door de commissie tan examen ter verkrijging van een diploma als 'stuur man aan boord van koopvaardijschepen zullen gehouden worden: vier zit' tingen te Amsterdam: drie zittingen te Rotterdam, en e'éne zitting te Dordrecht. Van wege H. K. H. prinses Hendrik is aan 's konings commissaris in Noordbrabant ten behoeve der watersnoodlijdenden eene hoeveelheid worsten, hammen en zijden spek gezonden. De afdeeling »'s Gravenhage en omstreken" der Nederlandsch maat schappij voor tuinbouw en plantkunde zal eene tentoonstelling van afgesne den bloemen houden te 's Gravenhage op 26, 27 en 28 Maart 1881, in hel Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Hel programma voor deze ten toonstelling ziet thans het licht. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, is op 9 Jan. van Suez vertrokken. Ten gevolge van het niet uittrekken door den gemeenteraad van Woer den op de begrooting voor 1881 der kosten van het maken en voortdurend onderhouden van een gemeenschappelijk jaagpad langs den Rijn tusschen Utrecht en Leiden en de kennisgeving dat die raad in die uitgaven niet kan voorzien, hebben gedeputeerde staten dezer provincie de nieuwe mid delen tot dekking dezer uitgaaf aangewezen door vermindering van andere posten. De in dien zin gewijzigde begrooting is goedgekeurd. Te Amsterdam is Zondag avond de dochter van den houder van.het hótel "Rijnsche Hof", Warmoessiraat, vermoord. Toen een logé des nachts zich naar zijne kamer te slapen wilde begevenvond hij de deur gesloten. Zoodra die geopend was vond men de dochter van den hotelhouder, eene 40-jarige weduwe, dood op den grond liggen. De eenige kellner kwam des nachts niet te huis, wat wel meer gebeurde, doch Maandag ochtend heeft hij zich bij den commissaris van politie als den moordenaar aangegeven. Ujj ver klaarde bij een twist met de vrouw haar in een vlaag van woede te hebben aangegrepen en haar vermoedelijk te hebben gewurgd. De heer F. W. J. Riidersdorfl. oud-kapelmeester der veld-artillerie, is Zaturdag op 60-jarigen leeftijd te Breda overleden. Tc Veenhuizen zijn de gestichten voor de bedelaars zoo vol, als mis schien nooit het geval was. Van een landbouwer te Oosterwolde werden schapen ontvreemd. Om' dat de deur van hel hok was opengebroken, kwam men lot het vermoeden dal de diefstal bij nacht had plaats gehad. Thans echter is gebleken, dat de dief niemand anders was dan de herder zelf, aan wien de kudde was toevertrouwd, en die de schapen te Veenhuizen had verkocht. Hij moet het hok bij nacht hebben opengebroken, om de schuld op een ander te kunnen werpen en had zelf schijnbaar ijverig medegezocht om den dief op te sporen. Zondag middag na het passeren van den trein Winterswijk—Essen is de spoorbrug van den Bergisch-Markisch-Rheinischen en Ned. Westp^aal sclien spoorweg over de Lippe ingestort. Men meldt uil MeeuwenHet water is hier 70 centimeter geva|)en. De meuschen beginnen daardoor als het ware te herleven. De storm vajn Woensdag en Donderdag jl. heeft hier sroote verwoestingen aangerigt. Ver scheidene arbeiderswoningen zijn ingestort, andere zwaar beschadigd. Ook de schuren en andere gebouwen, die niet beschut waren, hebben mede veel geleden. De aangerigte schade is nog niet te begrooten. De menschen op de torens schikken zich vrjj goed in hun lot, daar zij van alles voor zien zijn. Dank zij derhalve de algemeene watersnoodcommissiedie goed heeft gezorgd en nog voortdurend ons van het noodige bljjft voorzien. Te 's Grevelduin-Cappelle zjjn vijf kinderen, van verschillenden leeftjjd, door het jjs gezakt en verdronken. Er waren daarbij twee kinderen uit één gezin. Naar men uit Maastricht meldt is het vierde lijk gevonden van de ongelukkigen, omgekomen bij de ramp te Groot Lanaye, namelijk hctljjkje van het vijfjarig dochtertje van den Belgischen ambtenaar, die met zijn geheele gezin bij dat ongeluk het leven verloor. Het werd Ie Elsloo, vier uren