IHJiTEKLANDSCllE BEIllGTEV de medewerking van velen, waaronder, behalve vroeger genoemde groole maatschappijen, ook de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij. De inschrijvers zullen boeengeroepen worden lot eene vergadering in de vol gende week, om eene controle-commissie uit hun midden te benoemen. Men hoopt de vaart in Maart e. k. aan Ie vangen. De Staatscourant bevat het rapport van den minister van binnenland- sche zaken aan den koning omtrent den afloop van de ligting der nationale militie van 1880. Het bedrag der ligting werd op 11000 man vastgesteld, waarvan 600 voor de dienst ter zee Ie bestemmen. Hel getal ingeschrevenen bedroeg 31998. tegen 33262 in 1879. Zoowel bij de militie te land als bjj de zeemilitie zijn 10868 man ingelijld; er ontbreken dus 132, waarvan 129 len gevolge van gebrek aan beschikbare lolelingen in 88 meestal kleine gemeenten, en 3 om andere redenen. Dat hel getal ontbrekenden op de ligting van 1880 grooter was dan in het laatst voorafgaande jaar, is we der toe te schrijven aan het zoo veel minder aantal ingeschrevenen voor die ligting. terwijl hel bedrag daarvan even ais in 1879 en vorige jaren op het maximum van 11000 man is bepaald, liet aantal lolelingen, die ziclt voor die dienst aanboden, bedraagt 2005. liet getal ingelijfde plaatsvervangers bij de ligting van 1880 bedraagt 1631, dus ruim een zevende deel van het aantal afgeleverde manschappen, tegen 1629 in 1876. 1625 in 1877, 1651 in 1878 en 1562 in 1879. Was er ten aanzien van de als zoodanig opge- tredenen in laatstgenoemd jaar eene niet onbelangrijke vermindering waar tc nemen, bij de drie voorgaande jaren vergeleken heelt het aantal inge lijfde plaatsvervangers in 1880 hoegenaamd geene verandering ondergaan. Dit is. vergeleken bij de vier voorafgaande jarenevenzeer het geval met hel aantal ingelijfde nommerverwisselaarsdal bij de ligting van 1880 536 bedraagtlegen 565 in 1876, 580 in 1877, 533 in 1878 en 556 in 1879. Te zamen werden dus 2167 plaatsvervangers en nommerverwisselaars inge lijfd, alzno bijna een vijfde van het geheele bedrag der ligting. Het aantal toegekende vrijstellingen wegens gemis van de gevorderde lengte is bij de ligting van 1880 verre beneden het cijfer van elk der vier laatst vooraf gaande jaren gebleven en bedraagt 1210, tegen 1417 in 1876, 1441 in 1877. 1312 in 1878 en 1357 in 1879. Ook, ten aanzien van de vrijstelling wegens ziekelijke gesteldheid of gebrekenis in 1880 eene niet onbelang rijke vermindering waar te nemen. Aan 2474 lolelingen is als zoodanig I vrijstelling verleend, tegen 2673 in 1876, 2675 in 1877, 2611 in 1878 en 2708 in 1879. Was bij de ligting van 1879, vergeleken bjj de drie daar aan voorafgaande jaren, het aantal vrijgestelden als cénige wettige zoon aanmerkelijk honger, in 1830 is dit getal niet onaanzienlijk afgenomen en bedraagt 4447, legen 4386 in 1876, 4369 in 1877,4219 in 1878 en 4639 in 1879. I De vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders, die in I 1879 tot een bedrag van '10257 was gestegen, is bij de ligting van 1880 I weder a genomenaan 9962 lolelingen werd om die reden vrijstelling toe- I kend, legen 9279 in 1876, 9698 in 1877 en 9394 in 1878. Aan 63 militie- I pligtigen der ligting van 1880 is ontheffing van de werkeljjke dienst als I geestelijke en bedienaar van de godsdienst bij de kerkgenootschappen of als I student in de godgeleerdheid verleend. <-.<•. I Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Arnhem is beroepen d'. J. I J. L. Luti, pred. te Middelburg. De vrees aangaande hel loggerschip den Elshout, te Vlaardingen te I huis behoorendc, wordt meer en meer bevestigd, en men houdt het thans I voor zeker, dat he.t schip in de November-slormen is te gronde gegaan. I Zestien menschcn kunnen daarbij het leven hebben verloren. Hel sloepschip I Castor, schipper Koster, uit Nieuwediep, is te Vlaardingen binnengeloopen I met verlies van 4 man, die bij eene stortzee overboord zijn geslagen en I verdronken. Te Lienden zijn zes burgerwoningen eene prooi