SOIREE AI E SIC ALE, Emsei' Pastillen WATERSNOOD. RIJNLANDSCHEN DRuivENBORSTHONIG, LE1DSCHE SPAARBANK. des morgens van 10—1 uur. Maandag 31 Januarij 1881. woording dezer vraag vordert eene uitgebreide studie, waartoe vóór alles eene mate van wiskundige kennis en van ondervinding in het vak der levens verzekering wordt vereischt, die de gewone organen der regering niet be zitten. Doch nevens de wiskundige, eischt ook de economische en juridische zijde van het vraagstuk, alvorens aan eene regeling van het onderwerp kan worden gedacht, ernstig onderzoek en rijpe overweging Het stelsel der wet van 9 Mei 1846. ten deele bij latere wetten gewijzigd, zal (ook in verband met een terugblik op vroegere regelingendie hier te lande sedert de oprigting van het koningrijk der Nederlanden hebben gegolden) in zijne werking dienen te worden beoordeeld, en daartoe zal eene vergelijking noodig zijn van de berekeningen, waarop dat stelsel is gegrondvest, met de thans bekende ol later met voldoenden grond van zekerheid te wachten uil komsten. Voorts zal een overzigt dienen te worden gegeven van het jaarlijks klimmend bedrag der uitgavendie tot nu toe ten behoeve der burgerlijke pensioenen ten laste van het rijk zijn gedaande oorzaken dier toeneming zullen moeten worden nagegaan Met deze gegevens voor oogen zullen als dan in de eerste plaats de grondslagen van een deugdelijk pensioenstelsel voor de ambtenaren zeiven moeten worden opgespoord. Onderscheidene ge- wigtige vragen zullen zich daarbij voordoen. Schieten vooral voor het wiskundige deel van het nog te verrigten on derzoek de krachten, die der regering ten dienste staan, bepaald te kort, ook het veld van onderzoek, dat het economische en juridische deel daarvan oplevert, is zóó ruim en met zóóvele moeijelijkheden bezet, dat de onder- geteekende in beiderlei opzigt voorlichting door kundige mannen allezins wenschelijk acht. Aan mannendoor kunde en ondervinding geschikt om de bovenomschreven laak tot een gewenscht einde te brengen, ontbreekt het in Nederland niet. De ondergeteekende heeft alzoo de eer uwer ma jesteit eerbiedig in overweging te geven, door bekrachtiging van nevens gaand ontwerp van besluit tot dal einde, met ontbinding der staatscom missie, ingesteld bij uwer majesteits besluit van 30 Jan. 1878, eene nieuwe en meer uitgebreide staatscommissie in bet leven te roepen. Iledoeld rapport wordt gevolgd door een kon. besluit van 25 Jan., waarbij wordt goedgevonden: 1°. te ontbinden de staatscommissie, ingesteld bij besluit van 30 Jan. 1878, met dankbetuiging aan de hh. jhr. mr. C. Hartsen Jbzn., directeur der Holl. sociëteit van levensverzekeringen te Amsterdam; dr. P. van Geer, hoog leeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, en A. J. van Pesch. thans hoog- leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; leden dier com missie voor de degelijke wijzewaarop zij de hun opgedragen taak hebben vervuld 2". eene staatscommissie in te stellen, aan welke wordt opgedragen den toestand van het bestaande pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren te onderzoeken, van dat onderzoek verslag uit te brengen, en bij dat verslag tevens voorstellen te doen omtrent eene nadere wettelijke regeling van het pensioenwezen in het algemeen, voor zooveel de burgerlijke ambtenaren en hunne weduwen en weezen betreft 3\ te benoemen tot leden dier commissie de hh. m'. J. G. Gleichman, oud-minister van financiën, lid van de tweede kamer; jhr. mr. C. Hartsen Jbzu.directeur der Holl. sociëteit van levensverzekeringen te Amsterdam; dr, P. van Geer, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden; A. J. van Pesch. hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam; J Stam, directeur der staatsloterij, voorzitter vat^ den raad van toezigt op het pen sioenfonds voor burgerlijke ambtenaren; mr. A. A. de Pinto, raadsheer in den huogen raad der Nederlanden, lid der administratie van het weduwen- fonds voor de geëmploijccrden lot het algemeen bestuur behoorende; mr. E. Hrrgsma. regter in de arrond.-regtbank te flotlerdam. Het voorzitterschap dier commissie op te dragen aan mr. J. G. Gleichman voornoemd, en aan die commissie als secretaris toe te voegen mr. A. Beau- jou commies bij het dep. van financiën. 