beneden de plek waar zij den dood in de golven vonden, uit de Maas gehaald. Zes lijken worden nog vermist. Uit Arcen meldt men aan het Fenl. fFbl.Terwijl de rijksgraaf Wolf- Metternich (wiens kasteel ook onder water stond) bezig was met helpen en redden der zwaar geteisterde bewoners van het dorp Arcen, werden zijne jonge paarden, die men niet meer stallen kon en daarom naar het slot de Haag gezonden had, om een onderdak Ie krijgen, bij Geldern door twee Pruissischc ambtenaren aangehouden en achter slot gebragt, terwijl men de geleiders wegjoeg. Te vergeefs verhaalden deze, van wien de paarden wa ren en dat zij voor hel hooge water, dal heel het dorp overstroomd had, hadden moeten vlugten. Het mogt al niet balen. «-Voor mijn part, zeide een der commiezen, mag heel Holland verzuipen! Wij storen ons niet daar aan. De paarden zijn gesmokkeld en wij verklaren ze verbeurd." Gelukkig waren echter de hooger geplaatste ambtenaren humaner. Met eene borg stelling van een paar duizend mark werden de paarden ten slotte weder vrijgelaten. 's GRAVENHAGE. 11 Januarij Door Z. M. is aan den heer W. A. Ilienfeldvice-consul van Spanje te Amsterdam, verlof verleend lot het aannemen van het ridderkruis der orde van Karri III, hem door den koning van Spanje geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: Ie Woerden de lieer A J. Kolfl', thans te Culenborg; te Venlo de heer A. Beuman. thans te Sittard, en tot ontvanger der registratie te Goes, is benoemd de heer H. Kayser, thans Ie Oosterhout. Aan den heer dr. P. A. van der Kelten, te Beek, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, terwijl de heer dr. II. W. van Rijn, te Zutphen, thans plaats vervangend lid. is benoemd tot lid van dien raad. "De luit. ter zeé 2# kl. J. D. baron van Wassenaer lot Catwjjck is. op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en de kapitein ter zee K. C. Bunnik is, op grond van in en door de dienst ontstane ligchaamsge- breken, op pensioen gesteldonder dankbetuiging voor zyne vele eu belangrijke diensten aan den lande bewezenvoorts zijn bevorderdtot kapi tein ter zee, de kapitein-luit. ter zee li. J. S. van der Sloot; tot kapitein- luit. ter zee, de luit. ter zee 1' kl. E. L. Ehnle, en tol luit. ter zee 1' kl., de luit. ter zee 2' kl. A. G. I. baron van Pletlenbergen is magtiging ver leend om den luit. ter zee le kl. Ehnle voornoemd eervol le ontheffen van het bevel over het wachtschip te Amsterdam en dat bevel op te dragen aan den luit. ter zee 1' kl. G. J. Buyskes. De luit.-kolonel L. T. J. A. baron van Boecop, van hel 7' reg. infan terie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, onder toekenning van den rang van kolonel; voorts is bjj het wapen der infanterie benoemd tot majoor bij het 7' reg., de kapitein jhr. L. D. Meijer, van het 6« reg. Aan den telegrafist le kl. bij den rijkstelegraaf J. A. Noback Jr. is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Z. K. H. prins Frederik is heden wederom naar Amsterdam vertrokken en ten half 5 ure alhier teruggekeerd. De minister ven marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Na mededeeling van eenige regeringsbescheiden, waaronder eene missive van den minister van financiën, betreffende de opbrengst der middelen over 1880 en eene missive van den minister van koloniën ten aanzieu van de invoe ring van gemeentebesturen in Ned.