omgeven door de nemen Zwolle en Almelo. De draaijende raderen, de ont snappende rook, boden een aardig schouwspel, ja zells het gefluit deed zich op het juiste oogenblik hooren! Duizenden waren op de been. Na afloop begaf zich een groot aantal van de toeschouwers naar de versierde zalen van het Odeon en het Manègegebouw en bragt daar den avond en een deel van den nacht in de meest opgewekte stemming door. Te Wierden zal ter plegtige viering van de opening der genoemde lijn heden avond een optogt bij fakkellicht plaats hebbenwaarna bij het station een vuurwerk zal wor den ontstoken; een en ander opgeluisterd door de muziek van "Cecilia" uit Almelo. Uit Heerenveen meldt men, dat de schippersdochter Siementje Vecnstra te Sloten, die. als verdacht van kindermoord, voorloopig was aangehouden, door den officier van justitie weder in vrijheid is gesteld. Uit 's llertogenbosch meldt men: Maandag avond, omstreeks 5 ure, werd per telegram verzocht dadelijk naar Nieuwkuyk te zenden ingenieurs en een aantal werkvolk, ten einde een dreigend gevaar te keeren. Men heeft beproefd nog denzellden avond aan het verzoek gevolg te geven. De stoomboot St. Jan is onverwijld vertrokken, doch de bemanning kon on mogelijk de gemeente Nieuwkuyk nog bereiken. Dingsdag is èn uit 's Her tog/nbosch èn uit lleusden in den vroegen morgen hulp gezonden; het bleek nu dat het kerkgebouw in gevaar verkeerde; de stroom schijnt zich een weg gebaand te hebben onder de kerk, zoodat er gevaar voor instor ting bestaat. Men zal beproeven aan den stroom nog eene andere rigting te geven, doch men vreest dat het vergeefsche moeite zal zijn, en dat het schoone gebouw, eerst sedert eenige jaren nieuw, weldra in een puinhoop zal veranderd zijn. De 'sliert. C. meldt o. a.Sedert 11. Vrijdag zijn nog bij herhaalde reizen vlugtelingen hierheen gebragt, die echter weêr verder vervoerd wor den, o. a. naar Tilburg en Utrecht. De commissaris des konings is bij ac clamatie benoemd tot eere-voorzitler der algemeene watersnood-commissie alhier. Drie leden der hooldcommissie, de hh. mr. G. van Tienhoven, mr. Aug. Philips en inr. It. van Hees uit Amsterdam, hebben met de commissie breedvoerig over de te nemen maatregelen beraadslaagd en zijn overeenge komen, dat hoofdstations zullen worden gevestigd te lleusden en Werken dam, terwijl eene geregelde dienst tusschen 's Bosch en Nieuwkuyk zal worden in werking gesteld. Zooeven is hier aangekomen een chargé d'affaires van de Fransche repu bliek, om den toestand hier op te nemen. Men heeft Z. E. naar hel arse naal gebragt, de plaats waar de vlugtelingen zijn opgenomen, en waaraan ook de watersnood-commissie een bezoek brengt, alvorens de verpleegden naar Utrecht worden verzonden. Nog Zondag vertoefden een 1000 tal ingezetenen van NieuwkuykElshout enz. op drn dijkde meesteu in ongelukkigen toestand. Velen echter zijn naar lleusden overgevoerd. Langs den dijk onder Drnnen zwierven nog een 800 runderen. Te Nieuwkuyk en Deunen worden nog drie mannen vermist; men vreest, dit zij den dood in de golven zullen gevonden heb ben, terwijl te Katwijk a/d Maas, bij Kuyk, een lijk is aangespoeld, Het voornemen is opgevat om door geheel Nederland eene algemeene col lecte te doen houden; de hulpmiddelen, waarover de hoofdcommissie nog beschiktzullen spoedig uitgeput zijn. De afdeeling Eindhoven van het Roode Kruis heeft /700 gezonden aan den commissaris des konings te 's Bosch, ten behoeve der watersnoodlijden- deu in de provincie Noordbrabant. Ook stelde zij 250 beschikbaar voor het algemeen armbestuur te Eindhoven, als tegemoetkoming in de buitenge wone uitgaven, veroorzaakt door den hoogen waterstand. De Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft de goede ren- en rijtuigloodsen aan hare stations, voor zoover dit slechts eeuigzins mogelijk is. ter beschikking gesteld van de waiersnoodlijdenden en daarvan wordt o. a. te Tilburg en te 's Hertogenbosch