A p V EKTEN T J KIN Openbare Verknoping van Cokes de -opgestane- Boeren ean. de Transvaal- w#;d gemeld, bevestigd, was gewer den, en of hij iets meer te dezer zake kon mededeelen dan in de couranten gestaan had. Hij deed opmerkendat een groot deel van de pers het publiek met veel klem van twee dingen trachtte te overtuigen: vooreerst dat de annexatie van de Transvaal eene verkeerde en niet te reglvaardigen daad is, in de tweede plaats, dat de Transvaal-Boeren een rustig, goedgeziud, vreedzaam. zachtaardig en achtenswaardig ras van menschen zijn, die on regtmatig door Engeland van hnnne onafhankelijkheid zijn beroofd en die thans trachien zich weder in het bezit daarvan te herstellen. Wat het eerste punt betreft, wenschte hjj alleen op te merken, dat met de inlichtingen voor hem en onder de bekende omstandigheden lord Car narvon eene gedragslijn heelt gevolgddie moeijeljjk door een Britsch minister, van welke patl(j dan ook, vermeden had kunnen worden. Zoo die stap niet gedaan ware, zou de Transvaal thans misschien van eene veel slechter conditie zijn geweest Maar wat het tweede punt betreft, vreesde h(j dat de publieke opinie wel wal op een dwaalspoor werd geleid door een deel van de pers. Uil de stukken, hem door het departement van koloniën ter inzage verstrekt, was aan spreker ten duidelijkste ge bleken, dat aan de Boeren een geheel ander karakter moet worden toe geschreven. Zij onderscheiden zich namelijk door eene onverzadelijke begeerte naar het bezit van land. dat aan de inboorlingen toebehoort, en om aan die neiging te voldoen, hebben zij maatregelen genomen, die geen Britsch gouvernement ooit kan goedkeuren. De andere karakteristieke eigenschap van de Boeren was hun zwak om onder hunne instellingen te behoudenwat zij noemen de huisselijke instelling van de slavernij Ten slotte spoorde spreker de regering aan. om den wre.daardigentrouwe- loozen en tiarbaarschen moord op het 94' reg., zoo die daad bevestigd mogt worden voorbeeldig te straffen. Lord Kimberley, minister van koloniën, verklaarde tot zijn leedwezen hel huis geen verdere mededeeliugen te kunnen doen dan die, welke reeds in de dagbladen gemeld werden. Zoodra vollediger lijdingen zouden zyn ontvangen zon de minister ze ter kennis brengen van het huis. De troepen uit Indië. voor Zuid-Alrika bestemd, zijn te Bombay scheep gegaan, naar men zegt met bestemming naar Delagoa-baai. Portugal zou dus zijne toestemming tol het overschrijden van zijn grondgebied heb ben gegeven en de Engclsche troepen langs een zeer korten weg in het gebied der Transvaal valleo. - Uit Pietermaritzburg is aan de Daily Telegr. gemeld, dat de kolonis ten te Newcastle, in Natal, weigeren tegen de Transvalers te vechten. Te Graaf Beinet, in de Kaap-kolonie, is eene talrijke vergadering gehouden, l| waarin eenstemmig reue resolutie werd aangenomen tot het betuigen van sympathie met de Boeren. Sir George Colley had zich aan het hoofd gesteld van zijn troep. Het voortrukken was ophanden. Door de lersche regering zijn weder verscheidene vergaderingen van de l,3nd-League veroodeno. a. eene te Castletown in Westmeath, waarin eene nieuwe aldeeling der League opgerigt zou worden. In het graafschap Galway zjjn weder elf leden van de Land-League in hechtenis genomen. FRANkRIJK. Door den minister van oorlog is in den ministerraad het ontwerp overgelegd tot opheffing der bepalingen van de militaire wet, waarbjj de adspirant-onderwijzers en de aanstaande geestelijken ontheven worden van den dienstpligIDe minisierraad heeft zich niet kunnen vereenigen met hel voorstel om een diensttijd van één jaar onder de gelederen verpligtend te stellen voor de aanstaande geestelijken. De raad oordeelde, dat hunne mili taire pligtcn in vredestijd zich enkel moeten bepaleu tot iufirmeriedienst voor een jaar, evenals zij in oorlogstijd, naar hel ontwerp