten wij dat de vereeniging het stelsel van //geen muziek" hier toepaste, al hadden ook de abonné's van den Haagschen schouwburg, waarin zij ook optreedt, (zich krachtig tegen de afschaffing der bestaande gewoonte verzet en dus de toonkunst, zjj het ook in minde ren graad van ontwikkeling, in eere hersteld. Het gevolg daarvan was dan ook dat eene verzameling van onbestemde klanken ons oor trof. een ge murmel, dat nog slechts het gerammel van lepels, vorken en borden be hoefde, om aan een diner zonder spijze en zonder orkest te doea denken en dus volkomen onuitstaanbaar te worden. Toch ontbrak 't niet aan 't Iö vivat!", dat met krachtige stem door eenige leden van hel Stu denten-corps werd aangeheven en als eene oasis in de woestijn van onver- tolkbare geluiden mocht worden aangemerkt, 't Is treurig dat sommige' lieden, geene rekening houdende met bepaalde en begrijpelijke toestanden, alles willen veranderen wat door jarenlange gewoonte geijkt is. Ook hier geldt het spreekwoord Le mieux est l'ennemi du bien'. Ware het moge lijk we zouden gaarne de muziek terughebben, ook dan wanneer zij iels te wenschen overliet. Nadat de Heer Ising ten tooneele was verschenen om aan te kondigen dat men //het Albumblad" na //het Kattebelletje" zou vertoonen, ving de voorstelling aan, welke met blijkbaar ongeduld verwacht werd. //Het Kattebelletje" ons doovr eene vroegere vertaling als //Hanepooten" bekend, is wel verre van nieuw, maar toch altijd een te waardeeren blij spel uit de pen des schrijvers van: i/i\os intimes" gevloeid. Dat //Katte belletje" zooals de meesten onzer lezers wel zullen begrijpen, een stuk papier, waarop in der haast het een of ander geschreven werd is hier een billet doux", door Mevrouw de Barones Van llove, vóór het aangaan van haar huwelijk, aan Prosper Block geschreven, en dat zij ongaarne in han den van haren echtgenoot zag, zoodal zij dan ook alle moeite doet, om het weer in haar bezit te krijgen. Dal briefje beheerscht de ge- heele handeling, gedurende de drie bedrijven, welke het stuk lang is en leidt tot het aangaan van eene echtverbintenis van Prosper met Suzanne de (rassolies; hoewel het aanvankelijk bestemd scheen, zooal niet eene schei ding, dan toch eene groote verkoeling tusschen Van llove en zijne vrouw le zullen bewerken, 't ls toch minder aangenaam voor een man een briefje zijner echtvriendin te vinden, waarin zij aan haar vroegeren minnaar verklaart legen haar zin met den tegenwoordigen titularis te moeten huwen, omdat hare moeder zulks verlangt. Dat brielje, evenals de stad //Rijnberk" telkens ver loren en herwonnen 't is eene aardigheid van Multaluli werd natuur lijk alleen in het stuk gebracht om verloren en herwonnen te worden en bevordert indirect ook nog het engagement van Paul met Martha de Crassolles. Eene meer omstandige inhoudsopgave van hel stuk, achten wij onnoodig en met het oog op de beschikbare ruimte in dit blad ook onwenschelijk. Wat het spel der vertooners betreft, kunnen wij geen lof genoeg toe- P zwaaien aan den Heer Van Schoonhoven, die als Baron Van Hove eene rol op zich nam, welke eigenlijk voor den Heer Spoor bestemd was, doch door diens voortdurende ongesteldheid, niet door dien bekwamen acteur kon worden vervuld; aan den Heer Morin, die als Prosper Block: de geharde celibataire, den strijd tegen Susanne de Crassolles op voorirefïelijke wijze door Mevrouw Sophie De Vries voorgesteld aanvaardt en als overwon nene het strijdperk verlaat. Minder gelukkig was Mejuffrouw Christina Pool man, die er slechts matig in slaagde onze belanglelling voor de door haar voorgestelde Barones Van llove op te wekken en stellig overtrollen werd door Mevrouw Van Slnyters, die als echtgenoot van Thirion (Jacques De Boer) ook hem in