een ruim gebruik gemaakt. Te Maastricht is de afscheidingsmuur tusschen de Maas en het zijkanaal naar Luik met allen ijver door den waterstaat in weerbaren toestand hersteld. Op verschillende hoogten wordt die dubbele muur met zware ankers voorzien en aan beide zijden met kolossale ankerplaten als het ware in een ijzeren keurslijf geschroeid, zoodat dit gevaarlijke punt iu hechtheid heeft gewon nen. Waarschijnlijk zal bij lateren lagen waterstand van de Maas ook de fundering eene duurzame herstelling ondergaan en alzoo dat punt ophouden in voortdurend gevaar te verkeeren. Zondag 11. heeft bij de godsdienstoefening der Ned. Iierv. gemeente te Maastricht de heer dr. J. W. Suringar, die gedurende 40 jaren als predikant bij die gemeente werkzaam was geweest, maar zijn emeritaat heelt erlangd, van zijne gemeente afscheid genomen, naar aanleiding van 1 Oor 4: 13 -14. Bij die gelegenheid herinnerde hij de gemeente, dat het onder de 61 leeraars, welke sedert 250 jaren de gemeente hadden bediend, hem gegeven was, op slechts cén na (namelijk dr. Menso Ileydenrijk, die van 1678 lot zijn dood in 1724 de Maastrichlsche prolestantsche gemeente was voorgegaan), het langst aldaar het leeraarsambt te mogen vervullen. In het niet ver van Venlo gelegen Duiken heeft de Nieuwjaarsdag wederom slechte herinneringen nagelaten. Door een verzameling beschonken lieden werd een zekere Btiiz aangegrepen en met niet minder dan 47 mes steken overladen, waarbij zeer gevaarlijke zijn. Den 17-jarigen Ulepers werd door hem met een bijl dc hersenpan gekloofd en de arm bijna van het lijf afgehouwen. Naar men uil Tongeren meldt is de remmer Bernard aldaar van een trein gevallen en met verbrijzelden arm opgenomen. 'sGRAVENHAGE5 Jannarij. Door Z. M. zijn benoemd: lot regtcr in de arrond.-reglbank te Alkmaar i de heer ror. F. A. van Leeuwen, thans substituut-griffier bij de arrond.-regt- bank te Rotterdam; tot kantonregter te Alkmaar de heer mr. M. Büchner, thans kantonregter te Helder; tot notaris te Zntphen de lieer H. M. van Voorthuysen, thans notaris te Beekbergen, gemeente Apeldoorn, en tot no taris te Utrecht de heer N. G. Geelkerken, cand.-notaris aldaar. Aan den l'° luit. T. H. A. Tromp, van de II' afd. vesting-artillerie, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De zaakgelastigde van de Fransche republiek, de heer A. de Pont, heeft gisteren de overstroomde streken in Noordbrabant bezocht, begeleid door den ingenieur van den waterstaat, den heer Nierstrasz. Onder voorzitterschap van den minister van waterstaat, jhr. Klerck. i werd gisteren avond door heeren aandeelhouders in het Kon. Zoöl. Bot. Ge nootschap alhier eene druk bezochte, maar tevens vrij onstuimige vergadering gehouden, ten einde eene beslissing te nemen omtrent het voorstel van het bestuur en den raad van commissarissen tot het uitbreiden van het maat- j schappelijk kapitaal van het genootschap met ƒ100,000. Tegen dit voorstel werden van verschillende zijden tal van bezwaren in het midden gebragt. Men oordeelde de gronden er voor weinig gemotiveerd en de zaak in het nadeel van de tegenwoordige aandeelhouders. Het werd ten slotte in rondvraag gebragt en met 197 tegen 45 stemmen verworpen. Gisteren namiddag, omstreeks 5 ure, had aan het Bezuidenhout eene aanranding en straatroof plaats. Eene dame, die zich naar hare aldaar wonende familie begaf, werd onverwachts door een jonkman van oogen- schijnlijk 18 jaren, gekleed in een blaauwe kiel, aangegrepen en op den grond geworpen, met het oogmerk om haar te beleedigcn en te bestelen. Haar hulpgeschreeuw joeg den aanrander op de vlugt. Doodelijk ontsteld, werd zij per vigilante huiswaarts gebragt. Het bleek, dat een harer oor knoppen was gestolen. BUlTENlAKbSGIlE BEKIf.TE.N. ENGELAND. LONDEN. 