PEK TELEGRAAF. krachtig., genoeg geweest zou zijn om den grooten last te dragen, indien niet in den loop van den dag het water een paar voet gedaald ware, zoo- dat het ijs met eene kromming ging staan en rondom aan de kanten den steun van de watermassa miste. Ondanks alle waarschuwingen bleef het publiek zich op dit gevaarlijk ijs vermaken, totdat plotseling het lang ge vreesde ongeluk plaats greep en 6 personeu onder het ijs verdwenen. Twee werden geredmaar 4 hunner verdronkenonder welke een 18-jarig meisje, twee jonge lieden en een heer op meer gevorderden leeftjjd, die het slagt offer geworden is van zjjne hulpvaardigheid. EIK OEI. AMD. LONDEN, 10 Januarij Zooals reeds met een enkel woord werd gemeld is de heer Parnell in het lagerhuis opgetreden als verdediger der lersche //Land-League". Haar doel was het voorkomen van kwellende opdrijving der pacht, en het op verschillende wijze in de mogelijkheid stellen van pachters om eigenaars te worden. Nooit had zij het plegen vair geweld aanbevolen o( goedgekeurd. Uit eene ontleding van de statistiek der misdrijven leidde hij af dat het jaar 1880 eene groote verbetering aantoonde, en dat er geen aanleiding bestond tot buitengewone dwangmaatregelen. De League had zich nooit verzet tegen het betalen van pacht, maar enkel legen het betalen van onbillijke pacht. De landheereu vroegen 15.000,000 pacht 's jaars, terwijl de pachters be reid waren 10.000.000 op le brengen. Dwangmaatregelen zouden dus niet strekken om leven en eigendom te beveiligen, maar om 5,000,000te jagen in de zakken der landheereu. Hij eindigde met als amendement op het adres voor te stellen aan 11. M. te kennen tegëven, dat de rust van Ierland niet bevorderd kan worden door het schorsen van één der constitutionele regten van het lersche volk. Te Barniercha, bjj Ennes, in Ierland, zjjn onlangs drie gewapende mannen in het huis van een pachter gedrongen en hebben hem een eed afgeperst, dat hjj 200 zou geven aan ieder der drie zonen van den vori- gen pachter, die van de hóeve verdreven werd. Toen zjj reeds het huis verlaten hadden keerde een der mannen terug en loste een geweerschol op den pachter, die daardoor ernstig gewond werd. Volgens een aan het parlement ovcrgelegden staat, bedroeg het aantal zoogenaamd agrarische misdrijven in Ierland van 1 Jan. lot 30 Nov. 1880 1718. Daaronder waren 8 gevallen van moord, 18 van schieten op perso nen. 10 aanslagen, die het leven in gevaar bragten, 28 aanslagen op deur waarders en regtsgeleerden176 brandstichtingen, 70 gevallen van dooden van vee en 982 bedreigingen, waarvan 851 per brief. Eene Engelsche stoomboot, de Indian-chiefdie van Middlesborough naar Yokohama op weg was, is dezer dagen bjj de monding van den Theems gestrand: De kapitein, de stuurman en zestien man der equipage zijn omgekomen. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken en die van eeredienst hebben de prefecten verzocht hun op te gevenwélke bisschoppen en aartsbisschop pen zich in de eerste week vanhet nieuwe jaar uit hun diocees hebben verwjjderdde regering zal daar geregeld bet oog op houden, daar het concordaat verbiedtdat dit zonder voorkennis en magtiging der regering geschiedt. Uit de begrooting der kamer van afgevaardigden bljjkt, dat de heer Gamhelta een jaarlijksch inkomen geniet van 72000 frs. In 1879 heeft het onderhoud zijner particuliere vertrekken en de vernieuwing der meube len bovendien 99418 frs. gekost. Vuur en licht en het dienstpersoneel ko men op 50000 Irs. te staan. Wat de verkiezingen voor den Parijschen gemeenteraad betreft is de nederlaag der onverzoenlijke!! nog grooter dan men had durven voorspellen. Zelfs Trinquet, dien men, terstond na zijne terugkomst, op een voetstuk had geplaatst, is niet gekozen, maar moet in herstemming komen. De clericalen hebben enkele plaatsen veroverd; maar overigens