huis van Rodfö-, koopman in manufacturen en kruidenierswaren. De,wouw van Roells werd by toeval gewekt door haren zuigeling, terwijl tegelijker Ijjd twee der andere kinderen schreiden, wijl zij haast in den rook slikten; in aller ijl namen daarop, bijna naakt, de bewoners de vlugt door de ramen, die men tot dat einde verbrijzelde, en een oogenbhk later lag alles in asch en puin. De menschen, negen in getal, zjju alzoo aan een wissen dood ontkomen. Men meldt uit 's Hertogenbosch: Ingevolge het krachtig ingrijpen van het provinciaal bestuur en het besluit van den dijksloel van Heusden, zal de herstelling van den Heidijk met kracht aangegrepen worden. De vol- tooijing van dat werk hangt natuurlijk van veel eventualiteiten af. Mogt bij mogelijk neder spoedig invallende dooi het jjs gaan werken en dan tevens weder een of meer hooger gelegen overlaten, dan is voor'Zomerkade, Ringkade en Heidijk groot gevaar. De constructie van de Riugkade is vol doende lot keering van het water, zoolang het peil daarvan dat Tan de kruin der Zomerkade niet veel overtrek; bij meer stroom is het hard te betwijfelen. Volgens eene naaun keurige opneming werd door de doorbraak te Nietiwkuyk overstroomd eene uitgestrektheid van 10600 hectaren, met eene bevolking van ruim 30000 zielen. Te Roxtel werd onlangs ecu wild zwjjn gescholen. Thans blijkt, dat Zaturdag te Gemonde, onder Rooy, een tweede exemplaar van dit wild ge veld is. Het schijnt dat deze dieren uit de Ardennen afzwerven. Een oppassend varensgezel, die als knecht diende op het beurtschip van Zierikzec op Amsterdam, had het ongeluk, op de hoogte van Zjjpe,. in den avond, ten gevolge van het uitglijden over petroleumvaten, in het water te vallen. De op die plaats zeer snelle stroom en de duisternis maakten het den schipper onmogelijk zijn knecht te hulp te komen. Oogen- hlikkelijk was deze in de diepte verdwenen. Wat deze gebeurtenis nog te droeviger maakt is, dat de vrouw van den overledene voor eenige dagen het leven had geschonken aan haar vierde kindeen eersten zeer wenschten zoon, en haar echtgenoot, die hiervan niets wist, nog bovendien bij zijne tehuiskomst wilde verrassen met de blijde tijding, dat hij was aangesteld tot schipper bij hel beurtveer op Amsterdam. De regering, antwoordende op de algemeene beschouwingen van de eerste kamer over de staatsbegrooting voor 1680, verklaart in het vertrouwen dat deze kamer vrjj eenparig haar wil vcrleenen, eene aansporing te meer ie zirn om in 's lands belang hare taak voort te zetten. Ook bij de regering beslaat geen geneigdheid tot uitvoerige bespreking van het vraagstuk der Grondwetsherziening. Zij is nog van oordeel, dat eene Grondwet dan alleen het vaste fundament der staatsiurigting wezen kan, wanneer tot bare wjjziging geen voorbereidende stappen gedaan wor den, tenzij de gebiedende noodzakelijkheid daarvan in de volksovertuiging algemeene erkenning gevonden heelt. Dé opbrengst van bet successieregl in de regie lijn bedroeg, deelt dg minister van financiën mede, in 1880/ 3.766.563.14 legen 2.287.073.62% in 1879. tf' Wat den financiëien toestand betreft, met den beer Mees noemt de minis ter dien wel vcel-zorg-eischend, maar niet zorgwekkend. De uitkomsten van de dienst 1880 zjjn boven verwachting gunstig geweest. Het tekort zal vermoedelijk ruim 3% ton bedragen, terwjjl het aanvankelijk geraamd was op 4% millioen. De gewone middelen over 1880 zijn niet alleen voldoende geweest om de gewone uitgaven te dekken, maar hebben ook nog ruiui 2,060 000 opgeleverd tot de bekostiging van buitengewone uitgaven, en dat alles zonder Indische bijdrage. In den actuëlen toestand onzer financiën is dus niets zorgwekkends te vinden. Desniettemin moet bijzondere zorg ge- wjjd worden aan de verzekering van bel evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven in de toekomstook reeds voor liet loopende jaar. Wat de belastingplannen betreft, dc minister blijft van oordeel, dat ver sterking der middelen door beding eener belasting op de inkomsten uit het roerend vermogen op zich zelf noodzakelijk is, maar tevens de grondslag moet worden van de hervorming der belastingen in andere rigting. Zoo zat invoering van eene bedrijfsbelasting, ter vervanging van bet patenteene verbetering der personele belasting, in verband uiel de regeling der financiële verhouding tusschen rjjk en gemeenten, in geleidelijke orde