fijnheid van opvatting overtrof, al mogen wij zijn spel niet onverdienstelijk heetcn. De lieer Schiilze was als Paul onbetaalbaar aardig en Mejuffrouw Anna Sablairolles, als Martha De Crassolles. allerliefst; terwijl van al de vertooners in het algemeen kan gezegd worden dal zij redenen tot tevredenheid gaven en ieder het zijne deed om Ten Brink's nieuwe vertaling prachtig weer te geven. Die vertaling zelve is zoo goed als men van een letterkundige die het Fransch en Nederlandsch even uitstekend ver staat, mocht verwachten. Hetzelfde mogen wij getuigen van de vertaling van Meilhac's//Albumblad" door Teunis (Juflrouw Nierstrasz) in onze taal overgebracht, 't Is een aar dig stukje, waarin scherpe critiek over het gemoedsleven van dichters wordt geoefend en dat overigens Parijsche toestanden vooronderstelt, in welke wij Nederlanders al zijn wij ook geene heiligen ons moeilijk kunnen ver plaatsen. Een man die bij zijne vrouw jongeheeren protegeert, opdat zij zich door den minst gevaarlijke het hof late maken, terwjjl hij zijnerzijds de gangen eener godin van het theater volgt, is hier zoo iets ongewoons, dat wij er een buitengewoon verplaatsingsvermogen moeten op nahouden om van de zaak iels te vatten. Hoe 't zij. Aardig is het stukje zeker en goed ge speeld werd hel ook. Mevrouw Van Sluyters als Mevrouw Riscora, en Mejuf frouw Christina Poolman als Julie, waren hier uitstekend op bare plaats en wed ijverden met de Heeren Morin (Rtscara) en Clous (Flavio), om de verschillende door den schrijver aangelegde mijnen op zijn tijd te doen springen. Ook de Heer Tourtiiaire gaf den ijdelen Cbastenay voortreffelijk weer, al meenden wij dat die ijdelhetd nu en dan op minder grove wijze had moeten worden ten toon gespreid. Dan genoeg. Het //Nederlandsch tooneel" eerlang nog door nieuwe krach ten versterkt vergete Leiden niet, gelijk Leiden's bewoners, die gisieren avond ten schouwburge opgingen, deze voorstelling niet lichtelijk zullen vergeten. Leiden, 29 Januari 1881 Afloop der gehouden veiling van Bouwterrein, gelegen aan het Plantsoen alhier, op Vrijdag 28 Januarij, in het Heeren- Logement aan den Burg, ten overstaan van den Notaris P. Muller. Behoudens nadere gunning van het Gemeentebestuur zijn koopers gewor den: Van perceel N°9. 1, 2 en 3, te zamen 5 aren, 80 centiaren, a ƒ3.10 de meter, J. Filippo Hz. qq. Van N°». 4 en 5, te zamen 3 aren, 84cen tiaren, a ƒ2.90 de meter, T. B, Huurman. Van N"9. 20, 21 en 22, te zamen 7 aren, 13 centiaren, a /2.90 de meter, C. Goedkoop qq. Van N09. 23, 24 en 25, te zamen 7 aren, 1 centiare, a 2.90 de meterC. Goed koop. Van N°. 26. 2 aren, 5 centiaren, a ƒ3.10 de meter, L. de Jong. Van N09. 27, 28 en 29, te zamen 5 aren, 4 centiaren, a ƒ310 de meter, T. B. Huurman. - Van N". 30, 31 en 32, te zamen 5 aren, 86 centiaren, a /2.90 de meter, C. Goedkoop. Van N0s. 33 en 34, te zamen 3 aren, 23 centiaren, a ƒ3.10 de meter. J. Filippo Hz. ZWOLLE, 28 Jannarij. Tarwe ƒ9.75 k ƒ10.50; rogge f 7.25 k J 7.75; gerst ƒ6.50 a ƒ7; paardeboonen ƒ8 50 k ƒ9aardappelen 2.75 k ƒ3.25; alles per HL.Boter. Aanvoer 275/8 en 350/16 vatenbenevens 450/2 KG. stukgoed. Mid- delmarkt ƒ1.45 per KG. Handelswaarde 12915. Notitie van heden: per KG. 1.20 k J 1.70; per 20 KG. of vat prima kwal. 39 k 43.50; afwijkende soort 35 a ƒ38; tweede soort ƒ30 k 34. Eijeren ƒ5 k 6 per 100 stuks. ZWOLLE, 28 Januarij. Vee. Aanvoer ruim 150 stuks meer dan vorige week. Markt willig en prijzen stationnair. Varkens. Als vorige week. Paarden. De gisteren gehouden markt was zeer slap bezet. Handel onbeduidend. Prijzen gedrukt. ZWOLLERKERSPEL, 28 Jannarij. De stalhandel, zoowel in rundvee als paar den was deze week willig tot verhoogde markt. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 6