4 Januarij Volgens berigten uit Durban wordt in de Kaapkolonie de zoogenaamde opstand in de Transvaal als eene ramp beschouwd. De militaire overheid acht het niet raadzaam de Kaapstad te ontblooten van haar garnizoen. De troepen, thans tegen de Boeren op weg, zijn 1500 man sterk, met twee kanonnen en eene Gatling-batlerij. Sir G. Colley, de Engelsche komman- dant in Natal, heeft tot de soldalen een adres gerigt, waarin hij aanspoort tot het spoedig uitwisschen van de smet op de Britsche wapenendoch tevens vermaant om dapperheid niet te doen ontaarden in wraakoefening, aangezien de Boerenhoe ook misleid en bedrogenover het geheel een kloek en moedig volk zijn en gedreven worden door beweegredenen, die eerbied afdwingen. De Daily News noemt de proclamatie van hel Transvaalschc drieman schap te onverwacht gematigd in toon, eu beschouwt het als een bewijs dat de aanvoerders der Boerenden toestand wèl overwogen hebbende, ter stond het raadzame hebben ingezien om eene schikking met Engeland althans niet onmogelijk te maken. Zij willen slechts de onafhankelijkheid van hun volk. Op alle andere punten het verbljjf van Engelsche kolo nisten in hun land, de inboorlingen-politiek, de geldelijke quaestie en de vertegenwoordiging vau Engeland Ie Pretoria zijn zij tot concession be reid, om tegemoet te komen aan de bezwaren van hen, die in beginsel de inljjving afkeurdenmaar om practische redenen het moeijclijk oordeelden haar nu weder te herroepen. Het blad meent dan ook nu nog dat er mid delen zouden te vinden zijn om verder bloedstorten te voorkomen. Maar, zegt verder dit blad, wat er in die rigting gedaan zou kunnen worden, moet voortspruiten uit ons eigen regtsgevoel. //Dat de Boeren op den duur zich met geweld van wapenen zouden kunnen handhaven, dit zal wel nie mand hier Ie lande een oogenblik getoovcn. En dat wij noch iu den eenen noch in den anderen zin op ons willen laten inwerken door adressen uit Holland, dit spreekt wel van zelf". De Pall Mall Gaz. verklaart, dat de inlijving van de Transvaal thans door de geheele Engelsche pers, op een paar uitzonderingen na, wordt afge keurd. Die verklaring wordt door haar geslaafd met eene reeks van aan halingen. De Times is van meening dat de oorlog met de Boerenhoe wenschelijk het ook geweest zou zijn dien te vermijden, ten einde, en de Transvaal ten onder gebragt worden moet. In geen geval kan Engeland den schijn op zich laden van der Transvaal de vrjjheid te hergeven omdat de Boeren de wapenen hebben opgevat. De Echo bevat het volgende ingezonden stuk: //Mijnheer! Vergun mij te doen opmerken dat, wanneer het ministerie Bright-Gladstone troepen afzendt tot onderdrukking van de onafhankelijkheid der Boeren, het door de geheel beschaafde wereld zal worden gebrandmerkt als bestaande uit goddelooze dwingelanden en moordenaars. Uw onderdanige dienaar William llume-RatheryThe Pines, Cheltenham 29, December". De officiële Gazelle bevat de mededeeling, dat het eiland RotumalP, in den Stillen Oceaan, volgens den wensch der opperhoofden van de inboor lingen, onder Engelsche heerschappij is gesteld en bij de Fidschi-eilanden ingelijfd. Engeland is dus weder verrijkt met een gebied van 36 vierkante mijlen en 2680 inwoners. Aan de Times werdt uit Kandahar gemeld: De jongste berigten uit Kabul schijnen aan te duiden, dat de nieuwe Emir nog alles behalve vast ih den zadel zit. Hij gaat voort met het werven van soldaten en het aan schaffen van wapenen. Mir Butseha een der aanvoerders van Yakob khan is op zijn hevel in hechtenis genomen. De sirdar Jussuf-khan, voormalig gouverneur van Kabul, is evenzeer gevat en de sirdar Sjir Mahomed-khan, wegens zijn oneerbiedig gedrag op een durbar, naar Turkestan verbannen. Het bevestigt zich dal dc Emir eene vruchlelooze poging heeft gedaan om de achterstallige belastingen der twee laatste jaren te innen. Kortom, de toestand is zeer hagchelijk en het zou niemand verwonderen wanneer de Emir over eenige maanden reeds genoodzaakt zou zijn, zich met kracht van

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2