der vlammen gewor- I den van de inboedels werd weinig gered. Toen de werklieden te Vcenhuizen zich dezer dagen aan het werk be- I gaven, vonden zij in het afgewerkte deel van het kanaal, waarin ongeveer I een halve meter water slaat, eene vrouw zitten, die door den velen drank, I dien zij gebruikt had, niet weder tegen de glooijmg, waar zij afgegleden I was, had kunnen opklimmen. Stijf van koude en vol modder werd zij I naar hare woning gebragt. waar zij begon te jammeren over een half I fleschjc jenever, dat in de modder achtergebleven was. Op Schiermonnikoog heeft de slechte gewoonte, om bij de verwisseling I van het jaar te schieten, treurige gevolgen gehad. Eene dochter van zeer I geachte ingezetenen werd door een schot uit een pistoolmet kruid gela- I den. deerlijk in het gelaal getroffen en erg gewond. Aanvankelijk was het I zeer te vrcezen, dat het gezigthet e'éue oog althans, verloren zou zijn, I maar nog lang zullen vermoedelijk de ontsierende teekenen overbljjvcn. Men meldt uit 's Herlogenboschvan gisteren: Het water blijft val- I lende, de stand bedraagt 5.13 M. boven A. P. Dc berigten uit Keulen en I Maastricht blijven gunstig. Door afleiding van den stroom is men er in j geslaagd de kerk te Nieuwkuyk nog te behouden; voor verschillende parti- I cnliere gebouwen beslaat echter gevaar voor instorten, uithoofde de stroom zoo sterk is als in volle rivier. Hierdoor wordt het ook moeijelijk de ge- I meeute te bereiken; alleen met ervaren schippers kan de logt ondernomen I worden.. Gisteren oog bestond er groot gevaar voor eene kleine schroefstootn- I boot. waarin zich eeuigc ingenieurs bevonden: niet dan met veel moeite j werden de opvarenden gered. Ooggetuigen verzekeren, dal de schade, die de ingezetenen aan huisraadaan verlies van oogstmaar vooral aan ge- I bouwen, aan verzanding en verwoesting van landerijen hebben geleden, zóó I groot is, dat aan herstel niet meer kan worden gedacht. De gemeente is vernield; welgestelde landbouwers en neringdoenden zijn geheel geruïneerd l en tot armoede gebragt. Hoeveel ellende herhaalde waterrampen over Noord- hrabant ook hebben uitgestort, zooveel leed als Nieuwkuyk heeft nog nooit I eene gemeente get rollen. Tc Middelburg is door dc zorg van bel bestuur van liet Zceuwsch I genootschap van wetenschappen, in een der lokalen van het raadhuis, eene' tentoonstelling geopend van een 67-tal opgezette dieren, die volgens de wel van 25 Mei 1880 geacht worden nuttig voor den landbouw te zjjn en alzoo niet of niet altijd mogen worden gevangen, gedood, vervoerd of verkocht. Uit Maastricht meldt men, dat voor en na de lijken worden opge- vischt van de ongelukkigendie op 23 December jl. te Groot Lanaye om het leven kwamen. Het eerst is Henri Hauquet gevonden, en het Ijjkje van een der kinderen van den ambtenaar B. II. Henry werd. aan zijne beenen geklemd, met hem opgehaald. Het lijk der moeder werd te Itteren, drie uren beneden de plek waar het ongeluk voorviel, op het drooge ge haald. De felle stroom heeft welligl de overigen nog veel verder met zich voortgesleept. Eene niet al te sluwe, net gekleede dame, zich noemende jufvrouw van den Aaken en woonachtig te Roermond, is in handen der politie ge vallen. Deze vrouw bezocht in Gladbach en Crefeld aanzienlijke magazijnen en bestelde goederen, die men haar naar hare woonplaats afzond. Daar echter geene betaling volgde, begaven de leveraneiers zich persoonlijk naar Roermond en gelukte het hun, door tusschenkomst der politie, nog een ge deelte der geleverde goederen te bemagtigen. De vermoedelijke moordenaar van den mijnwerker J. P. M.die te Kerkrade in December II. op weg werd aangevallen en beroofd, is aange houden. Hij is zekere J. H., oud 22 jaar, en wordt ook verdacht van ver schillende diefstallen. Te Steinin Limburg, heeft een rijksveldwachter, die iemand bjj het Nieuwjaarschieten het pistool wilde afnemen, door het afgaan van het schot de volle lading in de regterhand gekregen, die daardoor bijna verpletterd werd. Te Wiltz, in Luxemburg, had