moeten volgen op de invoering der thans voorgestelde belasting, maar niet daarmede be hoeven zamen te gaan. Dat het hoogst ongunstige weder op >le opkomst der leden van de afd. Leiden eu omstreken der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde ter vergadering, gisteren avond in lui Loge-getiouw gehouden, van i.adteligen invloed zou zijn, zal niemand verwonderen, die, oudetvond dat trien schier tot de kniën door de sneeuw moest waden om er te komen. Dat zjj reiner met van belang ontbloot was zal aanstonds blijken We,ter werden eenige nieuwe leden aangenomen. "Onder de ingekomen stukken, weril ook uiedèdceling gedaan eener circulaire van de maatschappij "Een nationaal belang" die de beplanling onzer openbare en particuliere wegen, lalnds van spoorwegen enz. met vrucht- en andere bootneu ten doel heeft, eu waarbij de gelegenheid lot het nemen van aandeelen in die onderneming werd opengesteld. Nadat de heeren Speet en van Veen door den voorzitter lot hel nazien der rekening aangewezen waren, deed de penningmeester, de heer Witte, rekening eu verantwoording over hel afgeioopen jaar die, sluitende niet een voordeelig 'saldo van ƒ41.36, op het later na de pauze door genoemde heeren iiitgebragt gunstig rapport, onder dankzegging aan den penning meester «oor zijn rigtig beheer werd goedgekeurd. Rij de daarop gevolgde indiening der begrooting voor dit jaar, deed dc penningmeester opmerken, dal er. uithoofde de vriendschappelijke bijeen komst der leden van de maatschappij volgens besluit der laatste algemeene vergadering dit jaar hier zou gehouden worden, en dit eene buitengewone uitgaaf van ƒ200 noodzakelijk zou maken. van liet plan om aan de leden met hunne dames in Maart a. s. eene feestelijke avond in de Stads- 7,1 al aan te bieden, wel niet zou kunnen komen, omdat men »an dc kwee- ker-,. die utfcti alsdan tot decoratie er van zou uituoodigeii, toch moeijelijk kyn vergen dii zondei billijke vergoeding te doen. Dit gaf dgn beer Spgtt aanleiding voor te stellen, om die reden dit plan niet op te geven, daar ijj zeker meende te zjjn dat zijook zonder datgewis gaarne de eer der afd. zonden willen ophouden. Toen hij na de pauze op dit denkbeeld terugkwam gaf de voorzitter, namens liet bestuur, te kennen dal, wanneer inderdaad bleek dat de kweekers algemeen dit gevoelen deelden, liet be stuur de zaak gaarne in nadere overweging zou nemen. Daar de vergadering van oordeel was dat verschillende aan de orde zijnde belangrijke zaken tot eene meer voltallige bijeenkomst behoorden Ie wor den uitgesteld, werden slechts enkelen der in de vorige veigadering in de bus gevonden vragen behandeld, en wel in de eerste plaats: »wat zijn geel zuchtige planten Na eene toelichtende inleiding van den heer Wille, die daarbij vooral deed uitkomen dat geelzuchtige planten over het algemeen zieke, zwakke planten zijn. die doorgaans aan de eerste levensvoorwaarden: voedsel en lucht, gebrek hebben, hetgeen spreker met voorbeelden aantoonde - ontstond hieruit eene vrij levendige discussie tusschen de heeren Roursse Wils. Witte, Speet van Veen. De beide laaisten haalden als legenbewjjs aan de sanihucus auria, die juist iu den z. g. normalen toestand, nl. in het volle genot van zonlicht en lucht geplaatst, goudgeelige bladen vertoonde De heeren Boursse Wils en Witte voerden wel hier legen aan dat, wat straks gezegd was, in het alge meen niet op bontbladerige planten van toepassing wasen omschreven beiden nader, ieder van bun eigenaardig standpunt, liet geel worden der bladen van z. g. geelzuchtige planten, maar hiermede waren de bezwaren van de tegen- part jj in zoo verre niet voldoende opgelostdat de vergadering besloot haar oordeel tot den zomer over deze zaak op te schorten, wanneer door de hee ren Speet en van Veen. ten bewijze hunner stelling, bladen van desainbicus auria ter vergadering zullen worden medegebragt. Eene volgende vraag: "boe komt liet dat aardbeziën, frambozen, bramen enz. de zaden dragen op het vleeschterwijl bijna alle zaden in het hart der vrucht voorkomen?" werd, hoewel daarbjj door den voorzitter de opmerking werd gemaakt, ol deze vraag wel voor behandeling vatbaar was, deze door den beer Boursse Wiis. later nog door den heer Speel beantwoord. De eerste maakte daarbij de opmerking, dat de vrager blijkhear geen genoegzame botanische kennis bezat, anders zou hij wei met deze eenvoudige