volgende voorDe betrekkingen met het buitenland zyn van vriendschap- pel jjken aard. De mogendheden wisselen stukken betreffende de Gricksche grensquaestie. Verscheidene belangrijke gedeelten van het Beriynsche trac- taat, welke zoolang onuitgevoerd zijn gebleven, houden voortdurend de ernstige aandacht der regering bezig. Het in Ierland heerschende schrik bewind verhindert de werking der wet, verlamt de regten van particulieren en de uitoefening der burgerpligten. De regering zal uitgebreider bevoegd heid vragen om de orde te herstellen, het leven, den eigendom en de per soonlijke vrijheid der burgers te beschermen. Hoewel tot deze maatregelen in de eerste plaats verpligl, begeert de regering steeds bestaande grieven weg te nemenzal zij voortgaan met langs den weg der wetgeving verbe teringen in Ierland aan te brengen en zal zjj derhalve de ontwikkeling van de beginselen der wet van 1870 voorstellen. Bovendien zal eene wet worden aangeboden om in Ierland een zelfstandig bestuur der gemeenten en graafschappen in te voeren overeenkomstig het in Engeland toegepaste stelsel. Vcorts zal een wets-ontwerp worden ingediend tot afschaffing der lijfstraffen in leger en vloot, benevens verschillende ontwerpen van plaat selijk belang. Maatregelen zijn genomen om onverwijld het Engelsche gezag in de Transvaal te herstellen. De opstand in dit gewest heelt noodzakelijk eene verdaging ten gevolge van het voornemen der regering om den Euro- peschen kolonisten volkomen plaatselijke zelfstandigheid te verleenen .zonder inbreuk te maken op de belangen der inboorlingen. De bezetting van Kandahar zal niet worden gehandhaafd. De correspondent van de Daily News te Kaapstad schrijft: Het mis noegen over het bestaande gouvernement in de Transvaal is algemeen, en bepaalt zich niet enkel tot de Boeren. Inderdaadaangenomen eens dat de inlijving, hoewel onregtvaardig, noodzakelijk was, dan valt er toch niets te zeggen ten gunste van de wijze waarop het land sedert is bestuurd. Men had voor het minst eens eene proef kunnen nemen met hel naleven der plegtig gedane belofien. Thans is het algemeene gevoelen onder de kolo nisten van Hollandsche afkomst, dat er een schandelijk en schreeuwend onrcgt gepleegd werd, en dat daarin volhard wordt zonder éénige poging tot herstel van grieven. Volgens een telegram uit Lissabon aan de Daily News, heeft de En gelsche regering lot Portugal het verzoek gerigt om troepen en voorraad te mogen ontschepen in de Delagoa-baai, om verder door het Porlugeschc grondgebied tegen de Transvaal op te rukken. De berigtgever voegt er bij dat, aangezien het tractaat nog niet gesloten is, het Portugesche gouverne ment op dit stuk de Cortes moet raadplegen. Te Longhrea, in het Iersche graafschap Connaught, is eene meeting ten gunste van de beweging der Land-League gehouden, die door 30000 personen, waaronder 3000 ruiters, werd bijgewoond. Oe heer Davitt, secretaris van het bestuur der Land-League, voerde hel woord en verze kerde. dat de beweging kon rekenen op den steun der radicalen. Door de Engelsche reddingbooten zijn in den loop van het jaar 1880 577 menschen gered en 27 schepen voor oudergang behoed. Te New-York zyn bjj een brand in een hölel-garui negen menschen omgekomen. De brand begon aan den trap, welke spoedig in vlam stond, zoodat vlugten onmogelijk werd. Een aantal der bewoners sprongen uit de vensters en deden zware wonden op. Vrouwen wierpen hare kinderen naar beneden en sprongen hen na. F R A W K R IJ K. Het effectief des legers is voor dit jaar bepaald op 498,497 man. waaronder 52750 voor Algiers Rekent meti hiervan 39000 man af voor verloven, zieken enz., dan blijft er een minimum van 459.870 man ouder de wapenen en wel: 283,533 infanterie, 68758 cavalerie60762 artillerie, 11005 genie enz. De begrafenis van Blanqtti heeft tot geene ongeregeldheden aanleiding gegeven. Alleen aan den ingang bij het kerkhof Père-Lachaise ontstond «en gedrang, waarbjj drie personen, die zich door