EKCeiiAN». LONDEN, 26 Januarij, In het lagerhuis zijn, nadat voorstellen tot verdaging van het debat waren verworpen, de beraadslagingen voortgezet over het voorstel der re gering betredende Ierland. Omstreeks middernacht stelde de heer Byrne nogmaals verdaging van het debat voor. De heer Gladstone verklaarde, dat hij, met het oog op de tactiek der Iersche leden, aanried de zitting voort te zetten totdat de vraag betredende de prioriteit zon uitgemaakt zijn. De heer Northcole stond hem ter zijde. Bij den verderen loop van het debat werd de heer Biggar herhaaldelijk tol de orde geroepen, waarop de voor- giller Item aanklaagde wegens minachting van des voorzitters gezag. De heer Forster stelde daarom voor, Biggar gedurende de zitting als lid te schorsen, welk voorstel met 160 tegen 30 stemmen aangenomen werd. De leren stelden verdaging van het debat voor, maar het werd iulusschen den geheelen nacht levendig voortgezet. In den morgen deden de Iersche leden voorstellen ter verdaging, die achlervolgens door de regering worden be streden en door de vergadering verworpen. Darnell is ten 10 ure uit Dublin aangekomen en door de Iersche leden met volle geestdrift begroet. Men wist niet wanneer de strijd zou eindigen. - Mc Daily /Vries bevat berigten van de Kaap lol 4 Januarij, waarin verslag wordt gegeven van de eerste ontmoeting tussclicii de Eugelschen en de Boeren. Alle beschuldigingen van moord en verraad worden daardoor vernietigd, liet is een verbaal van een Engelschman, den wagenvoerder Egerton, omtrent het gevecht waarin de Engelsclien de nederlaag leden: llij, Egerton. reed met kolonel Anstrnther aan de spits van hel detache ment, toen zij. op de hoogte van Bronkers Spruit, eene troep van 150 be reden Boeren zagen opdagen. De kolonel galoppeerde terstond terug en stelde zijne manschappen in slagorde. Daarop kwam er van de zijde der Boeren een ongewapende boodschapper met een verzegelden in het Engelsch geschreven brief, bevattende de medcdeeling, dat de oorlog verklaard was en dat dus de Engelsche soldalen niet verder mogten gaan. De kolonel ant woordde, dat hij order had naar Pretoria te marchereu en dat hij dus zijn togt zou voortzetten. Terstond daarop begonnen de Boeren te schieten. De Engelscheu vuurden terug, doch zeer in het wilde. De Boeren daarentegen scholen zoo raak. dat binnen een kwartier bijna al de officieren en 120 man buiten gevecht gesteld waren. Zelf gewond en ziende dat verdere legen- stand nutteloos was, gaf toen de Engelsche bevelhebber zich over De Boeren maakten den geheelen wagentrein buil. De Engelsche gevangenen werden ontwapend en naar Heidelberg gevoerd. De gekwetsten werden achtergela ten; doch Egerton en een sergeant ontvingen van de overwinnaars verlof om naar Pretoria Ie gaan, ten einde vandaar ambulance-wagens mede te brengen. Volgens Egerton had de kolonel kort te voren den weg doen ver kennen, daar hij wel degelijk wist dat de Boeren eene kans oai Item aan Ie vallen niet zouden verzuimen. Voorts wordt aan genoemd blad geschreven: De toestand schijnt zóó hopeloos, dal men zich in den afloop maar niet verdiepen moet. Indien de Boereu. zooals ongetwijfeld gebeuren zal. onderworpen en geslagen worden zoo zal deze bittere les hun toch niet kunnen toegediend worden zonder veel bloedvergieten. Trok Engeland zich terug, dan zou er weinig goeds te verwachten zijn van een gouvernement, gegrondvest op bloedstorting en onwetendheid. Hoe liet ook ioope, er zijn in geheel Zuid-Afrika harts- logten en vouroordeelen gewekt, wier jammerlijke nawerking niet te over zien is. De treurigste overweging is echter, dat al deze ellende voortspruit uit een koppig volharden in eene politiek van verkeerdheid en ver- draaidheid. Een Boer. Pretorius genaamd, heeft een open brief gerigl aan den ad ministrateur der Transvaal. Bedenk, mijnheer' zegt de schrijver o. a dat één droppel ousehttldig bloed wraak over den aanvoerder zal schreeuwen Ja. gjj verontschuldigt u zelf, en beschuldigt ons dat wij de oorzaak zijn van treurige gevolgen. Maar ik zal u beschuldigen voor het onregtvaar- dige' storten van bloed; ja, ik gevoel mijne zaak zóó regtvaardigdat ik durf zeggen, dat het bloed der mannen, hetzij van de burgers, hetzij van de soldairn, de bewerkers en volhouders der annexatie zal dagvaarden voor den regierstoel van ons aller regter, hier namaalsIk ben een vrije republikein en ons is onregt aangedaan op 12 April 1877, den dag der annexatie De berigten uit Durban aan the Times en the Standard melden eenige bijzonderheden omtrent de colonne, waarmede