omstan digheid bekend zijndat het verschijnsel moet worden verklaard uit den aard der plaatsing van het vruchtbeddat bij de genoemde ooftsoorteu uit wendig, en zich bjj andere vruchten inwendig bevond. Eene mededeeling van den voorzitter dat, met het oog op de door de regering aangekondigde reorganisatie van ons postwezen, bet hoofdbestuur zich tot de tweede kamer heeft gewend om die reorganisatie ook dienstbaar te maken aan de expeditie van bloemen, vruchten, kleine heesters enz., werd met groote ingenomenheid begroet. De heer Speet nam aanleiding om omtrent de nu en dan in de couranten geuit wordende klagten over hel snoeijen der boomen van stadswege, als zijn gevoelen kenbaar te maken dat, afgezien van bet oordeel van des kundigen die zeer zeker hieromtrent gehoord zijn, de wjjze van snoejjen. zooals dit hier door de stads boomsnoeijers geschiedt, in allen deelen aan dc eischen voldoet. Hoewel de heer Wils boomen in hel algemeen liefst in liet geheel niet snoejjen wil. de voorzitter echter van een tegenovergesteld gevoelen bljjkt te zijn - geeft de heer Witte zijne adhaesie aan hetgeen door den beer Speet is jezegd. eu voegt er wat het rooijen der boomen aangaat nog aan toe, dal, wanneer zijn advies, b. v. over de onlangs in proza en noëzij zoo druk be sproken boomen op het Rapenburg was gevraagdbij gezegd zou hebben «gooi ze er uil en wel zoo spoedig mogeljjk en vervang ze door boomen zooals ia den laatsten tijd hier en daar binnen de gemeente heeft plaatsgehad". Vreemd vond hij het wel eenigzinsdat bet bestuur van onze stad, wetende dat ztch in zijne gemeente eene afd. van eene maatschappij bevindt die uitsluitend tuinbouw plantkunde ten doel had, nu eene zaak van dat belang aan de orde was, niet eens aan die afd. om advies had gevraagd. Nu moest men zich verschuilen achter deskundigen en anderen die men niet wilde, kon ofmogt noemen. De daarna door de heeren Speet en Rosclt voorgestelde motie had dan ook zijne volle sympathie, en werd door de vergadering bij acclamatie aange nomen. Zjj luidde; de vergadering erkent dat de irijze inaarop tegenwoor dig de hoornen te Leiden gesnoeid worden, geheel aan de eischen voldoet, en dot het wensrhelijk is. dat de oude van het begin af slecht onder houden boomen, worden opgeruimd. Met een woord van dank aan hen die Zondag II. de leden en luinne dames door de kassen van den hortus hadden rondgeleid, sloot de voorzitter deze vergadering. 'sGRAVENHAGE19 Jauuarij. Door Z. M. is verlof verleend aan dr. G. van Overbeek de Meijer, hoog leeraar aan 'srjjks universiteit te Utrecht, tot het aannemen van de be noeming van officier d'académie, door den minister van onderwjjs van de Fransche republiek; aan F. C. Tromp te Amsterdam, lol hel aannemen der versierselen van kommandetir der Ghrislits-orde van Portugal; aan dr. F. P L. Pollen le Scheveningenlot het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van den Nichau Ifnhar van Tunis. De heer J. G. Gerritsen is benoemd tol burgemeester der gemeenten Groede en Nieuwvliet, ten einde die betrekkingen gelijkelijk te bekleeden met die van burgemeester der gemeente lireskens. Tol kantonregter le Gormchem is benoemd de heer mr. N. F. van Noolen Jr.. thans griffier bjj bel kaïitongeregt te Tiel. en lol griffier bij het kantorigeregt te Tiel de heer mr. A. J. Blom, thans kantonregler-plaats- vervanger en advocaat te Meppel. Ie kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, l'. M'. adjudant in buiten gewone dienst, is, op zijn verzoek, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst en van lid der com missie tot hel examineren van zee-officieren enz., onder betuiging van Z'. M\ bjjzondere tevredenheid over de uitstekende wijze, waarop door hem. ge durende een belangrijk tijdvak, die betrekking is waargenomenen i<e waar neming van voorschreven betrekking is opgedragen aan den luit. ter zee 1»«* kl. F W. Httdig. Aan den Oost-lndtschen ambtenaar W. Th. Geselschap, laatstelijk leeraar in de Ettgelsche en dc Hoogdiiilsche taal en letterkunde aan de aid. hoogere burgerschool van bet gymnasium Willem III le Batavia, thans met verlof in Europa, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. Naar men verneemt is benoemd tot grootmeesteres van het huis van II. M. de koningin mevr. de douairière Vredenburgligcb. van Lijnden, te

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2