middel van vuistslagen toegang wilden verschaffen, in hechtenis werden genomen. Het lijk werd gevolgd door ongeveer 15000 belangstellenden, waaronder de afgevaardigden Louis Blanc en Cantagrel, de senator Tolain, Henri Rochefort en andere socialistische schrijvers, benevens een groot aantal deputation, waaronder er ook waren uit het buitenland, zooals de syndicale kamer der ambachls- j lieden te Weenen. Een groot aantal socialisten uil Duitschland, Engeland, j Rusland, België en Zwitserland was naar Parijs gekomen, om deel te (lemen aan de demonstralie. Op de boulevards en de stralen, waar de stoel doortrok, waren zeker meer dan 100 000 menschen op de been. Men hoorde dan ook voortdurend de kreten: Leve de republiekde sociale republiek leve Rochclort, ja zelfs herhaaldelijk: leve BlanquiOp hel kerkhof kon den om het vreesselijke gedrang slechts enkele redevoeringen worden ge houden. De voornaamste was die van Louise Michel, die voor de alge meene sociale revolutie sprak en de dooden der commune herdacht. Roche fort had reeds voordat de redevoeringen begonnen hel kerkhof verlaten. De politie hield zich zooveel mogelijk op den achtergrond. Met het oog op alle eventualiteiten waren echter alle troepen in de kazerne geconsigneerd en hadden zy op den eersten wenk kunnen uittrekken, om de orde te helpen handhaven. De hh. A. Couvreux en 11. Hersent, die belast zijn met het werk der doorgraving van de landengte van Panamahebben aan het personeel der eerste expeditie, dat naar Amerika vertrekt, een afscheidsdiner aangeboden hetwelk gepresideerd werd door den heer Ferdinand de Lesseps. In een omnibus te Parijs is verleden Maandag eene zakkenrolsler op heeterdaad betrapt, die, de hand stekende in den zak eener dame, door een llavanaasch hondje, hetwelk deze daarin verborgen had. lievig in de vingers gebeten werd zoodat zij een luiden gil gaf. Men vond zeventien poriemounaics bij haar met eene gezamenljjke waarde aan geld van meer dan 3000 fr. Wederom heeft een meisje zich van vitriool bediend, om zich op haar minnaar te wreken. Zekere Teresa, een jeugdig meisje, had intime betrek kingen aangeknoopt met zekeren H.een man van ruim 50 jaren. Deze had later Teresa veronachtzaamd en het hol gemaakt aan een harer vrien dinnen. Op een oogenblikdat H. dat liefje bij zich had stormde Teresa het huis binnen en goot eene flesch vitriool over beiden uit. Zij werden deerlijk gehavend en het gezigt zullen zij vermoedelijk kwijt zijn. Teresa is in handen der justitie. DUIT8CI1LA1VD. Bismarck heelt aan het ministerie kennis gegeven van zijne terugkomst te Berljjn. Dr. Stöcker heeft in eene dezer dagen gehouden rede, bij het driejarig bestaan der Christelyk-sociale partij, een veel gematigder loon aangeslagen dan vroeger. Nu betoogde hij, dat het uitvaardigen van exceptionele wet ten tegen de Joden eene fout zou zijn, en maande hij zjjne hoorders aan alle ophitsing te vermijden en eene bezadigde houding Ie volgen. Daar Stöcker hof-prediker is, meent men. dat eene vingerwijzing van liooger hand veel tot die veranderde houding heeft bijgedragen. Dr. Henrici, een man, die zich in meer dan ééne anti-Joodsche vergade ring geroerd hadis dezer dagen benoemd tot onderwijzer aan de Victoria- school, maar de provinciale schoolcommissie heeft geweigerd die benoeming te bekrachtigen. De Germania is van oordeeldat het telegram uit Rome aan de Köln. Zeil., volgens hetwelk de Paus aan de Duitsche Domkapittels in beginsel zou hebben toegestaan bisdombestuurders te kiezen, te onwaar schijnlijk is om er veel van te zeggen. Vooreerst begrijpt zy niet, welke aanleiding "de Paus kon gehad hebben om zulk eene vergunning te ver- Icenen aan de Duitsche Domkapittels, daar hier alleen sprake zou kunnen zijn van cenige Pruissische. En wat deze betreft, zoo is er nooit getwij feld aan hun regt om na overlijden van den bisschop een vicaris te kiezen. Hel aantal brieven en briefkaarten, op Oudejaars- en Nieuwjaarsdag te Berljjn in de bussen