buiten zjjn weggespoeldhun vee verdronken, hun huisraad weggedreven-, zjj bezitten niets en zjjn nu meestal doodarm. De huizen zijn eenigzins te herstellenmaar blijft het land bedolvendan is alle hoop op eene betere toekomst onvermijdelijk verloren. Als middel om in dien ellendigen toe stand te voorzien geeft het blad aan de hand. dat het rijk het door het water achtergelaten zand zal doen weghalen, om daarmede den spoorwegdjjk over de lijn Zwaluwe— den Bosch aan te leggen. Omtrent het gebeurde te 'sGrevelduin-Capelle verneemt men nader dat de verdronkene jongelieden waren van 12 tol 17 jaren. die. op een der vele binnenwaters zich met schaatsenrijden vermakende, met hun zessen achter elkander aan een staak een baan wilden afleggen. Aldus voornijdende, struikelde de tweede en verdween in de diepte. De vier achtersten vielen eveneens en kampten met het brooze ijs, maar te vergeefs. Alleen den voorsten mogt het gelukken aan den dood te ontsnappen, de vjjf anderen verdronken. Dezer dagen logeerden te Venlo in hel eerste hotel der stad twee jonge en nel gekleede heet en, die zich aldaar ook den wjjn goed lieten smaken maar zich daarna heimelijk int de voelen maakten, zonder den hotelhouder te betalen. Daar zij dit nu op meer plaatsen beproefdenhield de politie hen iu hel oog. Zij werden te Sittard aangehouden en van daar naar Roermond overgebragl. Hel zijn twee Engelsche jongelieden, die den weg te voet naar Parjjs dachten af te leggen en geen cent op zak hadden. Ook de in Duitschlaud verschijnende Kladderadatscli heeft de tegen wonrtlig zooveel besproken Transvaal-quaeslie op niet onaardige wjjze aam geroerd. Aan drn eenen kant ziet men John Buil, zeggende: Bij de Boeren iu de Transvaal zijn eenige Engelschen, wij moeten dat land dus annexeren" Hij doet hel. Aan den anderen kant ziet men een gewapenden Boer: >\Vjj zijn Hollanders", zegt hjj«bij ons hebben zich eenige Engelschen ingedron- gen zjj moeten er dus uitgejaagd worden". Hij doet het. 'sGRAVENHAGE. 12 January. Door Z. M. is aan den bjj het garnizoens-hospilaal te Amsterdam op geleid wordenden student J. A. Porlengenbestemd voor de militaire ge neeskundige dienst in Üost-Indië, vergunning verleend tol hel dragen van de Medaille met het borstbeeld van den bevrijder Simon Bolivar, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is mr. J. L. de Grez, te Ginneken, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd Tot landmeter 3"1* klasse bij het kadaster is o. a. benoemd de adspi- ranl-laiidmeter J. G. A Boon,/ie heiden. De heer W. van Lingen. theol. doet., pred. bij de herv. gemeente Ie Dragteu, is benoemd tot predikant bij de proteslanlsche gemeente in Nederl.-lndië. Bij tiet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt zijn be noemd tol reserve-officier van gezondheid 2' kl.. de burger-geneeskundigen dr. M. M. Uuiiitj r, arts te Belliugwolde, en d'. Ph. Kooperberg, arts'te Oost er hout. De luit ter zee 2"1* kl. jhr. J. F. Coerlzen de Koek, uit O. 1. lerijg-f gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. K. II. prins Frederik zal zich vooreerst dagelijks naar Amsterdam hegeven. ten einde zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger, ter genezing, zoo mogelijk, van eene ontwrichting van de hand. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In het liótel de Bellevue is aangekomen sir David Jennant, president van het Kaapsche parlement. In de raadszitting van gisteren is met eene traditie gebroken, lot ver leden jaar nog in eere gehouden. De gebruikelijke hcilwensch van burger- vaêr tot de raadsleden in de eerste vergadering van een nieuw jaar, bleef ditmaal achterwege. Eeii'gen tjjd geleden ontving de stad van rijkswege eene bate in het van de voormalige wees- en monboirkainer van 's Gravenhage afkomstig kapi taal. Omtrent de bestemming van dat buitenkansje hadden burg. en weth. nog