BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag ó7 Januarij óS8dIV0. d3. PER TELEGRAAF. den 9dco Jan. ten doel had om den directeur een advies te gevenen geens zins om inbreuk te maken op zijn bevoegdheid om de methode van bet onderwijs te bepalen, uit den wensch, dat de gronden waarop de direc teur gemeend heeft zijn ontsfag te moeten vragen, door hem zullen worden beschouwd als te zijn vervallen," Ook deze motie gaf aanleiding dat, hoewel men zich bij den aanvang der vergadering voorgenomen had, zich niet meer in de quaestie zelve te ver diepen toch telkens en nogal in ruime mate tegen dat voornemen gezon digd werd zoodat prof. Rosenstein voorstelde om maar in het geheel geen motie aan te nemen, daar het bestuur uit de gevoerde discussiën nu toch voldoende op de hoogte van de wenschen der vergadering was. Dit denk beeld vond echter geen ingang, en na nog eene korte schermutseling tusschen de beide voorstellers der motiënaan welke van beiden de voorkeur zou worden gegeven, werd die verleend aan die van den heer van der Kaay, welke, daarna in stemming gebragt, met groote meerderheid werd aangenomen en waarvan de directeur zal worden in kennis gesteld. Reeds voor het in stemming brengen der motie, had de voorzitter op eene daartoe gedane vraag, wat de houding van het bestuur bij aanneming er van zou zijn, te kennen gegeven, dat, wat zijn persoon betrof, zijn besluit in, deze genomen was, nl. om heen te gaan. Na de aanneming er van. bleef hij, niettegenstaande den vriendelijken aandrang der vergadering, bij zijn besluit volharden, en sloot, nadat prof. Rauwenhoff hem voor zijne onpar tijdige leiding der vergadering had bedanktdeze bijeenkomst. 'sGRAVENHAGE14 Januarij. De heer J. J. van Raab van Canstein, ontvanger der directe belastin gen te Doetinchem, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Enschedé, en de heer H. van liuyk, wonende te Assen, is benoemd tot surnumerair voor de dienst van 's rijks schatkist. De luit. ter zee 2' kl. G. F. G. de Bruyn is, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pensioen gesteld. Tot 2" luit. bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië is benoemd de sergeant W. J. Giel, van de VIe afd. vesting-artillerie. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tot reserve-officier van gezondheid 1* kl., de eervol ontslagen officier van gezondheid 2e kl. dr. 11. A. de Jongh, arts te Middelburg, en tot reserve-officier van gezondheid 2e kl.de burgergeneeskundige dr. H. J. Th. van den Bergharts te Tricht. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning aan de dezer dagen alhier aangekomen portretschilderes der koninkl. familie, mej, Schwartze, de ver- vaardiging opgedragen eener schilderij in olieverf van H. M. de koningin 1 met de jeugdige prinses Willielmina. In de zitting der eerste kamer van heden is de beraadslaging over de wetsontwerpen tot vaststelling der begrootingen: voor de rijksgestichlen I Ommerschans en Veenhuizen, voor de landsdrukkerij, voor het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren en voor het damesfoudsbepaald op a. s. VVoens- 4?g.(ep2 tire. De .heer jhr. mr. D. van Akerlaken, lid van de eerste kamer, biedt heden een aantal zijner mede-algevaardigdenj. met den president van dat staatsligchaam, een diner aan in het hotel Paulez. Ijit.ljet verslag van de .exploitatie van het gemeentebadhuis te Scheve- ningen over 1880 .blijktdat de zomer in het afgeloopen jaar voor de exploi tatie dezer inrigling zeer gunstig was. Ten aanzien van de financiële uit komsten dgr exploitatie wordt vermeldj, dat de ontvangsten 6926.1.01, de uitgaven 46669,53 hebben bedragen, zoodat er een voordeelig .verschil .is ,xgn 22591.47. Till 1TEMAMLKSÜllE