LEIDSCHE C0IIR4NT» MAANDAG 17 JANUARIJ. W\ 13. Aflossing Geldleening. ïssi. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgesonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars J.60, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ1.85, franco V- V- 1 2-35- llel Versto3 aftonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, luiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. SU deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST ADS-BER ICIITEN. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vsn [.KIDEN rlwn Ic welen, 'lat ingevolge art 18 der Wet van den 19deD Augustus 1881 Staatsblad n°. 72) allen, die volgen» art. 15 dier Wet voor de nationale militie belmoren te «orden ingeschreven (zij die op den 1 *»en Januari bun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1862). verplicht zijn zich daartoe hij Buigetneesler en Wethouders aan te geven tusscheil den 1ste" en den disten Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den 'inilitieplichtige, zijn vaderof, is deze overtellen, zijne moeder, of, zijn heirten overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18 krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boete van f SO tol f ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven Ier gemeente-secretarie, van des voormiddags 10 tol des namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en tnet den 31»Ul1 Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags te 4 uren, voorlonpig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTKR, Burgemeester. LEIDEN, 15 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, inaevolge art. 5 van de voorwaarden der geldleening ad f125000. aangezaan krachtens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 Decem ber 1878, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, bij resoliiiien van 16 December 1878 en 14 Januari 1879. op Maandag 24 Januari 1881 des middags te twaalf uren in een der vertrekken van hel Raadhuis zal worden overgegaan lol de openbare uitloting van drie obliga- tieuieder groot een duizend gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K.ANTER. Burgemeester. Leiden 15 Januari 1881. E. KIST, Secretaris. [HNNKNLANDSLIIK RKKIGTEN. LEIDEN. 14 Januarij. Ofschoon het voor velen overbodig mag worden geachtveroorloven wjj ons hier nogmaals de aandacht te vestigen op het berorpdat door de sm commissie voor de noodlijdenden door den watersnood alhier is gedaan op de liehtadigheid harer stadgenooten. Maandag morgen zal ten behoeve dier noodlijdenden de aangekondigde collecte plaats hebben. Zij verwacht daarvan in hel belang dier ongelukkigen een schoon resultaat. De onder vinding toch heeft geleerd, dal. wanneer de nood hoog is gestegen, ook hier de baud niet wordt teruggehouden om de geslagen wonden Ie heelen, waarvan het jaar 1861 getuigenis gaf. toen voor hetzelfde doel eene som van 10085.10% werd ingezameld. Moge ook thans de verwachting der commissie niet beschaamd worden. Verblijdend was zeker de ontvangst van ƒ100, b(j den voorzitter der subcommissie, van den directeur der kweekschool voor zeevaart alhier, zijnde vrijwillige hjjdragen van de hier gedetacheerde onder-oflïcieren en manschappen der marine, maar tok van de jongens. De jongens hebben bij hel vernemen van de zware ramp. w aardoor een deel van ons vaderland was geteisterd, zich allen bereid verklaard een gedeelte van hunne spaar penningen af te slaan, en daarvoor werd eene som van ƒ7195 door hen bijeengebragt. Van de zijde dezer jeugdige knapen een lofwaardig voorgaan, dat zeker tol navolging zal prikkelen. Bjj de subcommissie zijn ook, op hare aanvrage, kleedingstnkken ont vangen. bij den voorzitter, een koffertje met kleederen, onder hel motto «Uwe dankbare N. N.", en b{j den secretaris eenige pakken met kleeding- stukken. die reed» ten behoeve der noodlijdenden zijn opgezonden. Het Fransche opera-gezelschap, onder directie van den heer Ant. Voilus van llamme, gat gisteren eene voorstelling in den schouwburg, waarin "La fille de Mme Angot" werd ten tooneele gebragt. Het bekende