geen voorstellen aan den raad onderworpen. De heer Stam deed met eenige andere raadsleden hel voorstel om de renten van voormeld kapitaal te bestemmen voor het leggen van een eersten grondslag ten behoeve van een fonds voor weduwen van ambtenaren der gemeente. De behandeling van dat voorstel, waaromtrent burg. en weth. ongunstig gepraeadviseerd had den, was thans aan de orde. Na discussie werd met 17 tegen 15 stemmen het praeadvies van burg. en welh. aangenomen en daardoor liet denkbeeld tot vorming van een Stam-kapitaai ten behoeve van een weduwen fonds van gentcente-ambtenaren verworpen. Nog twee andere punten van de agenda lokten eenige gedachten wisseling uit. Het eerste was het voorstel van het dagelyksch bestuur om als regel aan te nemen, dat voortaan geen nieuwe onderwjjzerswouingen meer zullen worden gebouwd.'maar den hoofden der scholen eene vergoeding voor huis huur toegekend. Daaromtrent werd aangenomen een voorstel van den heer van Genns om advies Ie vragen aan de schoolcommissie. Het tweede onder werp was de uitbreiding van de concessie aan de llaagsche tramway maat- schappij tot het vervoer van goederen tegen 5 jaarlijksche recognitie voor iederen goederenwagen. Tegen hei verleenen dier vergunning bestond geen bedenking, doch op initiatief van den heer de Jonge werd, uit vrees voor eene te sterke prikkeling va» de reukorganen van het reizend publiek, de redactie zoo gewijzigd, dat die goederen, waaronder met name visch. niet 'I anders dan in daarvoor bestemde goederenwagens mogen worden vervoerd. Te Scheveiiingrn werden gisteren avond patrouilles gemaakt door po litic-agenten: maréchaussees te paard vertoonden zich op verschillende pun ten: ongeregeldheden hadden niet plaats, ofschoon er zich veel volk op straat vertoonde. Aan den zeekant hadden zich in den namiddag nog een 4(;ff lui Scheven ingers verzameld, die een der patrouilles met steenen be groetten maar zy vyerdeu spoedig uit elkander gejaagd. De avoud en nacht zjjn rustig voorbijgegaan. Omtrent de aanleiding tot de ongeregeldheden maakt men zich de ti gende voorstelling. In den laatsten tijd is door de visschers op verregaati wijze fraude gepleegd met haring en anderen visch. Bij herhaling is dc wege proces-verbaal opgemaakt, hetgeen geleid heelt tot eene veroordeel» van verschillende personen ter zake van misbruik van vertrouwen. Hierdo zijn de oogen der reeders opengegaandie begrepen, dal hun eigenbelai noodzakelijk het nemen van andere maatregelen vorderde. Zjj beslolt mitsdien tot eene andere regeling van hel loon der visschers, waarmei deze niet tevreden schjjnenen die ontevredenheid heeft zich in baldadi: heden geopenbaard. BIJ I T KM. A IS I IS(11K BKIUK IKV ENOBIiAND. LONDEN. 11 January Beriglen van de Kaap meldendat het Transvaalsche driemanschap de aanvoerders der Boerenbrieven heeft gezonden aan president Bram en den Kaapschen minister Sprigg, om van den eerste sympathie te vri genen om den andere te verzoeken om zijne bemiddeling bij het Britschi gouvernement, ten einde een rampzaligen oorlog te voorkomen, die eei eeuwigdurenden haat zon achterlaten lusschen de twee blanke bevolkingen Het doet ook een beroep op sir George Colleyen spreekt herhaaldelijk van zijnen eerbied voor de koningin en het volk van Engeland. De proclamatie van het driemanschap eindigt aldus: «Al de inwoners van dit land, dit zich rustig honden en gehoorzaam aan de wetten, zullen staan onder <i< bescherming dier wetten. Hel volk wil vergifTenis schenken aan alle bur gers van de Zuid-Afrikaansche republiek, die, door omstandigheden, er toi gebragt werden tijdelijk de zaak des volks te verloochenen. Het kan ech ter deze vergifTenis niet uitstrekken tot. die burgers van de Zuid-Afrikaansclie republiek, die zich gedragen als des volks openlijke vijanden, en voortgaan de Engelsche regering te bedriegen door hunne onware