de militaire kommandaut van Natal, sir Golleyvan Newcastle naar de Transvaal is opgerukt. De colonne is 1000 a 1300 man sterk en wordt gevolgd door een langen trein. De openbare meet ing is zeer verdeeld over het etlecldat deze marsch zal hebben. Velen vinden hel roekeloos, dat de kommandant niet gewacht heeft tot de versterkingen uit Bombay zijn aangekomen. Zij vree zet), dat de Britsche troepen voor hel overwigt van de Boeren zullen moe ten zwichten. Anderen meenen, dat het nu met de Boeren gedaan zal zijn. De kommandant is opgerukt met hel doel om de garnizoenen van Pretoria tn Potchelstroom te ontzetten. Hiermede kan niet gewacht wor den tot na aankomst van de versterkingen. Als een eigenaardig bewijs der sterkte van het ijs op de Theems is er bij Eel Pic lusel in t genwoonligheid van meer dan 1000 meiischeu een ge heel schaap op geroosterd. Lady Adelina Manners, op wier bevel dit ge schiedde. kwam met hare familie op het oogenblik dal het geregt opge- discht werd en gebruikte er voor de aardigheid iets van, waarna de rest aan de armen van den onttrek werd uitgedeeld. Hel schouwburggebouw op de Haymarket te Londen is ter naanwer- nood aan brandgevaar ontsnapt. Door liet overmatig stoken van eene kagchel geraakte de kostbare garderobe der Italiaansche opera in brand; spoedig toegeschoten hulp belette de uitbreiding van het vtiur, doch de prachtige verzameling, die tal van kostbaarheden bevatte, is deels door het vuur, deels door het water geheel bedorven. Een Nederlandsche visscher. die op de Engelsche kust werd gered, na 2 dagen en nachten in den mast van zijn schip te hebben doorgebragt, ts in het hospitaal te Margate opgenomen. Hij is van de doorgestane ver- moeijenis thans in zoover hersteld, dat men de volgende treurige gebeurte nissen van Item is te welen kunnen komen. Hij is genaamd Klaas Ver meulen, was matroos aan boord van de vischsloep de Trouw Klazina en de eenige overgeblevene van de geheelc equipage. Bij deze ramp verloren vijf vrouwen haren echtgenoot en betreuren 16 kinderen het verlies van hun vader. Te Glasgow worden de drukkerijen van The New Herald en The Kvenmg Times, aismede al de bureaux dier bladen, door eleclrisch licht 1 verlicht De verlichting geschiedt met Gramme-machines, door gaskracht- niachines bewogen en lampen van Broekie; hel geheel moet goed voldoen. in eene mijn bij Bedruth, in liet graafschap Cornw all, zijn vijf mannen en vier jongens, die daar bezig waren, plotseling door een breeden water stroom overvallen. Slechts één man mogi hei gelukken zich te redden. De acht andere personen verdronken. FR ANHR IJ K. De kamer van afgevaardigden zet de behandeling voort van het ont werp van wel op de drukpers. Een der belangrijkste besluiten, die genomen werdenis de verwerping van het amendement Périndat ten doel had de verspreiding van bnitenlandsche bladen niet aan beperkende bepalingen te onderwerpen. De nieuwe wet, wanneer zij vastgesteld zal zijn. treedt in de plaats van al de vroegere wettelijke voorschriften betredende de pers, en hare bepalingen zijn zeer vrijzinnig Hel stellen van horgtogt door de bladen wordt afgeschaft; verantwoordelijkheid wordt opgelegd aan de uitge vers, de schrijvers, de drukkers en de verspreiders; civiel verantwoordelijk zijn de eigenaren; schorsing van bladen zal niet meer kunnen geschieden. Behalve de afgevaardigde Dugué de la Fauconnerie is ook Robert Mit chell van hel Bonapariisme tot de republiek bekeerd. Het berigt, dal dit voorbeeld ook gevolgd zou zijn door den heer Weiss, is echter, naar men zegt, voorbarig. De president der republiek heeft den heer Dugué de la Fauconnerie, den Bonapartistdie lot de republiek is overgegaan, ten gehoore ontvangen. Hel onderhoud heeft lang geduurd. Te Parijs heelt in het hótel van den heer Xavicr de Montépin een hevige brand gewoed. De schade aan kunstvoorwerpen, mobilair en gebou wen wordt op ongeveer 400.000 fr. geschat. Saksisch en Japansch porce- leinen serviezen, ter waarde van meer dan 100,000 fr.zijn vernield. Onder de schilderijen, die verbrand zijn, bevinden zich stukken van Rubens, CorotMackart en anderen. Te Parijs is een werkman, die bezig was sneeuw bij de opening van een riool klein te maken, door den stroom plotseling medegesleept. Twee andere zagen hem onder het verwulfsel verdwijnen en volgden hem 600 meter ver, tot het hun gelukte hem door eene andere, opening uit het wa ter te helpen. Diugsdag II. is eene boot. dienstdoende hij de havenwerken van Cher bourg, met 19 opvarenden omgeslagen. Tot dusver zijn 8 Ijjken gevonden. Dezer dagen