BEIUGTEN, ;J0JieJB|]L£.W0. LONDEN, 13 Januarij Bjj ,het gehoor, dat 4e deputatie van het vredebond dezer dagen bij den minister van koloniën had, wees de beer Richard op het feit, dal de annexatie der Transvaal tegen den zin der Boeren had plaats gehad. Hij wist wel, dat de republiek der Boeren een slecht bestuur had, en dat zij zich aan vele onregtvaardigheden en wreedheden jegens de inlanders hadden gcbuldig getpaak.t. Magr hij meende, dat de Engelsehen waarlijk geen regt hadden o.m, wat betreft het gedrag jegens de inlanders, een hoogen toon tegen hen aan te slaan. Hunne handen waren nog rood van het bloed, in een onregtvaardigen oorlog tegen de Zulu's vergoten. De predikaut Newman Hali voegde er bij. dat het onchristelijk en onzedelijk was, zich tegen den wil van eene natie van haar land meester te maken. De minister ant woordde, wat het laatste betreft, dat deze quaestie, evenals zoovele andere politieke quae^lbën, te gecompliceerd was om eenvoudig maar met een beroep op de voorschriften der christelijke moraal opgelost te worden. De moeijeljjkheid ligt juist hierin, dat men bezwaarlijk met juistheid kan aan geven, wat in dit geval goed of slecht, billijk of onbillijk is. Hij wilde niet verdedigen wat zijn voorganger, lord Carnarvon, gedaan had. Maar deze had de annexatie niet willen doen plaats hebben dan met goedvinden van de meerderheid der Boeren, en heeft geloofd, dat de meerderheid er voor was. Zeker is het, zeide lord Kimberley, dat de annexatie niet met geweld van wapenen heeft plaats gehadmaar dat de Boerenzij het ook met tegenzin, er in berust hebben zonder dat eene groote troepenmagtaan wezig was. Voorts verklaarde lord Kimberley, dal hij niet volkomen over tuigd was, dal de Transvaal aan de Boeren toebehoorde; daarop wenschte hij nadruk te leggen. Er wonen allerlei rassen in dat gebied, dal zoo groot als Frankrijk is; de Boeren hebben hen aangevallen en nu had Enge land zich maar de vraag te stellenof het nuttig was, hun regt van ver overing al of niet te erkennen. Hij meende, dat er wel eenige grond voor annexatie was. i De Daily News wederlegt in een uitvoerig stuk de opvallingen van den minister, vooral die betreffende de annexatie. Volgens dat blad is het zeer betwistbaar, dat de Boeren niet door geweld geannexeerd zijn, hetgeen in bijzonderheden wordt aangetoond. In het kolendistrict Bolton is eene uitgebreide werkstaking ontstaan; 10000 werklieden loopen ledig. FRAN K RIJ K. De Soir zegt dat de minister Magnin in den ministerraad het voor nemen kenbaar heeft gemaakt om tegen, het einde van Julij voor 800 mil- lioen fr. 3 pCt. amortisable schuldbrieven uil te geven. Op de Boulevards wordt het huwelijk van Gambetta met Louise Michel ttijgeroepen. Eene groote spotprent stelt het bruidspaar voor; daaronder de volgende huwelijksaankondiging: /'Mijnheer en mevrouw Opportunismus Dikbuik hebben de eer u kennis te geven van het huwelijk van den heer 1 Léon Gambetta Opportunismus Dikbuik en de burgeres Louise Michel Onver zoenlijke Regeringloosheid en u uit te noodigen de vloektrouw in de kerk van de Heilige Opportuna in Belleville bij te wonen". De regtbank heeft uitspraak gedaan in het proces tegen den Univers, Triboulet en de Union, die vervolgd werden wegens het beleedigen van den hoogen raad van onderwijs, naar aanleiding zijner beslissing in de zaak tegen een geestelijke te Toulouse, die de Jezuïten op zijne bijzondere school weder had binnengehaald. De llnivers is veroordeeld lot eene boete van 300 fr.de Triboulet tot eene van 200 fr. De Union is vrijgesproken. Het bestuur der Fransche bank ontdekte sedert eenigen lijd, dat eene menigte valsche bankbilletten in hel arrond. Saint-Quentin in omloop werden gebragt. Op