lU'UK.NLAMlSCIIK HKIlllïTKN. was, zijn wij naar het naburige Haarsteeg gevaren. Toen wij aankwamen, waren er honderden menschen aan den dijk, die ons met vreugdekreten begroetten, voornamelijk toen het bleek dat wjj brood, kaas en koffij me- degebragt hadden. Met dezen proviand voorzien kwamen wij in eene her berg, en gingen toen aan het verdeelen. De honger was echter zoo groot, dat wij haast geen meester konden blijven van den proviand, tot wij ein delijk er in slaagden de lieden naar buiten te drijven, waarna wjj aan den veldwachter der gemeente last gaven de levensmiddelen te verdeelen. Deze man had echter zelf zulk een honger, dat wij hem eerst goed moesten voorzien, en daarna begon de verdeeling. Hartverscheurend was echter dit tooneel, daar zij, die het brood en kaas ontvingen, er, om zoo te zeggen, als verscheurende dieren op aanvielen. Nadat dit afgeloopen was, gingen w(j naar builen. Welk een schouwspel! Beesten kwamen aandrijven, en andere lagen te zieltogen. Ook huisraad, enz. dreef bij menigte op het water. Bij ons vertrek namen wjj eenige oude lieden mede naar Heusden flensden is opgepakt met volk en beesten. De watersnood-commissie, onder praesidium van onzen ijvcrigen burgemeester, den heer lloncoop, werkt met zeer veel vrucht, zoodat de hier verpleegden tot nog toe aan niets ge brek hebben. Dageljjks gaan van hier booten naar Kuyk, Haarsteeg, Gen- deren, Broek, Meeuwen, Eelen, om redding en voeding aan te brengen,. Wijk. Veen en Andel, tot aan Werkendam, alles staat vol water, zoodat wel te begrijpen is, dat aan alles gebrek is. De kerk te Veen, onder nndiren, is vol met arme lieden, die aan alles gebrek hebben. Te Middelburg is gisteren ochtend brand ontstaan in een woonhuis op de Rotterdamsche kade, bewoond door een luitenant der infanterie. De brand heelt zich tot dat eene perceel bepaald; het is met den inboedel geheel uitgebrand. De oorzaak wordt toegeschreven aan het gebruik van een lucifer op de slaapkamer, waardoor de bedgordijnen vlam vatten. Bij den brand is een 68-jarig werkman, die in het brandende perceel hulp ver-' leende, van een hoogen muur naar beneden gestort en zwaar gewond. 'sGRAVENHAGE4 Januarij. Door Z. M. is aan den kanonnier 2' kl. bij het leger in Nederl. Indië A. Rohkohl vergunning verleend tot het dragen der Duitsche herinnerings medaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870—71. Ten gevolge van het overlijden van jh'. m'. M. J. L. J. H. A. Helde- wier, minister-resident van Z. M. den koning by Z. M. den koning van Spanje, heeft jh'. m'. A. L. E. de Stuers, raad van legatie bij het Neder- landsche gezantschap te Parijs, den last bekomen zich onmiddellijk naar Madrid te begeven, ten einde als zaakgelastigde ad interim der Nederlanden bij de Spaansche regering op te treden. lie luiit. ter zee 2' kl. R. (I. J. Verschoor en A. C. Zeeman en de offi cier vui gezondheid 2' kl. J. F. La Gave, arts, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden is alhier in het Hotel Paulez aangekomen graaf von Liitzow, secretaris der Oostenrijksch-Hongaarsche legatie te Rrussel, vroeger hier ter stede. Sir Stuart, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van 11. M. de koningin van Engeland bij het Ned. bof, zal, evenals vorige jaren, een verloftijd van eenige maanden in het buitenland doorbrengen. Z. Exc. heeft heden de residentie verlaten en is voornemens zich tijdelijk in Schotland te vestigen. De heer J. Herman de Ridder, predikant alhier, viert lOJan. a. s, zijne 40-jarige evangeliebediening. Het Pad. verneemt dal de veroordeelde de Jongh, toen hem kennis werd gegeven dat zijn advocaat cassatie voor hem had aangeteekend. ver klaarde. dal hij voor zich geen voorziening in hooger beroep verlangde, maar dat hij. nu de aauteekening eenmaal was geschied, uit achting voor zjju advocaatdaarin zou berusten. B I G E L A V D. LONDEN. 