een werkman Zondag II. eenige dyna- mietpatroncn, die hij bij zijn arbeid aan de graafwerken voor den spoor weg noodig hadmede naar huis genomen om ze te laten droogen. Daar dit niet spoedig genoeg ging, legde hij ze op het bovenvlak van de kag- chel. Eenige oogenblikken later volgde eene ontploffing, waarbjj het ge heele huis uit elkander vloog en de man met zijne vrouw onder de puin- hoopen werd bedolven De man verloor een oog, een zijner beenen is verpletterd, en overigens heeft lijj, evenals zijne vrouw, zoodanig door kneuzingen en brandwonden geleden, dat er voor beiden weinig hoop op het behoud van hun leven bestaat. 'sGRAVENHAGE7 Jamtarij. De heer Maarten Reuchlin, te Charlois, is met al zijne wettige, zoo mannelijke als vrouwelijkeafstammelingen in den Ncderlandschen adel ingelijfd. Door Z. M. zijn beno,erad: tot burgemeester van Wijmbritseradeel de heer M. D. Tromp, en tot burgemeester van Heel de heer F. II. Tonnaer, met opdragt deze betrekking gelijkelijk waar te nemen met die van burge meester van Thorn. Tol commies der posterijen le kl. is benoemd de heer C. van der Veen .thans commies der posteryen 2e kl.en tot directeur van een der rijkstele graafkantoren is benoemd de heer W. H. Pieter, thans telegrafist 2e kl. In het begin van September jl. werd de residentie met een bezoek vereerd van een Engelsch handelsreiziger, waarvan, waren zijne bedoelingen niet tijdig ontdekt, zoowel bankiers als winkeliers zeer nadeelige gevolgen zouden hebben ondervonden. Hij leefde als een groot heer en had zijn intrek genomen in het Hotel de Bcllevue. Even als ook door andere vreem delingen gedaan wordt trachtte hij door cheques le betalen, maar al spoedig kwam aan het licht, dat het door hem in betaling gegeven papier valsch was en niet de minste waarde bezat. Dientengevolge stond bedoelde En- gelschman, John T. genaamd, 21 jaren oud, van beroep handelsreiziger, geboren en laatst wonende te Londen, gisteren voor het geregtshof te 'sGra- venhage teregt, onder beschuldiging van twee valschheden in geschriften van koophandel door hel verzinnen van verbindlenissen en het namaken van handteekeningen en het des bewust gebruik maken van zes dergelijke geschriften. De beschuldigde, die met behulp van een tolk. den heer J. C. de Roode alhier, werd ondervraagd, bekende, dal hij zich den 24'° Aug.jl. door een bank te Manchester tegen storting van 7 pd. 10 sch. heeft doen afgeven een chèqueboekin Engeland reeds vijf en bij zijne aankomst in Holland nog twee chèques heeft ingevuld en met verschillende namen on derteekend, met het doel om in het bezit van een gezamenlijk bedrag van 105 pond sterling te worden gesteldmaar meende zich tc verontschuldigen door te verklaren, dat al zijne handelingen het gevolg waren van de op dragt hem door zekeren F. gedaan, wiens agent hij was en die hem naar den Haag zou gezonden hebben om de papieren te gelde te maken Die opgaven kwamen echter zeer onwaarschijnlijk voor, daar hij volledig be kende, dat hij aan zichzelf een brief had geschreven, waarbjj hem werd medegedeeld de toezending van eene chèque van 40 pond. Hel requisitoir van het openb. min. strekte tot veroordeeling van besch. lot 5 jaren tucht huisstraf en 8 boeten van 50. De heer mr. H. A. van Raalte trad als verdediger op en concludeerde tot vrijspraak, omdat in deze, zjjns inziens, de vereischten voor valschheid ontbraken. Op dcnzclfden avond, meldt het f ad., dat de aanranding op den Be- znidenhoutschen weg plaats greep, viel eene tweede dergeljjke daad in eene andere straat voor. Ongeveer half vijf, dus iu de schemering, werd eene jonge dame op den hoek van de Koninginnegracht bjj het paleis van den prins van Wied door een man, in livrei gekleed, aangevallen, blijkbaar met hel doel om haar van hare oorbellen te berooven. Op het onmiddellijk toeschieten van andere personen koos de straatdief het hazenpad. ENGELAND. LONDEN, 6 Januarij. In de troonrede, waarmede het parlement is geopend, komt o. a. het

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2