is, zoowel te Parijs als elders, de overwinning ten deel gevallen aan de gematigde republikeinen. - In een schrijven uit Algiers aan het agentschap Havas wordt melding gemaakt van nieuwe strooperijen in Algerië, waarin de verklaring ligt van eenige maatregelen van voorzorg, die aanleiding hebben gegeven tot het onware gerucht eener bijeentrekking van troepen. Blijkens de Algerjjnsche bladen hebben er in de omgeving van den bey van Tunis intrigues plaats gehad en zijn er te Konslantinope! stappen gedaan om de tusschenkomsl vin den Sultan in le roepen, die echter mislukt zjjn. De schrijver zegt: De Porie weet wel, dat Frankrijk geen mededingenden invloed in Tunis zou dulden, daar zjjne belangen de uitoefening van een werkelijk protecto raat in Tunis noodzakeljjk maken. De openbare mcening is op dat punt zeer duideljjk; min zou niet willen dat het Fransche gouvernement besluite loos bleef, wanneer de Algerijusche belangen in Tunis werden bedreigd. De schrijver beschouwt de geruchten van heimelijke handelingen eener vreemde mogendheid ten opzigle van Tunis als onjuist. Men verwart de handetiugen van personen met die eener mogendheidhandelingen die het gevolg zijn van plaatselijke belangen en uitgaan van personen, welke partj) hopen te trekken van de zending eener Tunesische deputatie naar Palermo. Die zen ding is eene beleefdheid, een normaal feit, en men zou zich al zeer moeten hebben misrekendom le kunnen verwachtendat de koniug bij ontvangst dezer deputatie iels zou zeggen, hetwelk de gevoeligheid van Frankrijk zou kunnen opwekkeu. Le Prolétaire maakt bekend, dat er den 21s,e» Jannarij, den verjaar dag van het ter dood brengen van Lodewijk XVI, onder leiding van dit blad, in de Salie Grallard een feest zal plaats hebben «ter eere van de ont hoofding van Louis Gapet." DUITSCU LAND. Hel huwelijk van prins Wilhelm den oudsten zoon van den kroon prins. met prinses Angus;|a: Victoria va» Sleeswijk-Holsteiirblijft bepaald op 26 Februarjj. De bruilofsfeesten zullen eindigen met een groot rasten- avondsbal, waarop eene quadrille gedanst zal worden in het costuutp uit den tijd van koning Frïedrich Wilhelm I. Vijftig paren zullen daaraan deelnemen en de heeren, allen officieren van de garde, die de grenadiers van den ouden koning moeten voorstellenmogen niet kleiner zjjn dan 5 voel en 11 duim. In de garnizoensplaatsen Maintz, Worms, Darmstadt, Offenbach en Giessen is bepaald, dal de soldaten geen brieveii of pakketten meer mogen ontvangen en openen dan in tegenwoordigheid van een sergeant-majoor, die tevens inzage er van zal kunnen nemen; alsook dat voortaan aan ieder, die geen militair isde toegang tot de kazerne onvoorwaardeljjk moet worden geweigerd. Deze maatregel is genomen tegen geheime socialistische propa ganda onder de troepen. O O 8 T-I NDIE. BATAVIA. 9 December. Van den militairen kommandant van Atjeh en onderhoorigheden zijn, van 23 en 27 November jl.de volgende aan den leger-kommandant gerigte telegrammen ontvangen: 21 November, waterstand in de rivier normaal; treinen van Oleh-Ieh naar Kotta Radja loopen weêr. Te Samalangan over strooming op 16 November; schade niet onbelangrijk. 16 November, over strooming te Èdi en Segli; 19 November, waterstand aldaar normaal. Naar men verneemt heeft de gouv.