3 Januarij De nieuwe gouverneur van de Kaap, sir Hercules Robinson, is met lady Robinson en een groot aantal officierenaan boord van het stoomschip German, naar zijne bestemming vertrokken. Daily Xew.s deelt op nieuw den tekst mede van het reeds door duizen den in Nederland geleekeude adres aan het volk van Engeland betrekkelijk de Transvaal. Het blad doet dit op verzoek van den heer G. J. T. Beelaerts van Blokland te 's Hagedie het afschrift van het adres deed vergezeld gaan van een mede opgenomen schrijvenwaarinmet waardering van de wijze waarop het blad steeds de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Nederland en Engeland bevorderd heeft, met aandrang gevraagd wordt, wat de Nederlanders kunnen doen voor het herstel van de onaf hankelijkheid der Transvaal en ter voorkoming van verder bloedvergieten. Te beginnen met dit jaar zullen in het leger de officieren van alle wapens, om lot kapitein of hoofdofficier bevorderd te kunnen worden, een examen moeten afleggen. In alle garnizoenen zullen voortaan tweemaal 'sjaars cursussen gehouden worden gedurende vier achtereenvolgende maan den, ten einde de officieren behulpzaam te zijn om zich voor het examen voor te bereiden. De Times verneemt dat de bcteugelings-maatregelen voor Ierland zullen zijn- opheffing van de «habeas corpus act"; tijdelijke schorsing van den V jury bij de gereglshoven en zekere processen, en beperking van wapenen. In Ierland worden thans ook de advocaten met «Boycotten" gestraft, Op eene vergadering der Land-League te Eunistrymon is een regtsgelcerde lot die straf veroordeeld, omdat hy de zaak van een landheer had voorge- slaan. Door liet gehèelc graafschap is dit besluit bekend gemaakt en werden waarschuwingen rondgezonden aan de ledenom in goen geval weder de hulp van dien advocaat in te roepen. In het noorden van Schotland is door een ongemeen hevigen sneeuw storm het verkeer op verscheidene spoorwegen geheel gestaakt moeten wor den. Hier en daar lag de sneeuw ter hoogte van de schoorsteenen der loco- motiven. Vele reizigers moesten de Kerstdagen in dorpsherbergen doorbren gen. liet schoonmaken der rails ging heel moeijelijk. In plaats van met tramwagens wordt op menige plaats met sleden gereden. Daarentegen wordt van hel eiland Wight, van bloeijende rozen, anjelieren, geraniums enz.in vollen bloei in tuinen prjjkendegeschreven. In de Vereenigde Staten heeft gedurende de laatste dagen des jaars eene zeer strenge koude geheerscht. Overal werd het spoorwegverkeer door de sneeuw gestremd. Zeven personen zijn doodgevroren. FRANKRIJK. De Nieuwjaars-receptie op het Elysée heelt zich door niets bijzonders gekenmerkt. Namens het corps diplomatique voerde de nuntius het woord als oudste in jaren, en in zijn antwoord heeft de president zich bepaald tot eenige woorden, die strikt bleven binnen de gewone etiquette. Het trok de aandacht, dat de president den prefect van politie op har telijke wijze ontvingzoodat als het ware de president der republiek zijne tevredenheid betuigde met de woorden, welke de prefect op den laatsten dag des jaars tot den minister had gesproken, woorden van groote ge hechtheid aan de republikeinsche wetten der laatste dagen. Ook met Say en Gambetta onderhield zich de president Grévy zeer vertrouwelijk. De uitkomst van het onderzoek naar de handelingen van den comis- saris van politie Marceroudie met zooveel hevigheid beschuldigd werd van allerlei wreedheden bij de onderdrukking der commune, is thans bekend. De commissie heeft den minister van justitie haar verslag aangeboden waarin gezegl w ordtdat alle degelijk bewijs voor de bedoelde beschuldigin gen ontbreekt, en hetwelk concludeert tot handhaving van den heer Mar cerou bij de thans door hem bekleede betrekking. De Frausche expeditie aan den Niger is door de inboorlingen in eene hinderlaag gelokt en voor de helft gedood; de overigen konden slechts met groote moeite hun leven