4". te bepalen: dat die commissie zich tot uitvoering van de haar opge dragen taak kan verdeelen in twee aldeelingen. ééne voor het wiskundig en ééne voor het staathuishoudkundig en juridisch deel dier taak, met dien verstande evenwel, dal slechts één gemeenschappelijk rapport worde uitge- gebragt, en dat de commissie en hare afdeelingen zullen vergaderen te 's Gravenhage, of, met kon. magliging, ook elders. De algemeene vereenigde commissie voor den watersnood wenscht uit den aard van haar mandaat te voorkomen, dat de te harer beschikkiug ge stelde gelden daar besteed wordenw aar reeds van andere zijde voldoende hulp is verleend. Zij heeft daarom inlichtingen ingewonnen omtrent den inhoud van een briel, onlangs door den heer VVielenga, predikant bjj de Christelijk gereformeerde gemeente te Emmikhovcn, in de dagbladen ge plaatst. waarin de schrijver naar de beslemming en de aanwending vroeg van zeker restant van geldenbjj gelegenheid van den watersnood van 1849 door eene commissie te Almkerk ingezameld. De algemeene vereenigde commissie meldt thans, dat volgens geloofwaardige berigten, bij haar inge komen, te Almkerk in 1849 drie verschillende commissiën gelden hebben gevraagd, eene inct den burgemeester aan het hoofd, eene van de her vormde en eene van de Christelijk gereformeerde gemeente. De tweede com missie is de eenigc. voor zoover bekend is, die gelden heeft overgehouden, en de beheerders daarvan beschouwen die als bestemd voor hulp aan leden der hervormde gemeente. Reeds voordat de districts watersnood-commissie te Werkendam, onder wier ressort Almkerk ligt, zich geconstitueerd had. hadden gemelde beheerders aan behoeftige noodlijdenden onderstand ver strekt; de alsnog in kas gebleven gelden zijn zij voornemens tot herstel van schade aan woningen te besteden. Doch van een en ander wordt aan de districts-commissie kenn>s gegeven, zoodat geen vrees behoeft te bestaan voor dubbele en daarom onbillijke hulpverstrekking. Men verneemt, dat de luit. ter zee le kl. C. Hotlman en de luit. ter zee 2' kl. C. J. G. de Booy, die aan boord van het wachtschip te Amster dam worden geplaatst, bestemd zijn om deel te nemen aan den 4"1'" logt met de Willem Barendtz. Naar men verneemt zullen de kolonels Driessen, Hermsen en Mat en de luit.-kolonel baron Taets van Amerongen, kommandanten respee Ijjk van het 7' reg infanterie, van het le en 2e reg. huzaren en van reg. rijdende artilleriede militaire dienst met pensioen verlaten. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, is op 28. van Napels vertrokken. De Utrecht, van Batavia naar Rotterdam, ver! op 27 Jan. van Marseille. Omtrent de aanstaande ijsopruiming in de rivieren verneemt het t dat dit binnen enkele dagen met kracht zal aangevat worden. Behahi rammonilors Haai en Panter, die vanwege de Marine daatoe zijn aai. wezen, zijn van de firma L. Smit Co. te Alblasserdam evenals in vorige jaar in dienst genomen de raderbooten Hellevoetsluis en Alaastli terwijl waarschijnlijk nog een derde, de Zeeland, tot hetzelfde doel moeten dienen Bovendien zullen het corps mineurs en sappeurs en de pedo-compagnie medewerken. De voorbereidende maatregelen zijn reeds nomen en de kommandanten der rammonilors aangeschreven naar hun stemming Rotterdam en Moerdijk te vertrekken terwijl de firma L. Smit gelast is haar booten gereed te houden en de buitengewone opzigiers< den waterstaat, die op de genoemde vaartuigen dienst moeten doenreeds; d aangewezen. I Naar De Heraut verneemt, beginnen zich nu reeds voor den volgeti I cursus enkele studenten aan te melden aan de vrije universiteit. 0. ook een student uit de Raap, die een tijd lang de colleges wenschli volgen. Op voorstel van het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van tuinbt en plantkunde is besloten tol het houden van eene tentoonstelling van pi ten, rozen, aardbeziën, enz. op Vrijdag 1 tot en met Maandag 4 Julij a. s.. het Park te Amsterdam. Zie verder het Bijvoegsel). ADV ERTENT1EN BIJSCHRIJVEN KV BETALEN VAV RENTE in het gebot 1 der Spaarbank, Ouden Rijn, N3. 56, Wocns.iagcn 3, 9 en 16 F bruarl 1981, Genoemde dagen zullen geene avondzittingen worden gehouden. De Secretaris-Penningmeester, G. F. ALSCHE. Toegangskaarten te verkrijgen en plaatsen te bespreken tot Maandai namiddag 4 uur bij den Heer JOH. J, EGGERS (firma Schreudeb vzi Baak). Daarna des avonds van af 6uur aan den ingang der Gehoorzaal. Zaal 1.19. Galerij 1.—. echt in geplombeerde doozen. Voorhanden te Leiden bij N. K. 9 WEM ER. Koning; Willem's Rotsbronnen te Eras. dorstlijders vinden baal bij den voortreffelijker! 10,000 Attesten. 10,000 Attesten. Bongen, 30 Mei 1876. De Ondergeteekende verklaart volgaarne dat bij door hel gebruik van den zoo gunstig bekenden Druiven-Borsthonig, van den Hear VV. 11. ZiCKENHElMER, le Mainz, genezen is van eene borstkwaal, waaraan bij twee jaren geleden heeft. Hij beveelt dus den Borsthonig allen Borstlijders ten zeerste aan. A. EEMMEN. Daar er namaaksels in den handel voorkomen wordt men verzocht cr op attent te zijn, dat de flacon van 2 van eene geeledie van ft van roode en a 65 Cents met witte capsulen, welke ne venstaand fabriekstempel dragen, te Leiden bij E.HOORDIJK, Breèstraat, REYST EN KRAK, Beestenmarkt; si lp hen a/d Hijn.L. VARttSSIEAU&ZOON Apothekers; BoskoopJ. VAN BERGEN; Hazerswon.de, W. HENDRIKS; Aalwijk, G. DE SMIT; Noordwijk- Binnen W. GROENtXternereenA. MEULEMAN: Oude II. NIERMAN; 's GravenhageJ. L. F. C. SNABILIE, G. VAN DER KWAST; H oubruggeG. BOUTHOORN; WeteringJ. yoorschoten WassenaarG. BROEKMAN.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2