-generaal voor de terugreis naar Nederland passage genomen op de Prins Uendrik, waarvan het vertrek voorlóopig op 9 April aangekondigd is. De nieuwbenoemde gouverneur- generaal wordt tegen 8 April verwacht. Bjj het officiëel berigt der geboorte van de prinses der Nederlanden, hebben, naar het Mak. Hand. meldt, de rijkshoofden van Gorontalo een groot officieel feest gegevenwaarbij al de ambtenaren en bjjna al de inge zetenen van Gorontalo uitgenoodigd en aanwezig zijn geweest. Blijkens nadere berigten omtrent het aantal personen, die bjj het ongeluk van de Bromo zijn omgekomen, zjjn bjj dedessa Kwanjargevonden 7 Ijjken, bij Soekolilo 4, Kesek en Kamal 45, Sembilangan 2. Als men daarbij voegt de 12. die gevonden zijn, toen het sloomscheepje vlot werd, dan krijgt men 70. Zeventig personen zijn er dus zeker bjj verdronken; doch men mag aannemen, dat het getal grooter is, want ongetwijfeld zjjn ook nog lijken door den stroom buiten de straat gebragt en dus niet ge vonden, of naar de kust van Java en niet gerapporteerd, of althans hier niet bijgerekend. Gered zjjn tjjdens het zinken 63 en toen is reeds het Ijjk van een kind opgevischt. Te Fidi is een stoombarkas van het stoomschip Soerabaija omgeslagen. De officier Wichers en 5 man zijn daarbij verdronken. Door den gouverneur generaal van Ned.-Indië zjjn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den gewezen griffier bjj den landraad te Magetan Th. de Jager. Benoemd: tol voorzitter van den landraad der stad en voorsteden van Batavia, het lid 'Tm den raad van justitie te Batavia mr. 11. A. van den Poel; tot lid in den i;aad van justitie le Bafavfa, de voorzitter der landraden te Ponorogo en Üladioen mr. A. A. de Vries; tot voorzitter der landraden te Ponogoro en Madioen, de ambtenaar op non-activiteit mr. II. Wichers; tol controleur 4* kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen builen Java en Madura F. von Faber; tot raadsheer in het hooggeregtshof, de voorzitter van den land raad der stad en voorsteden van Batavia mr. J. G. F. Timmermans; tot controleur 1' kl. bjj het binnenl. bestuur op Java en Madura, F. J. Potter eu H. J. Altmann; tot ingenieur 1' kl. bjj de staatsspoorwegen op Java, de ingenieurs 2' kl. bij dien tak van dienst R. A. J. Snethiage en R. H. J. Spanjaard. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa aan den 1"> luit. der genie 11. J. Bijleveld. Benoemd: tot mil. ambtenaar '3« kl., de gepens. adjud.-onderofïicier-kwartierm. W. F. Brasz. Bevorderd: bjj het wapen der cavalerie, tot l"1 luit., de 2e luit. J. C. Michaelis; bij het wapen der artillerie, tot le" luit., de 2' luitt. J. A. Pachofuer en J. J. Temminck. Departement van marine. Verleend: eeu tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lijdel. havenm. te Oleh-Ieh (gouv. Atjeh) Th. Cenin. PARIJS, 10 Januarij. De laatste berigten omtrent de gemcenteljjkc ver kiezingen bevestigen de zegepraal der gematigde republikeinen en de neder laag der intransigente!). LONDEN, 10 Januarjj. De St. James Gas. zegt, dat er eene poging is ontdekt om Zaturdag avond het centraal douane-bureau door brand te ver nielen. De ontdekking was nog tjjdig genoeg om eene verdere verspreiding van het vuur te voorkomenzoodat er geen schade is aangerigt. LONDEN, 10 Januarij. In hel lagerhuis heeft de heer Wolff gevraagd, of de regering onrustwekkende berigten omtrent de zaak tusschen Turkije en Griekenland heeft ontvangen. De heer Gladstone hoopte dat de heer Wolff zou gelooven, dat de onrustwekkende geruchten in de dagbladen over het algemeen onjuist zijn. Voor zoover de regering bij de zaak was be trokken is in de troonrede alles gezegd, en lerwjjl de mogendheden trach ten de grensquaestie op. te lossen, beslaat er nog geen overeenkomst om trent de middelen ter bereiking van dit doel; maar het spreekt van zelf dat die bemoeijingen van vredelievende!) aard zijn. De heer Lawson heeft een amendement op hel adres aangekondigd, ten doel hebbende vermijding van bloedvergieten en vernieling van eigendommen bij de Basutos. LONDEN, 11 Januarjj. Daily \ews berigt uit Kaapstad van gisteren:. «De Boeren hebben Zcerust, in Wesl-Trausvaalbezet". LONDEN, 11 Januarij. Ten gevolge van geruchten van voorgenomen aan vallen door de fenians werden ver strekkende maatregelen van voorzigtig- heid genomen op de rijkswerven te Portsmouth en in de citadel te Chester.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3