LEIDSCHE Cl II it A 18SI. M°. 3. WOENSDAG 5 JANUARIJ. BI NNENLA NI 'SKI IE BK MG TEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars J.60, franco p. p. ƒ2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.60 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 4 January. Zondag aanstaande, des »oormidd3gs ten 10 ure, zal d». Int kei, die zijn eervol emeritaat heeft bekomenzijne ambtsbediening bij de Evang. Lnthersche gemeente alhier nederleggen. Gisteren middag heeft een marinier, zekere A. v. d. L-, tijdelijk alhier met verlof, zekeren J. S.tapper, in de Groenesteeg woonachtig, met een mes een wondje aan het hoofd en eene verwonding in de zyde toegehragt. Bedoelde marinier had twist en werd handgemeen met zijnen broeder, die bjj den tapper inwoonde, waarmede die lapper zich bemoeide. A. v. d. L. bevindt zich in handen der politie. Gisteren avond ten 8% ure is een kanonnier, die in beschonken toe stand op de Varkenmarkt op den grond lag, naar de kazerne gebragt en heden morgen is hyzeker ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drankdood op zijn bed gevonden. Men schrjjlt ons uit Zoeterwoudc: De scheepvaart langs den Vliet mag zich vleyen dit jaar, zy bet dan ook in de laatste maanden, van de reeds zoo lang bestaande ondiepten in dat kanaal verlost te geraken. Met een ge schrift toch hebben schippers zich gewend lot gedeputeerde stalen van Zuid holland, waarby o. a. verzocht werd te mogen weten, by welk van de drie, door burgemeester en wethouders van Leiden opgegeven departementenhet rjjk de provinciale staten of het bestuur van het daarbij betrokken water schap. zy, bjj zooveel onzekerheid, met goed gevolg hulp zouden kunnen erlangenwelk verzoek blijkbaar gunstig door gedeputeerde staten is opge nomen. Van wege dat college hebben reeds peilingen in den Vliet plaats gehad. Wie zoo goedwillig zal bevonden worden de ondiepten weg te rui men, zal later wel aan hel licht komen. Voor hel te Kampen van C lot en met 31 December gehouden examen voor apothekersbediende hadden zich in het geheel 65 candidaten aange meld Er zijn toegelaten 32 en algewezen 20. Niet opgekomen zijn 2, terwijl 11 zich vóór of onder het examen terugtrokken. Van de 9 dames slaagden er 7. Door dc algemeene watersnood-commissie te Amsterdam is voor Noord brabant ƒ20000 en voor Limburg 2500 beschikbaar gesteld. Eene com missie, bestaande uit de hh. mr. Tienhoven, mr. Dhilipsen en mr. van Rees, heeft tot regeling der werkzaamheden eene hyeenkomst gehad met de com missie te 's Bosch. Z. M. de koning, die reeds bij voorbaat aan het departement van oorlog de noodige bevelen had gegeven tot het nemen van maatregelen om de noodlijdenden door den watersnood te hulp te .komenheeft aan Hds. commissarissen in Noordbrabant zijn leedwezen betuigd over het veriies van menschenlevens, en voorts doen blyken van Hds. deelneming in hel lot der ongelukkigendie have en goed verloren. Het adres aan de Briische natie over de Transvaalmeldt hel II. D. vindt meer en meer algemeene instemming. Reeds vijf lysten van oudertce- kenaars zijn er medegedeeld; wij hadden gedacht op 1 Januarij de slotlijst te zullen kunnen geven. Dit zal eerst over enkele dagen het geval zijn. Op 19 December jl., den stichlingsdag van het Nederl. zendelingge nootschap, zijn door een lid van de herv. gemeente te Leeuwarden, die on bekend wenscht te blijven, aan den penningmeester der Leeuwarder onder- afdeeling van genoemd genootschap, ten bate daarvan, ter hand gesteld drie Russische schuldbrieven, groot elk honderd 1872. Op 29 Januarij zal met het stoomschip Prins Hendrik naar ludië vertrekken een detachement suppletietrocpcnonder bevel van den kapitein der infanterie Jorissen. Dr. J. L. Chanfleury van IJsselstein, gewoon hoogleeraar in de ge neeskunde aan de universiteit te Amsterdam, heeft zyn verlangen te kennen gegeven om die betrekking te verwisselen tegen die van buitengewoon hoog leeraar in de huidziekten. Burg. en weth. stellen aan den gemeenteraad voor die verwisseling, behoudens goedkeuring des konings, toe te slaan, omdat zy er zeer hoogen prijs op stellen genoemden hoogleeraar, zy het ook onder gewijzigden vormvoor de universiteit te behouden. Aan hem zal dan een adsistent worden toegevoegd ter behandeling der dagelijkschc ziektegevallen in hel gasthuis. Sedert 31 December worden de seiuzalen en het aanneemkanloor van bet rijkstelegraaf kantoor Ie Amsterdam electrisch verlicht, liet licht moet zeer goed voldoen. By de visch-reederij «Neplunus" te Nieuwe Diep is berigt ontvangen, dat een van hare vischsloepende Castor, schipper A. Koster, in de Noord zee door eeue hevige stortzee is overvallen, waardoor vier man over boord zyn geslagen en verdronken. Te Utrecht heeft een gewezen stalknecht, zekere S.in het kantoor der Slichtsche tramwegmaatschappij eenige pistoolschoten gelost op een klerk aldaar, zonder hem evenwel te raken. De man. die onmiddellijk gevlugt was, is opgespoord en in hechtenis genomen. Te Maarssen werd Zaturdag de bevolking verschrikt door het luiden der brandklok. Spoedig bemerkte men, dat de gasfabriek in vlam stond. Hoog verhieven de vonken zich in de lucht. De brand was ontstaan ten gevolge eener verstopping'in een der buizen. Dank zij dc tegenwoordigheid van geest van den stoker der fabriek is hel den directeur met zijn personeelkrach tig geholpen door dc brandweer, mogen gelukken den brand in den aan vang meester te worden. Slechts een gedeelte der stokerij en de kap van dil gebouw werd eene prooi der vlammen; huis en fabriek bleven gespaard. Te Giethoorn is de Nieuwjaarsdag voor een ouderenpaar op treurige wjjze gesloten. Hun eenige zoonruim 31 jaar, een steun voor de ouders is op het drukste gedeelte van het dorp, door dc duisternis misleid, in hel kanaal geloopen. Zjjne kameraden blijken niet in staat gewerst te zijn hem te redden. Wel begaf zich nog, bij het vernemen van het onheil, iemand ie water, maar de jongeling werd dood opgehaald. Men meldt uit Waalwijk van gisteren: Het bevestigt zich dal er men- schen verdronken zijn; bet aantal is echter gelukkig niet groot. De hoe veelheid verdronken vee is enorm. In het gasthuis alhier zijn eenige zieken opgenomen. Een paar honderd noodlijdenden worden alhier liefdevol ver pleegd. De huizen vooral te Nieuwkuyk hebben veel geleden, en stortten voor zoover zy niet zijn weggespoeld veelal in. Hel water is vallende, wind en weder zyn gunstig. Meu is druk bezig met de doorbraak te digten. Men meldt uit Breda: Wie de overstroomde landstreek rondom 's Bosch bezoekt, ziet overal tredende bewyzen van hulpvaardigheid en menschlie- vendheid. Ook trekt het de aandacht hoezeer door. de postadministratie alles wordt aangewend om het brievenvervoer naar de overstroomde dor pen, voor een oogenblik geheel afgebroken, op doeltrenende wijze zooveel slechts mogelijk te herstellen. Door den ijverigen inspecteur bij de poste rijen te Breda worden kosten noch moeite ontzien om met extra-postkarren en boden en met schuiten uil lleusdcn en Waalwijk in de correspondentie te voorzienen dc postdirecteuren zoowel als de brievengaarders in dien omtrek volgen dat goede voorbeeld en zijn den ganschen dag in de weer om de bezorging van brieven en couranten zop min mogelyk te doen ver tragen. Zoo zag men ook bij de overstrooming der stad 's Hertogenbo cli inspecteur en directeur onvermoeid aan het werk om alle mogelijke maat regelen te nemen, en moet men den onverdroten ijver waarderen van de brievenbestellers, die met hunne hooge waterlaarzen aait onveepoosd hunne zware taak vervullen. Volgens ooggetuigen is de toestand in hel dorp Cuyk onbeschrijfelijk. Niet alleen dat reeds vele gebouwen gedeeltelijk zijn ingestort, waaronder de pastorie der r. k. gemeente, uiaar ook is hel ergste te vrrezen voor vele gebouwen, welke op zeer kleinen afstand van elkander zijn verwij derd, en tusschen welke een felle en hevige stroom afvloeitdie, mogl hij aanhouden, het eene gebouw na hel ander zal verzwelgen en de sedert 5 a 6 jaar nieuw gebouwde kerk en kolossalcn toren groot gevaar zal doen loopen. De dijkbreuk brengt vele anders welgestelde boeren haast tot den bedelstaf, daar hun grond is weggespoeld, of met zand is bedekt geworden, welken zij na vele jaren zwoegens en arbeid aan dc heide hadden ontrukt eu tot vruchtbaar akkerland herschapen. De aanvoer van levensmiddelen, zooals brood enz., is ontzaggelijk; van heinde en ver brengt ieder het zijne by om in dezen nood hulp aan te brengen. Ook in de naburige ge meenten als Elshout, Hoeven en Haarsteeg is de toestand erg, daar alle diep onder water zitten en verscheidene stuks vee op de stallen zijn ver dronkenomdat de lyd lot redding tc kort school. Uit lleusden meldt men aan de IV. R. C.: Vrijdag circa 1 uur namid dag van hier vertrokken zijnde, met drie leden van de commissie, per stoomboot, kwamen wij om drie uur te Vljjmen aan. Na aldaar den toe stand opgenomen te hebben en levo.iden hebbende dat daar geen nood

Leydse Courant | 1881 | | pagina 1