redden. Een enkele, Barjol genaamd, slaagde er in de Europesche nederzettingen weder te bereiken. Er is thans eene troe- penafdeeling tot bescherming der overigen afgezonden. De bekende Blanquide zamenzweerder van beroep, is Zaturdag avond overleden ten huize van een vriend te Parijs, waarheen hij gebragt was, toen hij eenige dagen te voren op straat door eene beroerte was ge- troflen. Hij was 76 jaren oud. Schertsenderwijze heeft men van hem ge zegd, dat, ware hij aan het bestuur geweest, hy tegen zijne eigene regering zou zaamgezworen hebben. Driemaal is hij ter dood veroordeeld, onder de regering van Louis Philippe, onder het keizerrijk en in 1871, en de helft van zijn leven heeft hy in de gevangenis doorgebragt. Te Parijs werd er in de laatste dagen geen vergadering van communards of socialisten gehou den, waarin hjj niet tot voorzitter ol eere-voorzitler werd benoemd. Woensdag zal de begrafenis plaats hebben. De radicale partij zal bij gele genheid hiervan eene manifestatie trachten te bewerkstelligen. De oorzaak van den brand in het groote pantserschip Richelieu is nog niet bekend. Het vuur moet in de niet bewoonde kajuit van een machinist begonnen zyn. Zooals men berekent, zal er twee millioeu noodig zijn om het gezonken schip weder in orde te brengen. Te Cély, in het dep. der Seine en Marne, werd uil den kelder van een der ingezetenen voor eenige maanden een vat wijn gestoleu. Dezer dagen is het vat, geledigd, op de oude plaats lernggcvohden. DUITSCII LAN D. De Nat. Zeit. deelt mede, dat zij van gewoonlijk goed onderrigte per sonen eene mededeeling heeft ontvangen van de volgende strekking. De rijkskanselier en de minister van eeredienst, de heer von Putlkamer, heb ben beiden bepaalde voorstellen bij den ministerraad ingediendten einde den heer Stöcker te noodzaken zijne agitatie te staken. Tot heden is niet be kend welk gevolg dit heeft gehad. Het zal echter spoedig moeten blijken. Volgens berigt uit Athene aan de Weener Pol. Corr. komt het ant woord van het kabinet op de nota der Porte hierop neder, dat het het voorstel tot directe Turksch-Grieksche ouderhandelingen wel niet afwijst, maar te verslaan geeft, dat de voorwaarde tot die ouderhandelingen de erkenning is van de besluiten der Berljjnsche conferentie. Zoodra die erken ning van Turksche zijde heeft plaats gehad, is het Grieksche kabinet bereid over de onderdeelen van afstand en bezetting te onderhandelen. Op de jaarlijksche dienstbodenmarkt, die als gewoonlijk op den tvyeeden Kerstdag te Metz gehouden werd, waren tusschen de 5 en 6 honderd man nen en vrouwen uit alle deeleq van den Elzas en Lotharingen opgekomen. Daar de aanviaag gering was kon slechts de helft eene dienst bekomen. Maar nieltegenslaade dat bleven de loonen aanzienlijk. Uit de kreis Merzig wordt gemeld dat voor eenigen Ijjd van daar naar Amerika zijn vertrokken 12 familiën, te zamen 60 personen, en wel door tusschenkomst van een Luxemburgsch agent. Bij een mondeling gesloten contract had de agent zich verbonden hen voor eene bepaalde som geheel vrijen overtogt tot diep in het binnenland van Brazilië te versckafTen. Hij geleidde ze echter sh-chts over de grenzen van Frankrijk en verzekerde de goedgeloovigcn dat hij voor hun vrijen overtogt tot Rio de Janeiro bad ge zorgd. Van daar zouden zij op kosten der staatsregering verder naar de plaats hunner bestemming gebragt worden. Te Rio de Janeiro aangekomen stonden zij echter, zooals uit hunne brieven bljjkt, geheel hulpeloos en zon der middelen. Een welgesteld rentenier te Halberstadt, 40 jaren oud, heeft zich dezer dagen opgehangen, omdat hij den naam van Thomas droeg. Na de ramp te Bremerhaven, door de welbekende machine van Thomas, wenschle hjj zijnen naam te veranderen; de regering weigerde dit echter. Hij trok zich toen geheel uit de maatschappij terug en verviel lol zwaarmoedigheid.

Leydse Courant | 1881 | | pagina 2