des ministers, slechts geroepen zullen worden om dienst te doen in de ambulances. Dien overeenkomstig is de voordragt gewijzigd. Van regeringswege is eene statistiek opgemaakt, waaruit blijkt, dat tot 31 Dec. II. uit hunne kloosters verdreven zijn: 2464 Jezuïten, 32 Rar- nabieten, 406 Capucijnen, 176 Carmelieten, 239 Benedictijnen, 240 Oblaten en eene menigte andere van minder bekende orden. De 1450 Trappisten z(jn nog ongemoeid gelaten. De uilslag der verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad valt weinig in den smaak van Louise Michel. Zjj schrijft omtrent deze zaak Gij ziet wel dat te midden van eene door de melaatschheid van het oppor tunisme aangetaste bevclking alle vooruitgang, alle hervormingen ten spot worden, de revolutie alleen helpen kan. En is deze revolutie door het volk niet meer mogeljjk. dan heb ik nog regt om te zeggen: ik voeg mij bij degenen, die voorwaarts willen, maar behoor tot geene enkele uwgr groepen. Ik ga verder mjjn eigen weg, kalm en koud, onder den jjzigen wind van hel noorden, noch haat, noch medelijden koesterende voor de menschen en zaken, die de revolutie belemmeren, en hen slechts beschou wende als struikelblokkenwelke moeten verdwijnen. Dingsdag is te Parijs hel lijk ter aarde besteld van Albert Theisz, die als directeur der po.-lertj lid was van de commune en ten gevolge der am nestie was teruggekeerd. De lijkkist was bedekt met bloemkransen en werd door vele vrienden gevofRd. In de rue Saint-Martin sloot Henri Ro- chefort zich bij den stoet aan. Hij werd door de menigte levendig toege juicht. Op liet kerkhof werden drie lijkredenen uitgesproken door Rochefort Longuel en eeu werkman. Naar de Urdre meldt is dezer dagen te Parijs een gedecoreerd oud krijger van 105 jaren dood in zijn stoel gevonden. Op een blad papier las men: /'Ik heb niets meer en sterf van honger. Ik heb ia geen twee dagen gegeten. Leve het vaderland"! In eene zagerij van den Faubourg St. Antoine te Parjjs is een hevige brand uitgebarsten, die hel gebouw vernielde en de aangrenzende huizen aantastte. Na uren langen arbeid was men eindelijk hel vuur meester, dat gronte schade aangerigt had. liet omvallen van erne petroleumlamp door onvoorzigtigheid op een hoop zaagsel was de oorzaak. De schade wordt op 340;000 frs. 'begroot. - v Twee soldaten te Epinal werden des morgens geslikt gevonden, daar zij de onvoorzigtigheid gehad hadden een komfoor met kolen, in de kamer waar zjj sliepente laten branden. Dezer dagen is te Lyon een zak uit het water gehaald, waarin het aan stukken gesneden Ijjk eener jonge vrouw. DDITSCRLAKD. De Berirjnsche bladen doen doorschemerendat de regering niet onge neigd is concession te doen in de <|uaesiie. hoe te beschikken over de batige saldo's, die de staats-cxploitatie der spoorwegen oplevert. De con servative party zelf uit thans de hoop, evenals de liberale, dat de bedoelde overschotten op den duur zullen worden aangewend tol afschaffing o! ver mindering van zekere belastingen in de bondstaten. - Bij Nordhausen is eene buskruidfabriek in de lucht gevlogen. De werklieden waren juist alwezig. Er was slechts één man achtergebleven, die op eenigen afstand verpletterd is teruggevonden. Omtrent het ongeval aan de spoorwegbrug over de Lippe verneemt men nader, dat door eene ontgronding hel oostelijk gedeelte van den zui delijken pijler verzakt is en de beide op den pijler ruslende gewelven in de oostelijke helft gescheurd zjjn, terwijl een gedeelte der losgescheurde ge- wellstukken naar beneden is gestort. De westelijke helft dezer gewelven is, evenals de overige drie openingen der brug, ongedeerd gebleven. De brug is in 1878 gebouwd door de "Rheinisclie Eisenbalin Gesellschaft". In hel Bedrettodal, in het Zwitsersche kanion Tessino, zijn drie jonge meisjes eu een man door een lawine levend bigraven. Slechts den man