-lndië, werd op voorstel van den voor zitter in de eerste plaats besloten, daar de overweging van vie begroot ings- ontwerpen nog niet in de afdeelingen was aangevangen, die ontwerpen naar de in deze zitting te trekken afdeelingen over le brengen. De voor zitter deelde vervolgens mede, dal de commissie van rapporteurs gereed was knel de leiddraad voor de behandeling van het wetboek van strafregt. Op voorstel des voorzitters werd besloten het ontwerp-strafwetboek naar de afdeelingen te verzenden. Nadat de afdeelingen op nieuw waren zamengesteld werd het woord ver leend aan den heer van Rjjckevorseldie. met het oog op den hartver- scheurenden en ellendigen toestand in de provincie Noordbrabantdeze zit ting niet mogt doen eindigen zonder van de gelegenheid gebruik te maken tot het vragen van verlof om den minister van waterstaat enz. op een nader te bepalen dag uit te noodigen zijne inziglen te doen kennen ten aanzien van het nemen van maatregelen om in dien periodieken en "telkens terugkeerenden watersnood te voorzien. Hij was van oordeel, dat nu tocli wel de ljjd zou gekomen zijn om te weten welke inziglen de regering te dien opzigte koesterteu vroeg aan de kamer verlof om den minister op een naderen dag te vragen: 1°. of het volgens de regeringsinzigien is om nu eindelijk verbetering in dien toestand te brengen: 2". zoo ja, wanneer die verbetering zal geschieden; en 3". of, met het oog op de zandverstui ving, waarvan de gemeente Nieuwkuyk nadeel ondervindt, er eenig uilzigt kan gegeven worden dat het zand voor den aanleg van den spoorweg Zwaluwe-'s Boschnaar de gemeente Vlijmen worde overgebragt, waar ook opboogingen moeten plaats hebben. Dit verlof werd den heer van Rjjckevorsel verleendwaarna de vergade ring gesloten en het onderzoek der begrootiogsontwerpen in de afdeelingen aangevangen is. Gisteren avond hebben er onrustige bewegingen plaats gehad onder de visschers te Scheveningen, die geen genoegen schijnen te nemen met de nieuwe bepalingen der reeders omtrent het aandeel in de haringvangst. Tal van Schevcningers zijn tnet troepjes door het dorp getrokken, op luide wjjze hunne ontevredenheid over die maatregelen te kennen gevende. Van de huizen van sommige reeders zijn glasruiten ingeworpen en nog andere baldadigheden zijn er gepleegd. Eene sterke politiemagt is uit den Haag ontboden en naar Scheveningen vertrokken lot herstel der orde. Het gerucht liep, dal in den nacht de vloot en de reeders-societeit in brand zoudeu worden gestoken. Daarom werd besloten de vloot en hel sociëteitsgebouw den geheelen nacht le doen bewaken door twee sterke patrouilles, zamengesteld uit agenten en maréchaussées. In het dorp hebben dergelijke patrouilles dienst gedaan. Dezelfde versterking zal heden avond te Scheveningen aanwezig zjjnomdat men herhaling der wanordelijkheden vreest. De afgeloopen nacht intusschen is rustig verstreken. Geen sterve ling werd op straat of strand gezien. Voor zoover bekend is, werd door de menigte geen verzet gepleegd, zoo dat lot dusver gcene arrestaiien hebben plaats gehad. Niettemin wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar deze geweldadigheden, door meer dan 20 personen zonder wapens gepleegd. IHJITKKLAiNDSlUlË BËIUGTËX BELG1E Omtrent het uitstellen van het huwelijk van den Oostenrijkschen kroon prins met prinses Stephanie, zegt de Weener Pol. Corr Wij meeneu le weten, dat alleen wegens het gure jaargetijde de twee hoven besloten heb ben. het huwelijk hunner kinderen tot een gunstiger tijdstip uil te stellen. Iedereen vindt het natuurlijk, dat men in de bevoegde kringen hel verlangt le vermijden, de gezondheid der doorluchtige bruid en hare vorstelijke ouders nutteloos bloot te stellen aan het winterweder geaurende de lange reis van Brussel naar Weenen en bij gelegenheid der openbare feesten, die te Weenen en te Praag zullen plaats hebben. Prins Rudolf heeft z|jne bruid voor haar nieuwjaar een vorstelijk cadeau gezonden, een prachtig diadeem met diamanten en rose paarlen; deze laat- sten zijn afkomstig van de ex-koningin Isabella van Spanje, die zich een paar jaar geleden le Parijs van een groot aantal harer sieraden ontdeed. Op den vijver van Etterbeek, een der voorsteden van Brussel, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een groot aantal liefhebbers van schaat senrijden vermaakte zich op het nog brooze ijs, dat echter waarschijnlijk

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2