stuk. waaruit enkele politieke zinspelingen waren weggelaten, welke even goed als de eigenaardige kleeding door m11' Vialla, als mlle Lange, in de tweede acte gekozen, de kleur van het tijdvak wedergaven, wekte daverend ap- plaudissemeni en bleek dus in den smaak van het niet talrijk opgekomen publiek tc vallen. Wij voor ons doen gaarne hulde aan de talentendoor genoemde actrice door mme Granier, en de heeren de Beer, Cabannes en Simon ten toon gespreid, maar verlangen toch weder eens een ander genre te hooren en tc aanschouwen dan door Lecocq en Offenbach vertegenwoordigd wordt. De thermometer teekende heden morgen eene koude, die voor onze streken wel eene Russische mag genoemd worden, te welen 6 gr.' Fahrenheitd. i. 26 gr. vorst. Hel getal der iu het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze weck dagelijks van 61 tol 84 volwassen personen en 10 lot 16 kinderen. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt, dat op Dingsdag den 7d"1 Junjj 1881 en volgende dagen, des voor middags out negen ure, in het pharmaceutisch laboratorium aan de Hoogt te Uirecht, zal worden afgenomen het vergelijkend examen voor hen, die van rijkswege wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker voor de dienst in Oost-ludië; dat de gelegenheid bestaat tol plaatsing van drie ad- spiranten. en dat de aanvraag om toelating (hjj gezegeld request) vóór 1 Mei 1881 bij het ministerie van koloniën moet zijn ontvangen, vergezeld van de vereischte stukken. Verdere bijzonderheden worden door de Staals- medegedeeld. Dc Staatscourant bevat het verslag omtrent de Nederlandsche inzen ding op de tentoonstelling van zuivel en vee, in October 1880 te Londen gehouden. Door het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouw zijn voor eenigen tjjd. naar aanleiding van het besluit der algemeenc ver gadering te Leiden, benoemd tol leden van eene commissie, ten einde een rapport op te maken van al datgene, dat tot aanvulling van het beslaande landbouwonderwijs noodzakelijk is, de hh.mr. D. Visser V3n Hazerswonde, voorzitter, mr. J. P. Amersfoordt, prof. J. M. van BemmelenJ. van der Rreg- gen Az.Herman F. Bultman, S. de Clercq Wz., mr. H. Pb. de Kanter, W. Sluis, Th. J. Waller en P. F. L. Waldeck, secretaris. -- Uil Parjjs wordt aan bet Uil. gemeld, dat de commissie voor de nood lijdenden door den watersnood reeds meer dan 10000 fr. aan giften heeft ontvangen. Het prov. kerkbestuur van Gelderland heeft in zijne Donderdag gehou den buitengewone vergadering, overeenkomstig het door vier zijner leden gedane voorstel, de schorsing der Dordtsche ouderlingen opgeheven. Dit be sluit werd met 5 tegen 4 stemmen genomen. Het stoomschip Drenthe, van Rotterdam naar Batavia, vertrok den 13d" Januarij van Porl-Saïd. De stoom- en scheepvaart op de Zuiderzee is gisteren gestremd. De booten moesten wegens den ijsgang terugkeeren. Op de rivieren vertoonde zich gisteren mede veel drjjfijs. Te Arnhem is de schipbrug afgebroken en de gemeenschap met de Betuwe over de rivier gestremd. Te Rijsoord had eergisteren een persoon het ongeluk met eene bran dende petroleumlamp te vallen, waardoor brand ontstond en eene schuur met eene aanzienlijke hoeveelheid vlas, benevens drie woningen, eene prooi der vlammen werden. Te Tilburg ontstond gisteren brand op het Goirke hjj den landbouwer P. Mutsaers, waarbij de schuur en staHing met aanwezigen voorraad hooi. granen rn landbouwgereedschappen eene prooi der vlammen werden. Het woonhuis is behouden geblevenevenals de belendende stoomleerlooijerij van den heer L. Lombarls, welke reeds vuur gevat had. De heer A. J. Wésthoff, pred. te Górinctien», dio op drie verschillende dagen het land van Hêusden en Alfena heeft doorkruist, gchrjjfl aan de N. tt. C.Het ligt niet in mjjne bedoelingv o een beeld te schetsen van den naamloozen jammer' en ellende, dfé' er hëerScht in de uitgestrekte streek, begrensd door Maas en Merwede ten Nv, door het Oude Maasje ten Z. en in de lerigt'e zieb uitstrekkende, van Nieuwkuyk lot voorbij Werken-

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1