heeft men na zes uren gravens nog levend te voorschijn gehaald. PEK TELEGRAAF. RAGUSA, 13 January. De Turksche bataillons geregelde troepen zullen eerstdaags Scutari verlaten eu naar Jaiiiua vertrekken, waarheen ook Der- wisch-pacha zich begeeft. KAAPSTAD, 12 Januarij. Eene patrouille koloniale troepen ontmoette op 10 dezer een groot aantal Basuto's bij het kamp te Pognane. Na tweemaal storm geloopeu te hebben, veroverde zij de vijandelijke stel lingen. DUBLIN, 13 Jannarij. Gisteren belette eene met zeissen gewapende menigte aan een deurwaarder, die door eenige politieagenten begeleid werd, om de woning binnen te treden van eeu pachter van lord Granard, in het graaf schap Longford, om er eeu bevel lol uitzetting te overhamligcn. Heden keerde de deurwaarder terug, vergezeld van een escadrou dragonders en 350 politieagenten. De menigte kwam weder in verzet, hare houding werd zoo dreigend, dat de wel op het verbieden der zamenscholingen werd voorgelezen, en de politie met de bajonet de menigte terugdreef. Toen het escadron insgelijks oprukte, ging de menigte uiteen. De deur waarder kou toen zijn exploit doen. Curatoren van het Stolpiaansch Legaat aan de Rijksuniversiteit te Leiden hebben in hunne vergadering van 8 Januari 1881 uitspraak gedaan over twee verhandelingen in de Nederlandsche taal, hun toegezonden ter beantwoor ding van de prijsvraag S If'elk recht heeft de bewering, dat door, de kritiek van Kant op de bèn ijzen voor Het bestaan van God de onmogelijkheid is gebleken om het beslaan van God roor het denken te rechtvaardigen? De ééne, geleekcnd met de woorden: Freilich ist die Forstellung u. s. w. (kant), bleek geenerlei wetenschappelijke waarde te bezitten en, hoe wel gemeend ook ter bekroning volstrekt niet in aanmerking te kunnen komen. De auieur van de tweede verhandeling (Motto: Alle Forstedung must üch u. s. w. Kant) had blykbaar Kani's Kritik goed gelezen en over het menscheiyk keuvermogen veel nagedacht. Doch, vreemdeling in Kani's overige geschriften en. volgens zijne eigene verklaring, in de geheele nieuwere wijsbegeerte, had hij de bedoeling der prysvraag niet gevat en haar dan ook niet werkeiyk beantwoord. Uitweidingen over de methode enz., hoe belangrijk op zich zelve, konden natuurlijk het gemis van de hoofdzaak niet vergoeden. Bovendien was de vorm gebrekkig en de loon niet vrij van aanmatiging. Ook aan dezen schrijver kou dus de prijs niet worden toegewezen. De Hooglceraar J. J. Prins, Voorzittend Curator van het Legaat, is ge machtigd de handschriften aan de inzenders op hunne aanvrage terug te geven, indien zij bewpzen daarop recht te hebben. Gehouden Verknoping van onroerende goederen, in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 14 January Notaris Mr. J. L. Klaverweiden. Eene Bouwmanswouing met Schuur, HooibergErf en Tuingrond, lus- schen den Marendijk en de Haarlemmertrekvaartonder de gemeente Oegst- geest, geteekeiid wijk 3. n°. 36a, Sectie C, nos. 760 en 761 Kooper J W. Filippu Jz. «|<1 f 4250. Vier perce en Wei- en Hooiland, in den Broekpolder, aan de Slaag- of Stinksloot, onder de gemeente tiegstgeest. Sectie D. nos. 35, 36, 58 en 59. Kooper W. J. Zwetsloot, onder Zoeter- wonde. 15300. Heden overleed, tot onze diepe droef heidonze hartelijk geliefde tweede Zoon GERRIT JOAN, Student in de Letteren aan de Leidsclie Universiteit, in den ouderdom van bpna eeu cn twintig -jaren. R. KOOPMANS VAN BÜEKEREN. C. G. VV. KOOPMANS VAN ROEKEREN, Leiden, 13 Januari 1881. Meter. op het Raadhuis te heiden. Maandag 17 Januari 1881, des voormiddags te Gen uren precies; van eene hoeveelheid van 4000 hectoliters OAS- COKE, verdeeld in partijen van 5, 10. 50, 100, 500 en 1000 hectoliters, en zulks bjj afslag legen dadeiyke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek al te halen.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3