is de burgemeester >an Hóvre, de heer Jules Siegfried, die op hel uiterste lag naar men in de Havre leest, door transfusie van bloed van een naar het scheen wissen dood gered. De tuinman van het huis had zich voor de operatic beschikbaar gesteld. DVITSCHLAN». In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van eeredienst, de heer »on Puitkamer, bij de behandeling van hel voorslel-Windlhorst, be tredende het toelaten van het toedienen van sacramenten en van het lezen der mis, verklaard, dat de regering op haar tot dusver ingenomen afwijzend standpunt moet blijven slaan. Hij betoogde, dat de opgaven omtrent het gebrek aan geestelijken inderdaad zeer overdreven waren, daar ten gevolge van de door de wet van Jtilij II. mogelijk gemaakte middelen om daaraan tegemoet te komen, slechts 3 pCt. der parochiën onbezet zijn De regering wenscht niets liever dan vrede; om daartoe te geraken was echter het aanhoudend stormlonpen der katholieken op de bestaande wetten zeker niet het geschiktste middel. Wilde men den vrede, dan verdiende het aan beveling de middelen niet ongebruikt te laten, welke de wet van Jtilij II. aanbiedt: daartoe echter zouden de hooggeplaatste leiders der katholieken een besluit moeten nemen, waarop lot dusver te vergecls gewacht is. In het dorp Guxhagen, bij Kassei, heeft een stcengroelwerker zjjne vrouw Ijet hoofd afgehakt naar het heet uit haloorigheidomdat hij wegens hel vriezend w eder geen werk had. De Golhardpost gaat tegenwoordig wegens hel dreigend lawinegevaar «onder door". In den regel houdi het doorrijden van den tunnel vier uren op. Dat «onder door" is voor menschen die der politie ontloopen willen zeer gemakkelijk. Zij trekken een mijnwerkers plunje aan, nemen een lantaren in de eene, een slok in de andeie hand, rijden met de 30(1 werk lieden aan den eeneu kant den tunnel in, aan den anderen kant er weer uit en zijn verdweneu. Uit Weerien meldt men. dat de kardinaal dr. Johann Kulschkcr, die nog slechts weinige jaren geleden den kardinaal Rauscher op den aarls- bisschopprlijken zclcl van Weenen opvolgde, Zaturdag door eene beroerle werd gelroiieu, waarvan, vooral met liet oog op zijn bijna 71-jarigen leefijjd men vreest den waardigen priester niet weder hersteld te zullen zien. Vol gens de laaist uitgekomen bulletins van zijn lijfarts dr. Schwartz blijft de toestand van den zieke hoogst zorgelijk. Niet minder dan zjju voorganger geniet msgr. Kutscbker te Weenen de achting van arnt en rijk. PER TELEGRAAF. LONDEN. 26 Jnnuarjj. In het lagerhuis verklaarde de lieer Gladstone dat de regering geen compromis kou aannemen. De quacstie der prioriteit moest beslist worden en dan zou liet debat over het ontwerp van Forster morgen kunnen worden voortgezet, lieden namiddag ten 2 ure, alzoo na een debat van iwee-eu-twintig uren, is hel voorstel van Gladstone met 251 legen 33 stemmen aangenomen, waarna de zitting is verdaagd. LONDEN, 26 Januarij. Verscheidene deelen van den Tower, die gewoon lijk opengesteld zijn voor het publiek, zijn op bevel van den minister van oorlog gesloten uit vrees voor aanvallen van Fenians. BERLIJN. 26 Januarjj. Na een debat van 5% uur heelt het huis van afgevaardigden de behandeling van het voorslel-Windlhorst, lol het builen werking stellen der strafbepalingen op de toediening der sacramenten en het lezen der mis door volgens de wet daartoe onbevoegde geestelijken, bjj derste lezing ten einde gebragt, waarna de tweede lezing tol morgen ver daagd is. Met uitzondering van het centrum en een der secessionisten ver klaarden zich alle sprekers legen hel voorstel. ST. l'ETERSBURG, 26 Januarij. Officiëel berigt, Skobeleft heeft'eergiste ren na een strijd van 9 uren Geok Tepe bestormd, den vijand langs de gc- heele linie geslagen, hem 15 werst vervolgd en veel geschut, munitie en kampement buit gemaakt. KAAPSTAD, 26 Januarij. De Boeren hebben zich te Wakkerstroom bij eengetrokken. Eenige tirailleurs, behoorende tot het corps van sir G. i\ Colley, hebben eene patrouille der Boeren ontmoet. Morgeu ochtend wordt een treffen verwacht. KONSTANTINOPEL, 26 Januarij. Men verzekert dal alle ambassadeurs insiruciiën hebben ontvangen betreffende de circulaire van 14 dezer. De onderhandelingen zullen beginnen onmiddellijk na de komst van de heereu von Hat/feldt en Goschen, die spoedig hier verwacht worden. WEENEN, 27 Januarij. De kardinaal Kutscbker, aartsbisschop van Wee nen, is overleden. Hij was te Wiesa op 11 April 1810 geboren, en op 22- Junij 1877 tot kardinaal verheven.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3