verzoek der bank werden dus door de politie in genoemd arrondissement nasporingen gedaan, en een inspecteur van politie, Mélin, speciaal verbonden aan de Fransche bank, begaf zich derwaarts, om bij de nasporingen behulpzaam te zijn. Men zocht langen tijd te vergeefs. Ter wijl Mélin aan het werk was in de ééne plaats, kwamen de valsche billetten in eene andere gemeente te voorschijn. Eindelijk nadat men vele bedro genen had ondervraagd, wist men het signalement op te maken van den persoon, die de billetten uitgaf. Met het signalement kwam men ook spoedig den naam van den man te weten. Het was een zekere Paris, te Clairy, een rijk grondeigenaar, zeer geacht in zijne vplaats, en lid van den ge meenteraad. Het vertrouwen in hem was zóó groot, dat toen men hem aanwees als den schuldige, niemand het voor ernst opnam. Het parket van Amiens begaf zich naar Clairy en viel 's ochtends vroeg in het huis van Paris. Deze lag nog te bed. Hjj bood niet den minsten tegenstand, toen men zich meester van hem wilde maken. Hij zeide alleen, dat hier eene dwaling bestond. Bij eene huiszoeking vond men in eene in den muur ge metselde kast, waarvan Paris altijd den sleutel bij zich droeg, drukplaten, eene pers ter vervaardiging van billetten en eene zekere hoeveelheid papter met de figuren der bankbriefjes. Billetten zelve vond men niet. Na een voorloopig verhoor is Paris geboeid naar Amiens gebragt. Groot was de verbazing van de bevolking, toen zij den zoo geëerden man aldus uit het dorp zag wegvoeren. Uil Barcelona, in Spanje, wordt gemeld, dat er in het dorp Matilla de los Canos eene vreesselijke menschenjagt heeft plaats gehad. Een deur waarder, die met zijn klerk zich uit Salamanka daarheen begeven had, om een boer te dagvaarden, zag zich door de vrouwen van het dorp met den dood bedreigd, die eindelijk het huis in brand gingen steken, waarin beide mannen zich bevonden. Deze ontsnapten door een achterraamdoch naauwe- lijks was dit opgemerkt, of eene woeste jagt begon. Eindelijk, doorsteenen gewond, zonken meester en bediende bewusteloos ter aarde, waarna de laatste spoedig den geest gaf. De deurwaarder werd meer dood dan levend onder dak gebragt. nriTSCHLAND. Te Berlijn is weder eene anti-Joodsche vergadering gehoudendie door ongeveer 3000 personen werd bijgewoond. Met algemeene stemmen op 1 na werd besloten verontwaardiging uit te drukken over de hartstogtelijke opruijing tot haat en verachting tusschen Christenen en Joden. De verga dering kwam op tegen elke aanranding der gelijkheid van regten voor de verschillende godsdienstige gezindten. Naar men nit Weenen meldt zal de kroonprins, nu zijn huwelijk uitgesteld is, in het begin van Februarij eene reis ondernemen naar Egypte en Palestina, met een gevolg van slechts enkele personen. RUSLAND. Te St. Petersburg heeft Woensdag een ernstig ongeluk in eene kerk plaats gehad. Onder de dienst had een persoon brand geroepen, waar schijnlijk om in de verwarring de menigte te bestelen. In aller ijl snelden de kerkgangers naar de deuren, waardoor eene verschrikkelijke verwarring ontstond. Vijf vrouwen geraakten onder den voet en later heeft men hare lijken vreesselijk verminkt in de kerk gevonden Verscheidene personen werden ernstig gekwetst door het dringen, terwijl er eenigen uit de ven sters sprongen en met gebroken ledematen op de straat teregt kwamen. In den vroegen morgen van 9 Januarij brandde de schouwburg van de vesting Kroonstad tot op den grond toe af. De directeur en zijn gezin, te zamen 7 personen, vonden daarbij den dood in de vlammen. LONDEN, 14 Januarij. De heer Dilke antwoordde iu het lagerhuis op eene vraag van Fowler, dat de regering geen vergunning heeft gevraagd

Leydse Courant | 1881 | | pagina 5