der postkantoren gestoken en geadresseerd aan inge zetenen der stad, bedroeg 1,209,600; 169,669 meer dan op diezelfde dagen ten vorigen jare. PEK TELEGKAAF. LONDEN, 6 Januarij. In de zitting van het lagerhuis is door den mi nister Forster aangekondigd, dat door hem morgen twee bills zullen worden ingediendstrekkende lot meer afdoende bescherming van leven en eigen dom in Ierland, en betreffende het bezit van wapenen en maatregelen tot handhaving der openbare orde. Parnell kondigde zyn verzet daartegen aan. Gladstone zeide, dat hjj voor Maandag de prioriteit voor de twee genoemde bills verlangde, en dit daarna iederen dag totdat deze zaak zou zyn afge daan. Parnell kondigde daarop een amendement aan op het adres van ant woord. strekkende tot bestrijding van het voornemen tot schorsing der constitutionele regten in Ierland. Maccarlhy kondigde een amendement aan op het adres, volgens hetwelk de gereglelijke ontruiming van pachthoeven geschorst zal worden, zoolang het parlement over de hervorming der land- wetgeving beraadslaagt. Hendel stelde daarop een adres van antwoord voor, hetwelk door Slagg ondersteund werd. Hoogerhuis. Beraadslaging over hel adres van antwoord op de troon rede. Beaconsfleld betoogt dat de regering, door haar besluit de politiek van hare voorgangers omver te werpen den vrede in het buitenland en ill hel land zelf in gevaar heeft gebragl. maar hij voegt er bjj dat. de ernst van den toestand in aanmerking genomen, de regering niet in hare hande lingen mag belemmerd worden. Granville verdedigt de regering en ontkent, dat zij de omverwerping van het tractaat van Berlijn beoogt; integendeel, de uitvoering van dit tractaat is haar doel. Ook hare houding in de Iersche qtiaestie is te verdedigen. Behalve middelen van dwang, is ook de herzie ning van de landwet eene vereischle. Hel adres wordt zonder stemming aangenomen. LONDEN, 7 January. De heer Goschen zal in de eerste dagen «au Fc- bruarij a. s. naar Konstantinopel terugkeeren. De Paus heeft aan den aartsbisschop van Dublin een brief geschreven waarin de Iersche katholieken lot eerbiediging van de wet vermaand wor den. Het weinige, dal Ierland zal kunnen verkrijgen van de Brttsche re gering. in wier regtvaardigheid en politieke bekwaamheid hjj (de Paus) ver trouwen heeft, zal veel gemakkelijker verworven kunnen worden, wanneer het zich stipt binnen de grenzen der wet houdt. Er zijn weinig ziekten, welke zoovele geneesmiddelen in liet leven heb ben geroepen als het Asthma. De meeste dezer middelen, min of meer onvoldoende, zjjn in een welverdiende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der teer op de longen, en de slijmdeelen in het alge meen. heeft talrijke proefnemingen uitgelokt, waaruit thans blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending.der Teer- capsules van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltijd ingenomen, eene snelle verlichtingwij voegen er echter bij dal wanneer de kwaal reeds verouderd iSj men gedurende eeuigeu tijd met deze behandeling moet voortgaan; overigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervinden, zijn de zieken zrldcn geneigd het gebruik der Teercapsules af Ie schallen, alvorens zij geheel zijn hersteld. Deze wijze van behandeling komt op zeer geringe kosten te staan, ongeveer 5 a 7 cents per dag. Sedert de heer GUYOT liet gebruik van leer opgang heeft doen maken, door het toe te dienen onder den vorm van capsules, zijn er talrijke na maaksels in de wereld gebracht. Ofschoon zijn fabrieksmerk geregeld in Holland gedeponeerd is, heeft men getracht tiet zoo goed mogelijk na Ie maken. De vervalscliers en namakers hebben slechts éen doel: namelijk het publiek op een dwaalspoor te brengen. Ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen de echte "Teercapsules van Guyot" te herkennen, brengen wjj hun in herinnering dat deciiqoeiirii der flacons de driekleurige haiidteekeniug dragen van "E. GUYOT".

Leydse Courant | 1881 | | pagina 3