voorstellingen. Alle beambten, thans dienende onder het gouvernement, en die bekwaam en bereid zijn het land onder de veranderde omstandigheden te blijven dienen, zullen het regt hebben hunne posten te behoudenmet al de voordeelen thans daaraan verbonden. Aan hel Engelsche gouvernement wordt het rest voorbehouden om in ons land een consul of diplomatiek agent te hebben, ten einde de belangen van Britsche onderdanen te vertegenwoordigen. He geschillen over grensscheiding met inlanders zullen aan een scheidsgeregt onderworpen worden. Ten opzigle der inboorlingep-poliliek is het gouver nement bereid algemeene beginselen aan te nemen, vast te stellen in overleg met de koloniën en staten van Zuid-Afrika. De republiek is bereid in con federatie te treden met de koloniën en staten van Zuid-Afrika". De Times noemt deze proclamatie een ding te dwaas om er tegen te argu menteren. Volgens een schrijven van den bisschop van Bloemfontein aan de Times. zal er geen openljjke aaneensluiting plaats hebben lusschen den Oranje- Vrijstaat en de Transvaal, hoewel president Brand het overloopen van vrij willigers uit den Vrijstaat onmogelijk kan beletten. Te Woolwich zijn 939 soldaten, 50 cfficieren en 620 paarden scheep gegaan, met bestemming naar de Transvaal. De overige troepen moeten echter uit Indië komen. Uit Calcutta wordt gemeld, dal een regiment Bengaalsche lauciers, inboorlingen, heeft aangeboden naar Natal te gaan. Men vindt liet daar jammer, dat de regering niel dit aanbod heeft aangenomen, daar Indische troepen denkelijk beter zijn voor deze soort van oorlog dan Engelsche. Aan de Times wordt uit Bombay gemeld: Er is eene zamenzwering onder Hindoes en Muzelmannen van Kolapoor ontdekt, welke de vermoor ding der Europeanen en de plundering der stad ten doel had. Diieduizend personen zjjn in hel complot betrokken; 27 zjjn gevangen genomen. Eene land-meeting, die Zaturdag te Daelyma Cdligoit bij Troler zon gehouden worden, werd door den plaatseljjkrn vrederegter verboden, nadat zich ter plaatse reeds eene grootc menigte bad bijeenverzameld. Uit Cork waren 400 man troepen aangekomen, om aan het verbod kracht bij te zet ten. De vrederegter sprak de menigte toe eti zette haar de redenen uiteen, waarom dc meeling niel kon toegelaten worden. Daarop ging de menigte zonder eenig verzet uiteen. De woordvoerder van de meeting. Davitt, een der hoofden en belhamels van de Land-League, hield korl daarop toch voor zjjn hótel zjjnc toespraak voor eene groote menigte. Hij verklaarde deu oorlog aan de tegenwoordige ellendige regering, en wekte liet Icrsche volk op, thans van het oogenblik van cendragt en zamenwerking gebruik te maken om het land voor zichzelf Ie veroveren en het aan de «verdoemde" landheeren te ontrukken. Dc Land-League in Ierland zal gesteund worden door een vrouwenbond, in navolging van de beweging, die in Amerika reeds georganiseerd is door m". Parnell, de moeder van het lid voor Corkpresidenle, bijgestaan door miss Fanny Darnell en den heer John Stewart, zuster en behuwdbroedt-r van Parnell. De kant-fabriek van den lieer Joseph Fairfield, te Stapleford, Notting hamshire, werd op 7 Jan. geheel in de asclt gelegd. Een groote voorraad kant en gareu, benevens een aantal kostbare machines werden vernield. l>e schade wordt op 60000 begroot en 200 personen zijn buiten werk. Onlangs is nabij Charlotte, in Noord-Carolinaeen ontzettend spoor wegongeluk voorgevallen. De baan loopt er over de ludiaansche kreek de op vijftig voet hooge palen gebouwde brug stortte in, juist toen de loco motief en de tender van een trein erover waren. De koppelingen braken en de trein stortte in de diepte. De stoker en de machinist klom men naar beneden, toen zij uit de verbrijzelde wagens vlammen en rook zagen opstijgen. Er schenen brandende steenkolen ntet de overblijfselen

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2